Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

    Mai sunt două luni până la Turneul Campionilor "Centenar 2018" de la Alba Iulia, perioadă în care vă rugăm să vă exprimați părerile personale despre modul în care pot fi âmbunătățite condițiile de desfășurare ale turneelor AmaTur și să veniți cu propuneri pentru modificarea Regulamentului AmaTur 2019.
    Vă rugăm să plecați de la premisa că baza unui dialog de calitate este respectul față de opinia celuilalt, indiferent dacă ni se pare că are sau nu dreptate.
    Gînduri bune!
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

  • #2
    1. Mai multe detalii despre modul de desfășurare a Turneului Campionilor "Centenar 2018" vom anunța cât de curând, pe forum.
    2. O sinteza a discuțiilor/propunerilor referitoare la participarea jucătorilor legitimați în cadrul Circuitului AmaTur România, în curând, tot aici.
    3. Topicul se va închide la data de 15.10.2018 pentru a avea timp să analizăm toate propunerile și să le dezbatem împreună cu Coordonatorii AmaTur până la Turneul Campionilor.
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

    Comentariu


    • #3
      Propuneri pentru âmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

      La categoria Elite sa aiba drept de joc orice jucator legitimat, indiferent daca joaca in esaloanele nationale sau internationale.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Blade: lemn off...ce lemn !
      Bh: cu tepi
      Fh: fara tepi

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de sorin_client Vezi post
        La categoria Elite sa aiba drept de joc orice jucator legitimat, indiferent daca joaca in esaloanele nationale sau internationale.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        CORECT!
        cu ce v-ar incurca pe cei care sunteti impotriva? cu nimic... dimpotriva vedeti si voi niste meciuri spectaluloase...
        pentru ca majoritatea celor care sunt impotriva joaca la alte categorii.
        daca cei de la elite sunt de acord, atunci sa joace toti legitimatii, div A, superliga,.. cei mai buni dintre cei mai buni din tara si de peste hotare...
        chiar daca acuma joc la open dar cred ca in curand voi trece inapoi la elite si chiar daca nu ma calific din inferioare o sa incep vizionarea unor meciuri frumoase,
        si tot cu placere o sa merg la turmee
        Blade: SCHLAGER CARBON OF+
        FH: Tenergy 05 FX
        BH: Tenergy 05 FX

        Comentariu


        • #5
          La turneele A+(regionale,A+ clasic si Turneul Final) jucatorii cu media 0 sa nu se poata inscrie.
          Tot la aceste turnee, jucatorii sa nu se poata inscrie decat la categoria la care ii permite media.Sunt turnee la care dorintele si orgoliile capata valori mai mari si din principiul egalitatii sanselor, nu e corect sa prinzi in grupa un avansat cu media de 15 , iar inalta grupa sa nu fie niciun avansat(e doar un exemplu , tratati-l ca atare)
          JOOLA Zelebro
          FH Joola Rhyzer Pro 45
          BH Joola Rhyzer Pro 45

          Comentariu


          • #6
            1.Eliminarea grupelor superioare.
            2.Modificarea punctajelor între categorii -
            - începători- toți participanții cu media de până la 14,99 inclusiv.
            - Avansați - toți participanții cu media cuprinsă între 15 și 24,99 inclusiv.
            - Open- toți participanții cu media cuprinsă între 25 și 34,99 inclusiv.
            - Elite?- toți participanții cu media mai mare de 35.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
              1.Eliminarea grupelor superioare.
              Dupa grupe de 6 sa se intre in eliminatorii.... DA, ar fi binevenit aceast sistem. Cei care vin pentru socializare or sa se opuna acestei propuneri
              JOOLA Zelebro
              FH Joola Rhyzer Pro 45
              BH Joola Rhyzer Pro 45

              Comentariu


              • #8
                Propun ca orice jucator care reuseste sa prinda 3 podiumuri la o anumita categorie,indiferent de locul ocupat(loc 1,2 sau 3) sa treaca obligatoriu la categoria urmatoare indiferent de media rezultata dupa ultimul podium si sa ramana acolo timp de 12 luni indiferent de rezultatele turneelor urmatoare.Sunt unii care spun ca trebuiesc delimitate din nou cele 4 categorii valorice.Daca s ar impune acesta regula ar disparea din peisaj cei care pur si simplu ''vaneaza trofee'' si care ''omoara'' anumite turnee venind de acasa cu calculele deja facute si stiind deja locul pe care trebuie sa l ocupe in ziua respectiva.Sunt foarte multi care sunt Avansati sau Open isti de o viata si care nu vor pur si simplu sa ajunga la Elite,accederea a cat mai multi jucatori la categoria Elite va face ca aceasta categorie sa fie mult mai accesibila.
                FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                BH:Stiga Energy Absorber

                Comentariu


                • #9
                  Eu propun ca trecerea direct la eliminatorii imediat dupa grupele inferioare sa nu fie impusa prin regulament ci lasata la latitudinea organizatorilor. Spun asta fiindca si taxa este lasata la indemana organizatorilor asa incat organizatorul isi poate fixa taxa si in functie de existenta grupelor superioare. Este ca in economia de piata, concurentii isi pot alege dintr-o oferta de turnee, daca stabilesti prin regulament sa desfiintezi grupele superioare consecintele pot fi foarte rele.
                  Ultima editare de Cornel 67; 11.sep.2018, 10:12.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Aurel Fratea Vezi post
                    1.Eliminarea grupelor superioare.
                    2.Modificarea punctajelor între categorii -
                    - începători- toți participanții cu media de până la 14,99 inclusiv.
                    - Avansați - toți participanții cu media cuprinsă între 15 și 24,99 inclusiv.
                    - Open- toți participanții cu media cuprinsă între 25 și 34,99 inclusiv.
                    - Elite”- toți participanții cu media mai mare de 35.
                    Eliminarea grupelor superioare ar duce la scăderea taxei de înscriere...
                    BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                    Blade: KAZAK
                    FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Johnny Plaiasu Vezi post
                      Eliminarea grupelor superioare ar duce la scăderea taxei de înscriere...
                      Sau cel putin asa ar fi corect.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Johnny Plaiasu Vezi post
                        Eliminarea grupelor superioare ar duce la scăderea taxei de înscriere...
                        care ar fi rationamentul acestei scaderi? Taxa este per turneu, nicidecum pe meciurile jucate.
                        Cu grupe de 6 se asigura minim 5 meciuri...ceea ce este foarte bine.
                        JOOLA Zelebro
                        FH Joola Rhyzer Pro 45
                        BH Joola Rhyzer Pro 45

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                          care ar fi rationamentul acestei scaderi? Taxa este per turneu, nicidecum pe meciurile jucate.
                          Cu grupe de 6 se asigura minim 5 meciuri...ceea ce este foarte bine.
                          Dar oare de ce se incearca impunerea prin regulament a eliminarii grupelor superioare? Si am aflat asta de ceva vreme ca mai marii Amatur incearca acest lucru. Nu cumva pentru ca stiu ca majoritatea concurentilor prefera existenta grupelor superioare? Si astfel foarte multi concurenti ar lipsi de la turneele lor pentru a alege turnee cu grupe superioare?
                          Masura impunerii prin regulament este o masura de tip comunist, dictatoriala. Aceasta masura ar duce la favorizarea profunda a organizatorilor in dauna participantilor.
                          Dar nu ma mai mira nimic.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de sorin_client Vezi post
                            La categoria Elite sa aiba drept de joc orice jucator legitimat, indiferent daca joaca in esaloanele nationale sau internationale.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Doar . Si fara drept de a devenii campion national / judetean , AmaTur .

                            Comentariu


                            • #15
                              Pe 21 mai 2016 am participat la Focșani la un turneu unde s-a creat categoria Open Plus (nu exista atunci categoria Elite) - la acesta categorie putea juca orice jucător din orice divizie și nu era punctata în AmaTur. Am putut vedea cum jucătorii valoroși din amatur erau încântați ca pot juca și cu alții, teoretic mai valoroși și vroiau să-și măsoare forțele cu ei.
                              Ideea este următoare : sa se creeze o categorie gen Elite Plus unde sa poată participa orice jucător, alături de cei de la elite cu media peste 35 de exemplu. Jucătorii legitimați nu vor fi punctati în Clasamentul AmaTur (nici nu cred ca ii interesează asta), iar jucătorii cu drept de joc în AmaTur care vor participa la aceasta categorie sa fie punctati. Astfel, cu siguranță vom avea o creștere a valorii mișcării amatur, cei mai buni de la noi vor fi încântați ca își pot masura forțele cu jucători profesioniști și toată lumea are de câștigat.
                              ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                              Comentariu


                              • #16
                                Greșeală.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Limita de 200 km intre turneele A, in loc de 300 (cred ca s-a mai discutat pe undeva). Jucatorii vor avea mai multe optiuni si poate va mai scadea aglomeratia.
                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Propun ca în acest topic sa se scoată butonul de "Nu îmi place". Cine nu este de acord cu o părere poate sa acceseze butonul " Răspunde cu citat" pentru a-și exprima opinia. Mulțumesc!
                                    ARTICOLE TENIS DE MASĂ



                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Iulian Gherasim Vezi post
                                      Pe 21 mai 2016 am participat la Focșani la un turneu unde s-a creat categoria Open Plus (nu exista atunci categoria Elite) - la acesta categorie putea juca orice jucător din orice divizie și nu era punctata în AmaTur. Am putut vedea cum jucătorii valoroși din amatur erau încântați ca pot juca și cu alții, teoretic mai valoroși și vroiau să-și măsoare forțele cu ei.
                                      Ideea este următoare : sa se creeze o categorie gen Elite Plus unde sa poată participa orice jucător, alături de cei de la elite cu media peste 35 de exemplu. Jucătorii legitimați nu vor fi punctati în Clasamentul AmaTur (nici nu cred ca ii interesează asta), iar jucătorii cu drept de joc în AmaTur care vor participa la aceasta categorie sa fie punctati. Astfel, cu siguranță vom avea o creștere a valorii mișcării amatur, cei mai buni de la noi vor fi încântați ca își pot masura forțele cu jucători profesioniști și toată lumea are de câștigat.
                                      Este chiar si in clasament turnee care au avut MASTERS in acea categorie puteau si pot participa atat jucatori legitimati cat si cei din amatur, dar nu a avut efectul scontat !
                                      Florin va poate da mai multe detali.
                                      Atat cu aceste turnee realizate, cat si nr.participantilor.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de Iulian Gherasim Vezi post
                                        Pe 21 mai 2016 am participat la Focșani la un turneu unde s-a creat categoria Open Plus (nu exista atunci categoria Elite) - la acesta categorie putea juca orice jucător din orice divizie și nu era punctata în AmaTur. Am putut vedea cum jucătorii valoroși din amatur erau încântați ca pot juca și cu alții, teoretic mai valoroși și vroiau să-și măsoare forțele cu ei.
                                        Ideea este următoare : sa se creeze o categorie gen Elite Plus unde sa poată participa orice jucător, alături de cei de la elite cu media peste 35 de exemplu. Jucătorii legitimați nu vor fi punctati în Clasamentul AmaTur (nici nu cred ca ii interesează asta), iar jucătorii cu drept de joc în AmaTur care vor participa la aceasta categorie sa fie punctati. Astfel, cu siguranță vom avea o creștere a valorii mișcării amatur, cei mai buni de la noi vor fi încântați ca își pot masura forțele cu jucători profesioniști și toată lumea are de câștigat.
                                        Iulian, ce propui tu exista deja in Regulament. Numai ca se numeste Masters in loc de Elite Plus.

                                        Postat în original de Regulament AmaTur 2018
                                        4.1.3.Orice organizator poate organiza competiții de tip Masters cu concurenți din toate categoriile, inclusiv jucători profesioniști (Div. A și SuperLigă), cu condiția ca acestea să nu afecteze buna desfășurare a turneului de bază, acestea nefiind punctate în clasamentul AmaTur;
                                        Problema e următoarea: Cum facem să mai ținem în paralel și a cincea categorie? Sala nr. 2, mese, cupe, diplome, premii și cel puțin încă un organizator tehnic?

                                        ?n ultima vreme îmi vine în minte doar un singur exemplu: Fălticeni - 23.12.2017.
                                        http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...12-2017/page18
                                        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Mai am o propunere: cu o parte din banii colectati de la organizatori sa se confectioneze separatoare cu sigla Amatur si sa se repartizeze in mod transparent tuturor organizatorilor. La majoritatea turneelor se simte lipsa acestor separatoare. Noi facem reclama gratuita firmelor de echipament sportiv in loc sa ne facem noua reclama. Daca aceste firme doresc reclama sa doneze separatoare Amaturului. Eu cred ca fara Amatur nu existau majoritatea firmelor de echipament specific tenisului de masa. Poate doar Tibhar, ca e sustinut de cine trebuie si care in Amatur este ca si inexistent.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                            Mai am o propunere: cu o parte din banii colectati de la organizatori sa se confectioneze separatoare cu sigla Amatur si sa se repartizeze in mod transparent tuturor organizatorilor. La majoritatea turneelor se simte lipsa acestor separatoare. Noi facem reclama gratuita firmelor de echipament sportiv in loc sa ne facem noua reclama. Daca aceste firme doresc reclama sa doneze separatoare Amaturului. Eu cred ca fara Amatur nu existau majoritatea firmelor de echipament specific tenisului de masa. Poate doar Tibhar, ca e sustinut de cine trebuie si care in Amatur este ca si inexistent.
                                            Te inseli ,dar asta e o alta discutie cu care iti stau la dispozitie in particular.Am platit bani grei pt. studii de piata si studii de impact sa le pot face public.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                                              Eu propun ca trecerea direct la eliminatorii imediat dupa grupele inferioare sa nu fie impusa prin regulament ci lasata la latitudinea organizatorilor. Spun asta fiindca si taxa este lasata la indemana organizatorilor asa incat organizatorul isi poate fixa taxa si in functie de existenta grupelor superioare. Este ca in economia de piata, concurentii isi pot alege dintr-o oferta de turnee, daca stabilesti prin regulament sa desfiintezi grupele superioare consecintele pot fi foarte rele.
                                              Sunt de acord cu aceasta propunere!Sa parcurgi 200-500 km ca sa joci 5 partide mi se pare putin.

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Daca nu sint premii mari sau bani la turnee nu o sa vedeti jucatorii de A sau superliga in Amatur,singura chestie faina ar fi ca jucatorii care au activat si activeaza in Amatur si joaca in B si promoveaza in A ex Enciu,Roman,Neagu Corcoz etc... sa primeasca derogare sa poata participa mai departe si in cometitiile Amatur restul sint can-canuri
                                                Au mai fost incercari dar au participat doar pe bani ex.la Viva si acolo dadeau puncte for la pinguini

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Daca tot am inceput sa scriu (acum serios) am si eu o intrebare, la turneul final o sa participam sa defilam sau sa jucam tenis in conditii decente
                                                  P.s.nu de alta dar sa nu batem drumul degeaba

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X