Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemnul nou a ,,luat in greutate'

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemnul nou a ,,luat in greutate'

    am cumparat mai multe lemne noi de la butterfly atat viscaria cat si tb alc le-am cantarit pe cantare de amanet si dupa cateva lipiri au devenit mai grele cu 2-3 gr!m-am gandit ca lemnul nu poate sa fie asa uscat pt ca cererea este mare!pe unele le-am curatat de lipici si le-am lasat in cutie fara sa joc cu ele in speranta ca vor reveni la greutatea initiala dar nu s-a intamplat!stiu ca pt unii nu conteaza cateva gr in plus dar pt mine conteaza!rog ceva sfaturi de la cine a trecut prin aceiasi experienta ca si mine!ce este de facut?multumesc!
    tb alc t05/t05 fx

  • #2
    Nu credeam ca e adevarat asa ca am cantarit lemnele pe care le am acum in casa, vreo 20 la numar pe care nu am fete lipite. Le-am cantarit pe acelasi cantar (cantar cu precizie de 0.1 grame pe care il aveam si atunci cand le-am cumparat). Unele au fost noi altele luate de pe forum.

    Se confirma informatia de mai sus. Unele lemne, folosite mai mult sunt chiar si cu doua grame mai grele: Cel mai mult au luat in greutate Nittaku Acoustic (jucat vreo 4-5 luni cu aceleasi fete), Timo Boll ZLC (desi nu prea am dat cu el mai mult de 20 ore, insa a primit cel putin 4 setupuri), Photino (doar vreo 6 ore) si Innerforce Layer ALC. Pana intr-un gram s-au situat Nittaku Barwell Fleet, Innerforce Layer ZLC, Timo Boll ALC, Innerforce T 5000, Apolonia ZLC, Zhang Jike ALC, Timo Boll ZLF (ultimele mentionate insa le am de anul acesta).
    Mi s-a parut urmatorul aspect foarte interesant. Yasaka extra, Stiga Infinity VPS V, Stiga Offensive wood NCT, Xiom Jazz, Xiom Offensive S, Stiga Clipper, Friendship 729 bomb, Galaxy w6 (mai mult sau mai putin folosite, dar pe care le am de mai mult de doi ani sau aproape doi ani) nu au o variatie a greutatii fata de momentul achizitiei mai mare de 0.2 grame, unele chiar au fost identice- ceea ce exclude varianta ca al meu cantar sa o fi luat razna.

    Mi se pare interesanta si foarte utila informatia de mai sus, mai ales ca imi plac lemnele mai grele.

    Mai mentionez un aspect. Lemnele au fost tinute in conditii excelente ferite de razele soarelui, caldura sau umiditate excesiva. In cele mai multe cutii chiar au fost saculeti impotriva umiditatii (mai ales in cutiile lemnelor Butterfly).

    Solutie pentru rezolvarea problemei nu am.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Asta e problema! Au fost lemne care le-am tinut in cutie cateva luni si greutatea a ramas aceasi!astept si alte păreri! Mulțumesc!

      Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
      tb alc t05/t05 fx

      Comentariu


      • #4
        Cauza ce duce la cresterea, marginala, in greutate este apa absorbita (ma refer la cea intrata in volumul lemnului si care se leaga fizico-chimic de lignina din componenta lemnului - pliculetele de silicagel te scapa de cea adsorbita si nu absorbita) . Adsorbtia se refera la apa legata superficial, la suprafata lemnului, cea absorbita, in volum). In plus, pliculetele de silicagel trebuie reactivate din cand in cand (in cuptor la 110-120 C, pt 2 ore, sa scoti apa retinuta in ele, daca chiar vrei asta, dar nu are sens, decat daca pachetul e inchis perfect ermetic, altfel, procesul fiind guvernat de echilibrul termodinamic al presiunii de vapori [emoji33], in scurt timp se ajunge la echilibru).
        Stiu ca suna pompos, dar asta e partea stiintifica. Revenind pe pamant, cand primesc intrebari de genul acesta de la studenti, ii lamuresc simplu. Ii intreb "la ce temperatura emite apa vapori?" r. de la studenti, uimitor de multi[emoji33][emoji17][emoji36]: "la 100 C, orine stie!", adica, hai Profu', ne iei de fraieri? - si apoi intrebarea mea de baraj "si atunci cand mergem prin ceata, fierbem? [emoji48]. E distractiv sa le vezi fetele. Raspuns: la orice temperatura cuprinsa intre punctul triplu al apei (ce e asta? Alta lectie de 2-3 pagini[emoji56]) , adica intre 0,01 C si 100 C, asa ca acceptati ideea ca in orice moment suntem inconjurati de vapori de apa. Cat de mult? Aici cuantificam prin umiditatea relativa - 100% nu inseamna ca inotam, ci ca la 100% umiditae relativa s-a atins presiunea de saturatie a vapirilor de apa si este maxim de umiditate in aer.
        De ce unele lemne iau mai mult sau mai putin? Depinde daca ultimul strat de lemn este lacuit sau nu, daca fibra este mai compacta sau mai poroasa sau daca lemnul este compozit (structrile de fibre microporoase de C, Zy, Al absorb chiar mai bine).
        Sursa principala nu este totusi atmosfera, ci lipiciul apos. Pus pe lemn, o parte se evapora, iar pentru parte dinspre lemn, apa din lipici este adsorbita si absorbita. E si aici un mecanism specific de echilibru, dar cred ca v-am plictisit destul (deh, vacantele astea, nu mai am audienta de... torturat[emoji41][emoji36][emoji17]).
        Este procesul reversibil?
        Da, dar risti sa compromiti integritatea structurala - mai pe scurt, risti sa crapi lemnul daca nu o faci corect, si, oricum, intr-o luna o iei de la capat, asa ca pt mine, problema asta este doar de interes stiintific, eu las lemnele (nu ca am prea multe, doar 5) sa isi traiasca viata lor asa cum vor ele.
        Se poate masura/cuantifica efectul?
        Da, exista conductometre speciale pt lemn si beton (absorbtia apei conduce la cresterea conductivitatii electrice). Eu am unul, daca vreti, vb si vi-l aduc pt satisfacerea curiozitatii.
        Poate fi prevenit, incetinit procesul?
        Da, daca te uiti la paleta ca la Sfantul Graal, o pui in Fort Knox, safe, temperatura, ventilatie si umiditate controlate si o tii drept colateral pebtru ipoteca de la casa[emoji23].
        Are sens?
        Opinie personala: nu. Doar transpiratia de pe mana cu care joci va cantari mai mult.
        Mulțumesc mult pentru atentie si scuze pt lectia de... plictiseala.

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Dan V Vezi post
          Mulțumesc mult pentru atentie si scuze pt lectia de... plictiseala.

          Domn Profesor Vaireanu,am mai avut o discutie foarte interesanta cu dumneavoastra la Tabara de la Mediaș,si mi-se parea si mai interesant sa postam aceste lucruri si pe forum pentru informarea celor interesati,dar nu stiam exact de disponibilitatea de a impartasi din cunostiinte aici pe forum.Mi -se pare foarte interesant daca ati trata subiectul condens ,punctul de condens si condiitile creeri condensului in salile de tenis de masă unde se desfasoara turneele amatur si cum este acest lucru influentat de nr de jucatori aflati in aceea incapere.

          Cred ca exista un subiect unde a mai fost acest aspect tratat dar foarte superficial.Desfasurarea turneelor A si A+ din Organizare Amatur.

          Multumesc frumos de pledoarie in numele tuturor cei interesati.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Zosim1 Vezi post
            Domn Profesor Vaireanu,am mai avut o discutie foarte interesanta cu dumneavoastra la Tabara de la Mediaș,si mi-se parea si mai interesant sa postam aceste lucruri si pe forum pentru informarea celor interesati,dar nu stiam exact de disponibilitatea de a impartasi din cunostiinte aici pe forum.Mi -se pare foarte interesant daca ati trata subiectul condens ,punctul de condens si condiitile creeri condensului in salile de tenis de masă unde se desfasoara turneele amatur si cum este acest lucru influentat de nr de jucatori aflati in aceea incapere.

            Cred ca exista un subiect unde a mai fost acest aspect tratat dar foarte superficial.Desfasurarea turneelor A si A+ din Organizare Amatur.

            Multumesc frumos de pledoarie in numele tuturor cei interesati.
            Sigur ca da, cu mare placere. Se poate face discutia si de ce lemnele mai vechi, mai uscate sunt preferate de jucatorii buni si sunt un cosmar pentru incepatori (NP, si eu fac parte din categoria "pinguinilor", sunt tare in... plisc, la masa sunt tare,... ca untu' la soare[emoji23])

            Deschidem o sectiune noua sau continuam aici? Mulțumesc mult!

            Comentariu


            • #7
              Faceti un subiect nou.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Kralizec Vezi post
                Faceti un subiect nou.
                Sigur ca da, am convenit deja, il deschidem luni.
                Mulțumim mult si toate cele bune,

                Comentariu


                • #9
                  Mulțumesc pentru sfaturi! Sa înțeleg ca nu exista soluții? !

                  Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
                  tb alc t05/t05 fx

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de nduviscaria Vezi post
                    Mulțumesc pentru sfaturi! Sa înțeleg ca nu exista soluții? !

                    Trimis de pe al meu GT-I9301I folosind Tapatalk
                    Ba da, dar are sens sa te complici pt o crestere in greutate msi mica de 2%, per total?

                    1. Daca joci f. bine, atunci umiditatea din paleta are efect asupra elasticitatatii lemnului si merita sa tii paleta intr-o incinta cu umiditate sub 20-30 % si sub 25 C. Mentinuta timp indelungat, lemnul se usuca incet si natural, devine mai rigid, senzatia loviturii este de contact "sticlos", mingia capata viteza mai mare. Pt jucatorii f buni, ce au control din tehnica si lovesc vontrolat in aceeasi zona in functie de ce vor sa trimita, se simte f bine. Pt un incepator ca mine, sare ca din prastie si trebuie puse fete cu control ridicat. Depinde mult si de setup-ul fetelor, ca daca pui fete cu duritate redusa, iti cam anuleaza efectul loviturii (efect=taria, nu spin-ul).

                    2. Cand lipesti fetele, nu grabi uscarea cu foenul, lasa, atat lemnul, cat si fetele sa se usuce incet, natural.

                    3. Poti sigila fetele, exista lacuri speciale, dar riscul este sa dai prea mult si atunci vei juca cu caracteristicile lacului, in loc de ale lemnului. In plus, trebuie asperizata suprafata dupa sigilare, altfel ti se desprinde fata repede[emoji33].

                    Este o problema de cum te simti confortabil tu, poti sa incerci variante cu sau fara risc sidaca tie ti se pare un castig cat de mic ar fi, de ce nu?

                    Eu, pt a micsora un pic greutatea, am mai luat putin din maner, am dat jos marca de pe cotor, ajustata pe margini sa devina un pic mai anatomica, poti castiga aici de la 3-5 grame, ce compenseaza cresterea de la umiditate. Efectul negativ, cand am vrut mai mult de 5 grame, am... descentrat paleta[emoji36][emoji24], mutat centrul de greutate, si, crede-ma, la priza TOC (cn) se simte al [emoji48] de rau, acum lemnul ala este....hobby, matrita de decupat, daca ma gandesc bine il mai pot folosi si pe post de separator termic pt alimentele fierbinti... sa nu distruga mobila[emoji17].

                    Alt efect negativ - nu il mai poti revinde usor. Cum eu doar cumpar si nu revand, nu ma deranjeaza.

                    Multumesc mult și o zi placuta!

                    Comentariu

                    Who has read this thread:
                    Procesare...
                    X