Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Conditii tehnice de desfasurare,analize,discutii si solutii

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Conditii tehnice de desfasurare,analize,discutii si solutii

    Deschid acest subiect cu gandul de a reusi impreuna cu cei interesati din acest circuit sa imbunatatim conditile de joc in salile turneelor Amatur si creerea de conditii optime de joc.Impreuna cu Domnul Profesor Vaireanu am mai avut discutii pe aceasta tema si am considerat oportun ,si bineinteles prin amabilitatea dansului de a impartasii cunostiintele profesionale in domeniul termodinamici,si in a ne fi de ajutor pentru a intelege cateva fenomene.

    In prima parte a subiectului vreau sa tratam CONDENSUL,UMIDITATEA si CALDURA din salile de sport, si bineinteles sa gasim solutii in mentinerea la cote comfortabile desfasurarii activitatii sportive.

  • #2
    Tenisul, condensul și amaturistul.

    Preambul:

    Aceste păreri, opinii, calcule nu sunt direcționate în niciun fel împotriva administratorilor sălilor de tenis de masă, unde am petrecut, petrecem și ?sper ca vom mai petrece momente dramatice sau de exaltare, dar toate minunate prin farmecul lor, și nici împotriva organizatorilor turneelor Amatur, fata de care am tot respectul și admirația (numai cine nu a avut ochi să vadă sau nu a vrut nu realizeze cat efort fizic, psihic și emoțional depun acești oameni deosebiți ca turneele să fie pe placul tuturorâsau aproape tuturor și nu din vina lor).

    Ele se vor ca o mănușă aruncată provocării ?Când și de ce apare condensul în sala de TT și ce putem face să îl diminuam sau eliminam?.

    Ideea a plecat de la Emi-TT/Zosim1 și materialul este realizat în colaborare.

    Disclaimer 1:
    Nicio masa, paleta, minge și niciun fileu nu au fost vătămate în niciun fel și nici nu au suferit modificări structurale ireversibile în timpul scrierii acestui material.

    Disclaimer 2:
    E cam anost, monoton, lung și plictisitor, diacritice atunci când ?am avut. N-am găsit alt?.disclaimer, așa ca ?lasciate ogni speranza voi che? ?cosa leggere qui.


    Când, cum și de ce se formează condensul intr-o sala de tenis de masă

    Condiții optime de joc recomandate intr-o sala de tenis de masă:

    Exista diferite valori, dar, majoritatea merge pe:
    Vara/iarna: T =15-20 C, RH =40-50%, ideal ar fi să fie menținute constante pe toata durata de joc. T, temperatura, C, RH, umiditatea relativă, %.

    Punctul de rouă sau temperatura de condensare a aerului umed este valoarea temperaturii la care trebuie răcit aerul umed pentru ca vaporii de apă să devină saturanți și să înceapă să condenseze pe diferite suprafețe.

    Vorbim de o temperatura critica. Peste aceasta valoare nu avem condens, sub ea avem condens.

    Temperatura punctului de rouă se află în relație directă cu cantitatea de vapori din amestec, exprimată în grame pe metru cub și poate fi dedusă din tabele sau calculat.

    Redau mai jos o formula simplificata, pt cei ce doresc la precizie de 0,1 C, le ofer cu plăcere un tratat de termodinamica chimică pe care îl folosesc studenții anilor 2 și 3 de la Facultatea de chimie Aplicata și Știința Materialelor din UPB. Pentru ce avem noi nevoie în tenis de masă, cele de mai jos sunt suficiente.

    Simpla aproximare

    Conversia între punctul de rouă, temperatura ambientala și umiditatea relativă. Această abordare este exactă cu aproximativ ? 1 ? C, atâta timp cât umiditatea relativă este mai mare de 50%, condiție îndeplinită în sălile de tenis de masă:

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	punct de roua fig. 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	7,4 KB 
ID:	776879

    Unde

    Tdp, temperatura punctului de roua (dew point), C
    T, temperatura, C
    RH, umiditatea relativa, %

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	punct de roua Tabel1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	94,4 KB 
ID:	776880

    Tabelul 1. sursa: http://www.misiuneacasa.ro/temperatura-de-roua


    Problemele serioase apar când avem o suprafață rece care reduce temperatura aerului (podea sau pereții laterali), aici discut?nd de puncte de roua regionale, mai scăzute decât cel mediu ce caracterizează întreaga încăpere. Dacă temperatura suprafeței pereților / podelei este sub temperatura punctului de rouă, acestea vor "transpira".


    Consecințe - dacă joci la o masa apropiata de un perete lateral, toamna, iarna sau primăvara. Probabilitatea să apară condens pe paletă este mai mare decât undeva în centru. Dacă lași paleta jos, lângă masă, ai probabilitate mai mare să apăra condens pe ea decât dacă o pui pe masa. Dacă ieși cu paleta afara din sala si afara este mai rece, când te ?ntorci cu ea în sala, vei avea surpriza să constați ca pe ea ai?.condens?chiar dacă în sală este uscat.
    Pentru analogie, este ca și cum ai scoate din frigider o cutie sau o sticla de bere + în scurt timp apare condensul pe ea.

    Soluție: izolarea exterioara a clădirilor (dreams, sweet dreams!). Izolarea adecvată poate contribui esențial la scăderea punctului de rouă sau a RH a aerului de ventilație.

    Doar creșterea temperaturii nu rezolva mare lucru, scade umiditatea "relativă", dar nu și "Umiditatea absolută". "Umiditatea absolută" este cantitatea de vapori de apă din aer (măsurată în grame per metru cub).

    încălzire prin pardoseala (la sălile de tenis ???), încălzire uniformă, ventilație, aer condiționat cu dezumidifcare pentru reducerea RH sau dezumidificatore.

    Mult mai simplu, aerisirea naturală prin uși și ferestre pentru a asigura o circulație corespunzătoare și o omogenizare a aerului din incintă.

    Ca să va încurajez, lucrurile evoluează din prost în și mai prost. Din cauza cui? A noastră, bineînțeles.


    Cantitatea de vapori de apa eliminata prin respirație, în timpul somnului este de pana la 50 grame de umiditate pe oră. în timpul muncii fizice grele, aceasta poate fi la fel de mult ca 300 ml. să spunem ca la TT o putem aproxima ca fiind moderata, mai mica decât la tenis de câmp și să o luam de 180 grame/ora, pentru simplificare (da, știu, sunt un pinguin cam leneș, trebuie să mai exersez deplasarea la masa!!). Aceasta ?nseamnă cam 10 moli de vapori de apa, apa având masa molara de 18 g/mol. Cei zece moli, fac cam 224 litri de vapori de apa/ora/persoana. De unde știu: De la nenea Amedeo Avogadro, care ne spune ca 1 mol de gaz (vapori) ocupa un volum de 22,4 litri!

    La 20 de mese, pt un turneu A, avem 20x2 = 40 jucători (spectatorii, va rog mult nu respirați, ca îmi stricați calculele și pun organizatorul să va trimită să vedeți cum este vremea ?pe afara!!).

    Acest lucru ?nseamnă 40 x 224 l = 8960 litri/h.

    Să lăsăm și spectatorii să respire, mai mărim cu cca 20 %, echivalent cu ?semi-adormiți. și am considerat tot 40 de spectatori, în realitate exist?nd momente când nr spectatorilor este aproape dublu fata de jucători.

    Total = 10752 litri/h = 10,75 mc (metrii cubi)/h.

    Durata de joc, în mod normal, 14 ore, început la 9, terminat la 23 (in unele cazuri chiar mai mult).

    Total emis doar de respirație = 10,75 x 14 = 150,52 mc/zi concurs.

    Acest lucru este echivalent cu o porțiune din sala de joc de 5,3 m x 5,3 m x 5,3 m ocupata integral doar de vaporii respirați.

    De unde at?ția vapori? Pai cum, nu primiți cei 2 litri de apa lichida (aproximativ2,5 mc de vapori de persoana. Unde va gîndeați ca se duce? Doar la ?.Nuuu, nuu, nuu!

    Și încă nu am pus la socoteala?.transpirația (aoleu, poate este cazul ca unii să folosească mai des ?deodorantele). Cantitatea eliminata prin transpirație, contribuie și ea, daca se transforma in?vaporiîși se transforma ? prin efort fizic rata metabolică bazală este de 2 (tenisul de masă este oarecum o activitate moderată), astfel ca în jur de 20-30 % din transpirație (chiar mai mult daca punem la socoteala ștersul m?inii pe masa de tenis, în colt lângă fileu, pojghița de lichid răspândita pe o suprafață mai mare se evapora mai repede) se va regăsi în scurt timp sub forma de vapori, acesta fiind mecanismul de termoreglare al organismului uman ? ca să ne răcorim, căldura generata de efortul fizic este preluata de transpirație, care prin evaporare, scade marginal temperatura corpului. Restul de transpirație ? pe podea, pe prosop și de pe prosop ? o parte în aer.

    Din calculele de mai sus este evident ca umiditatea relativa va creste chiar pana la 70% în primele 2 ore, daca nu este ținuta sub control prin ventilație sau AC sau dezumidificare.

    Cam de ajuns cu teoria îșimplificata ? sper ca apreciați ca am redus cat se poate de mult și nu v-am luat cu energia libera Gibbs, entalpia de vaporizare, entropia și temperatura în Kelvin, nu?

    Un scurt exemplu de calcul:

    La începutul meciului, să spunem ca temperatura aerului interior este, de obicei, o medie de aprox. 20 ? C și umiditate relativă de 50% (aoleuuu, iar visez la lucruri sfinte). Aceste date pun temperatura punctului de rouă la 9,3 ? C. După cca o ora, fără intervenție și ventilație, se ajunge la RH de 60% sau mai mult. După 2 ore la 70%, ceea ce conduce la creșterea temperaturii punctului de rouă și crește riscul de formare a condensului. La un nivel de umiditate relativa de 70%, temperatura punctului de rouă este deja la 14,4 ?C și lumea începe să șteargă paleta ?de tricou?care este și el âmbibat în transpirație.

    Cum remediem? Nu mai ?.respiram, nu mai transpiram, doar ne?..jucam (hotomanilorrrr!)! (Wow_!_!) clar ca nu se poate, deci tot ventilație, AC etc.

    Standardul american ASHRAE 55-2010 utilizează modelul PMV pentru a stabili cerințele pentru condițiile termice interioare. Este necesar ca cel puțin 80% dintre ocupanți să fie satisfăcuți. Există și altele, EN 15251 și ISO 7730. El se bazează pe mai mulți factori cum ar fi: rata metabolică, izolația âmbrăcămintei, temperatura aerului, temperatura radiantă medie (aoleuuu, am uitat proiectoarele de lumina sau soarele), viteza aerului și umiditatea relativă.

    Calculele aici trec deja în zona plictisului de moarte și s-ar putea ca la următorul turneu să sufăr un pic de ?murder by blade?..table tennis blade?..așa ca ma opresc.

    Poate data viitoare și despre câtă căldură generăm în timpul jocului de TT si cum se transferă aceasta încăperii.

    Mulțumesc mult și să vă meargă m?na și paleta?ca ventilatorul la 230 V.

    Dan V. și Emi

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Dan V Vezi post
      Tenisul, condensul și amaturistul.

      Preambul:

      Aceste păreri, opinii, calcule nu sunt direcționate în niciun fel împotriva administratorilor sălilor de tenis de masă, unde am petrecut, petrecem și …sper ca vom mai petrece momente dramatice sau de exaltare, dar toate minunate prin farmecul lor, și nici împotriva organizatorilor turneelor Amatur, fata de care am tot respectul și admirația (numai cine nu a avut ochi să vadă sau nu a vrut nu realizeze cat efort fizic, psihic și emoțional depun acești oameni deosebiți ca turneele să fie pe placul tuturor…sau aproape tuturor și nu din vina lor).

      Ele se vor ca o mănușă aruncată provocării “Când și de ce apare condensul în sala de TT și ce putem face să îl diminuam sau eliminam”.

      Ideea a plecat de la Emi-TT/Zosim1 și materialul este realizat în colaborare.

      Disclaimer 1:
      Nicio masa, paleta, minge și niciun fileu nu au fost vătămate în niciun fel și nici nu au suferit modificări structurale ireversibile în timpul scrierii acestui material.

      Disclaimer 2:
      E cam anost, monoton, lung și plictisitor, diacritice atunci când …am avut. N-am găsit alt….disclaimer, așa ca “lasciate ogni speranza voi che” …cosa leggere qui.


      Când, cum și de ce se formează condensul intr-o sala de tenis de masă

      Condiții optime de joc recomandate intr-o sala de tenis de masă:

      Exista diferite valori, dar, majoritatea merge pe:
      Vara/iarna: T =15-20 C, RH =40-50%, ideal ar fi să fie menținute constante pe toata durata de joc. T, temperatura, C, RH, umiditatea relativă, %.

      Punctul de rouă sau temperatura de condensare a aerului umed este valoarea temperaturii la care trebuie răcit aerul umed pentru ca vaporii de apă să devină saturanți și să înceapă să condenseze pe diferite suprafețe.

      Vorbim de o temperatura critica. Peste aceasta valoare nu avem condens, sub ea avem condens.

      Temperatura punctului de rouă se află în relație directă cu cantitatea de vapori din amestec, exprimată în grame pe metru cub și poate fi dedusă din tabele sau calculat.

      Redau mai jos o formula simplificata, pt cei ce doresc la precizie de 0,1 C, le ofer cu plăcere un tratat de termodinamica chimică pe care îl folosesc studenții anilor 2 și 3 de la Facultatea de chimie Aplicata și Știința Materialelor din UPB. Pentru ce avem noi nevoie în tenis de masă, cele de mai jos sunt suficiente.

      Simpla aproximare

      Conversia între punctul de rouă, temperatura ambientala și umiditatea relativă. Această abordare este exactă cu aproximativ ? 1 ? C, atâta timp cât umiditatea relativă este mai mare de 50%, condiție îndeplinită în sălile de tenis de masă:

      [ATTACH=CONFIG]15055[/ATTACH]

      Unde

      Tdp, temperatura punctului de roua (dew point), C
      T, temperatura, C
      RH, umiditatea relativa, %

      [ATTACH=CONFIG]15056[/ATTACH]

      Tabelul 1. sursa: http://www.misiuneacasa.ro/temperatura-de-roua


      Problemele serioase apar când avem o suprafață rece care reduce temperatura aerului (podea sau pereții laterali), aici discut?nd de puncte de roua regionale, mai scăzute decât cel mediu ce caracterizează întreaga încăpere. Dacă temperatura suprafeței pereților / podelei este sub temperatura punctului de rouă, acestea vor "transpira".


      Consecințe - dacă joci la o masa apropiata de un perete lateral, toamna, iarna sau primăvara. Probabilitatea să apară condens pe paletă este mai mare decât undeva în centru. Dacă lași paleta jos, lângă masă, ai probabilitate mai mare să apăra condens pe ea decât dacă o pui pe masa. Dacă ieși cu paleta afara din sala si afara este mai rece, când te ?ntorci cu ea în sala, vei avea surpriza să constați ca pe ea ai….condens…chiar dacă în sală este uscat.
      Pentru analogie, este ca și cum ai scoate din frigider o cutie sau o sticla de bere + în scurt timp apare condensul pe ea.

      Soluție: izolarea exterioara a clădirilor (dreams, sweet dreams!). Izolarea adecvată poate contribui esențial la scăderea punctului de rouă sau a RH a aerului de ventilație.

      Doar creșterea temperaturii nu rezolva mare lucru, scade umiditatea "relativă", dar nu și "Umiditatea absolută". "Umiditatea absolută" este cantitatea de vapori de apă din aer (măsurată în grame per metru cub).

      încălzire prin pardoseala (la sălile de tenis ???), încălzire uniformă, ventilație, aer condiționat cu dezumidifcare pentru reducerea RH sau dezumidificatore.

      Mult mai simplu, aerisirea naturală prin uși și ferestre pentru a asigura o circulație corespunzătoare și o omogenizare a aerului din incintă.

      Ca să va încurajez, lucrurile evoluează din prost în și mai prost. Din cauza cui? A noastră, bineînțeles.


      Cantitatea de vapori de apa eliminata prin respirație, în timpul somnului este de pana la 50 grame de umiditate pe oră. în timpul muncii fizice grele, aceasta poate fi la fel de mult ca 300 ml. să spunem ca la TT o putem aproxima ca fiind moderata, mai mica decât la tenis de câmp și să o luam de 180 grame/ora, pentru simplificare (da, știu, sunt un pinguin cam leneș, trebuie să mai exersez deplasarea la masa!!). Aceasta ?nseamnă cam 10 moli de vapori de apa, apa având masa molara de 18 g/mol. Cei zece moli, fac cam 224 litri de vapori de apa/ora/persoana. De unde știu: De la nenea Amedeo Avogadro, care ne spune ca 1 mol de gaz (vapori) ocupa un volum de 22,4 litri!

      La 20 de mese, pt un turneu A, avem 20x2 = 40 jucători (spectatorii, va rog mult nu respirați, ca îmi stricați calculele și pun organizatorul să va trimită să vedeți cum este vremea …pe afara!!).

      Acest lucru ?nseamnă 40 x 224 l = 8960 litri/h.

      Să lăsăm și spectatorii să respire, mai mărim cu cca 20 %, echivalent cu …semi-adormiți. și am considerat tot 40 de spectatori, în realitate exist?nd momente când nr spectatorilor este aproape dublu fata de jucători.

      Total = 10752 litri/h = 10,75 mc (metrii cubi)/h.

      Durata de joc, în mod normal, 14 ore, început la 9, terminat la 23 (in unele cazuri chiar mai mult).

      Total emis doar de respirație = 10,75 x 14 = 150,52 mc/zi concurs.

      Acest lucru este echivalent cu o porțiune din sala de joc de 5,3 m x 5,3 m x 5,3 m ocupata integral doar de vaporii respirați.

      De unde at?ția vapori? Pai cum, nu primiți cei 2 litri de apa lichida (aproximativ2,5 mc de vapori de persoana. Unde va gîndeați ca se duce? Doar la ….Nuuu, nuu, nuu!

      Și încă nu am pus la socoteala….transpirația (aoleu, poate este cazul ca unii să folosească mai des …deodorantele). Cantitatea eliminata prin transpirație, contribuie și ea, daca se transforma in…vapori…si se transforma – prin efort fizic rata metabolică bazală este de 2 (tenisul de masă este oarecum o activitate moderată), astfel ca în jur de 20-30 % din transpirație (chiar mai mult daca punem la socoteala ștersul m?inii pe masa de tenis, în colt lângă fileu, pojghița de lichid răspândita pe o suprafață mai mare se evapora mai repede) se va regăsi în scurt timp sub forma de vapori, acesta fiind mecanismul de termoreglare al organismului uman – ca să ne răcorim, căldura generata de efortul fizic este preluata de transpirație, care prin evaporare, scade marginal temperatura corpului. Restul de transpirație – pe podea, pe prosop și de pe prosop – o parte în aer.

      Din calculele de mai sus este evident ca umiditatea relativa va creste chiar pana la 70% în primele 2 ore, daca nu este ținuta sub control prin ventilație sau AC sau dezumidificare.

      Cam de ajuns cu teoria …simplificata – sper ca apreciați ca am redus cat se poate de mult și nu v-am luat cu energia libera Gibbs, entalpia de vaporizare, entropia și temperatura în Kelvin, nu?

      Un scurt exemplu de calcul:

      La începutul meciului, să spunem ca temperatura aerului interior este, de obicei, o medie de aprox. 20 ? C și umiditate relativă de 50% (aoleuuu, iar visez la lucruri sfinte). Aceste date pun temperatura punctului de rouă la 9,3 ? C. După cca o ora, fără intervenție și ventilație, se ajunge la RH de 60% sau mai mult. După 2 ore la 70%, ceea ce conduce la creșterea temperaturii punctului de rouă și crește riscul de formare a condensului. La un nivel de umiditate relativa de 70%, temperatura punctului de rouă este deja la 14,4 ?C și lumea începe să șteargă paleta …de tricou…care este și el âmbibat în transpirație.

      Cum remediem? Nu mai ….respiram, nu mai transpiram, doar ne…..jucam (hotomanilorrrr!)! (Wow_!_!) clar ca nu se poate, deci tot ventilație, AC etc.

      Standardul american ASHRAE 55-2010 utilizează modelul PMV pentru a stabili cerințele pentru condițiile termice interioare. Este necesar ca cel puțin 80% dintre ocupanți să fie satisfăcuți. Există și altele, EN 15251 și ISO 7730. El se bazează pe mai mulți factori cum ar fi: rata metabolică, izolația âmbrăcămintei, temperatura aerului, temperatura radiantă medie (aoleuuu, am uitat proiectoarele de lumina sau soarele), viteza aerului și umiditatea relativă.

      Calculele aici trec deja în zona plictisului de moarte și s-ar putea ca la următorul turneu să sufăr un pic de …murder by blade…..table tennis blade…..așa ca ma opresc.

      Poate data viitoare și despre câtă căldură generăm în timpul jocului de TT si cum se transferă aceasta încăperii.

      Mulțumesc mult și să vă meargă m?na și paleta…ca ventilatorul la 230 V.

      Dan V. și Emi
      Ooooooooooo cred ca asta este si formula pentru politica

      Comentariu


      • #4
        Glumeam

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de dantim Vezi post
          Ooooooooooo cred ca asta este si formula pentru politica
          Sa iasa aburii din politicieni?

          Comentariu


          • #6
            Aburii aia de la lichidele de 40 grade, nu Celsius ci de volum, v/v?

            Comentariu


            • #7
              Petroave, hai la fight!

              Emi, se poate sa traduceti postul doi si noua, cu chiulul de la mat-fiz? (In 2-3 propozitii...)
              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
              Tel : 0742 257 995

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de PaliHR Vezi post
                Petroave, hai la fight!

                Emi, se poate sa traduceti postul doi si noua, cu chiulul de la mat-fiz? (In 2-3 propozitii...)
                Ungureste?

                Comentariu


                • #9
                  Am convigerea ca in ultimul episod prezentarea se va incheia cu sfaturi practice, pentru:
                  - organizatori, cum sa procedeze inainte si in timpul turneelor pentru evitarea sau minimizarea efectelor punctului de roua;
                  - participanti, cum sa se comporte pentru evitarea aparitiei sau atenuarea umezelii pe palete, cum sa procedeze pentru a nu aluneca pe podele;
                  - coordonatori, cum sa aleaga salile potrivite sau sa evite salile cu riscuri mari de aparitie a umezelii in aer, pe paleta, pe mese sau pe podea.

                  Comentariu


                  • #10
                    Sală neventilată, fără AC, fără dezumidificatoare, se va depune condens pe paletă și la 18-20 C.
                    Dacă umiditatea atinge 100%, la temperatura sălii, chiar dacă aceasta este de 28-30 C.
                    Paleta mai rece, magnet pentru condens.
                    Incălzesti sala si nu o ventilezi, este ca frectia la piciorul de lemn.
                    Cu cat ai mai multi jucatori si spectatori in sala, cu atat mai mari sansele de condens, daca nu ventilezi.

                    Mai scurt decat atat se poate rezuma doar la 4 cuvinte:

                    I am so sorry!

                    Comentariu


                    • #11
                      Hai sa scriu si eu serios,(am si eu o mica firma de instalatii si nu sint pe langa fenomenul de climatizare)majoritatea salilor in care se tin turneele din Amatur nu au fost calculate nici macar pentru o miuta dar mai pentru un turneu de 150 sau 200 de participanti asa ca nu formulele sau indicatiile pot rezolva aceste fenomene ,ci banii pentru schimbarea sau adaugarea unor echipamente de climatizare(care nu vor fi nici o data),deci sa ne impacam cu aceste fenomene asa ca organizatorii sa incerce sa nu mai aglomereze salile slab dotate cu climatizare (iarna -vara)pentru ca fenomenul de condens nu tine de anotimp

                      Comentariu


                      • #12
                        Pana in 2300 tot nu o sa avem sali adecvate,hai sa fim mai intelegatori.
                        In 20"20 sa alegem ceva sa aibe in plan si costructia de sali si autostrazi !!!
                        La buna vedere.

                        Comentariu


                        • #13
                          In Suceava exista o firma care inchiriaza dezumidificatoare si ventilatoare profesionale..Am aflat acest lucru de la Dan Chirap care cauta disperat remedii pt a imbunatati conditiile de joc din sala lui..Este incredibil cata apa se colecteaza de a lungul zilei in recipientele aparatelor
                          of all the things i lost i miss my mind the most

                          Comentariu


                          • #14
                            Personal la turneul "Cupa Table Tenis Team" București, la care am fost ajutor de organizator am asteptat sa vad cum se comporta climatizarea stiind ca este una performanta, sincer nu prea imi faceam griji. Dealtfel temperatura a fost una buna, zic eu, fiind racoare, (daca veneai de afara) dar condesul si zapuseala au cam fost aproape permanent, cel putin in a 2-a parte a concursului.
                            Daca stiam acest lucru de la inceputul drumului, apelam la Sorin Botirca care a fost primul (cel putin la turneele unde am fost eu prezent) care a inchiriat/cumparat/imprumutat, nu stiu, doi "monstrii" care au dezumudificat aerul si care si-au facut treaba mai mult decat bine, nefiind condens pe tot parcursul turneului, turneul fiind intr-o sala tip Nastase (cine a participat la turneele de la Topoloveni cunoaste acest lucru, iar cele mai multe turnee sunt in asemenea sali) si cu un flux de +200 oameni. Deci pe langa ventilatia corespunzatoare, de baza intr-o sala de genul, aceste aparate fac din concurs o reusita.
                            Daca Sorin citeste aceste randuri, poate ne spune de unde a "procurat" acele dezumidificatoare.

                            Cred ca aceasta este reteta pentru ce avem noi nevoie in salile de sport, pe langa lumina, spatiu etc

                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de cata_60 Vezi post
                              In Suceava exista o firma care inchiriaza dezumidificatoare si ventilatoare profesionale..Am aflat acest lucru de la Dan Chirap care cauta disperat remedii pt a imbunatati conditiile de joc din sala lui..Este incredibil cata apa se colecteaza de a lungul zilei in recipientele aparatelor
                              Asa este.Instalarea de dezumidificatoare este una din solutiile care au functionat la foarte multe sali cu brio pana la suprasolicitarii salii.
                              La Tabara de la Brașov in 2013 in sala de la Sanpetru unde sala era dotata cu instalatie de climatizare si cu condensatoare de dezumidificare am avut surpriza ca la turneul de sfarsit de tabara sa vedem ca a aparut condens la mesele din colturi si anul urmator am folosit si 2 dezumidificatoare suplimentare.La sala Aria dupa primele turnee s-au instalat cateva aparate de dezumidificatoare care faceau pana la un punct fata.
                              Revenind la Gura Humorului anul acesta in Tabara am fost incojurati de ape si de o umiditate excesiva si am inchiriat aparate industriale profesionale de dezumificare dar si cateva ventilatoare enorme care au tinut aerul in miscare sa poate fii cat mai eficienta dezumificarea.

                              Comentariu


                              • #16
                                O problema mare este si grosimea peretilor din care este construita o sala

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de PaliHR Vezi post
                                  Petroave, hai la fight!

                                  Emi, se poate sa traduceti postul doi si noua, cu chiulul de la mat-fiz? (In 2-3 propozitii...)
                                  In princiupiu solutiile se pot gasii pt fiecare sala in parte , pentru particularitatiile fiecaruia in parte mai bine zis.
                                  Perioada in care se desfasoara turneul,popularea salii,antecedentele salii etc.etc.
                                  Dar ca o conditie generala cateva sfaturi care au ajutat uneori la mentinerea conditiilor cat de cat rezonabile.
                                  1.Indiferent de anotimp foarte important este aerisirea salii dimineata inainte de concurs.Prin aerisire naturala cu cat mai multe usi si geamuri deschise sau prin aerisire fortata cu ventilatoarele din dotare care sunt ideal sa functioneze cu flux de aer din interior spre exterior.
                                  (sau cum.a facut Nicu Banu la Ocna a montat un mic ventilator in peretele lateral.al.salii)
                                  2.Umbrirea geamurilor care se afla pe partea de sud.
                                  3.Decalarea categoriilor cu 3 sau 4 date de incepere pt.a evita suprapopularea(turneu Mediaș in sala.mica fara condens cu 112 persoane).
                                  4.Pauza de aerisire a salii la pranz sau de cate ori e nevoie
                                  (Ex.Gura Humor.Vintu.Alba.Victoria) (dar cu riscul intrari in conflict cu multe.persoane care nu vor sa se conformeze.)
                                  5.In cazul ploilor de durata sau torentiale din timpul turneelor, presuri la intrarile in sala.
                                  6.In cazul montarii dezumidificatoarelor sa fie montate in zonele peretilor si folosirea a ventilatoarelor doar in pauzele dintre grupe .

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de dantim Vezi post
                                    Hai sa scriu si eu serios,(am si eu o mica firma de instalatii si nu sint pe langa fenomenul de climatizare)majoritatea salilor in care se tin turneele din Amatur nu au fost calculate nici macar pentru o miuta dar mai pentru un turneu de 150 sau 200 de participanti asa ca nu formulele sau indicatiile pot rezolva aceste fenomene ,ci banii pentru schimbarea sau adaugarea unor echipamente de climatizare(care nu vor fi nici o data),deci sa ne impacam cu aceste fenomene asa ca organizatorii sa incerce sa nu mai aglomereze salile slab dotate cu climatizare (iarna -vara)pentru ca fenomenul de condens nu tine de anotimp
                                    hai sa ma bag si eu in seama:"sarbul petrov"glumet de fel are dreptate acum asa cum cred ca toti cei ce au adaugat comentarii au dreptate.eu in prostia mea ca un turneu amatur seamana cu o partida de pescuit:taxa o platesti la intrare,bautura mancarea si tigarile la platesti si acasa caldura este si acolo si acolo doar ca acasa ai un pic mai mult confort dar nu iti intalnesti prieteni si cu atat mai rau daca pe nevasta nu o doare capul efortul este dublu !

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Hai sa -l rugam pe dl. ION TIRIAC sa mai faca un pariu cu guvernul Viorica Dancila sa faca in fiecare resedinta de judet cate o sala Polivalenta ,pentru toate sporturile de sala,ar dona cu placere o masina de ultimul racnet pentru asa ceva.
                                      Mercedesul e un trofeu.
                                      Intelegerea guvernantilor este mai grea !
                                      Salile tip Nastase sunt depasite,dar totusi au fost o REALIZARE.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                        Sa iasa aburii din politicieni?
                                        Eu zic sa iasa dracii din ei, Necuratul sa iasa!!!
                                        blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                          Hai sa -l rugam pe dl. ION TIRIAC sa mai faca un pariu cu guvernul Viorica Dancila sa faca in fiecare resedinta de judet cate o sala Polivalenta ,pentru toate sporturile de sala,ar dona cu placere o masina de ultimul racnet pentru asa ceva.
                                          Mercedesul e un trofeu.
                                          Intelegerea guvernantilor este mai grea !
                                          Salile tip Nastase sunt depasite,dar totusi au fost o REALIZARE.
                                          nea Deni, dl. Ion Tiriac are deja demarat probabil cel mai mare proiect in domeniul sportului ...

                                          https://b1.ro/stiri/eveniment/proiec...eo-211702.html

                                          Nu stiu insa daca domnia sa, s-a gandit si la tenis de masă...
                                          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de gpopescu Vezi post
                                            nea Deni, dl. Ion Tiriac are deja demarat probabil cel mai mare proiect in domeniul sportului ...

                                            https://b1.ro/stiri/eveniment/proiec...eo-211702.html

                                            Nu stiu insa daca domnia sa, s-a gandit si la tenis de masă...
                                            Eu stiu foatte concrec cum a reusit cu celelelte sali,a fost introdus si pentru "Sportul Pentru Toti ,,si prin uniunea judedeana se pot obtine aceste proievte
                                            Fiecare judet are alocat o anumita suma de investiti pentru sportul de masa,adica actiuni sponsorizate !!!

                                            Depinde cine reustete sa le atraga !!!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Ca sa intelegem problematica salilor de sport existente si implicarea acestora in Circuitul Amatur , aparitia condensului si a deficientelor de acest gen, trebuie sa admitem urmatoarele aspecte:
                                              1.Problematica proiectarii salilor de sport nu a luat in calcul in faza initiala ( ca tema de arhitectura) disciplina tenis de masă - competitie.Dimensionarea sistemului de climatizare al salii ia in calcul o competitie de baschet cu 10 jucatori,sau una de handbal cu 14 jucatori,tenis de camp cu catva jucatori sau sporturile pentru care a fost executata in faza de proiectare ( volei,gimnastica, etc).Circuitul Amatur iti aduce dintr o data 20 mese x 2 jucatori deci o incarcare de 40 sportivi pe teren.Este posibil ca sistemele actuale de climatizare ale salilor sa nu faca fata unei competitii de acest gen.
                                              2.Despre salile care nu au climatizare este greu de stabilit unele masuri generale pentru evitarea condensului.Toate sunt empirice.Probabil ar functiona eficient raportul volum aer al salii/nr de sportivi implicati ( sa fie cat mai mare), dar nu stiu in ce masura ar trebui sa fie acest raport ca sa evitam problemele.
                                              3.Despre salile cu climatizare-da,ar functiona mai bine -introducerea unor masuri suplimentare -dezumidificatoare mobile, pe perioada concursului.
                                              Ultima editare de arjen_robben; 22.aug.2018, 08:11.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de Dan V Vezi post
                                                Tenisul, condensul și amaturistul.

                                                Consecințe - dacă joci la o masa apropiata de un perete lateral, toamna, iarna sau primăvara. Probabilitatea să apară condens pe paletă este mai mare decât undeva în centru. Dacă lași paleta jos, lângă masă, ai probabilitate mai mare să apăra condens pe ea decât dacă o pui pe masa. Dacă ieși cu paleta afara din sala si afara este mai rece, când te ?ntorci cu ea în sala, vei avea surpriza să constați ca pe ea ai….condens…chiar dacă în sală este uscat.
                                                Pentru analogie, este ca și cum ai scoate din frigider o cutie sau o sticla de bere + în scurt timp apare condensul pe ea.
                                                Multumim d-lui Vaireanu pentru demonstratie, una foarte competenta. Adaug si eu un sfat, primit de la un bun prieten de al meu, pentru a scapa de condens pe paleta si anume: dupa cum spune d-l Vaireanu vii cu paleta rece de afara, fiind iarna de exemplu si avand paleta in portbagaj, se face condens pe paleta (si asa este, asa am patit mereu si nu stiam de ce paleta este naclaita de apa), se poate face ceva in sensul opus faptului ca vii cu paleta rece de afara si anume sa intri in sala cu ea calda. Adica sa nu mergi cu ea in portbagaj cand este iarna ci sa o ai in husa langa tine in interior, eventual incalzita putin la sistemul de incalzire al masinii. Sau sa o incalzesti apropiind-o de propriul corp.
                                                Eu zic ca este foarte important sa eviti condensul pe paleta de cum intri in sala fiindca proprietatile paletei, respectiv modul in care vei juca, se schimba drastic datorita apei de pe paleta si nu mai intelegi nimic din ce joci.
                                                Ultima editare de Cornel 67; 22.aug.2018, 14:40.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                                  Sau sa o incalzesti apropiind-o de propriul corp
                                                  Nu este o solutie recomandata. In perioada rece, daca o apropiem cat mai aproape de corp, toata apa emanata de corp (nu transpiratia) va face cauciucul fetei sa devina alb laptos, ca si cum ar fi oxidat... Cel mai bine se pastreaza paleta incalzita in masina, si apoi bine infasurata intr-un prosop, cat mai putin timp la rece. Pe parcursul derularii concursului, se incearca sa se tina cat mai aproape de surse de caldura (radiotoare, calorifere, etc), cat mai bine ventilate.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X