Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare paleta(asamblata) - Incepator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare paleta(asamblata) - Incepator

    Salutare,

    As dori o recomandare de o paleta pentru incepator, care poate forma un stil de joc(bine, aici implicam si mult antrenament). Pana acum am jucat cu un Donic Appelgren 300(extrem de low) si imi sta bine in mana, mi s-a parut decenta pentru incepatori dar se simtea ca nu poti impregna viteza sau prea mult spin, este un lemn sec, de control. Este si foarte ieftina.

    Acum am un Joola Python dar mi se pare mult mai slaba calitativ, am luat-o pe ideea de Allround, dar in primul rand ca ma incurca manerul, nu sta bine in mana. Fetele au inceput sa cedeze si banda, adezivul este slab, nu-mi place.

    Am mai incercat si o paleta de outdoor, Cornilleau Nexeo X70, parea rapida, dar pentru un incepator n-am putut s-o controlez, foarte ciudata, loveam numai afara pentru ca nu stiu sa atac.

    Ca buget, ceva pana in 100 de RON, pana reusesc sa ma adaptez si mai prind experienta.

  • #2
    Daca vrei, pot sa-ti dau un Korbel SK7 cu fete Tenergy 05FX sa joci o perioada cu el. Eu nu prea il mai folosesc.
    TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Pascalau Vezi post
      Daca vrei, pot sa-ti dau un Korbel SK7 cu fete Tenergy 05FX sa joci o perioada cu el. Eu nu prea il mai folosesc.
      Daca-i dai un asemenea setup inseamna ca te-a suparat cu ceva...
      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

      Comentariu


      • #4
        Si crezi ca o paleta sub 100lei poate sa fie mai buna pentru invatat?
        TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

        Comentariu


        • #5
          Ca idee cu 100 de lei abia cumperi 2 fete chinezesti, ar mai trebui si bani pentru lemn
          Daca vrei deci o paleta cat mai ieftina incearca cu incredere la ttmall.ro
          Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

          Comentariu


          • #6
            @ helium: Salutare.

            Părerea mea e să accepți oferta lui @Pascalau

            Tot începător sunt și eu. Tenisul de masă nu e un sport chiar ieftin; 100 de lei nu te ajută să faci mare lucru.

            Cere-le sfatul celor experimentați, fă un efort financiar și ia un lemn și o pereche de fețe brand serios și de calitate (chiar dacă vor fi SH).

            Materiale chinezești ieftine... am acasă o mini-colecție de lemne și fețe din categoria menționată, singurul OK fiind lemnul cu care joc și azi (m-am obișnuit cu el, mi se potrivește mai bine decât lemnele mai scumpe pe care le am, fiind mai rapid).

            Succes și inspirație în alegere!
            Moo... or something...
            --------------------------------------------------------------
            Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

            Comentariu


            • #7
              Salutare!

              In primul rand, va multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite.

              In range-ul de pret mentionat, am tot oscilat intre Donic seria "Top Teams 600-700-800", in special Allround-urile si m-am ales cu un Donic Waldner 700.

              Ce parere aveti?

              Detin doua palete: Joola Python si Donic Waldner 700

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de helium Vezi post
                si m-am ales cu un Donic Waldner 700.

                Ce parere aveti?
                Pentru tenis nu este buna.
                T05-ALC-T05
                Adrian Gorum

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de helium Vezi post
                  Salutare!

                  In primul rand, va multumesc pentru sfaturi, sunt binevenite.

                  In range-ul de pret mentionat, am tot oscilat intre Donic seria "Top Teams 600-700-800", in special Allround-urile si m-am ales cu un Donic Waldner 700.

                  Ce parere aveti?

                  Detin doua palete: Joola Python si Donic Waldner 700
                  Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar ai aruncat banutii aiurea. Este o diferenta imensa intre o paleta hobby cum ti-ai luat tu si una profesionala Oferta de mai sus cu SK7 era foarte buna. Intr-adevar trebuie o oarecare investitie pentru tenis de masă, dar daca ne gandim nu e o investitie chiar atat de mare comparativ cu alte sporturi. Poate in timp vei strange banuti, macar 200 de lei cu care poti gasi pe forum un lemn decent (cel mai probabil chinezesc) si doua fete chinezesti noi (desi nu-ti recomand sa mergi pe fete chinezesti) sau 2 fete europene jucate. Pentru un incepator este suficient. Nu trebuie sa te sperie ca fetele sunt jucate, ba din contra faptul ca si-au mai pierdut capacitatea de a produce spin datorita uzuriile le face mai putin sensibile la spinul adversarului; mai pe romaneste te ajuta mai mult 2 fete SH decat 2 noi la nivel incepator. Iti spun asta din experienta mea. Pe langa asta nu-ti pare asa rau sa lovesti paleta de masa si crede-ma ca vei da cu ea de masa mai ales ca nu ai exercitiul executiilor. Dar daca ai avea doua Tenergy 05 noi si le faci o gaura in mijloc te cam ia durerea de cap.
                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                  FH: Butterfly Dignics 05
                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                  Comentariu


                  • #10
                    O alta paleta buna pentru incepatori la 230 lei - http://www.tt-shop.ro/my-1st-butterf...d-flextra.html
                    Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Pascalau Vezi post
                      Si crezi ca o paleta sub 100lei poate sa fie mai buna pentru invatat?
                      Daca este o paleta premade cu siguranta ca nu. In alta ordine de idei setupul cu SK 7 este prea puternic pentru un incepator atat din cauza vitezei cat si a controlului, acest setup are simt bun la lovituri mai sanatoase care pentru un incepator va genera o "vanatoare" a mantinelelor si a becurilor de prin sala. Oricum dupa ce o sa joace putin cu paleta proaspat cumparata o sa vrea mai mult si atunci poate ca va investi intr-un all+ sau off- cu 5 straturi care sa-l ajute sa mearga mai departe. Bafta.
                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de georgianc Vezi post
                        Ca idee cu 100 de lei abia cumperi 2 fete chinezesti, ar mai trebui si bani pentru lemn
                        Daca vrei deci o paleta cat mai ieftina incearca cu incredere la ttmall.ro
                        Iti multumesc pentru raspuns dar consider tendentios ratingul pe care l-ai acordat. Daca nu iti place o postare, intr-un subiect absolut normal, poti sa-l eviti.

                        - - - Actualizat - - -

                        Postat în original de Mihai905 Vezi post
                        Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar ai aruncat banutii aiurea. Este o diferenta imensa intre o paleta hobby cum ti-ai luat tu si una profesionala Oferta de mai sus cu SK7 era foarte buna. Intr-adevar trebuie o oarecare investitie pentru tenis de masă, dar daca ne gandim nu e o investitie chiar atat de mare comparativ cu alte sporturi. Poate in timp vei strange banuti, macar 200 de lei cu care poti gasi pe forum un lemn decent (cel mai probabil chinezesc) si doua fete chinezesti noi (desi nu-ti recomand sa mergi pe fete chinezesti) sau 2 fete europene jucate. Pentru un incepator este suficient. Nu trebuie sa te sperie ca fetele sunt jucate, ba din contra faptul ca si-au mai pierdut capacitatea de a produce spin datorita uzuriile le face mai putin sensibile la spinul adversarului; mai pe romaneste te ajuta mai mult 2 fete SH decat 2 noi la nivel incepator. Iti spun asta din experienta mea. Pe langa asta nu-ti pare asa rau sa lovesti paleta de masa si crede-ma ca vei da cu ea de masa mai ales ca nu ai exercitiul executiilor. Dar daca ai avea doua Tenergy 05 noi si le faci o gaura in mijloc te cam ia durerea de cap.
                        Nu este problema de bani, insa nu as vrea sa investesc foarte mult.

                        Bun, iti urmez sfatul, hai sa vedem cat costa un lemn decent si doua fete allround, consider ca pentru ce joc acum vreau sa am control mare si ceva spin, viteza nu ma ajuta daca nu stiu sa lovesc.

                        Comentariu


                        • #13
                          Salutare. Tot incepator sunt si eu iar ca paleta folosesc Joola carbon pro ... mi se pare foarte buna pentru nivelul meu. Pe viitor as vrea sa schimb cateva mingi cu cineva care are o paleta custom sa vad cum se simte

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de helium Vezi post
                            Iti multumesc pentru raspuns dar consider tendentios ratingul pe care l-ai acordat. Daca nu iti place o postare, intr-un subiect absolut normal, poti sa-l eviti.

                            - - - Actualizat - - -



                            Nu este problema de bani, insa nu as vrea sa investesc foarte mult.

                            Bun, iti urmez sfatul, hai sa vedem cat costa un lemn decent si doua fete allround, consider ca pentru ce joc acum vreau sa am control mare si ceva spin, viteza nu ma ajuta daca nu stiu sa lovesc.
                            Am dat "Nu imi place" pentru ca ai primit niste sfaturi bune, dar ti-ai cumparat paleta de jucarie Dam sfaturi degeaba probabil.

                            Postat în original de telly Vezi post
                            Salutare. Tot incepator sunt si eu iar ca paleta folosesc Joola carbon pro ... mi se pare foarte buna pentru nivelul meu. Pe viitor as vrea sa schimb cateva mingi cu cineva care are o paleta custom sa vad cum se simte
                            E bine sa inveti sa joci cu un lemn fara fibre de carbon
                            "Cel mai mare avantaj al lemnelor fabricate din lemn pur, este că au un simț foarte bun. Jucătorul poate sesiză repede o greșeală de tehnică sau o lovitură slabă și se poate corecta ușor." https://www.ttmall.ro/pages/alegerea-paletei
                            Ultima editare de georgianc; 27.iul.2018, 08:15.
                            Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X