Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de cata_60 Vezi post
    Adică tu sa bălăcăresti și sa jignești stânga-dreapta și sa te prevalezi de faptul ca ești beat iar când cineva ?ți zice realitatea de la obraz te transformi in mimoza. Pot sa-ți arunc jignii și invective pana te plictisești, chiar și face- to- face la Albă Iulia.
    Cum dracu vezi tu ca sint beat esti Nostradamus,pentru linistea ta azi cind ti-am raspuns eram cu masina(tu ai inceput si eu nu m-am suparat )asa ca vreu sa vad daca se respecta regulamentul pentru toti

    Comentariu


    • Inainte de inchiderea acestui topic,am o remarca:
      Din totalul de 550 (pana acum) de postari,87,adica ceva mai mult de 15% apartin unui singur user,Dantim.
      Si mai remarcabil este ca in toate aceste postari,respectivul nu a facut propuneri,doar trolling
      Poate,cu ocazia decernarii trofeelor la T.F (daca nu inainte)va primi si dl mentionat premiul de troll permanent al acestui forum din partea moderatorului principal al acestui forum
      Sint citatele dumneavoastra

      Comentariu


      • Postat în original de dantim Vezi post
        La Fălticeni nu au fost niciodată mese din banii Amatur . Cele 4 mese ITTF. apartin ACS Somuz Fălticeni iar cele 3 mese hobby(Active ranforsate) aparțin AS Bacescu Fălticeni .
        In ceea ce privește turneele B consultați site ul Amatur.ro , Postat în original de cata_60
        La Fălticeni nu au fost niciodată mese din banii Amatur . Cele 4 mese ITTF. apartin ACS Somuz Fălticeni iar cele 3 mese hobby(Active ranforsate) aparțin AS Bacescu Fălticeni .Afirmatiile Dvs cum ca as avea mese din fonduri Amatur le pun pe seama cretinismului ce precede dementa alcoolica
        In ceea ce privește turneele B consultați site ul Amatur.ro ,capitolul Turnee
        Clau ,fi atent la baiatul asta ce romantic este.........................capitolul Turnee
        Eu imi asum cele scrise ,tu vad ca ai sters postarea.
        Clau daca nu suporta si el consecintele pentru ce a sters o sa suporti si tu consecintele.
        Stergeti tot ce nu va convine cand spui ceva esti beat !!!
        Asa o nerusinare rar vezi !
        Cum au mai specificat 2 -3 razleti,poate mai multi dar fara curaj !
        E pacat sa nu iei condica de sugesti si reclamati LA ALBA IULIA !!!

        Comentariu


        • https://www.facebook.com/photo.php?f...H-GXA1O7O40wPm

          Comentariu


          • Postat în original de Zosim1 Vezi post
            "Sa nu uitam ca majoritatea (sper) dintre noi venim din pasiune si nu pentru puncte"

            Bogdane aceasta este o afirmatie care s-a vehiculat mult prin AmaTur ,si discutata si rasdiscutata,dar faptele si statisticile dovedesc cu totul si cu totul altceva.Daca este strict sa ne referim la turneele de socializare si pt a satisface pasiunea au fost gandite turneele de tip B,dar spre surprinderea noastra au disparut in mare parte,dar sau inmultit ca ciupercile dupa ploaie ,sa citez pe cineva ,acum cand si-au dat seama pasionatii ca le lipsesc punctele ,deci pt PUNCTE merge lumea la turnee si astia sunt majoritatea.Turneele A bune sunt cautate din mai multe considerente ,unul principal este tot pt.PUNCTE si mai sunt cateva ,iar turneele A+ este clar ,ca in ultima vreme numai turnee de calitate nu s-au numit ele ,dar asta se stia de la bun inceput ci mai de graba s-au ingesuit cu tot dinadinsul sa faca PUNCTE.Am auzit discutii ca au plecat cu noaptea in cap ,nu din pasiune,si s-au intors tot cu noaptea in cap ,dar au avut o satisfactie ca si-au completat grila de PUNCTE.

            In statisticile AmaTur apar 648 persoane care au mai mult de 50 de turnee marcate in decursul mai multor ani pe care ii denumesc eu pasionatii si peste jumatate din ei ii cunosc si intradevar ca este si un procent foarte mic care merge doar din pasiune,dar majoritatea imbina pasiunea cu PUNCTELE.

            Cat tine conceptu de grupe superioare din pacate reprezinta sub o milionime din totalul celor care joaca tenis de masă si folosesc acest sistem.Sunt peste 50 de milioane de pasionati de acest sport si nu le-au scazut spiritul competitional ci din contra folosesc o sumedenie de sisteme care sa le aduca mai mari satisfacti si sa le intruneasca cerintele.Este o gandire primitiva sa te impisdici in astfel de afirmatii cum grupa de 6 siu grupa superioara sunt cele mai bune si fara ele dispare tot farmecul.Am vazut ca aceasta gandire este blocata de numarul de meciuri 5+2 sau 3 adica lumea vrea sa joace 7 sau 8 meciuri dar nu se gandesc la cei din semifinale care au 12-14 meciuri ca este un efort supra omenesc si nu mai aduce prea mari satisfactii decat f.rar.
            Am facut turneu fara grupe de 6 ci de 4 si fara grupe superioare ci dublu k.o si consolare unde toti participantii au avut intre 7si 9 meciuri si durata a fost mai buna si atmosfera a fost mai buna si chiar toate feedback-urile au fost bune,dar ne impiedicam in gandirea asta de clasic din pacate.

            Numarul de participanti per metru patrat in unitatea de timp x duce la supra solicitarea locatiei si a deteriorarii atmosferei ,dar si pt asta sunt solutii.Si aceasta am demonstrat-o in mai multe randuri ,dar ceea mai concludenta a fost la Mediaș unde am facut turneu cu peste 150 de participanti in sala mica unde de nenumarate ori la 108 persoane era condens si turneele durau pana tarziu in noapte intr-o atmosfera incarcata.120 in prima zi cu decalarea orelor de incepere in 4 etape si peste 40 a doua zi la o categorie unde sa zicem bun venit noilor amaturisti cu un gratar si o berica de socializare sa se intareasca pasiunea pt tenis.

            Ultima propunere.

            1.Sistemul de joc sa fie complet liberalizat dar explicat in detaliu de organizator si aprobat de conducere.

            Trebe sa plecam de la premisa ca suntem peste 4000 si nu la toti ne place ciorba de burta si daca mai e si rece si mai este si o musca in ea si un fir de par ne suntem obligati sa o mancam.De aceea bufetul suedez mi-se pare mai ok ca fiecare sa isi aleaga cei place.Eu unul URASC TURNEELE CLASICE si de aceea nici nu mai particip ,si cand sunt obligat sa le organizez sunt intr-o stare spirituala deplorabila.
            Chiar cu riscul de a deveni al doilea troll al sectiunii trebe sa imi exprim nemultumirea totala a desfasurarii turneelor A+ din acest an.(unde chiar unul dintre cei mai consacrati organizatori de turnee din Amatur si-au anuntat intentia de a nu mai organiza in aceea locatie,din cauza nemultumirilor de tot felul )

            Multumim si speram la o buna decizie in favoarea democratiei si spiritului sportiv.

            Multumesc pentru justificari, statistic poate aveti dreptate dar as mai avea unele comentarii,propuneri si intrebari

            -1 Oare ce fac jucatorii care au castigat un vagon de cupe de tabla,cu ele ? Ce fac jucatorii cu 1000000000 de puncte? Nimic ! Nu tin de foame, de sete si nu aduc mai mult respect din partea prietenilor. Pana la urma pe termen lung ramane miscarea

            2- Ii inteleg pe organizatori, ca nu e usor sa stai atatea ore, cu 100 de oameni pe cap, fiecare cu toanele lui...dar se plateste, dar numarul de jucatori poate fi limitat.

            3- 12-14 meciuri inseamna 2 ORE maxim 3h efective de efort, restul sunt pauze de masa, de tigara, si de "am uitat ca e randul meu"

            4- Da, optiunea de a liberaliza, regulamentul de organizare pare a fi cea mai buna solutie. Asta inseamna ca nu punem in regulament ceva de genul "Dupa grupele inferioare se vor juca eliminatorii" .

            5- V-ati gandit la sistemul progresiv? Intotdeauna se joaca j-etape, la fiecare pas joaca invingatorii intre ei si invinsii intre ei. Castiga cel care are cel mai mare numar de victorii, exista si criterii de departajare (Buholz, Sonneborn, etc) . Eventual dupa etapa i >=5 (i<j) primii 4-6 joaca fiecare cu fiecare pentru a stabili premiantii, restul: " va multumit si va asteptam si data aviatoare!" . E adevarat, ca sa faci progresivul trebuie sa fie multa disciplina. Noua romanilor ne lipseste.

            Sportul este cultivarea consecventă și voluntară a efortului fizic intensiv" P. de Coubertin

            Mult succes indiferent ce decizii veti lua!
            Lemn dă Cireș supranumit și Fix-caria
            FH Cauciuc natural de la Danubiana
            BH Camera de bicicleta de la Luduș

            Comentariu


            • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
              Topicul se va închide la data de 15.10.2018 pentru a avea timp să analizăm toate propunerile și să le dezbatem împreună cu Coordonatorii AmaTur până la Turneul Campionilor.
              Urmează dificila muncă de a selecta gr?ul de neghină.
              Cum reușim să adunăm grămadă propunerile le vom posta aici pentru a putea vedea ce luăm în discuție pentru ședința de la Alba Iulia.
              Mulțumim celor care și-au răpit din timpul lor pentru a încerca un "sfat" pentru AmaTur!
              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

              Comentariu


              • Propuneri participanți și rezultatele votului Coordonatorilor AmaTur

                DA - NU

                1. La categoria Elite sa aiba drept de joc orice jucator legitimat, indiferent daca joaca in esaloanele nationale sau internationale. (Sorin_client).
                9-4

                2. La turneele A+(regionale,A+ clasic si Turneul Final) jucatorii cu media 0 sa nu se poata inscrie. (Pinzar Alin),
                1-11

                3. Eliminarea grupelor superioare.
                2-11

                4. Propun ca orice jucator care reuseste sa prinda 3 podiumuri la o anumita categorie,indiferent de locul ocupat(loc 1,2 sau 3) sa treaca obligatoriu la categoria urmatoare indiferent de media rezultata dupa ultimul podium si sa ramana acolo timp de 12 luni indiferent de rezultatele turneelor urmatoare (ADN);
                2-11

                5. Eu propun ca trecerea direct la eliminatorii imediat dupa grupele inferioare sa nu fie impusa prin regulament ci lasata la latitudinea organizatorilor. (Cornel 67);
                12-1

                6. Limita de 200 km intre turneele A, in loc de 300 (cred ca s-a mai discutat pe undeva). Jucatorii vor avea mai multe optiuni si poate va mai scadea aglomeratia. (FlorinBN);
                1-11

                7. Mai am o propunere: cu o parte din banii colectati de la organizatori sa se confectioneze separatoare cu sigla Amatur si sa se repartizeze in mod transparent tuturor organizatorilor. (Cornel 67);
                2-10

                10. Cred ca ar trebui o singura modificare: lasati divizionarii A sa participe la Elite (doar la turnee unde e cat. Elite, oricum e diferenta intre cei foarte buni de la Elite si restul, poate le-ar plăcea si lor cate o confruntare cu divizionarii A. Eventual media la Elite sa inceapa de la 33 sau 35). Cu o singura conditie: daca e categorie open+elite atunci ei sa nu poata participa. (neluturap);
                9-2

                11. Sa nu se micsoreze limita de km intre localitati. Nu cred ca poti face un turneu într-o Sală Polivalentă cu 50 sau 70 de participanți. Se fac turnee și sub limita de 300 km cu acord între organizatori...(Corcoz Costin);
                13-0

                12. Pentru participarea la turneul final sa fie obligatorie minim cele 7 turnee A din grila de clasament !!!
                In decursul unui an ai tot timpul sa participi la astfel de turnee. (Antal Denes);
                2-11

                13. Mărirea cotizației către Amatur cu condiția ca din acei bani sa se achiziționeze un număr de mantinele, repartizate in mod cinstit organizatorilor din țara. (Ion Marius);
                2-11

                14. Consider că organizarea turneelor A+ într-o singură zi, de preferat sâmbăta, ar oferi posibilitatea de participare tuturor acelor amaturisti care, de-a lungul timpului au participat la multe turnee, dar, din cauza programării acestor turnee pe parcursul a 2 zile prefera să nu participe. (razvan.cristofor);
                5-7

                15. La turneele A+ ultima zi de retragere sa fie Miercuri in loc de Joi, oricum daca afli ca apare un evemiment la care trebuie sa participi, de ce sa amani retragerea pana in ultina clipa. Iar la A-uri sa fie Joi in loc de Vineri. (Antal Denes);
                0-12

                16. Eliminarea grupelor superioare la elite. (manyaku8;
                2-10

                17. Sa nu mai existe grupe superioare la categoria elite. (petrescu liviu);
                2-10

                18. Propun organizarea turneului campionilor să se facă doar într-un oraș din centrul țării. Care este cel mai bine poziționat și care să poată ?duce? un asemenea turneu probabil că ar fi Brașov, Sibiu, Mediaș, Targu Mureș. (Dan Popa);
                2-9

                19. Seful Amatur sa fie ales de coordonatorii Amatur iar coordonatorii Amatur sa fie alesi prin vot de catre membrii inregistrati pe site prin sondajele deja existente pe site. (Cornel 67);
                4-8

                20. Pentru a respecta caracterul de competiție de masă, fiecare participant va avea dreptul la un număr de minim 4 meciuri în cadrul turneelor A și A+. Ar putea fi o variantă mai bună decât eliminarea grupelor superioare? (marcelgiosan);
                9-3

                21. Parerea mea este ca ar fi potrivite grupele de 6, cu 3 calificati si cu grupe superioare de cate 3. Ar insemna o scurtare a timpului cu ~2 ore ( pt. doua gr. sup. pe masa) (Dan2);
                3-8

                22. FORMAREA UNEI ECHIPE TEHNICE COORDONATA DE FLORIN SA SE OCUPE DE TOT CE INSEAMNA PARTE TEHNICA A ACESTUI CIRCUIT (Zosim1)
                2-8

                23. LEGITIMAT=ORICE SPORTIV CARE APARE IN CLASAMENTELE NATIONALE SI INTERNATIONALE. FOST LEGITIMAT=ORICE SPORTIV CARE NU MAI ESTE ACTIV DE CEL PUTIN 5 ANI IN NICI UN CAMPIONAT NATIONAL SAU STRAIN, AMATOR=ORICE SPORTIV CARE NU A FOST LEGITIMAT NICIODATA. (Zosim1)
                7-4

                24. LEGITIMATII SA AIBA ACCES DOAR LA CATEGORIA SUPERIOARA, FOSTII LEGITIMATI SI AMATORI ACOLO UNDE II INCADREAZA MEDIA. TITLU DE CAMPION AMATUR NU POATE REVENI NUMAI CELOR DIN CATEGORIA AMATUR. PENTRU CEILALTI POATE EXISTA UN TROFEU CAMPION JUDETEAN. (Zosim1)
                11-2

                25. Liberalizarea sistemului de joc si a taxei de concurs fara nici o restrictie dar cu un prealabil acord al comisiei tehnice. (Zosim1)
                5-7

                26. Infintarea unei Asociatii sportive, in prima faza doar pentru gestionarea de taxe si fonduri ce se manipuleaza dupa parerea mea destul de periculos de la anumite persoane in conturi catre alte persoane. (Zosim1)
                7-4

                27. Dupa Turneul Campionilor alegerea prin vot nominal a unei echipe de 5 coordonatori (4 organizatori si un participant), 3 in comisia de disciplina (2 organizatori si 1 participant) si 2 alaturi de Florin Apian in echipa tehnica (Zosim1);
                0-12

                28. Sa se revina la accesul fetelor neaprobate gen superblock, dar in stare foarte buna. (sorin_client);
                2-11

                30. La Turneul final/Turneul campionilor sa aiba drept de inscriere doar cei care au grila completa la concursurile A, B și minim 2 concursuri A+.(MrTed);
                2-10

                31. Propun achizitionarea site-ului ce gazduieste forumul si care apartine acum dlui Rozescu, daca ne incadram in banii ce sunt in contul Amatur. (cata_60)
                10-1

                32. Turneele (toate) sa se adune pentru clasament, sa nu se mai expire decat la ?mplinirea celor 12 luni. (GeluBv);
                4-9

                33. Sa se maresca grila de turnee A si B pana la 12, practic unul pe luna. Regula pentru medie sa ramana aceiasi. (GeluBv);
                6-5

                34. Propun completarea regulamentului cu: in postarea anunțului oricărui turneu sa se specifice in mod clar câte meciuri sunt garantate oricărui participant. (Kdt123);
                2-11

                35. Propun ca la turneele A si A plus sa se mareasca grila de punctare pentru primi 4, adica plus doua puncte fata de cele actuale. (Brulea Petre);
                3-7

                36. Propun ca nici un jucator legitimat la FRTM sa nu poata fi desemnat Campion National AmaTur sau campion judetean AmaTur! (Bozganu)
                9-3

                37. Propun acordarea unei distinctii/titlu pentru primii 4 clasati pe fiecare categorie la Turneul Campionilor. (Mihai905);
                1-11

                38. Propun ca la Turneele A+ la categoria OPEN si ELITE sa se scoata grupele superioare. (Kantor Imre)
                3-9

                39. Asistenta medicala (minim o trusa medicala si un asistent) sa fie obligatorii la toate categoriile. (Kantor Imre)
                8-5

                40. Coordonatorii si conducerea ar trebui sa se reuneasca odata la 6 luni si sa discute problemele ivite si sa le solutioneze.Odata pe an este putin. (Kantor Imre)
                7-6

                41. Toti copiii legitimati pana la 15 ani (indiferent ca sunt campioni mondiali, europeni, balcanici, nationali, etc....) sa aiba drept de joc la categoria ELITE. Prin experienta de joc castigata aici speram ca pe viitor vor aduce in continuare glorie tarii. (Kantor Imre)
                10-2

                42. Propun sa se premieze primele 4 locuri din AmaTur. (Ion Marius)
                6-7

                43. Organizatorilor cu restante sa li se interzica organizarea. (Antal Denes)
                9-2

                45. In clasamentul fiecarui turneu jucat sa figureze si numarul de puncte castigate de fiecare participant, in acest fel fiecare isi poate actualiza usor MP-ul si pozitia in clasament. (George Dospinescu)
                4-8

                46. Votarea Comitetului Director Amatur (inclusiv Presedintele) si a Coordonatorilor Nationali de catre toti participantii Amatur, printr-un vot la vedere, la fiecare 2 ani. (George Dospinescu)
                2-10

                47. Persoanele cu dizabilitati sa nu plateasca taxa de participare la niciun turneu. AmaTur sa nu astepte donatia de la organizatori pentru persoanele cu dizabilitati. (Mircea Neagu)
                12-0

                48. La categoria Elite sa fie acceptati toti jucatorii legitimati. Acestia sa poata juca numai la categoria Elite indiferent de sex, varsta, handicap, samd. MP pentru categoria Elite sa fie mai mai mare de 37. Categoriile Open si Elite sa nu poata fi amestecate decat la turnee B. (Mircea Neagu)
                7-5

                49. Grupele superioare sa ramana in continuare la alegerea fiecarui organizator. (Mircea Neagu)
                12-0

                50. Distanta intre doua localitati in care se organizeaza turnee A in aceeasi zi sa ramana de 300 KM. Cred ca in general s-a gasit intelegere intre organizatori. (Mircea Neagu)
                12-0

                51. Reintroducerea fetelor neomologate(acestea au fost la un moment data aprobate ITTF). Pana la urma este un circuit adresat cu precadere jucatorilor amatori. (Mircea Neagu)
                3-9

                52. Sa se mareasca cotizatia organizatorilor la fondul Amatur asa cum a fost acum vreo doi ani parca, adica:
                Turneu B - 1 leu/participant platitor
                Turneu A - 2 lei/participant platitor
                Turneu A+ - 3 lei/participant platitor, ...sa se cumpere mese (Cornel 67)
                2-11

                53. Organizatorii sa dea comanda de un calendar cu data turneului/locatia/emblemat frumos cu AmaTur/etc! (Mitar Marius)
                1-12

                54. Propun ca orice schimbare apare in regulament sa intre in vigoare cu primul turneu din anul competitional propus (adica cu turneul final). (Petresc Liviu)
                2-10

                55. Ar trebui stabilite foarte concret, situatiile care ar putea motiva retragerile si absentele. (Mateidumitru)
                9-4

                56. Organizatorul sa aibă dreptul ca în anunțul turneului sa specifice: LA ACEST TURNEU SE POATE JUCA CU ORICE FEL DE PALETĂ. (Doar organizatorii care vor sa scrie acest lucru), dar sa fie un paragraf în regulament în care sa poata sa ai dea dreptul sa facă lucrul acesta. (Bogdan Raducan)
                3-10

                57. Deoarece pe 15.10 se inchide acest subiect este timp suficient pentru centralizarea propunerilor si votarea acestora. Regulamentul ar trebui pus in aplicare incepand cu 5 noiembrie. (Mihai905)
                3-10

                58. Cred cu tarie ca premierea a 4 cat. este gresita. Un campion judetean ar aduce normalitatea. Ceilalti 3 sunt campioni de conjunctura! (adilazaroiu)
                10-3

                59. Revenirea la titlul de Turneu Final. (Pinzar Alin)
                3-9

                60. Separați PROFESIONIȘTII (foști, actuali, divizia x,y,z , etc ) de amatori. (Hua)
                2-10

                62. propun ca turneele B sa nu mai apara imediat ce sunt propuse ci in limita maximă a unui turneu pe luna si binenteles aprobate de Comitet. (GeluBv)
                13-0

                63. Bugetul sa nu mai apara public, ci numai in zona platitorilor. (GeluBv)
                12-0

                64. Copii până la vârsta de 14 ani să fie lăsați să participe (Fete + Băieți). (Viorel Filimon)
                7-4

                65. Copiii cu vârsta între 14-15 ani (cadeți) să fie lăsați să participe cu excepția primilor 16
                din Clasamentul Național la zi al FRTM, indiferent de divizia în care joacă.(Viorel Filimon)
                4-7

                66. Sportivii care au fost în primele 32 de locuri (Clasament FRTM) la categoriile Juniori și Seniori, în Clasamentele Naționale individuale, NU au voie să joace în AmaTur decât după vârsta de 45 de ani. (Viorel Filimon)
                2-9

                67. Grupele să fie de maxim 4 sportivi, primii 3 merg în superioare, ultimul merge pe un tablou eliminatoriu sau în superioare + tablou eliminatoriu (gen consolare). (Viorel Filimon)
                1-11

                68. Orice vot al coordonatorilor sa fie la vedere, nu cu bilețele (Corcoz)
                12-0

                69. Donația către Amatur sa se facă cu sumă fixă:
                - 40 ron turneu B
                - 150 ron turneu A
                - 200 ron turneu A +
                1-10

                70. Sa se specifice explicit ca banii vin de la organizatori, fără aportul "participanțior". (Corcoz)
                3-6

                P.S.
                Propunerile care lipsesc din numerotare se refereau la valoarea MP-ului la care să se stabilească limitele dintre categorii și încă fac obiectul discuțiilor dintre Coordonatori.
                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X