Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Prima paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Prima paleta

    Salutare baieti!
    Cred ca a venit timpul sa imi cumpar prima paleta profesionala. Din ce am citit pana acum pe forum avantajele unei palete configurabile sunt considerabile. Joc tenis de masă doar ocazional si nu pot sa spun ca adopt un stil anume. Cred ca ma multumesc sa pun mingea pe masa si sa atac cand am ocazia.
    Din ce am citit pana acum din sfaturile voastre cred ca mi s-ar potrivi un lemn Grubba (Pro sau Andrzej, nu sunt hotarat inca) si niste fete Sriver FX. Nu as vrea sa lipesc fetele des, avand in vedere ca practic acest sport ocazional si as dori sa tina "lipitura" cat mai mult. Prinsesem ceva de powersponge dar inca nu stiu cu ce se mananca .
    Despre grosimea buretelui ma gandesc ca 2.1 ar fi suficient.
    Nu vreau sa ma risc inca de la prima paleta pentru una prea ofensiva/prea defensiva sau sa pun iarba pe o fata; daca voi simti nevoia de vreo imbunatatire in timpul jocului voi ajusta pe parcurs.
    Ce parere aveti?
    Multumesc!

  • #2
    Re: Prima paleta

    incearca la TIBI,poate sa iti dea si paleta si un sfat util,insa nu are BUTTERFLY

    Comentariu


    • #3
      Re: Prima paleta

      Salutare;
      si eu as vrea sa-fi fac o paleta noua si nu prea stiu ce sa aleg;
      Joc de la scoala generala dar nu foarte des din pacate, spun asta fiindca tenisul de masa face parte din pasiunile mele
      Am citit pe forum dar tot nu stiu ce mi s-ar potrivi;
      Ca stil de joc imi place mult sa trag pe Fh si Bh, sa blochez, nu prea folosesc spinul;
      Imi place sa joc pe rever si cam atat.....
      Pana acum am jucat cu palete cumparate din comert, gen Buterfly Addoy(lemn cu 5 straturi , cred) sau chinezarii - Yaping (lemn cu 7 straturi) , cu cea din urma m-am obisnuit mai mult , folosind-o cel mai des.
      Inca un detaliu , imi plac paletele mai grele. Am cantarit paletele date ca exemple mai sus , prima 160 g, cea de-a doua 180;
      Multumesc anticipat

      Comentariu


      • #4
        Re: Prima paleta

        Celor care nu prea folosesc spinul si se bazeaza mai mult pe jocul drept, "le plac" in general paletele mai grele. De altfel paletele cu fete de genul Adoy sau similare, "impun" un astfel de joc. Putini stiu ca jocul pe care spun ca-l agreaza, este de fapt o adaptare la caracteristicile echipamentului pe care-l folosesc. Asa ca o afirmatie de genul "nu prea folosesc spinul" apare din cauza faptului ca echipamentul "nu permite", nu din cauza ca jucatorul "nu-si doreste".
        De aici si conceptul, " jucatorii ar trebui sa-si achzitioneze echipament pt ceea ce doresc sa devina, nu numai pt ceea ce sunt".
        Asta nu inseamna ca trebuie sarit peste etape si achizitionat setup-uri foarte rapide sau cu spin exagerat.
        In general , sugerez celor care intra proaspat in lumea echipamentelor de calitate, achizitionarea unor lemne din gama ALL pana la OFF- si a unor fete moi , elastice, cu spin mediu si viteza moderata cum este de exemplu Butterfly Flextra sau similare de la alte branduri.
        Lemn- Bty Viscaria
        FH - TENERGY 05
        BH - TENERGY 80

        Comentariu


        • #5
          Re: Prima paleta

          eu ma gandeam la fete yasaka Mark V. Pentru lemn si eu m-am gandit la ALL dar sunt asa multe modele ca nu stiu ce sa aleg;
          O sa mai caut si o sa revin cu 2, 3 configuratii

          Comentariu


          • #6
            Re: Prima paleta

            Mark V are buretele cam tare, este buna doar proaspat relipita cu speed glue. Mark V 30 insa , se poate juca si fara. Pt. pretentiosi poate parea cam mica viteza dar pt cei neobisnuiti, poate fi chiar prea mare.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #7
              Re: Prima paleta

              Il pot ajuta eu cu Mark V la 30 * , mai am pe stoc daca doreste .
              Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
              Fete de palete tenis de masa
              TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

              Comentariu


              • #8
                Re: Prima paleta

                Am si eu Mark V 30* jucate foarte putin, in stare foarte buna, la 140 lei / pereche.
                Transport gratuit + o fața jucata bonus.
                viewtopic.php?f=14&t=2560
                Lemn: Xiom Solo
                FH: Joola Rhyzm-P
                BH: Joola Maxxx-P

                Comentariu


                • #9
                  Re: Prima paleta

                  pana la urma am ales
                  lemn: timo boll forte
                  fete: sriver FX de 1.9
                  ce parere aveti?
                  ce adeziv ar fi bun?

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: Prima paleta

                    lemnrimorac off-

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X