Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Este ok sa aplici rășină pe marginea lamei/paletei (pentru protectie)

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Este ok sa aplici rășină pe marginea lamei/paletei (pentru protectie)

    Am vazut ca unii jucatori dau cu rasina pe marginea lamei paletei pentru a proteja lemnul de eventualele lovituri... e ok, afecteaza caracteristicile lemnului?

    - - - Actualizat - - -

    Nicio parere?

  • #2
    Postat în original de Alin Popa Vezi post
    Am vazut ca unii jucatori dau cu rasina pe marginea lamei paletei pentru a proteja lemnul de eventualele lovituri... e ok, afecteaza caracteristicile lemnului?

    - - - Actualizat - - -

    Nicio parere?
    Poti sa pui si kevlar, daca o pocnesti de masa, de muchie, sau ai nervi si o arunci din mana, tot se ciobeste, se infunda sau crapa. Este socul mecanic ce se propaga. Lacul iti poate mentine ciobitura sa nu sara, dar urmari, cu sau fara lac tot raman. Am experienta buna la ciobit, acum incerc sa stau la distanta care trebuie, sa nu servesc de deasupra mesei si sa nu ma mai reped. Se pare ca da rezultate... partial[emoji33][emoji39][emoji56]

    Trimis de pe al meu P9_Energy folosind Tapatalk

    Comentariu


    • #3
      Multumesc! ��

      Comentariu


      • #4
        Eu folosesc pentru protectie o banda textila dintr-un material moale groasa de aproape un milimetru. Am lipit-o cu lipici pentru fete. Protejeaza excelent impacturile mici iar cele medii abia daca lasa o urma pe lemn. Spre norocul meu nu am avut un impact foarte serios cu masa. Dezavantajul este ca mi-a adaugat 2.5 -3 grame in plus la paleta. Oricum orice e mai bun decat sa lasi lemnul descoperit.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Mihai905 Vezi post
          Eu folosesc pentru protectie o banda textila dintr-un material moale groasa de aproape un milimetru. Am lipit-o cu lipici pentru fete. Protejeaza excelent impacturile mici iar cele medii abia daca lasa o urma pe lemn. Spre norocul meu nu am avut un impact foarte serios cu masa. Dezavantajul este ca mi-a adaugat 2.5 -3 grame in plus la paleta. Oricum orice e mai bun decat sa lasi lemnul descoperit.
          Sigur ca da, dar lacul simplu nu protejeaza prea mult.

          Trimis de pe al meu P9_Energy folosind Tapatalk

          Comentariu


          • #6
            Am pus și eu banda specială de 1mm ...e un burete dens..
            Dar eu m-am saturat de "?nflorit" mingi...de aia l-am pus. Ultima data am ?nfipt lemnul într-o barieră de mingi la Arad....
            Am înjurat ur?t..
            Blade : 729 Dinasty Hinoki off
            FH: Xiom Asia Japan
            BH:Xiom Asia Japan

            Comentariu


            • #7
              Si eu am folosit rasina pe marginea paletei. Se spune ca face lemnul mai rigid si poate 1-2% mai rapid. Adevarul e ca i-a dat 2 grame in plus la lemn dar nici o schimbare cu adevarat sesizabila. Ajuta la mici atingeri de masa care ar lasa o urma pe lemn. Ca si estetica mie personal imi place cum arata cu rasina pe cant
              Lemn: Butterfly Petr Korbel
              BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

              Comentariu


              • #8
                Vibratia lemnului este "calculata" fara rasina sau alte materiale care "limiteaza sau schimba" caracteristicile unui lemn. (daca vorbim de lemnele cu performante mari ce au in componenta materiale compozite)
                Acele straturi de materiale lucreaza independent iar daca sunt "oprite" din vibratie nu mai e acelasi lucru. In mod normal vibratia trebuie sa "plece" nu sa se si "intoarca" ori, o aplicare de rasina nu permite straturilor sa-si faca treaba pana la capat.
                Desigur, mana noastra de cele mai multe ori nu simte aceste diferente dar cu siguranta proprietatea lemnului este schimbata in momentul aplicarii rasinei, adezivului, etc.
                E o parare personala.

                Respect.
                Blade: lemn off...ce lemn !
                Bh: cu tepi
                Fh: fara tepi

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc frumos pentru sfaturi si pareri, eu personal am avut rasina pe un Timo Boll ALC, dupa aplicare mi-a luat doua grame in plus, n-am simtit diferenta la mana, lemnul mi s-a parut in continuare foarte echilibrat, fara vibratie, l-am vandut acum 2 saptamani impecabil, rasina si-a facut treaba.

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X