Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #76
    Postat în original de Dan Tigau Vezi post
    [
    Salut Marcel
    Salut tuturor

    Va propun sa acordati atentie unui fenomen impropiu care se extinde: comportamentul violent , verbal sau chiar fizic , nesportiv, lipsit de fair play al unor membri Amatur exprimat in spatiul public:competitii si pe Forum.

    Sunt doua aspecte importante ale aceleiasi probleme: lipsa impunerii unei discipline si a unor reguli de conduita si lipsa masurilor pentru a obliga toti participantii la respectarea lor in competitii si pe Forum.
    Acest lucru apare din cauza faptului ca nu exista o structura infiintata legal cu structuri alese legitim care au atributii clar precizate.
    Dar asta este alta poveste, eu sper ca la un moment dat se va rezolva si se va sesiza necesitatea aceasta.

    Pana acolo insa avem regulamente afisate care nu sunt cunoscute si nici respectate:
    "6. Regulamentul
    6.1. Regulamentul de joc
    Turneele AmaTur au ca principiu de bază respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților;
    Jocurile din turneele AmaTur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F. și F.R.T.M"
    6.5. Disciplina;
    Jucătorii de tenis de masă vor evita comportări care ar putea avea un caracter nesportiv, ar jigni participanții sau ar dăuna imaginii sportului:
    -expresii grosolane;
    -distrugerea cu bună intenție a mingii;
    -distrugerea cu bună intenție a mesei;
    -aruncarea mingii;
    -aruncarea paletei;
    -lovirea mesei sau mantinelei cu palma, paleta sau piciorul;
    -schimbarea paletei în timpul meciului;
    -completarea cu lucruri care nu-i aparțin;
    -părăsirea sălii în momentul în care ar trebui să dispute un meci;
    -prelungirea fără motiv a timpului destinat încălzirii;etc"

    Daca jucatorii au acest impus: "Jucătorii de tenis de masă vor evita comportări care ar putea avea un caracter nesportiv, ar jigni participanții sau ar dăuna imaginii sportului:
    -expresii grosolane;" acest lucru trebuie sa se vada si pe Forum care este spatiu public.
    In consecinta in ceea ce priveste Forumul voi , cred ca de fapt voi actuala conducere si administratorii site-ului ar trebui sa luati /sa iei urmatoarele masuri:
    -sa anuntatii public ca Forumul nu va accepta violenta verbala, expresii jignitoare sau licentioase si ca acestea vor fi automat retrase si cei care vor folosi in mod repetat aceste
    expresii sau vor avea un astfel de comportament vor fi banati , eventual dupa avertisment public sau privat.
    -de asemeni sa decideti clar ca posturile licentioase sau violente vor fi retrase dar vor fi pastrate in server pentru a putea fi folosite in instanta de catre cei lezati.
    In sectiunea Fight de asemeni sau mai ales acolo nu pot fi folosite astfel de expresii , atitudini sau comportamente care odata ce devin publice ne fac de ras pe toti.
    Sectiunea Fight trebuie sa fie legata de dispute pe subiecte de tenis de masă gen materiale, joc ,etc nu un spatiu public pentru violenta.
    De asemeni trebuie sa anunti ca Forumul , site-ul administratorii nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul jignitor , violent al posturilor unor membri, se disociaza de actiunile acestora si vor aplica sanctiunile imediat: retragerea posturilor, avertizarea si banarea celor care incalca regulile de conduita sportiva, civilizata si de fair play conform regulamentului.

    Este binecunoscut ca violenta de limbaj genereaza violenta fizica iar astfel de lucruri s-au intamplat , sunt nenumarate exemple fara consecinte.
    Concomitent propun ca actuala conducere a Amatur sa impuna Organizatorilor sub sanctiunea retragerii licentelor de organizare a competitiilor impunerea si urmarirea in cadrul competitiei sportive a regulamentelor afisate pe site( mentionate anterior), avand posibilitatea de a suspenda pe loc pe cei care nu au comportament sportiv , dau dovada de lipsa de fair play sau care consuma alcool( daca este competitie sportiva consumul de alcool nu este permis) si care pun in pericol siguranta celorlalti sportivi.
    Astfel se impune ca :
    -regulamentul Amatur sa fie afisat in anuntul de organizare a competitiei in mod explicit, la locul competitiei si anuntat inca o data inaintea competitiei.
    - sa se anunte ca este o competitie sportiva care impune o norma de conduita civica de fair play si ca este interzis consumul de alcool
    Sanctiunile care se pot aplica sa fie clare si publice.
    Atributiile Comisiei De Disciplina sa fie clare si publice, aceste sanctiuni sa fie hotarate de catre Conducere si sa existe o Comisie de disciplina care sa le analizeze si sa decida sanctiunile( puncte minus, suspendare,etc).
    Tot aici sa fie discutate si adoptate sanctiunile privind blaturile .
    Nu este normal sa obligi pe cei din aceleasi localitati sa joace primul meci pentru ca suntem suspiciosi.
    Primul principiu enuntat de regulament este fair play-ul.
    Ori o astfel de masura confirma faptul ca acest fair play este inexistent, ceea ce este o contradictie cu ce este enuntat de catre Amatur in regulament.
    Este discriminatoriu, jignitor si impotriva regulilor ITTF si FRTM dupa care se desfasoara competitiile.
    Daca acest lucru se intampla si exista suspiciuni se poate filma meciul ca dovada si pot fi penalizati ambii necombatanti sau blatuitori.
    Conducerea Amatur sa impuna aceste reguli Organizatorilor si acestia sa fie autorizati sa ia masurile care se impun pe loc.
    Conducerea Amatur sa ia o pozitie ferma privind violenta de limbaj si orice alt tip de vioenta, comportament nesportiv in spatiu public ( sala de sport sau forum Amatur) si sa faca publice aceste masuri.

    In ceea ce priveste problema aceasta eu cred ca trebuie inceput exact in ordinea asta:
    - Hotararea conducerii Amatur
    -Hotararea administratorului Forumului motivata de nenumaratele evenimente si de posibilele consecinte pentru site si Amatur -tu stii foarte bine care sunt regulile si stii ca exista un pericol real( te asigur ca nu din partea mea ca sa fie clar)
    -implementarea masurilor : nominalizarea posturilor care vor fi retrase, avertisment persoanelor care au gresit,eventual banarea celor care au abateri multiple si/sau solicitarea de scuze publice ale celor care au gresit fata de cei pe care i-au jignit ( NOMINAL , nu la general) pentru a inchide orice conflict trecut sau prezent .Poate fi o solutie buna.
    Te rog sa pui in discutie si sa stabiliti normele , sanctiunile .
    In speranta ca veti avea succes si veti reusi sa faceti curatenie va doresc cat mai multe competitii reusite si decente!

    Multumesc frumos!
    Dan Tigau

    PS In completarea solicitarii mele pentru o mai buna intelegere a acesteia va rog sa luati nota de "ORDONANȚĂ nr.11 din 26 ianuarie 2006 pentru prevenirea și combaterea violenței în sport" , care reglementeaza punctele pe care le-am ridicat si mult mai multe alte aspecte:
    http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_p...text?idt=69908
    Multumesc frumos!
    Dan Tigau
    Dane ,scuza-ma ca intervin cu toate ca am zic ca intre noi va mai exista doar un siplu salut,ce scri tu aici vad ca repeti doua probleme in exces.
    In primul rind Amaturul este al amatorilor,dupa ce v-am primit in rindul nostru nu cred ca ar fi fair play sa vreti voi sa schimbati regulamentul,sinteti unii jucatori si nu vreau sa dau exemple acum de persoane si nici de comportament care se considera niste zei pe linga noi pinguinii ..............hai sa nu mai dezgropam mortii ca nu are nici un rost.

    Comentariu


    • #77
      Dane ,pai ramane Amaturul fara organizatori si fara participanti dupa regulamentul tau,daca nu iti face placere nu inteleg de ce nu te limitezi la divizie si la turneele de veterani din strainatate,din pacate comportamentul antisportiv din ce am constatat eu la turnee pleaca in primul rind de la voi profii si ex profii asa ca nu vad rostul interventiei tale.

      Comentariu


      • #78
        Am revenit sub alta formă sunt olandezul zburător , ciudat ești tu că te iei de toată lumea/din moment ce eu plătesc taxe de înscrieri și bilete de autobuz joc tenis și fac parte din mișcarea asta n am cerșit nimic de la voi sunt om liber am drept sa mi dau cu părerea pe forum sa ți fie clar asta.

        Comentariu


        • #79
          Cumpără tu forumul asta și atunci ai tot dreptul să mă dau afara

          Comentariu


          • #80
            Postat în original de arjen_robben Vezi post
            Cumpără tu forumul asta și atunci ai tot dreptul să mă dau afara
            Zboara si date,daca iti dau si eu nu imi place cred ca zbori in 2 minute
            Ma, tu nu vezi ca habar nu ai ce scrii ,am crezut ca ti-ai revenit cind ai cerut sa te exmatriculeze

            Comentariu


            • #81
              Domnului Matei Dumitru
              Domnului Dan Petrov
              Ma refer la regulamentul Amatur in vigoare in 2018 punctele 6.1 si 6. 5.
              Iata linkul: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...nt-AmaTur-2018
              Daca nu va plac aceste puncte din regulamentul in vigoare in 2018 propuneti schimbarea lor in 2019.
              De asemeni daca nu va place Ordonanta 11/26.01.2006 pentru prevenirea si combaterea violentei in sport puteti avea legal o initiativa legislativa pentru anularea ei si inlocuirea cu ceea ce o sa propuneti.
              Daca doriti ca eu sa nu mai particip la concursuri va rog faceti propunerea pentru anul 2019 .Daca se aproba , ma supun.
              Daca nu va place ce scriu va recomand sa nu mai cititi pentru ca va enervati , ma jigniti si nu este nici sportiv nici corect.
              Este numai opinia mea , poate si a altora, dar nu o impun nimanui.
              La fel va rog sa nu imi impuneti opiniile Dvs si mai ales sa pastram decenta in exprimare.
              Va multumesc pentru intelegere!
              Cu respect

              Dan Tigau

              Comentariu


              • #82
                Am trecut de bariera respectului vârstei pentru că văd că doar ?ți bați joc.nu te cunosc nu mă cunoști și crede mă nu ne am văzut niciodată eu așa merg de acum înainte și sfatul meu este sa faci și tu la fel!

                Comentariu


                • #83
                  Moderați va rog cu eficienta acest forum și dați afară persoanele care provoacă fara motiv și ataca mai multe persoane fara motiv.de ce nu interveniți eficient.nu cred că merităm atâta batjocura degeaba

                  Comentariu


                  • #84
                    Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                    Domnului Matei Dumitru
                    Domnului Dan Petrov
                    Ma refer la regulamentul Amatur in vigoare in 2018 punctele 6.1 si 6. 5.
                    Iata linkul: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...nt-AmaTur-2018
                    Daca nu va plac aceste puncte din regulamentul in vigoare in 2018 propuneti schimbarea lor in 2019.
                    De asemeni daca nu va place Ordonanta 11/26.01.2006 pentru prevenirea si combaterea violentei in sport puteti avea legal o initiativa legislativa pentru anularea ei si inlocuirea cu ceea ce o sa propuneti.
                    Daca doriti ca eu sa nu mai particip la concursuri va rog faceti propunerea pentru anul 2019 .Daca se aproba , ma supun.
                    Daca nu va place ce scriu va recomand sa nu mai cititi pentru ca va enervati , ma jigniti si nu este nici sportiv nici corect.
                    Este numai opinia mea , poate si a altora, dar nu o impun nimanui.
                    La fel va rog sa nu imi impuneti opiniile Dvs si mai ales sa pastram decenta in exprimare.
                    Va multumesc pentru intelegere!
                    Cu respect

                    Dan Tigau
                    Dane ,nu are nimeni nimic cu tine dar respectul trebuie sa fie reciproc si nu va fi nici o problema(exemplu se vede intre noi doi ,ma respecti te respect).
                    Asa ca nu vreau sa scriu mai mult.

                    Comentariu


                    • #85
                      A spus mai sus cineva " sa lasam Amaturul sa fie mai simplu" daca vom lasa legitimatii activi sa joace cu noi" o mana de oameni" propun sa se schimbe denumirea acestui circuit , DE CE SA MAI FIE AMATUR???
                      Facem o zacusca amatureasca sau? Ceva de genu
                      Blade: VECHITURA CU 70 LEI
                      FH: FATA DE ROATA DE MASINA
                      BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

                      Comentariu


                      • #86
                        Discuțiile care se poarta vor sa i integreze și pe ei dar Intr o varianta onorabilă pentru toată lumea și potrivit valorii lor /până la urmă este corect pentru că și mulți dintre ei provin din amatur.doar formula de integrare a lor în circuit trebuie sa fie optima /că vrem noi sau nu unii joaca mai bine și trebuie să participe în circuit dar numai Intr o formula adecvata

                        Comentariu


                        • #87
                          Postat în original de arjen_robben Vezi post
                          Discuțiile care se poarta vor sa i integreze și pe ei dar Intr o varianta onorabilă pentru toată lumea și potrivit valorii lor /până la urmă este corect pentru că și mulți dintre ei provin din amatur.doar formula de integrare a lor în circuit trebuie sa fie optima /că vrem noi sau nu unii joaca mai bine și trebuie să participe în circuit dar numai Intr o formula adecvata
                          Ma,tu ai inceput sa bei sau....pai ei sint integrati de la radacinile Amaturului(fosti jucatori divizionari)si divizia B a fost admisa de Dan Bodeanu doar pentru cei care proveneau din Amatur, dar nu a fost nici o problema nici cu ceilalti in rest cred ca tu nu ai habar nici de fotbal

                          Comentariu


                          • #88
                            Ba cu tine nu poate omul nici să se certe/gata mergem la pace/știi că regula cu berea mă afectează și pe mine/gata bem niște bere la Chiajna păcat de prietenia noastra

                            Comentariu


                            • #89
                              Nici eu nu sunt de acord cu interzicerea berii suntem amatori nu jucam la openul japoniei

                              Comentariu


                              • #90
                                Am o intrebare pentru domnii care militeaza pentru acceptarea legitimatilor in Amatur. De ce nu organizati un circuit paralel ? Cu o denumire oarecare, cu regulament propriu, la care sa participe orice jucator legitimat sau nu.
                                Organizatorii de turnee Amatur pot, in acelasi timp, sa rezerve doua-patru mese, in aceeasi sala unde se desfasoara concursul Amatur si pentru turneul circuitului dumneavoastra. In felul asta socializati in continuare cu cei din Amatur si puteti adopta un regulament mai aproape de nevoile dumneavoastra.
                                Eu personal nu ma opun participarii legitimatilor in Amatur pentru ca nu sunt afectat. Dar daca tot intampinati o contestare atat de puternica din partea unor amatori cu state vechi in miscare, de ce sa ramaneti blocati in proiect si sa nu mergeti mai departe intr-o formula noua.
                                Si colac peste pupaza mai e si denumirea circuitului Amatur care nu va e favorabila.
                                Rudius

                                Comentariu


                                • #91
                                  Dupa ce am rasfoit ultima pagina din acest post si am vazut subiectele abordate intreb daca trebe sa aducem si urmatorul.subiect in discutie :
                                  La turnele Amatur ii admitem si pe cei ce vin cu amantele?
                                  Daca da,au voie si in sala de concurs?
                                  Daca nu,de ce ?totusi unele nu sunt legitimate.

                                  P.S.Tratati acesta postare fiecare cum il duce mai bine inteleptul.Si daca intra la Propuneri pt sezonul urmator mai am adaugiri pt imbunatatirea situatiei.

                                  Comentariu


                                  • #92
                                    Amante legitimate sau amatoare?

                                    Comentariu


                                    • #93
                                      Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                      Amante legitimate sau amatoare?
                                      Legitime si amantoare.

                                      Comentariu


                                      • #94
                                        Postat în original de marcelgiosan
                                        Regulamentul Circuitului Individual de Tenis de Masă AmaTur România 2018

                                        1. Circuitul AmaTuR

                                        Denumirea oficială a circuitului este AmaTur România.
                                        Circuitul este alcătuit dintr-un lanț de turnee de tenis de masă, organizate pe întreaga durată a anului, în mai multe localități ale țării și pe mai multe nivele de reprezentare - locale, zonale și naționale, încheindu-se cu TurneulCampionilor, programat la începutul lunii Noiembrie.
                                        Circuitul urmărește atragerea iubitorilor tenisului de masă, simpli pasionați sau foști sportivi de performanță care doresc să-l practice în mod organizat, la nivel local sau național. Totodată, creează posibilitatea unor întâlniri ale celor mai buni participanți amatori cu jucători legitimați de nivel apropiat.
                                        Circuitul este organizat de AmaTur România, prin Coordonatorii naționali. La turnee poate participa însă, cu drepturi depline, orice persoană legitimată sau nelegitimată, care are statut de jucător amator sau avansat, așa cum sunt definiți la cap. 2.

                                        2. Participanții la circuit

                                        Clasificare jucători
                                        2.1.Categoria „Open”:
                                        „Elite”- toți participanții cu media mai mare de 30;
                                        „Open”- toți participanții cu media cuprinsă între 20 și 29,99 inclusiv;
                                        2.2.Categoria "Amatori":
                                        „Avansați” - toți participanții cu media cuprinsă între 10 și 19,99 inclusiv;
                                        „începători”- toți participanții cu media de până la 9,99 inclusiv.

                                        3. Turnee
                                        3.1.Clasificarea turneelor
                                        ?n funcție de importanță, turneele se pot organiza pe patru categorii:
                                        Turnee tip B - turneu de nivel local, județean;
                                        -scopul turneelor B este de a atrage participanți noi din localitate și din zonele apropiate, de familiarizare cu fenomenul AmaTur, de inițiere pentru nou-intrați, de antrenament pentru cei experimentați. Pot participa jucători din toată țara, dar în mod prioritar trebuie urmărită participarea jucătorilor locali.
                                        -o dată pe an, în fiecare județ se poate programa un turneu B cu participare exclusiv județeană, pentru stabilirea unui Campion Județean.
                                        -o dată pe an, se pot programa în toată țara turnee B afiliate unui eveniment global (WTTD) la care AmaTur poate acorda unele bonificații: taxă de afiliere zero, diplome și afișe oferite organizatorilor, grilă de punctare mărită cu 2 puncte pentru toți participanții, sponsorizări - după posibilități;
                                        Turnee tip A - aproximativ 90 de turnee denivel regional, național;
                                        -se urmărește atragerea participanților din întreaga țară, dar preponderent din regiunea în care se desfășoară și din regiunile apropiate;
                                        Turnee tip A+ Regionale - 8 turnee cu caracter regional organizate în aceiași zi, în opt centre din țară, corespunzătoare celor 8 zone AmaTur. Cu acordul organizatorilor implicați se pot comasa două Turnee A+ Regionale, în situația în care nu se preconizează înscrieri suficiente.
                                        -scopul turneelor A+ regionale este de a da șansa participării la un turneu A+ și jucătorilor care, din diferite motive, nu pot participa la turneele A+ naționale.

                                        Turnee tip A+ Naționale
                                        - 5 turnee cu caracter național;
                                        -scopul turneelor A+ este de a apropia jucătorii cei mai buni din circuit, pentru stabilirea unei ierarhii cât mai corecte. Locul de organizare a acestor turnee va ține cont în mod obligatoriu de criteriul geografic, astfel încât pe parcursul unui an se va organiza câte un turneu A+ prin rotație în una din cele două zone ?nvecinate (1-2, 3-5, 4-6, 7-; Turneele B, A și A+ sunt deschise participării oricărui doritor care se încadrează în categoria valorică anunțată, fără restricții de ordin geografic (excepție A+ Regional, Campionat Județean), vârstă, naționalitate sau cetățenie, în limita locurilor puse la dispoziție de organizator.
                                        3.2.Calendarul competițional

                                        -fiecare localitate are dreptul să organizeze un număr maxim de 3 turnee A, cu excepția localităților Oradea (2/sală specializată) și București unde se pot organiza 6. în condițiile în care sunt locuri libere în calendar se poate discuta cu coordonatorul zonal care supune la vot suplimentarea turneelor A.

                                        -la începerea fiecărui sezon competițional, Coordonatorii AmaTur stabilesc împreună cu organizatorii locali datele de disputare ale turneelor de tip A și A+, ținând cont de împărțirea geografică și disponibilitatea organizatorilor și le publică pe site. Grila poate fi completată cu turnee A pe parcursul anului, în acord cu organizatorii AmaTur. Anunțurile de turneu se pot face după apariția acestora în calendarul 2018.

                                        -se pot programa turnee B în aceeași zi cu un turneu A, la o distanță de minim 100 km;
                                        -se pot programa turnee A în aceeași dată, dacă distanța între orașe depășește 300 km;
                                        -NU se pot programa turnee A la aceeași dată cu turneul A+;

                                        -se pot programa turnee B la aceeași dată cu turnee A+, cu condiția ca distanța să fie de minim 300 km și cu aprobarea coordonatorului național responsabil de zona respectivă care în prealabil se consultă cu organizatorul turneului A+;

                                        -eventualele excepții doar cu acceptul organizatorilor implicați și cu aprobarea Comitetului Director.

                                        -turneele pentru începători (MP maxim 9,99) nu sunt condiționate de aceste distanțe.


                                        4. Organizarea turneelor și dreptul de participare

                                        4.1.Participanții

                                        4.1.1.Jucătorii legitimați într-o divizie superioară diviziei B (divizia A și SuperLigă, băieți sau fete) pot participa în circuitul AmaTur imediat după ce fac dovada că au retrogradat și/sau nu mai sunt legitimați în diviziile superioare, iar acceptul de intrare în această competiție va fi verificat și acordat de către Comitetul Director AmaTur;
                                        Pentru a se evita posibilitatea de joc a eventualilor jucători ce doresc să participe numai pe perioada de vacanță se va interzice a doua participare de acest gen pe o perioadă de doi ani de la data ultimei activități în divizia A sau SL;
                                        4.1.2.Jucătorii activi legitimați în divizia B pot participa în circuitul AmaTur, la prima participare numai la categoria Elite, sau Open/Elite și începând cu adoua participare acolo unde-i recomandă media. în cazul jucătorilor legitimați în diviziile inferioare din străinătate participarea acestora în circuit va trebui aprobată de Comitetul Director.
                                        4.1.3.Orice organizator poate organiza competiții de tip Masters cu concurenți din toate categoriile, inclusiv jucători profesioniști (Div. A și SuperLigă), cu condiția ca acestea să nu afecteze buna desfășurare a turneului de bază, acestea nefiind punctate în clasamentul AmaTur;

                                        4.1.4.Pentru stabilirea categoriei valorice, jucătorul care nu figurează în clasamentul AmaTur, se repartizează astfel:
                                        -dacă provine din rândul foștilor legitimați prima participare va fi la categoria "Open", după care media obținută va avea efect de repartiție;
                                        -dacă se poate determina că deși este un jucător nou provine din rândul Open-iștilor (cazul unei perioade expirate din clasament - peste 12 luni), prima participare va fi la categoria "Open", după care media obținută va avea efect de repartiție, iar pentru determinarea acestor diferențe, organizatorul trebuie să țină cont de specificațiile din clasamentul general, unde fiecare participant are simbolul "O" sau "A", cu mențiunea că există varianta/posibilitatea ca un jucător de Open să dețină media zero (urmează prima participare la un turneu de categoria A sau A+);

                                        -toți ceilalți participanți, la prima participare pot opta pentru orice categorie;

                                        -la turneele B, organizatorul are dreptul să modifice media jucătorilor cu MP=0 în funcție de valoarea apreciată a acestora, pentru a evita situațiile când un jucător valoros care nu participă la Turnee A este repartizat pe ultima poziție în grupa inferioară;
                                        4.1.5.Participanții cu drept de joc în circuitul AmaTur se pot înscrie la categoria din care fac parte, conform mediei deținute, sau la categoria imediat superioară, în ordinea înscrierilor confirmate de participant pe forum și nu se admit înscrieri din oficiu, excepție de la această regulă se face numai laturneele A+ unde înscrierea/participarea se face în funcție de clasament, prioritate având cei din categoria respectivă, așa cum sunt menționați la art. 2 sau în cazul wild-cardurilor oferite de organizator;
                                        4.2.Organizatorii turneelor
                                        Organizatorii turneelor trebuie să aibă vârsta de minim 18 ani și răspund în toate privințele de buna organizare a turneelor: relația cu autoritățile locale, închirierea sălii, oferte pentru masă, cazare, asigurarea condițiilor optime de joc.
                                        Alte condiții administrative: organizatorul local va asigura amenajarea corespunzătoare a sălii (mese, despărțitoare, mingi, căldură, lumină în sală). Organizatorul va face tot posibilul pentru a asigura asistența medicală pe parcursul desfășurării turneului, apel?nd la un cadru medical din baza de date AmaTur care participă la turneu (acesta fiind scutit de la plata taxei de participare) căruia ?i va pune la dispoziție o trusă medicală cu dotări minimale. Cadrului medical ?i revine responsabilitateade a apela serviciul de urgență 112 în cazul unor urgențe medicale, atunci când acest lucru se impune. Taxa de afiliere a turneului în cuantumul prevăzut în Anexa IV se transferă încontul AmaTur în termen maxim de 7 zile. în cazul depășirii termenului de plată de 30 zile Comitetul Director poate lua în discuție retragerea dreptului de a organiza competiții pe o perioadă determinată (maxim 3 luni). Comitetul Director poate retrage/prelungi suspendarea la termen în cazul îndeplinirii/neîndeplinirii obligațiilor restante.
                                        Turneele B pot fi organizate de un participant cu cunoștințe minime de organizare. Programarea turneelor B se face cu acordul coordonatorilor naționali responsabili pentru cele 8 zone și se anunță intenția de organizare, OBLIGATORIU, în secțiunea aferentă fiecărei zone.

                                        Turneele A pot fi organizate de persoane cu experiență, care cunosc modul de desfășurare și cu abilități organizatorice. Programarea turneelor A se face prin înregistrarea în calendarul AmaTur cu girul unui Coordonator Național.
                                        La cerere, organizatorii locali pot fi asistați de unul dintre coordonatorii circuitului AmaTur România, atât pentru organizarea administrativă, cât și pentru partea tehnică a concursului.
                                        Turneele A+ sunt organizate de coordonatorii circuitului Amatur România responsabili cu zona în care se organizează turneul, în colaborare cu organizatorul local.
                                        Turneul Campionilor este organizat de către toți Coordonatorii circuitului AmaturRomânia, în colaborare cu organizatorul local.
                                        ?n condițiile în care organizatorul, oricărei competiții, dorește să aibă invitați speciali (participanți), acesta are dreptul să acorde câte două Wild Card-uripentru fiecare categorie (Elite, Open, Avansați, începători).
                                        4.3.Anunțurile de turneu
                                        Turneele tip B, A, A+ trebuie să fie anunțate pe site printr-un topic separat, cu minim o săptăm?nă înainte de data evenimentului, dar nu mai devreme de 30 zile, iar Moderatorii le vor urca în zona de "subiecte importante" în ordinea priorității A+, A, B;
                                        Anunțurile turneelor se vor face conform Anexei VI.

                                        4.4.înscrierea jucătorilor
                                        4.4.1.înscrierea în circuit
                                        -înscrierea participanților noi în circuit se poate face direct prin înscrierea la oricare din turneele B sau A organizate în cursul anului. Participantul trebuie să transmită datele necesare înregistrării: nume, prenume, localitatea de domiciliu, județul și categoria la care dorește să fie înscris (conform anunțului postat de organizator);
                                        -?n situația în care participantul nu specifică la ce categorii se înscrie, acesta va fi înscris din oficiu unde sunt locuri disponibile, la aprecierea organizatorului, categoriile put?nd fi completate ulterior, la cerere.
                                        4.4.2.Retragerea jucătorilor pe forum:
                                        -retragerea jucătorilor de la turneele la care s-au înscris se poate face astfel:

                                        a.retragere înainte de termen;

                                        b.retragere după termen (R2);

                                        c.absență nemotivată (N);

                                        -termenul limită de retragere de la un turneu este postat în anunțul turneului și trebuie să fie cu 36 de ore înainte de începerea turneului (Joi, ora 21:00 pentru turneele care încep Sâmbătă la ora 09:00);

                                        -retragerea trebuie să apară explicit pe forum până la ora limită, responsabilitatea de a verifica acest lucru revine strict persoanei care se retrage;
                                        4.4.3.Penalizarea jucătorilor:
                                        -retragerea jucătorilor înainte de termen – 0 puncte;
                                        -retragerea jucătorilor după termen – 2 puncte;
                                        -absența nemotivată – 3 puncte;

                                        -se suspendă automat pe o perioadă de trei luni jucătorul care acumulează minim 6 punctede penalizare (suspendarea începe din momentul constatării).
                                        -punctele de penalizare se anulează la ?mplinirea termenului de 12 luni de ladata turneului la care s-au acordat.
                                        -monitorizarea retragerilor și absențelor de la turneele AmaTur se va face decătre Coordonatorii AmaTur.
                                        -punctele de penalizare vor apărea în pagina personală a fiecărui participant din circuit de pe site-ul
                                        www.amatur.ro, rubrica Clasament, iar mențiunile R2 –Retras după termen și N – Nemotivat vor apărea în profilul participanților care au cont pe forumul www.tenisdemasa.ro, ca măsură alternativă de evidență;
                                        -nu se penalizează retragerile de pe lista de așteptare;
                                        -organizatorul tehnic trebuie să facă în termen de maxim 48 de ore de la terminarea turneului, în postul rezervat clasamentului una din următoarele mențiuni: nu sunt jucători nemotivați sau numele și prenumele jucătorilor nemotivați;

                                        -eventualele contestații se vor soluționa de către Comitetul Director.


                                        5. Desfășurarea turneelor
                                        Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 5 meciuri în cadrul turneelor A și A+. (cu excepția cazurilor de imposibilitate, dar nu mai puțin de 4 meciuri);
                                        5.1.Numărul de grupe și repartizarea jucătorilor se va face în conformitate cu Anexa V. Organizatorul stabilește numărul de grupe inferioare în funcție denumărul disponibil de mese și de numărul de participanți. Pentru un număr de 6 participanți/masă se recomandă ca numărul de mese să fie egal cu numărul grupelor, iar în cazul grupelor de 7 participanți se recomandă două mese/grupă. în cazul desfășurării unei grupe inferioare de 7 la o singură masă participantul are dreptul să refuze participarea (fără a fi penalizat) dacă în anunțul turneului nu s-a specificat acest lucru;
                                        5.2.Sistemul de joc pentru turneele A si A+
                                        Sistemul de joc este împărțit în 3 faze distincte:
                                        Faza I (de masă): grupe de câte 4, 5, 6 sau 7 participanți, din care se califică în turul II cel puțin jumătate (excepție grupele de 4); numărul celor calificați trebuie să permită continuarea turneului în grupe de 3 sau 4.

                                        Faza II-a (superioară): grupe de câte 3 sau 4 participanți, din care se califică în turul III cel puțin jumătate, numărul jucătorilor calificați trebuie să poată permite continuarea turneului în sistem eliminatoriu, pe cheie de 16, 24, 32, 48, 64; în variantele 24, 48 câștigătorii grupelor vor intra direct în turul II eliminatoriu.
                                        Faza III-a (eliminatorie): se încheie cu stabilirea unui câștigător, a unui loc II și a unuia sau două locuri III; departajarea locurilor III și IV se face numai dacă organizatorul local stabilește acest pas. După faza I, organizatorul local poate opta pentru turnee paralele de consolare sau pe categorii, fără ca aceste turnee să împiedice buna desfășurare a turneului principal. Numărul minim de participanți la un turneu paralel este de 10. Organizatorul poate decide dacă după faza a I-a se trece direct în faza a III-a, adică fără grupe superioare, iar pentru aceasta va anunța în topic-ul turneului modul dedesfășurare a sistemului de joc.
                                        5.3.Organizarea turneelor
                                        -categoria unui turneu nu se poate modifica în funcție de numărul jucătorilor înscriși;
                                        5.3.1.Organizarea turneelor de tip B
                                        -număr minim de mese: 2;

                                        -număr minim de participanți 10 și se punctează conform grilei de punctaj;
                                        -o categorie (O/A amestecat), două categorii (?/A și O/E), trei categorii (?, Ași O, sau ?/A, O și E), sau patru categorii (?, A, O și E) pentru derularea unei categorii este nevoie de minim un jucător care se încadrează în categorie, iar punctajul se face conform grilei de punctaj superioare;
                                        -nu se acceptă folosirea
                                        sistemului cu grupe inferioare amestecat, din care o parte se califică la Open, altă parte la Amatori.
                                        5.3.2.Organizarea turneelor tip A și A+ Regional
                                        Se organizează în săli cu minim 12 mese, pentru un număr de minim 72 participanți. Numărul maxim de participanți trebuie corelat cu numărul de mese, fără a depăși 7 jucători la o masă sau, în cazuri extreme, se poate desfășura cu trei grupe de 6 la două mese; la alegerea modului de joc trebuie să se țină cont de timpul maxim disponibil și de capacitatea sălii, pentru a evita prelungirea la ore t?rzii a turneelor, sau așteptarea între partide nejustificată. Turneele A se desfășoară pe două, trei sau patru categorii, după cum urmează:
                                        1. Open și Amatori;
                                        2. Open, Avansați și începători;
                                        3. Elite, Open și Amatori;
                                        4. Elite, Open, Avansați și începători.

                                        ?n situația unui număr mai mic de înscrieri, se pot desfășura pe o singură categorie (începători/Avansați, Open/Elite);
                                        5.3.3.Organizarea turneelor tip A+.
                                        Se organizează în săli care permit desfășurarea turneului pe minim 20 de mese, pentru un minim de 120 + 60 participanți, în condițiile nedepășirii sub nici o formă a unui număr de 6 jucători la masă în grupele inferioare. La turneele A+ nu se acceptă sistemul de joc cu grupe inferioare de 4 jucători. Condițiile de desfășurare a turneelor A+ vor trebui omologate de către Comitetul Director AmaTur, înainte de postarea turneului pe forum, acestea fiind standardizate în funcție de tipul de sală de sport avută la dispoziție. Numărul maxim de mese ce pot fi amplasate într-o sală de sport se stabilește astfel:
                                        Sală Polivalentă - maxim 20 mese;
                                        Sală de sport tip Năstase cu 2 rînduri de scaune - maxim 16 mese;
                                        Sală de sport tip Năstase fără tribune - maxim 12 mese;
                                        În cazul în care organizatorii nu au la dispoziție o sală polivalentă, pentru asigurarea numărului minim de locuri/mese se pot folosi două săli de capacitate mai mică sau se pot organiza categoriile în două zile consecutive. Pentru asigurarea fluenței de desfășurare a concursului, organizatorul local va solicita ajutorul tehnic a cel puțin doi Coordonatori AmaTur sau Organizatori AmaTur cu experiență pentru organizarea tehnică a celor 4 categorii. Fiind turnee cu participare națională, organizatorii vor avea în vedere posibilitățile de cazare, de masă și de petrecere a timpului liber al participanților. în situația depășirii numărului de locuri rezervat turneului, prioritate au jucătorii din categoria respectivă, în ordinea clasamentului. Turneele A+ se desfășoară, obligatoriu, pe patru categorii, după cum urmează: Elite,Open, Avansați și începători.
                                        5.4.Clasamentul turneului

                                        5.4.1.După încheierea turneului, organizatorul va posta pe site lista cu participanții prezenți la sală, rezultatele grupelor inferioare, grupelor superioare, tabloului eliminatoriu și clasamentul detaliat pentru fiecare categorie, iar la finalul clasamentului se trec și persoanele care s-au retras și/sau au lipsit nemotivat.
                                        5.4.2.Transmiterea datelor
                                        Pentru ușurința centralizării datelor, organizatorii trebuie să transmită rezultatele în formatul anunțat prin site-ul www.amatur.ro, a se vedea încadrarea în grila de punctaj din clasament. Pe baza clasamentului anunțat de organizatorul turneului, precum și în funcție de importanța turneului și de categoria la care a participat, fiecare concurent vaprimi un număr de puncte. Punctajul oferit câștigătorului turneului de consolare (În cazul în care se organizează) este egal cu cel al primului loc necalificat din grupele superioare. Grilele de punctare pot fi consultate pe www.amatur.ro.

                                        6. Regulamentul

                                        6.1.Regulamentul de joc

                                        Turneele AmaTur au ca principiu de bază respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților.
                                        Jocurile din turneele AmaTur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F. și F.R.T.M.
                                        ?n același timp, în spirit de fair-play, în situațiile în care din motive tehnice nu pot fi luate decizii conform regulamentului, se va acorda credit jucătorului.
                                        Jocurile se pot disputa fără arbitru, scorul poate fi ținut de către jucători. La cererea unuia dintre jucători, organizatorul va numi un arbitru dintre participanții care asistă la joc.
                                        6.1.1.Paleta
                                        Paleta poate avea orice mărime, formă sau greutate, dar “lama” trebuie să fie plată și rigidă.
                                        Partea paletei folosită pentru a lovi mingea, va fi acoperită cu cauciuc simplu, cu cauciuc cu zimții spre exterior, sau cauciuc “sandwich” cu zimții spre exterior sau spre interior cu condiția de a fi pe lista fețelor omologate ITTF. Orice strat din componența paletei și orice strat de material acoperitor sau adeziv, folosit pentru a lovi mingea, va avea continuitate și va fi de grosime egală. Suprafața materialului de acoperire a fețelor paletei, trebuie să fie mată, de culoare roșu aprins pe o parte și neagră, pe cealaltă parte. Cele două culori vor fi obligatorii și pentru cazul când una dintre cele două fețe nu este acoperită. în caz de nemulțumire sau reclamații, organizatorul va decide, respectiv va lua măsurile ce se impun, iar în caz că jucătorii nu au sesizat aceste nereguli înainte de începerea partidei, se poate continua jocul fără măsuri suplimentare;
                                        6.2. Departajarea concurenților în grupe;
                                        Pașii departajării sunt:

                                        1. Numărul de victorii în clasamentul general al grupei;
                                        2. Numărul de victorii în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 1 sunt la egalitate minim 3 jucători);
                                        3. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul parțial (dacă după pasul 2 sunt la egalitate minim 3 jucători);
                                        4. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul general (dacă după pasul 3 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                                        5. Set de departajare - fiecare cu fiecare cu notarea scorului în setul de departajare (dacă după pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                                        6. Victoria directă dacă după oricare dintre criteriile de departajare anterioare rămân la egalitate 2 jucători.

                                        6.3. Retragerea din turneu;

                                        În cazul în care un jucător renunță la participare în grupa inferioară fără a juca toate meciurile, la calculul clasamentului grupei i se anulează toate rezultatele din grupă, iar în clasamentul turneului va fi punctat ca participare cu numărul de victorii înregistrate.
                                        În cazul în care un jucător calificat ?ngrupele superioare nu participă la această fază sau se retrage înainte de ajuca toate meciurile, i se anulează toate victoriile din grupa superioară și va fi punctat la nivelul ultimului joc din grupa superioară. Un jucător calificat într-o fază superioară, dar care nu se prezintă din diverse motive, nu este înlocuit de un alt jucător și este punctat la nivelul la care a ajuns. ?n situația în care jucătorul respectiv nu anunță organizatorul, sau dacă organizatorul consideră motivul retragerii neîntemeiat, în clasamentul final jucătorul retras va fi înregistrat cu zero victorii și primește avertisment, iar în caz de recidivă cazul va fi analizat de Comitetul Director, care poate suspenda jucătorul pe o perioadă de 3 luni.
                                        6.4. Ținuta dejoc;
                                        Echipamentul se compune din tricou, șort (fustă), pantofi de sport, trening. Tricoul, șortul, fusta pot avea orice culoare, cu condiția să difere, în culoarea de bază, de culoarea mingii.
                                        6.5. Disciplina;
                                        Jucătorii de tenis de masă vor evita comportări care ar putea avea un caracter nesportiv, ar jigni participanții sau ar dăuna imaginii sportului:
                                        - expresii grosolane;
                                        - distrugerea cu bună intenție a mingii;
                                        - distrugerea cu bună intenție a mesei;
                                        - aruncarea mingii;
                                        - aruncarea paletei;
                                        - lovirea mesei sau mantinelei cu palma, paleta sau piciorul;
                                        - schimbarea paletei în timpul meciului;

                                        - completarea cu lucruri care nu-i aparțin;
                                        - părăsirea sălii în momentul în care ar trebui să dispute un meci;
                                        - prelungirea fără motiv a timpului destinat încălzirii;

                                        Jucătorii de tenis de masă au dreptul:

                                        - la 2 minute de pauză între seturi;

                                        - să folosească prosopul la fiecare 6 puncte jucate;
                                        - să ceară time-out cu o durată de un minut, o singură dată pe meci.
                                        Organizatorul are dreptul să avertizeze, iar la recidivă să elimine din concurs jucătorii care nu respectă regulamentul.
                                        Orice eliminare din concurs va fi luată în discuție de către Comitetul Director care poate să avertizeze sau să suspende jucătorul pe o perioadă de 3 luni. Organizatorul are dreptul să refuze participarea la turneu a jucătorilor care au creat conflicte vechi sau au absențe nemotivate.

                                        7. Clasamentul circuitului
                                        Pe baza punctelor acumulate în turneelede tip B, A și A+ se stabilește clasamentul circuitului.
                                        Calcul punctaj:
                                        Se vor ?nsuma punctele acumulate la celemai bune 4 din ultimele 6 turnee A+, cu punctele primite la ultimele 7 turnee A și cu punctele obținute la ultimele 4 turnee B. în plus, doar pentru clasament (fără a conta la medie), se mai adaugă 50% din punctele turneelor A+ luate în calcul (cele mai bune 4).
                                        În cazul egalității la puncte, jucătorii vor fi departajați de media (MP) afișată în clasament.
                                        Calcul medie (MP):

                                        MP=(A+P)/(NA+NP)
                                        - A și NA = suma punctelor turneelor A din grilă și numărul lor, fără cele mai slabe două (dacă NA>2)
                                        - P și NP = suma punctelor turneelor A+ din grilă și numărul lor, fără cele mai slabe două (dacă NP>2)

                                        Grila poate conține 6 turnee A+, 7A și 4B – ultimele la care jucătorii au participat ?nultimele 12 luni.

                                        Clasamentul se actualizează o singură dată pe lună, în prima săptăm?nă, când expiră și turneele mai vechi de 12 luni, cu excepția TC care expiră după desfășurarea TC din anul următor;
                                        Turneele B nu se iau în considerare la calculul mediei (medie zero), ci numai pentru punctajul în clasament;


                                        8. Trofeele AmaTur
                                        8.1.Distincțiile de turneu
                                        Pentru fiecare turneu de categorie B, A sau A+, câștigătorii, precum și locurile 2, 3 și 4 vor primi diplome de merit. Pentru turneele de tip A, câștigătorii vor fi distinși cu titlul de câștigător al turneului AmaTur - [orașul]. ?n funcție de posibilitățile organizatorilor se pot acorda cupe, medalii și premii în obiecte. Premierea în bani nu este recomandată, dar poate fi făcută prin intermediul sponsorilor.
                                        8.2.Distincțiile circuitului AmaTur
                                        Pe baza punctajului final se acordă următoarele distincții:
                                        • Campion AmaTur România – cel mai bine clasat în clasamentul general;
                                        • Campion județean AmaTur – cel mai bine clasat în clasamentul județean (indiferent de categorie);
                                        • Campion Junior AmaTur – cel mai bine clasat junior în clasamentul general;
                                        • Lady AmaTur – cea mai bine clasată fată în clasamentul general;
                                        • Maestru AmaTur – cel mai bine clasat Old-boys în clasamentul general;
                                        • Special AmaTur – cel mai bine clasat jucător cu dizabilități în clasamentul general;
                                        • Globe Trotter AmaTur – jucătorul cu cele mai multe participări la turnee.

                                        Clasamentul anului în curs se definitivează înainte de disputarea Turneului Campionilor care este de tip A+, și cu această ocazie se stabilesc Campionii AmaTur din fiecare județ (se premiază cu medalie și diplomă primul clasat din fiecare județ, cu condiția să dețină minim 5 turnee A și A+) în ultimele 12 luni.

                                        9. Dispoziții finale;
                                        Prezentul regulament este valabil pentru anul competițional 2018 și intră în vigoare începând cu 1 Ianuarie 2018.
                                        Asta e regulamentul in vigoare.Aduceti imbunatatiri acestui regulament si nu incercati sa il inlocuiti .

                                        Comentariu


                                        • #95
                                          Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                          Moderați va rog cu eficienta acest forum și dați afară persoanele care provoacă fara motiv și ataca mai multe persoane fara motiv.de ce nu interveniți eficient.nu cred că merităm atâta batjocura degeaba
                                          "Ombladon, considerat clovn adevarat intre bufoni... inteligent ca Superman isi trage chilotii peste pantaloni"

                                          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                          Comentariu


                                          • #96
                                            Postat în original de arjen_robben Vezi post
                                            Nici eu nu sunt de acord cu interzicerea berii suntem amatori nu jucam la openul japoniei
                                            Pai vezi ma scirba mica ,cind ti-am scris ca nu sti ce scrii am avut dreptate

                                            Comentariu


                                            • #97
                                              Cred că universul amatur ar trebui sa insemne o ieșire plăcută din cotidian și nu un factor de stres.sper că multă lume crede la fel.

                                              Comentariu


                                              • #98
                                                Postat în original de BGD Vezi post
                                                Am o intrebare pentru domnii care militeaza pentru acceptarea legitimatilor in Amatur. De ce nu organizati un circuit paralel ? Cu o denumire oarecare, cu regulament propriu, la care sa participe orice jucator legitimat sau nu.
                                                Organizatorii de turnee Amatur pot, in acelasi timp, sa rezerve doua-patru mese, in aceeasi sala unde se desfasoara concursul Amatur si pentru turneul circuitului dumneavoastra. In felul asta socializati in continuare cu cei din Amatur si puteti adopta un regulament mai aproape de nevoile dumneavoastra.
                                                Eu personal nu ma opun participarii legitimatilor in Amatur pentru ca nu sunt afectat. Dar daca tot intampinati o contestare atat de puternica din partea unor amatori cu state vechi in miscare, de ce sa ramaneti blocati in proiect si sa nu mergeti mai departe intr-o formula noua.
                                                Si colac peste pupaza mai e si denumirea circuitului Amatur care nu va e favorabila.
                                                La amatori merge o suprafata de joc 8 pe 4 sau 9,10 cu 5 (cam rar) dar daca vin adevaratii jucatori (unii dintre ei chiar participa) si de aceea ne cam denigreaza pe noi pinguinii,vor 6pa12 mincatas ,deci nu cred ca .....

                                                Comentariu


                                                • #99
                                                  Adica 4 mese inseamna ca noi vom juca in fata salii

                                                  Comentariu


                                                  • 7x14 m și ?nălțime de 5 m ca la mondiale.pica absolut tot ce tine de sălile de sport

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X