Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu B la Cluj

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Turneu B la Cluj

    Daca nimeni altcineva nu revendica aceasta functie, Bilutza si cu mine ne vom ocupa de organizarea turneului de la Cluj...

    Descrierea turneului

    LOCALITATEA: Cluj-Napoca
    DATA: duminica 22 ian 2006
    ORA: 13:00
    SALA: SALA SPORTURILOR, corpul din spate, intrarea pe partea laterala stanga
    ADRESA+INDICATII ACCES: in apropierea stadionului U ; tramvai de la gara
    TIP MESE: Stiga Expert
    NR. MESE: 4
    SPATIU DE JOC: conditii de joc bune
    TIMPUL PROBABIL ALOCAT: intre 13:00 si 19:00
    NUMARUL MAXIM DE JUCATORI ADMISI: 24
    TAXA PROBABILA PER JUCATOR: 5-10 ron, depinde de nr. jucatorilor
    TAXA ORGANIZARE: 0 ron
    MATERIALUL DE PREMIERE: diplome, eventual premiu locul 1
    SISTEMUL PROBABIL DE JOC: grupe (2din3 sau 3din5) + grupa finala (3 calificati per grupa)(3 din 5)
    NR. DE CAPI DE SERIE: fara
    POSIBILITATE GRUPE SATELIT: nu
    INSCRIEREA PARTICIPANTILOR: forum ; telefonic (0740 665821 sau 0721 012229) ; la inceputul turneului.

  • #2
    si eu ma inscriu la cluj
    lucian 0721011871

    Comentariu


    • #3
      cluj

      se mai tine duminica la cluj?
      am inteles ca este de la ora13.00.
      pot sa-mi aduc si omica galerie?maxim 2 persoane? ))

      Comentariu


      • #4
        1. Da, prezentarea la sala este la ora 13, meciurile incepand la ora 14.
        2. Din pacate sala nu este atat de incapatoare incat sa permita si spectatori (pe langa concurentii inscrisi) cara sa poata sta comod sau fara sa deranjeze jucatorii de la mesele laterale. Daca numarul de jucatori inscrisi este sub numarul maxim admis, s-ar putea gasi o solutie si pentru galerie Dar nu pot promite nimic in sensul acesta si nu vrem sa ajungem in situatia jenanta de a refuza accesul unei persoane care s-a deplasat pana acolo.
        Butterfly Grubba Carbon-AN All+
        FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

        Comentariu


        • #5
          Rezultatele de la Cluj

          Duminica la ora 19:30 s-a incheiat si concursul de la Cluj.
          Clasamentul grupei finale a fost urmatorul (loc - nume (id forum) - localitate):

          Locul 1 - Dezso Soos (hades) - Campia Turzii
          Locul 2 - Calin Rusu (calin) - Cluj-Napoca
          Locul 3 - Ionut Zamblau (tycutz) - Cluj-Napoca
          Locul 4 - Vlad Bartos - Cluj-Napoca
          Locul 5 - Anca Sorohan (sorohan anca) - Cluj-Napoca
          Locul 6 - Ciprian Bacotiu (ciprian) - Cluj-Napoca (10/20)
          Locul 6 - Andrei Furdui (andrei16) - Campia Turzii (9/20)
          Locul 6 - Doru Sana (doru) - Cluj-Napoca (7/20)

          *Jucatorii de pe locul 6 au toti cate un meci castigat in grupa finala, in paranteza fiind trecut nr de seturi castigate/nr de seturi pierdute.

          Detalii, observatii si alte aspecte vor fi adaugate ulterior.
          Butterfly Grubba Carbon-AN All+
          FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

          Comentariu


          • #6
            1. Desi a fost o mare incertitudine cu sala pana cu o saptamana inainte de turneu (aveam ca si alternative niste sali cu mese "biscuit") pana la urma am reusit impreuna cu Ciprian sa organizam concursul in conditiile care ni s-au parut decente pentru nivelul la care s-a jucat. Subliniez "decente" pentru ca si in locatia respectiva sunt diverse probleme. Printre lucruile cu minus ale salii as mentiona:
            1. Accesul jucatorilor la mese se face trecand destul de aproape prin spatele celor care inca joaca.
            2. Imposibilitatea de a pune despartitoare intre mese facea ca uneori mingile sa ajunga in spatiul de joc al meselor vecine si sa perturbe meciul.
            3. Spatiu general destul de restrans pentru cei care isi asteptau randul la joc.
            La partea de + as spune despre mese (4 Stiga Expert), podeaua cu aderenta buna si iluminarea destul de buna.
            Desi initial am considerat ca am putea fi 24, practic am vazut ca un numar de 18 ar fi suficient ca sa nu se creeze probleme.
            CONCLUZIE 1: Chiar daca ne dorim sa joace cat mai multi intr-o editie a turneului, nu ar trebui sa cedam ispitei de a accepta mai multi decat permite sala.


            2. Planificarea initiala era: 13-14 - inscrieri, trageri la sorti etc., 14 - inceperea turneului. Cu intarzierile de rigoare (traiasca Romania !!), am inceput la 14:40. Nu foarte mult, dar suficient cat sa devina un pic stresant la sfarsit.
            CONCLUZIE 2: Pe viitor o sa acceptam inscrieri pana cu o zi inainte de turneu, in ziua turneului toate listele si tabelele putand fi gata la timp, iar inceperea turneului sa se faca la ora planificata.

            3. Sistemul de joc a fost: doua grupe preliminare cu 8 jucatori (+ 1 jucator legitimat, dar ale carui meciuri nu au contat pentru stabilirea clasamentelor) din care s-au calificat primii 4 intr-o grupa finala de 8.
            Intrucat meciurile din grupele preliminare au fost de tipul 2/3 iar cele din grupa finala de tipul 3/5, s-a cazut de comun acord ca jucatorii calificati sa nu duca cu ei rezultatele din grupe. S-a vazut pana la urma ca o grupa finala de 8 in care sa joace iarasi toti cu toti poate fi extrem de obositor (doar 8 meciuri s-au transat in doar 3 seturi).
            Intrucat am avut si jucatori din Campia Turzii, i-am distribuit astfel incat sa nu ajunga toti in aceeasi grupa. Grupa din care urmau sa faca parte s-a hotarat prin tragere la sorti.
            Cunoscand, in mare, taria de joc a majoritatii participantilor, s-a hotarat stabilirea a 2 capi de serie nr. 1 si doi capi de serie nr. 2.
            CONCLUZIE 3 Daca sistemul de joc din grupele preliminare difera de cel din grupa finala iar jucatorii nu duc cu ei rezultatele din grupe, un numar de maxim 6 jucatori in grupa finala poate pastra la un nivel rezonabil nr. de meciuri jucate fara a solicita excesiv jucatorii.

            P.S.3 - Unii dintre jucatori cam incepusera sa dea pe langa minge de foame (sau sa fi fost de vina totusi topspin-ul?) Oricum, pe langa apa minerala de care s-a ingrijit Ciprian, cred ca la turneele mai lungi o sa aducem si ceva de rontzait. (Eu as opta pentru niste pulpe de pui sau macar niste sarmalute cu mamaliguta. )

            4. Ar fi fost oameni si de o grupa Old boy, dar n-a mai fost timp de asa ceva. Poate ca o sa facem un turneu de consolare numai pentru ei. A, si n-a fost decat o fata (ahh, si cat ne-au lipsit!! ). Nici macar la galerie nu ar fi avut loc. Problema asta trebuie musai rezolvata. Oricum, Anca a luptat ca o eroina si s-a clasat in final pe 5.
            CONCLUZIE 4 Daca exist posibilitati, merita din plin ca cei ce nu se califica din grupele preliminare sa aiba posibilitatea de a ramane sa joace pana se termina concursul (in grupe de consolare sau de placere).

            5. Premiile nu au fost extraordinare: o diploma si un set de mingi Yasaka *** la locul I si diplome la locurile II si III.
            Am mai acordat si doua diplome onorifice pentru singura fata din turneu si pentru Stefan Rusu care a jucat de placere niste meciuri extraordinare si in grupa preliminara si in grupa finala si, cred eu ca a fost spre incantarea tuturor.
            CONCLUZIE 5 Pentru cat de faine is meciurile, merita sa incercam sa gasim si ceva sponsori pentru turneele astea.


            Cam asta a fost, in cateva randuri, turneul de la Cluj. Pentru unele meciuri cuvintele nu sunt suficiente (o sa incerc sa rezolv cu o camera video pe viitor), iar lumea a luptat pana la ultima picatura de energie (wow ce bani puteam cere pe o ciocolata!! ). Asadar, multumiri pentru toti cei care au participat, multumiri si celor care ne-au ajutat cu sala si cu diverse amanunte organizatorice si-i asteptam pe toti sa ne transmita impresiile si sugestiile lor si, bineinteles, sa ne intalnim la cat mai multe turnee.
            Butterfly Grubba Carbon-AN All+
            FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

            Comentariu


            • #7
              poze turneu cluj

              Poze turneu Cluj-Napoca

              ttphoto

              Comentariu


              • #8
                Multumim, Doru !

                Comentariu


                • #9
                  www.madewis.com

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X