Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sugestie pt. turneul AMATOUR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sugestie pt. turneul AMATOUR

    Am participat cu placere la turneul de Duminica de la IDM. Sunt cateva neclaritati in ceea ce priveste sistemul de departajare, cat si o oarecare nemultumire (a mea) privitoare la sistemul concursului in sine.
    Mi s-ar parea logic sa urmam sistemele verificate ale sportului pe care il practicam, chiar daca suntem amatori. Si asta inseamna ca, daca ne-am decis sa jucam intr-un sistem Round Robin (adica de 2 grupe, in care fiecare joaca cu fiecare), calificatii din aceste grupe sa se intalneasca ulterior in meciuri eliminatorii (sferturi, semifinale, finala mica si mare) ? e mai simplu si in acelasi timp mai ieftin.
    Duminica concursul s-a intins mult si asta in conditiile in care au fost doar 16 participanti. Daca vom fi 20 data viitoare sau 30, nu mai terminam pana seara. Ideea este sa avem un sistem care sa functioneze bine indiferent de numarul jucatorilor inscrisi.
    Cat despre sistemul de departajare in cazul in care 3 jucatori au acelasi numar de victorii (situatie intalnita duminica in concurs), jucand fiecare cu fiecare, regula ar trebui sa fie (am gasit-o in ceea ce priveste sistemul Round Robin din tenisul de camp): primul loc dintre cei 3 il ocupa cel care are set-averajul cel mai bun (dar luat numai in ceea priveste meciurile dintre ei, nu din tot turneul), urmand ca departajarea dintre ceilalti doi sa se faca in functie de meciul direct. Destul de simplu...

    In rest, initiativa celor care au organizat toata competitia este absolut grozava, riscand sa ma prinda atat de mult incat sa nu mai am nici loc de munca, nici prietena.

  • #2
    Stiu pe cineva care s-a casatorit cu o fata care facuse tenis de masă de performanta, si care era colega cu el de serviciu. Jucau niste meciuri grozave si cine lua bataie spala vasele...

    Comentariu


    • #3
      Re: Sugestie pt. turneul AMATOUR

      Postat în original de costinC
      Am participat cu placere la turneul de Duminica de la IDM. Sunt cateva neclaritati in ceea ce priveste sistemul de departajare, cat si o oarecare nemultumire (a mea) privitoare la sistemul concursului in sine.
      Mi s-ar parea logic sa urmam sistemele verificate ale sportului pe care il practicam, chiar daca suntem amatori. Si asta inseamna ca, daca ne-am decis sa jucam intr-un sistem Round Robin (adica de 2 grupe, in care fiecare joaca cu fiecare), calificatii din aceste grupe sa se intalneasca ulterior in meciuri eliminatorii (sferturi, semifinale, finala mica si mare) ? e mai simplu si in acelasi timp mai ieftin.
      Duminica concursul s-a intins mult si asta in conditiile in care au fost doar 16 participanti. Daca vom fi 20 data viitoare sau 30, nu mai terminam pana seara. Ideea este sa avem un sistem care sa functioneze bine indiferent de numarul jucatorilor inscrisi.
      Cat despre sistemul de departajare in cazul in care 3 jucatori au acelasi numar de victorii (situatie intalnita duminica in concurs), jucand fiecare cu fiecare, regula ar trebui sa fie (am gasit-o in ceea ce priveste sistemul Round Robin din tenisul de camp): primul loc dintre cei 3 il ocupa cel care are set-averajul cel mai bun (dar luat numai in ceea priveste meciurile dintre ei, nu din tot turneul), urmand ca departajarea dintre ceilalti doi sa se faca in functie de meciul direct. Destul de simplu...
      In rest, initiativa celor care au organizat toata competitia este absolut grozava, riscand sa ma prinda atat de mult incat sa nu mai am nici loc de munca, nici prietena.

      Da costin ... de acord cu tine .. dupa acele grupe sa se faca eliminatoriu! Dar dupa aia ... apareau tot felul de vorbe cum ca am platit atatia bani si am jucat doar 5-6 meciuri! Daca iti amintesti asa s-a intamplat la concursul organizat de valentin! Asa si gandisem turneul .. doar daca erau mai multi inscrisi ... dar cum au fost doar 16 persoane inscrise ... ne-am gandit ca asa ar fi cel mai bine! Si nu cred ca cei 120000 de lei platiti de cei ajunsi in grupa finala sunt un capat de lume! Totusi fiecare persoana ajunsa in faza finala a jucat 11 meciuri! Nu mi se par nici prea multe meciuri ... dar nici prea putine!
      Blade: Butterfly Photino
      Fh: Butterfly Tenergy 05
      Bh:Yasaka Rakza 9

      www.lovetodance.ro

      Comentariu


      • #4
        Acelasi sistem fara meciuri eliminatorii l-am folosit si noi la CJ, un alt motiv pentru care am facut aceasta alegere fiind rezultatul mult mai veridic pe care l-am obtine la sfarsit. Cu alte cuvinte am incercat sa evitam cat mai mult situatiile in care hazardul sa-si spuna cuvantul. Daca de exemplu, ocupantii primelor doua locuri ar fi nimerit de la inceput intr-un meci eliminatoriu, clar ca unul dintre ei n-ar mai fi luat locul obtinut asa. Si atunci am fi spus: "Deh, a avut ghinionul sa joace cu X chiar cu Y in primul meci!"
        Dar e evident in acelasi timp ca la un numar prea mare de jucatori, metoda nu prea mai e viabila.
        Butterfly Grubba Carbon-AN All+
        FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

        Comentariu


        • #5
          Program evidenta turnee

          Si pentru ca e zona de sugestii, m-as bucura daca cineva de pe forum ar avea placerea si timpul necesar sa faca un programel care sa ne ajute cu toata povestea legata de inscrieri, grupe, meciuri etc. Atata am dat din pix pe foile alea ... (Ma ofer la desenat iconite si butoane si la conceput modul de functionare. )
          Butterfly Grubba Carbon-AN All+
          FH: Tackiness Chop, BH: Yasaka Antipower

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Mihai-Gabriel
            Stiu pe cineva care s-a casatorit cu o fata care facuse tenis de masă de performanta, si care era colega cu el de serviciu. Jucau niste meciuri grozave si cine lua bataie spala vasele...
            Asa se intampla si la ei cred, numai ca dupa niste partide pasionante de yams...

            Comentariu


            • #7
              Re: Program evidenta turnee

              Postat în original de bilutza
              Si pentru ca e zona de sugestii, m-as bucura daca cineva de pe forum ar avea placerea si timpul necesar sa faca un programel care sa ne ajute cu toata povestea legata de inscrieri, grupe, meciuri etc. Atata am dat din pix pe foile alea ... (Ma ofer la desenat iconite si butoane si la conceput modul de functionare. )
              cu un laptop treaba ar fi fost extrem de usoara.................

              toate hartiile alea au rostul sa va ajute la organizare si nu sa va puna sa faceti o munca degeaba si fara rost. Numai hartiile care considerati ca trebuie sa le completati numai alea le completati. De exemplu eu la Oradea nu mi-am pierdut vremea cu situatiile de final (financiare) pentru ca le stiam din cap) problema ar fi fost daca ar fi fost multe chestii marunte de platit sau ar fi fost un buget mare cu multe plati (vezi turnee A)si atunci as fi avut la indemana un `buget`pe care sa-l pot organiza.

              Oricum mie trebuie sa-mi trimiteti:
              1.tabelul cu datele jucatorilor noi care vor sa se inscrie in circuit (numai jucatorii noi si nu toti inscrisii ca oricum ii am la rezultatul final),
              2. rezultatul final al turneului (doar clasamentul si punctele din turneu)
              nu-mi trebuie grupele sau rezultatul meciurilor dintre jucatori (restul hartiilor sunt numai optionale, deci nu pierdeti vremea).

              Eu pot sa va zic ca la un turneu de 12 persoane nu am facut munca de birou mai nimic, si am putut sa ma concentrez asupra meciurilor, dar in cazut unui turneu A trebuie neaparat ca cineva sa stea numai la masa de arbitraj responsabil cu organizarea si de acea am propus o plata pentru organizatorii A de 500 de mii.

              Comentariu


              • #8
                Re: Sugestie pt. turneul AMATOUR

                Postat în original de costinC
                Am participat cu placere la turneul de Duminica de la IDM. Sunt cateva neclaritati in ceea ce priveste sistemul de departajare, cat si o oarecare nemultumire (a mea) privitoare la sistemul concursului in sine.
                Mi s-ar parea logic sa urmam sistemele verificate ale sportului pe care il practicam, chiar daca suntem amatori. Si asta inseamna ca, daca ne-am decis sa jucam intr-un sistem Round Robin (adica de 2 grupe, in care fiecare joaca cu fiecare), calificatii din aceste grupe sa se intalneasca ulterior in meciuri eliminatorii (sferturi, semifinale, finala mica si mare) ? e mai simplu si in acelasi timp mai ieftin.
                Duminica concursul s-a intins mult si asta in conditiile in care au fost doar 16 participanti. Daca vom fi 20 data viitoare sau 30, nu mai terminam pana seara. Ideea este sa avem un sistem care sa functioneze bine indiferent de numarul jucatorilor inscrisi.
                Cat despre sistemul de departajare in cazul in care 3 jucatori au acelasi numar de victorii (situatie intalnita duminica in concurs), jucand fiecare cu fiecare, regula ar trebui sa fie (am gasit-o in ceea ce priveste sistemul Round Robin din tenisul de camp): primul loc dintre cei 3 il ocupa cel care are set-averajul cel mai bun (dar luat numai in ceea priveste meciurile dintre ei, nu din tot turneul), urmand ca departajarea dintre ceilalti doi sa se faca in functie de meciul direct. Destul de simplu...
                In rest, initiativa celor care au organizat toata competitia este absolut grozava, riscand sa ma prinda atat de mult incat sa nu mai am nici loc de munca, nici prietena.
                sistemul exact de desfasurare al competitiei este stabilit de catre organzator (eu as fi facut cu 3 calificati per grupa), eu nu pot impune un sistem sau altul, dar daca erati 20 atunci s-ar fi facut 2 turnee paralele deci nu ar fi durat mai mult. Sistemul de departajare spus de tine este normal .............. eu de exemplu la Oradea am facut departajarea in cazul a 3 jucatori care s-au invins intre ei numai prin setaverajul direct (si mai simplu si mai normal), iar in cazul a 2 jucatori, victoria directa, care de asemenea e un sistem normal.


                Asta e, suntem la inceput de drum si invatam din mers. Acesta este unul din scopurile principale ale turneelor B ca organizatorii sa deprinda experienta, care va fi folosita la turneele A si A+.

                Oricum orice sugestie sau reclamatie e binevenita si bine analizata deci trageti din toate pozitiile cu toate tunurile.............

                Comentariu


                • #9
                  Nu vreau sa fiu inteles gresit ? nici banii pe care i-am dat (120.000), nici vreo nemultumire legata de felul in care am fost eu punctat (am iesit al 6-lea, ceea ce este peste ce speram) nu m-au facut sa fac precizarile legate de desfasurarea concursului. Ci faptul ca mi-ar placea sa ajungem la o formula cat mai apropiata de sistemul competitional practicat de sportivii profesionisti. Adica, nu cred ca meciurile jucate in sistemul propus de mine, cu sferturi, semi si finala, ar fi fost insuficiente pentru a ne potoli pofta de joc. Fiecare ar fi jucat minimum 7 meciuri (ceea ce s-a si intamplat pentru cei care nu au trecut de grupe) + minim inca un meci pentru cei calificati.
                  Inca ceva: gratie acestui sistem, in care primul dintr-o grupa joaca cu ultimul califcat din cealalta samd, suspansul e mult ridicat, toti jucatorii aflati in continuare in competitie dand tot ce au ? lucru care nu se prea mai intampla cand joci jocul nr. 11 sau 12, fara sa mai ai sanse la primele 3 locuri. Si inca ceva: tot gratie acestui sistem, eliminatoriu, nu mai exista riscul de a avea 2 clasati pe un singur loc, cum s-a intamplat duminica.
                  Haideti sa stabilim un sistem de joc pe care sa-l votam toti cei care participam la competitie.
                  PS. Eu am sa joc indiferent de sistem, dar am sa revin cu o propunere concreta si completa de competitie, dar numai daca sunteti de acord.

                  Comentariu


                  • #10
                    Daca nu-ti place sistemul de organizare solutia este sa te inscrii ca organizator si cand organizezi tu sa-l faci asa cum doresti, eu am sa omologhez daca se fac pe București pana la 5 turnee paralele facute de organizatori diferiti. Eu nu sunt de acord cu un singur sistem pentru ca asa limitam organizatorii. Am supus-o si o mai repet ca nu sunt de acord ca la un concurs organizat de mine pe nervi si barba mea sa vina nu stiu cine sa-mi impuna un sistem sau altul.

                    Singura conditie pe care o cer este ca concursul sa fie corect, in rest depinde de organizator cum isi organizeaza concursul. Cerintele minime ale unui turneu B sunt ca sa fie 6 jucatori inscrisi in circuit si 10 participanti in total.

                    Comentariu


                    • #11
                      Filo, mi se pare ca exagerezi, neintelegand conceptul de "sugestie". Eu nu am facut decat sa-ti spun parerea mea. Nu trebuie sa ne inflamam si nici sa intram intr-o pozitie defensiva, pentru ca nu e cazul. Credeam ca esti o fire deschisa propunerilor si pana la ultima ta interventie asa lasasei impresia. Daca alegi insa sa comuti pe modul "numai eu am dreptate pentru ca eu fac turneul", fie! Spune ca nu te intereseaza sa mai auzi propuneri de nici un fel si macar stim o treaba. Fii tu dirijorul, noi o sa ne multumim sa tacanim mingiile. Pana la urma ce crezi tu ca urmaream eu sa castig din faptul ca se va adopta un sistem sau altul de joc?

                      Comentariu


                      • #12
                        Costin,
                        Cred ca tu ai inceput sa exagerezi, insistand pe aceeasi tema de prea multe ori. Daca o consideri numai o sugestie, o spui si dupa aceea taci, lasand la latitudinea celorlalti daca o accepta sau nu. Tu asteptai sa primesti raspunsul "Ce idee buna ai dat" , Dar propunerea ta era pentru mine si atat. De ce crezi ca nu am retinut-o?
                        Ai intrat in polemica cu organizatorul, desi de mai multe ori (reciteste) ti-a dat dreptate... dar nu cum ai vrut tu. Ca sa vezi ca am retinut ideea, te rog sa-mi trimiti regulamentul original ROUND ROBIN pe care l-ai studiat si dupa ce-l primesc, voi aplica acest regulament, cu prima ocazie.
                        Din cunostintele mele, Round Robin este algorimul utilizat pentru imperecherea corecta a jucatorilor. Numarul de grupe si departajarea trebuie stabilite prin regulament.
                        Daca ai gasit si modul de departajare, BRAVO! Il astept!
                        Cu privire la Sistemul de joc pe care il propui, eu zic asa: Turneele de tip B sunt concepute cu scopul unui numar cat mai mare de jocuri, pt. cunoastere, pentru antrenament, pentru atragerea cat mai multor participanti. si in ultimul rand pentru departajare. Ele se adreseaza in primul rand celor ca tine, nici foarte slabi (acestia ies din primul tur), nici foarte buni (ei oricum joaca turneul pana la capat), celor care vor sa joace cu cei buni. Intr-un turneu eliminatoriu ieseai (conform rezultatelor) din primul tur eliminatoriu, stresat ca ai avut ghinion.Turneul ti-a dat posibilitatea sa joci cu cei mai buni 7 jucatori buni din turneu. Asta da antrenament. Ai putut sa-ti cunosti valoarea si a meritat banii.
                        Timpul de concurs a fost exact cel prognozat in anunturile de concurs. Reciteste!
                        Cand vom fi mai multi, vom adapta numarul de mese si schema la numarul de jucatori, astfel incat sa dureze tot 4-5 ore.
                        Daca vrei neaparat stilul "care pe care", poti participa la turneele de tip A, care vor fi eliminatorii in faza finala.

                        Multumesc pentru propuneri, le-am citit cu atentie, sper ca am fost clar si nu va mai fi nevoie de alte comentarii.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de costinC
                          Filo, mi se pare ca exagerezi, neintelegand conceptul de "sugestie". Eu nu am facut decat sa-ti spun parerea mea. Nu trebuie sa ne inflamam si nici sa intram intr-o pozitie defensiva, pentru ca nu e cazul. Credeam ca esti o fire deschisa propunerilor si pana la ultima ta interventie asa lasasei impresia. Daca alegi insa sa comuti pe modul "numai eu am dreptate pentru ca eu fac turneul", fie! Spune ca nu te intereseaza sa mai auzi propuneri de nici un fel si macar stim o treaba. Fii tu dirijorul, noi o sa ne multumim sa tacanim mingiile. Pana la urma ce crezi tu ca urmaream eu sa castig din faptul ca se va adopta un sistem sau altul de joc?
                          De ce crezi ca m-am suparat? Eu cred ca-ti pasa si asta eu apreciez, si cred ca ai de castigat ca noi fiecare daca se face un circuit care sa ne multumeasca pe toti.

                          Poate ca nu ai inteles cand m-am referit la concursurile organizate de mine (ma refeream la cele organizate direct de mine si nu la tot circuitul). Eu doresc ca organizatorul local care poate simti pulsul mai bine decat mine sa hotareasca in ce fel se organizeaza turneul, eu la Oradea la un turnel de 12 am facut 2 grupe de 6 cu 3 calificati per grupa. Eu nu am impus dupa cum ai vazut sistemul meu (in fiecare localitate s-a facut altfel), si probabil ca la urmatorul turneu B fiecare organizator va mai schimba ceva in ideea perfectionarii turneului.
                          Eu ti-am facut propunerea de a fi organizator si nu te-am luat la misto. Ceea ce eu sustin este ca organizatorul sa aibe libertatea de a decide atat. Nu se poate adopta un sistem unitat datorita faptului ca sunt turnee cu numar diferit de mese, cu numar diferit de jucatori si in timp diferit. Daca cei de la Suceava au dorit sa faca un sistem fiecare cu fiecare ar fi trebuit sa nu le omologhez rezultatul pentru ca nu este sistemul care l-am aplicat eu?
                          Daca ai observat eu am propus tuturor carora le pasa de circuit, sa devina organizatori asa ca-ti propun si tie. La numarul jucatorilor din București nu e nici o problema.
                          Daca in București vor fi inscrisi 40-50 (sau 100) de jucatori si vor fi 2-3 organizatori care vor face turnee diferite fiecare jucator ar putea participa la turneul care doreste, asta ar fi ideea. De exemplu in Oradea suntem 2 organizatori chiar daca nu suntem foarte multi participanti, si e foarte bine, ca trebuie sa avem cat mai multi care sa aibe experienta organizarii.

                          Daca ai citit pe forum eu sunt gata sa ma retrag din postura care o am chiar daca ideea circuitului in forma asta a fost a mea, dar e mai bine ca cineva care nu are sanse la castigarea circuitului, deci fara interese ascunse, sa fie organizator principal. Ar fi chiar culmea sa-mi fac eu un circuit ca sa am ce castiga................

                          Comentariu


                          • #14
                            In regula, filo. Se pare ca nu am fost (cel putin in ultima parte a interventiilor) pe aceeasi lungime de unda. Discutiile pe forum mai au si mici dezavantaje ? interpretarea gresita a tonului. Nu-i nimic, important e ca ne-am lamurit. Stiu ca ideea acestui turneu a fost a ta si e una foarte buna. Fara a fi insa fixist iti spun ca ideea de a gasi o formula valabila pentru toate concursurile, indiferent de numarul de participanti (cu conditia sa fie minim 10 oameni), mi se pare in continuare un lucru bun, pentru ca vei avea un clasament general national cat de cat aproape de realitate.
                            Pana la urma, insa, stau si ma gandesc ca pentru mine e important sa vin si sa joc tenis cu cat mai multi oameni si, asa cum am mai spus, voi veni indiferent de sistem.

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X