Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sa raminem noi pinguinii si membrii care au prins aripi si au ajuns in B sau chiar in A dar au jucat alaturi de noi

    Comentariu


    • Postat în original de arjen_robben Vezi post
      7x14 m și ?nălțime de 5 m ca la mondiale.pica absolut tot ce tine de sălile de sport
      Ma ,vad ca tu vrei sa exmatriculezi si Top Tenis,dute ma in ..hai pa

      Comentariu


      • Postat în original de dantim Vezi post
        Sa raminem noi pinguinii si membrii care au prins aripi si au ajuns in B sau chiar in A dar au jucat alaturi de noi
        O sa fie o decizie grea dane,speram sa iasă bine pentru toată lumea

        Comentariu


        • Ma de ce m-ati cenzurat,vad ca nu mai pot sa dau nu imi place nici macar mie

          Comentariu


          • Postat în original de dantim Vezi post
            Ma de ce m-ati cenzurat,vad ca nu mai pot sa dau nu imi place nici macar mie
            Dane nu te- a cenzurat nimeni , pur si simplu ai dapaskt nr.acestora in timpul limitat al seitului.
            Maine poti in continuare,o seara placuta.

            Comentariu


            • Postat în original de Antal Denes Vezi post
              Dane nu te- a cenzurat nimeni , pur si simplu ai dapaskt nr.acestora in timpul limitat al seitului.
              Maine poti in continuare,o seara placuta.
              Glumeam .

              Comentariu


              • 1. Eliminarea grupelor superioare la elite.
                2. O delimitare mai buna a categoriilor si clasamentelor. De exemplu la inscrieri, locul 1 de la avansati poate ar trebui sa apara si cu locul ocupat in categoria lui nu doar cea generala.
                3. Sa nu se mai jongleze la granita intre categorii prin migrare mai rara in loc de lunar. Sau micsorarea mediei de retrogradare.
                3.Limitarea nr participantilor pt spatiu mai bun la masa. In cazul unui A+ se poate organiza in orase diferite/sali diferite/pe mai multe zile. Pe categorii evident.
                Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                Comentariu


                • Lasati colegii care au promovat in div B sau A si au fost de la inceput in Amatur sa ne onoreze cu prezenta,eu 1-nul am avut numai de invatat,si,colegii mei la fel!!Va dau 1,2,3 ex..ORAVITENII,suntem toti autodidacti!(vedeti cum ne-am clasat la ultimul Turneu A+ Regional toata echipa..,jucand peste tot in tara cu jucatori si colegi care au experienta,asa ne-a crescut si noua valoarea!!poate Da ,poate Nu!!)..am jucat fiecare si ne-am antrenat impreuna,am umblat peste tot si am capatat experienta,ne-am facut prieteni peste tot..si rezultatele sau vazut in 5-6 ani de Amatur!!Lasati asa aceasta frumoasa Competitie sa se desfasoare ca si pana acum..prietenie,amicitie,si incrancenare,doar la masa de joc!!Doar umblati putin la medii pe categorii si lasati grupele superioare(revin du pa ce am spus sa fie la latitudinea org. si a participantilor!!),Noro ai avut dreptateSi mai am am doar o singura doleanta..De ce pe noi din Vestul si Sud-Vestul Tarii nu ne onorati cu prezenta voastra,a colegilor din alte zone ale Tarii(poate va este frica,poate va scade media..poate este prea departe pentru voi!!??Dar eu va spun doar atat ,cu noi va ungeti la suflet !!!..la Turneele pe care le organizam!!cu toate ca noi ,multi dintre noi am batut Tara in lung si lat!?)(cu cateva exceptii,Vlase,Enciu,Durdun,Istrate..a si Dan a venit la TCimisoara!!Lasati pe cei care ne conduc(coordoneaza) sa-si faca treaba,o fac foarte bine!!Daca am deranjat pe cineva,imi cer scuze !!Stima tuturor si sa ne vedem cu bine la masa de joc!

                  Comentariu


                  • In fiecare an am facut propunerea sa nu mai existe grupe superioare la categoria elite. Cei de la categoriile celelalte ,daca vor,pot juca pana dimineata. In problema cu legitimatii,din alte divizii,ar trebui sa tineti cont doar de dorintele celor de la elite,ceilalti nu se intersecteaza cu ei. Eu unul doresc jucatori valorosi,ca sa pot progresa!
                    Si ar mai fi ceva, mi-ar place sa fim tratati ca sportivi!
                    Liviu Petrescu

                    Comentariu


                    • Postat în original de Iulian Gherasim Vezi post
                      Propun ca în acest topic sa se scoată butonul de "Nu îmi place". Cine nu este de acord cu o părere poate sa acceseze butonul " Răspunde cu citat" pentru a-și exprima opinia. Mulțumesc!
                      Propun găsirea unei soluții tehnice pentru ca acest topic sa fie acesta doar de pe telefon, acolo unde butonul ?nu imi place?, nu există.....eghhh...wrong answer.

                      Hai mai bine sa fie topicul ăsta doar cu PROPUNERI SERIOASE.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Andro TP Ligna CI Off
                      Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                      Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                      Comentariu


                      • Propun organizarea turneului campionilor/final/[insert name here] să se facă doar într-un oraș din centrul țării. Care este cel mai bine poziționat și care să poată ?duce? un asemenea turneu probabil că ar fi Brașov, Sibiu, Mediaș, Targu Mureș.

                        Cred că motivul este evident...


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Andro TP Ligna CI Off
                        Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                        Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                        Comentariu


                        • Postat în original de petrescu liviu Vezi post
                          In fiecare an am facut propunerea sa nu mai existe grupe superioare la categoria elite. Cei de la categoriile celelalte ,daca vor,pot juca pana dimineata. In problema cu legitimatii,din alte divizii,ar trebui sa tineti cont doar de dorintele celor de la elite,ceilalti nu se intersecteaza cu ei. Eu unul doresc jucatori valorosi,ca sa pot progresa!
                          Si ar mai fi ceva, mi-ar place sa fim tratati ca sportivi!
                          Da, sunt jucator de Elite si vreau sa joc cu divizionarii,nici o problema!!/(dar nu ignorati majoritatea!!)Nu am nimic cu d-stra Dl Petrescu am facut niste seturi si partide minunate impreuna!!..dar suntem niste Amatori!!Am primit niste profi intre noi,lasati si grupele superioare,pentru incepatori!!!!!!!!!!!!Si inca ceva..daca ma apucam de tenis in Amatur ,acum 20-30 de ani, Nu ma batea nimeni!!(glumesc ,bneinteles!!)Am inceput in 2013 ,fara nici o baza ,fara nimic!!Dorinta mea a fost sa fiu in primii 10 din Amatur si sa am media peste 40!!Am reusit !!.doar prin am demonstra ca pot!!Nu mi-a placut tenisul de masa,..toata viata mea am jucat fotbal,si chiar am fost f bun .trebuia sa plec in Bundesliga 2, dar parintii nu au vrut sa ma lase,fiind singurul copil!!Si iata ,se poate,e povestea mea!!(Operat de menisc si ligamente in 2006)..!Sunt asistent medical,si-mi iubesc meseria,cumpar medicamente la bolnavii mei,ajut cu tot ce pot comunitatea si incerc sa duc mai departe acest frumos sport,cat se mai poate!!

                          Iar in inchiere vreau sa va dau ..nu, nu..e bine sa va spun,Sportivii au o Federatie!!!..,Jucatorii sunt doar Amatori,Amatori!!
                          Si unde sa mai progresam !!??()ce varsta aveti,ce varsta am!!?? dragul meu domn Petrescu ,daca nu am progresat si nu le-am facut la timpul lor,sperati sa mai jucati cu TIMO BOOL!!??Suntem doar niste prieteni,colegi si parteneri de cealalta parte a mesei,NISTE AMATORI IN ,,amatur
                          ,,!!Doamne ajuta!!
                          Iubesc Tenisul De Masa!!
                          Ultima editare de pedrosyto; 16.sep.2018, 00:28.

                          Comentariu


                          • Postat în original de pedrosyto Vezi post
                            Da, sunt jucator de Elite si vreau sa joc cu divizionarii,nici o problema!!/(dar nu ignorati majoritatea!!)Nu am nimic cu d-stra Dl Petrescu am facut niste seturi si partide minunate impreuna!!..dar suntem niste Amatori!!Am primit niste profi intre noi,lasati si grupele superioare,pentru incepatori!!!!!!!!!!!!Si inca ceva..daca ma apucam de tenis in Amatur ,acum 20-30 de ani, Nu ma batea nimeni!!(glumesc ,bneinteles!!)Am inceput in 2013 ,fara nici o baza ,fara nimic!!Dorinta mea a fost sa fiu in primii 10 din Amatur si sa am media peste 40!!Am reusit !!.doar prin am demonstra ca pot!!Nu mi-a placut tenisul de masa,..toata viata mea am jucat fotbal,si chiar am fost f bun .trebuia sa plec in Bundesliga 2, dar parintii nu au vrut sa ma lase,fiind singurul copil!!Si iata ,se poate,e povestea mea!!(Operat de menisc si ligamente in 2006)..!Sunt asistent medical,si-mi iubesc meseria,cumpar medicamente la bolnavii mei,ajut cu tot ce pot comunitatea si incerc sa duc mai departe acest frumos sport,cat se mai poate!!

                            Iar in inchiere vreau sa va dau ..nu, nu..e bine sa va spun,Sportivii au o Federatie!!!..,Jucatorii sunt doar Amatori,Amatori!!
                            Si unde sa mai progresam !!??()ce varsta aveti,ce varsta am!!?? dragul meu domn Petrescu ,daca nu am progresat si nu le-am facut la timpul lor,sperati sa mai jucati cu TIMO BOOL!!??Suntem doar niste prieteni,colegi si parteneri de cealalta parte a mesei,NISTE AMATORI IN ,,amatur
                            ,,!!Doamne ajuta!!
                            Iubesc Tenisul De Masa!!
                            E interesant!
                            1) Dumneavoastra ati venit in 2013, eu am participat prima data in 2008-2009 ca si multi alti jucatori legitimati.Eu am organizat competitiile premergatoare Amatur din 2002 pana in 2005-2006 ( am nenumarate fotografii si dovezi cu membrii Amatur de azi din acea perioada) .In 2005 sau 2006 initial a preluat Mihai Adascalitei( interesant ca a disparut poza lui din prima pagina Amatur ca si anul 2005) cu suportul nostru logistic ca sala si mese. In 2006 s-a ocupat Dan Bodeanu care a structurat competitia si a castigat Mihai Bodeanu si asa a aparut Amatur. Toate astea din 2002 pana in 2006 s-au intamplat in București-orasul neglijat si blamat pe nedrept pe harta Amatur. Asa am fost blamat si eu si Dan Bodeanu de oameni pe care nu ii cunoastem si care nu ne cunosc dar spun lucruri diverse si nu placute despre noi ca si cum ne-ar cunoaste. E corect? Si ati dori ca noi sa plecam ca sa jucați numai Dvs.E corect?
                            2) Sunt 50 de oameni care isi dau cu parerea despre asta si o cer cu vehemență sau sunt ?ngăduitori și ne accepta , sunt 10 care sustin contrariul dar sunt 5000 de prezențe în Amatur.Ati aflat ce gandesc ei? Poate nici nu isi pun problema pentru ca e falsa si nu merita efortul discuției.Aveti siguranta majorității? Cati au votat? Cine are acest mandat? Il putem face public?
                            Majoritatea nu inseamna 50 este mai mare decat 10 asa ca nu clamati majoritatea , nu asa se impun opiniile.
                            Mai mult va dati cu parerea privind idealurile , scopurile , modul in care privesc viata alte persoane.Il invatati pe Liviu Petrescu, pe mine si pe altii care iubesc sportul cum trebuie sa abordeze viata. De ce ? Daca stiti Dvs cum trebuie sa fie viata explicati tuturor pe larg.Dar acceptati ca poate nu sunt interesati, poate au alte principii, poate sunt diferiti. Modul usor bascalios -aluzia cu Timo Boll sugereaza lucruri neplacute nu empatia pe care o afisati fata de bolnavi si oameni pe care ii cunoasteti. Bravo pentru acest lucru dar fiti consecvent: purtati-va la fel si cu cei pe care nu ii cunoasteti.Cand veti ajunge la varsta noastra o sa vedeti ca este important sa ne miscam pana la 100 de ani. Iar asta nu se poate fara scop si motivatie. Noi de aceea venim in Amatur. Cand veti fi Dvs batran ca noi vor veni tineri care vor cere ca Dvs sa nu mai jucati pentru ca ii bateti pentru ca ati castigat experienta si aveti valoare. Ar fi OK?
                            3) Citiți definiția sportului amator in Dex si in lege .Veti vedea ca legitimații sunt amatori.Problema pe care o ridicati NU EXISTA.
                            4) Va place sa va antrenați si sa schimbați mingi cu legitimații dar nu va convine rezultatul.De ce ? Pentru ca de fapt sunteti ca oricine altcineva competitivi si iubiti sportul asta si va masurati progresul prin rezultate.Asta ?nseamnă că de fapt e prietenie dar in afara tarcului de joc.La masa de joc e competitie sportiva.
                            E interesant ca jucatorii legitimati nu refuza sa joace cu oricine din sportivitate , decenta si respect. Stiti cat de greu este ca pe noi legitimatii din Amatur sa ne accepte pentru 5 minute la masa de joc pentru schimburi usoare un profesionist?Aproape imposibil si argumentul e simplu: isi strica mana cu noi.Problema pe care o puneti este exact inversa dar nu o punem noi. De aceea pentru noi este straniu si de neinteles.Deci pentru noi grupe inferioare + grupe superioare+ stat in sala 10-12 ore este un efort mult prea mare pe care nu il justifica o astfel de atitudine din partea celorlalti si este absolut disproportionat fata de rezultat( 2-3 meciuri consistente). Dar facem asta pentru ca suntem sportivi si esenta sportului este fairplay-ul si respectul fata de sport, oameni si valorile umane.
                            5) Daca doriti ca legitimații sa plece pentru ca ei câștigă ce faceti cu cei la care castigati voi? Ei nu au dreptul să ceară ca voi sa plecati?Va asumati si acest risc care decurge logic? Unde mai este respectul,amiciția si sportivitatea?Cum ramane cu campionii Amatur? Cine ar mai fi ei?Am sacrifica istoria si langa fotografiile existente ce s-ar pune in viitor pe site?
                            6)Acest regulament exista dintotdeauna si a dat rezultate cu care toti trebuie să ne mîndrim.Multi jucatori au invatat aici si s-au dezvoltat pe urma in alte medii.Progresul este natural ,lipsa lui este ciudata si nenaturala. Copiii de astăzi de la Steaua au jucat cu noi si fiecare joc ,fiecare oponent a avut o influență pozitivă asupra rezultatului.Sunt deja multiplii campioni europeni si vor deveni profesioniști. Suntem mîndri, mai vrem sa facem asta sau sa ne fie rusine?
                            7) Regulamentul este actual.Asa a fost dintotdeauna din 2006.Asa s-a creat Amatur cu aportul jucatorilor care stiau sa dea topspin si atunci.Daca doriti schimbarea regulamentului va rog sa luati initiativa ?nființării legal Amatur pe ce criterii doriti treceți treaba asta in statut si gata e rezolvată.E identic cu îndemnul de a ne forma noi legitimații o altă structură legală. Va precizez ca noi avem astfel de structuri legal infiintate : asociatii sportive ,federație.Vom infiinta legal si altele pentru ca asa este normal.
                            Asa ca scrieti despre subiect după ce aveti o structură care are membri statutari si atunci cand aveti un mandat sa vorbiti in numele lor.

                            Nu ma adresez numai Dvs ci celor 50 care ridica problema asta ,celor 10 care se opun si celor 5000 -ca prezente de-a lungul timpului- care nu se exprima.Acesta este tabloul complet al Amatur.

                            In speranta ca argumentele mele vor da de gandit tuturor si se va continua disputa rational pe argumente logice nu pe stări emotionale sau conflictuale.

                            Cu stima
                            Dan Tigau



                            Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                            Ultima editare de Dan Tigau; 16.sep.2018, 05:51.

                            Comentariu


                            • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                              E interesant!
                              1) Dumneavoastra ati venit in 2013, eu am participat prima data in 2008-2009 ca si multi alti jucatori legitimati.Eu am organizat competitiile premergatoare Amatur din 2002 pana in 2005-2006 ( am nenumarate fotografii si dovezi cu membrii Amatur de azi din acea perioada) .In 2005 sau 2006 initial a preluat Mihai Adascalitei( interesant ca a disparut poza lui din prima pagina Amatur ca si anul 2005) cu suportul nostru logistic ca sala si mese. In 2006 s-a ocupat Dan Bodeanu care a structurat competitia si a castigat Mihai Bodeanu si asa a aparut Amatur. Toate astea din 2002 pana in 2006 s-au intamplat in București orasul neglijat si blamat pe nedrept pe harta Amatur. Si ati dori ca noi sa plecam ca sa jucați numai Dvs.E corect?
                              2) Sunt 50 de oameni care isi dau cu parerea despre asta si o cer cu vehemență sau sunt ?ngăduitori și ne accepta dar sunt 5000 de prezențe în Amatur.Ati aflat ce gandesc ei? Poate nici nu isi pun problema pentru ca e falsa si nu merita efortul discuției.Aveti siguranta majorității? Cati au votat? Cine are acest mandat? Il putem face public?
                              3) Citiți definiția sportului amator in Dex si in lege .Veti vedea ca legitimații sunt amatori.Problema pe care o ridicati NU EXISTA.
                              4) Va place sa va antrenați si sa schimbați mingi cu legitimații dar nu va convine rezultatul.De ce ? Pentru ca de fapt sunteti ca oricine altcineva competitivi si iubiti sportul asta si va masurati progresul prin rezultate.Asta ?nseamnă că de fapt e prietenie dar in afara tarcului de joc.La masa de joc e competitie sportiva.
                              E interesant ca jucatorii legitimati nu refuza sa joace cu oricine din sportivitate , decenta si respect. Stiti cat de greu este ca pe noi legitimatii din Amatur sa ne accepte pentru 5 minute la masa de joc pentru schimburi usoare un profesionist?Aproape imposibil si argumentul e simplu: isi strica mana cu noi.Problema pe care o puneti este exact inversa dar nu o punem noi. De aceea pentru noi este straniu si de neinteles.Deci pentru noi grupe inferioare + grupe superioare+ stat in sala 10-12 ore este un efort mult prea mare pe care nu il justifica o astfel de atitudine din partea celorlalti si este absolut disproportionat fata de rezultat( 2-3 meciuri consistente). Dar facem asta pentru ca suntem sportivi si esenta sportului este fairplay-ul si respectul fata de sport, oameni si valorile umane.
                              5) Daca doriti ca legitimații sa plece pentru ca ei câștigă ce faceti cu cei la care castigati voi? Ei nu au dreptul să ceară ca voi sa plecati?Va asumati si acest risc care decurge logic? Unde mai este respectul,amiciția si sportivitatea?Cum ramane cu campionii Amatur? Cine ar mai fi ei?Am sacrifica istoria si langa fotografiile existente ce s-ar pune in viitor pe site?
                              6)Acest regulament exista dintotdeauna si a dat rezultate cu care toti trebuie să ne mîndrim.Multi jucatori au invatat aici si s-au dezvoltat pe urma in alte medii.Progresul este natural ,lipsa lui este ciudata si nenaturala. Copiii de astăzi de la Steaua au jucat cu noi si fiecare joc ,fiecare oponent a avut o influență pozitivă asupra rezultatului.Sunt deja multiplii campioni europeni si vor deveni profesioniști. Suntem mîndri, mai vrem sa facem asta sau sa ne fie rusine?
                              7) Regulamentul este actual.Asa a fost dintotdeauna din 2006.Asa s-a creat Amatur cu aportul jucatorilor care stiau sa dea topspin si atunci.Daca doriti schimbarea regulamentului va rog sa luati initiativa ?nființării legal Amatur pe ce criterii doriti treceți treaba asta in statut si gata e rezolvată.E identic cu îndemnul de a ne forma noi legitimații o altă structură legală. Va precizez ca noi avem astfel de structuri legal infiintate : asociatii sportive ,federație.Vom infiinta legal si altele pentru ca asa este normal.
                              Asa ca scrieti despre subiect după ce aveti o structură care are membri statutari si atunci cand aveti un mandat sa vorbiti in numele lor.

                              Nu ma adresez numai Dvs ci celor 50 care ridica problema asta ,celor 10 care se opun si celor 5000 -ca prezente de-a lungul timpului- care nu se exprima.Acesta este tabloul complet al Amatur.

                              In speranta ca argumentele mele vor da de gandit si se va continua disputa rational pe argumente logice nu pe stări emotionale sau conflictuale.

                              Cu stima
                              Dan Tigau



                              Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                              Nu m-ati inteles deloc..eu sunt pentru colegii care joaca in Divizii si ,au ,fost colegii nostrii!!M-am antrenat si joc cu colegii care sunt divizionari,si ma bat de nu ma vad!!Ce nu a-ti inteles!?Sportivii sunt Sportivi iar Jucatorii sunt Jucatori(adica oameni de rand)..Cum a-ti specificat d-stra,ne bucuram de cei care dau topsin!Va rog frumos ,eu am avut de spus niste lucruri minore,simple si la obiect din partea unui Amaturist ,ca si d-stra!!Daca m-am facut inteles sau nu ramane la latitudinea fiecaruia!!Apoi cu Stima,al d-stra Put Gabriel!!

                              Comentariu


                              • Postat în original de pedrosyto Vezi post
                                Nu m-ati inteles deloc..eu sunt pentru colegii care joaca in Divizii si ,au ,fost colegii nostrii!!M-am antrenat si joc cu colegii care sunt divizionari,si ma bat de nu ma vad!!Ce nu a-ti inteles!?Sportivii sunt Sportivi iar Jucatorii sunt Jucatori(adica oameni de rand)..Cum a-ti specificat d-stra,ne bucuram de cei care dau topsin!Va rog frumos ,eu am avut de spus niste lucruri minore,simple si la obiect din partea unui Amaturist ,ca si d-stra!!Daca m-am facut inteles sau nu ramane la latitudinea fiecaruia!!Apoi cu Stima,al d-stra Put Gabriel!!
                                Am inteles foarte bine Gabi pozitia ta.
                                Nu stiam ca tu esti dar ma bucur ca am aflat si ca stau de vorbă cu tine.
                                Vreau sa stii ca jucatorii nu sunt jucatori -oameni de rand si sportivii sunt sportivi.
                                Sunt toti sportivi care practica tenis de masă -sport olimpic.
                                In Regulamentul Amatur la 6.1 se specifica clar ca se joaca dupa regulile ITTF si FRTM , deci sunt toti sportivi.
                                Jocul sportiv care nu este de performanta prin lege este tot sport.
                                Sper ca si tu sa afli si sa participi la competitiile internationale de veterani.Europenele si mondialele de veterani de tenis de masă sunt cele mai frumosae competitii din lume dintre toate sporturile existente.Si au 3000 -5000 de participanti de toate natiile, rasele si varstele.
                                Si ei sunt tot sportivi fara sa fie legitimati sau fiind legitimati.Si toti au peste 40 de ani. Sa stii ca exista la nivel de orice sport competitii sportive pentru varsta . Deci sportivii nu se opresc la 28 de ani, sunt sportivi atata timp cat activeaza, participa la competitii si respecta regulile impuse.Cele ale sportului.
                                In sensul asta iti recomand sa participi la Campionatul european de veterani de la Budapesta din 2019- http://evc2019.hu/ ( atentie va trebui sa te inscrii de pe acum si sa platesti pentru ca nu sunt decat 3500 de locuri cred ) si la Campionatul Mondial din 2020 de la Bordeaux ( https://www.ittf.com/2017/05/04/visi...ps-good-hands/ ).
                                Daca gusti nu te mai lasi. E virus curat fara vindecare.
                                Asa vei intelege mai bine despre ce vorbim eu, Liviu Petrescu si multi altii.
                                Avem o singura viata , am ales sportul ca pasiune si preocupare, vrem sa o facem bine in cadrul potrivit, vrem sa participam la competitii interne si internationale , sa devenim mai buni, sa progresam, sa ne masuram fortele cu sportivitate doar la masa de joc, sa cunoastem oameni cu aceeasi pasiune si dragoste pentru tenis de masă.
                                De ce si cine ne poate impiedica din moment ce totul e reglementat si absolut legal? Cine ne poate lua acest drept?
                                Ne displace total sa vedem ca exista oameni care spun ca iubesc tenisul de masa dar vin la competitii ca sa bea o bere si sa socializeze. Nu e mai potrivit la o terasa sau la restaurant?
                                Ar fi ok si asta dar de ce ridiculizeaza efortul nostru de a mentine spiritul sportiv si aplicarea regulilor? De ce nu respecta sportul , regulile lui si sportivii daca spun ca iubesc tenisul de masa.
                                Se vor gasi multi care vor spune imediat ca ce jucam noi nu este tenis de masă.
                                As vrea sa spuna si ce este , sa dea o definitie care poate fi veriifcata pe internet, sa nu ne lase in suspans ca nu stim ce jucam, de 50 de ani si nici nu am aflat pana acum.

                                Am inteles ca tu, ca si altii esti de acord ,ca 50 nu sunt de acord ,ca 5000 nu cunosc problema sau nu se exprima.
                                Nu se pune problema acordului sau dezacordului tau sau al oricui.
                                Asta vreau sa subliniez.

                                Te rog sa înțelegi si tu(te rog reciteste cu atentie ce am scris pentru ca vei avea, daca o faci cu calm si rabdare,alta viziune asupra lucrurilor) ca ce am scris este pentru toata lumea.

                                Aceasta problema nu se poate pune!Pur si simplu nu exista!

                                Nici moral,nici legal,nici logic,nici măcar empatic.
                                Ea este promovată aiurea de oameni care vor sa creeze stări conflictuale si se hrănesc din asta.
                                Eu militez împotriva violenței in sport.
                                Ea începe cu violență verbală si este generată de probleme si dispute false.
                                Forumul este plin de jigniri si injurii. Nu e normal,e vorba de sport.
                                In săli s-au întâmplat multe lucruri regretabile .
                                Toate lucrurile astea trebuie să înceteze.
                                Cei care provoacă si fac scandal trebuie opriți prin opinia celorlalți dar si prin impunerea regulamentelor si prin măsuri la nivelul conducerii,coordonatorilor si organizatorilor ca si a administratorilor site-urilor.
                                In primul rand lor nu le face bine.In loc sa se bucure de sentimente adevărate se bucură că dau o replică șmecheră si maculeaza pe cineva care ridica o problemă serioasa si astfel ridiculizează problema.
                                Au susținători vocali iar cei multi tac pentru ca nu e felul lor sa isi piardă timpul cu asta.
                                De aceea unii cred ca au dreptate si isi consumă energia lor dar si pe a altora pana in pânzele albe pentru un scop gresit.
                                De exemplu o sa vezi replicile care urmează: eu voi fi condamnat si pus la punct ca eu instig,ca vreau sa fur Amaturul, ca nu am habar,ca sunt șmecher,ca
                                " majoritatea"( care? ) vrea altceva ,etc.
                                Am vrut să arăt doar ca problema asta este falsă.
                                A nu te implica ?nseamnă acceptare.
                                Eu ma implic in sensul de a arăta care sunt aspectele de evaluat.
                                As dori ca tot mai multi sa se implice si sa închidem acest capitol al disputelor " neregulamentare" pe forum sau la masa de joc.
                                Nu e in regula sa se continue asa .
                                Exista regulament ,exista lege privind violenta in sport,exista reglementari naționale si europene privind conținutul legitim al postarilor in spatiul public -site-urile Amatur.
                                Legea cere sa fie respectate si va rog pe toti cei care doriti sa faceti sport intr-un cadru normal ,fără conflicte si in buna intelegere cu toata lumea sa sustineti acest demers.
                                Lege si regulament exista, ele trebuie impuse de către conducerea Amatur.
                                E responsabilitatea lor dar si a noastra ,a tuturor de a lua atitudine in mod decent împotriva derapajelor de orice fel.
                                Sper ca acest mesaj să ajungă în sufletele tuturor si mai ales in ale celor care inca azi folosesc cuvinte injurioase si argumente emotionale.
                                Poate că încă le este frica de sentimente profunde si adevărate, poate ca nu au încredere în ceilalți, poate ca s-au obișnuit gresit sa isi obțină dopamina ca recompensa la afirmații jignitoare la adresa altora.
                                Poate că pot sa treaca de această barieră cu ajutorul tuturor si sa aiba incredere in ei si in ceilalți si sa se bucure de prietenia adevarata a unui grup social solid care este legat nu de educatie sau proveniența socială ci de dragostea pentru sportul tenis de masă.
                                Așadar nu ar trebui sa fie grupuri,bariere sau conflicte sau falsa impresie a dictaturii unei majorități neprecizate sau obscure.
                                Scopul sportului este de a crea modele umane de urmat.
                                Sper sa nu uitam asta niciodată nici unul dintre noi!
                                Sa avem toti o duminică cu gînduri bune!
                                Cu respect
                                Dan Tigau









                                Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                Ultima editare de Dan Tigau; 16.sep.2018, 07:28.

                                Comentariu


                                • Paragraful din Regulament referitor la accesul divizionarilor activi in Amatur este caduc in conditiile in care in editia 2018/2019 a Campionatelor FRTM divizia B a devenit cel putin egala valoric diviziei A.Astfel au teoretic drept de joc in Amatur un campion european si aproximativ 15 componenti ai loturilor nationale si ex-jucatori de SL, dar nu pot juca Corcoz,Nistor,Mosneagu ,samd
                                  E suficient sa consultati site ul FRTM la rubrica calificarilor pt divizia B din acest an si veti constata ca Bistrița ,cu 4 componenti ai loturilor nationale de juniori ce fac regulat deplasari externe au obtinut o calificare in extremis ,de pe locul V,desi valoric pot ocupa lejer un loc in prima jumatate a oricarei din cele 2 serii ale div A.
                                  Un divizionar A sau SL va participa la un concurs Amatur doar daca;
                                  -se dau premii in bani
                                  -e pus de antrenor sa participe
                                  -e un participant obisnuit al Amatur actualmente(conjuctural)divizionar
                                  Alte cazuri nu stiu zau daca sunt,ei s-ar plictisi teribil stand si asteptandu-si ore intregi randul la masa ca sa joace cu niste alfafici(raportat la valoarea lor) E ca si cum un openist bunisor s-ar duce la un concurs Amatur dedicat incepatorilor.
                                  Propunerile vizand impartirea competitorilor in grupe de varsta( dupa aia va urma ca in fiecare grupa fostii si actualii legitimati sa joace separat,samd) sau ca divizionarii A si SL sa nu fie punctati reflecta,in opinia mea,ambitia unora de a obtine cat mai multe cupe si tricouri de campion .
                                  Ultima editare de cata_60; 16.sep.2018, 21:29.
                                  of all the things i lost i miss my mind the most

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de pedrosyto Vezi post
                                    Da, sunt jucator de Elite si vreau sa joc cu divizionarii,nici o problema!!/(dar nu ignorati majoritatea!!)Nu am nimic cu d-stra Dl Petrescu am facut niste seturi si partide minunate impreuna!!..dar suntem niste Amatori!!Am primit niste profi intre noi,lasati si grupele superioare,pentru incepatori!!!!!!!!!!!!Si inca ceva..daca ma apucam de tenis in Amatur ,acum 20-30 de ani, Nu ma batea nimeni!!(glumesc ,bneinteles!!)Am inceput in 2013 ,fara nici o baza ,fara nimic!!Dorinta mea a fost sa fiu in primii 10 din Amatur si sa am media peste 40!!Am reusit !!.doar prin am demonstra ca pot!!Nu mi-a placut tenisul de masa,..toata viata mea am jucat fotbal,si chiar am fost f bun .trebuia sa plec in Bundesliga 2, dar parintii nu au vrut sa ma lase,fiind singurul copil!!Si iata ,se poate,e povestea mea!!(Operat de menisc si ligamente in 2006)..!Sunt asistent medical,si-mi iubesc meseria,cumpar medicamente la bolnavii mei,ajut cu tot ce pot comunitatea si incerc sa duc mai departe acest frumos sport,cat se mai poate!!

                                    Iar in inchiere vreau sa va dau ..nu, nu..e bine sa va spun,Sportivii au o Federatie!!!..,Jucatorii sunt doar Amatori,Amatori!!
                                    Si unde sa mai progresam !!??()ce varsta aveti,ce varsta am!!?? dragul meu domn Petrescu ,daca nu am progresat si nu le-am facut la timpul lor,sperati sa mai jucati cu TIMO BOOL!!??Suntem doar niste prieteni,colegi si parteneri de cealalta parte a mesei,NISTE AMATORI IN ,,amatur
                                    ,,!!Doamne ajuta!!
                                    Iubesc Tenisul De Masa!!
                                    Da,eu imi doresc sa joc su Timo Boll,asa cum Roman Iulian a jucat cu Waldner,iar Taistaru cu Persson,ar fi o onoare pentru mine!
                                    Liviu Petrescu

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                      In 2005 sau 2006 initial a preluat Mihai Adascalitei( interesant ca a disparut poza lui din prima pagina Amatur ca si anul 2005) cu suportul nostru logistic ca sala si mese.
                                      Daca gasesc o poza de pe vremea aceea, pun la loc anul 2005 ... era doar Mihai Dascalitei acolo, pe locul 1 in clasamentul final, fara nici o alta informatie (pentru ca nu am) si nu prea se potrivea cu ceilalti ani.
                                      TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                        Daca gasesc o poza de pe vremea aceea, pun la loc anul 2005 ... era doar Mihai Dascalitei acolo, pe locul 1 in clasamentul final, fara nici o alta informatie (pentru ca nu am) si nu prea se potrivea cu ceilalti ani.
                                        Asa e Florin ,sper sa ma ierte am gresit numele .E Mihai Dascalitei.
                                        Imi cer scuze!

                                        Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                          Asa e Florin ,sper sa ma ierte am gresit numele .E Mihai Dascalitei.
                                          Imi cer scuze!

                                          Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                          Si daca nu gresesc s-a ocupat împreună cu Dan Bodeanu de la inceput. Eu nu mai stiu,pe Dan il cunoșteam mai putin la acel moment, am relationat cu Mihai mai mult si personal dar mai ales prin antrenorii de la clubul meu.Ar trebui intrebati ei (Mihai si Dan) sa isi spuna povestea.S-ar putea ca pe unii sa ii intereseze si poate ca de fapt chiar conteaza aportul si povestea lor.
                                          Numai bine!
                                          Dan Tigau


                                          Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                          Comentariu


                                          • Am povestit de cateva ori despre inceputul Amaturului, poate gaseste cineva topicul respectiv... In 2005, iunie, Valentin Rozescu a deschis forumul, in jurul caruia s-au adunat imediat cativa iubitori de tenis. In decembrie 2005, acelasi Valentin a organizat un turneu la IDM, la care au venit vreo 30 de participanti din tara - Cluj, Oradea, Suceava si bineinteles București. Castigatorul turneului a fost Mihai Dascalitei, in finala cu Mihai Bodeanu. Mihai Dascalitei nu a avut initiative privind organizarea circuitului, a fost doar participant la turnee.
                                            Dupa acest turneu, a fost o scurta emulatie pe forum, iar Filo a anuntat ca vrea sa initieze un circuit de turnee caruia, dupa mai multe diacutii pe forum i s-a spus Amatour Romania, iar dupa incercarea de inregistrare a numelui, Amatur Romania.
                                            Primul regulament a fost schitat de Filo si de mine, dupa care i-am dat o forma finala, astfel incat la inceputul lunii (6 ianuarie 2006) a fost postat de Filo pe site. Nu au lipsit nici atunci discutiile antagonice, cu persoane care aveau alte idei; Filo a sters la un moment dat toate mesajele de pe site, dar, dupa ce am avut o discutie, a repostat regulamentul.
                                            Primele turnee in Amatur au avut loc in 21 si 22 ianuarie, la Oradea , București, Cluj si Suceava.
                                            Primul turneu A - București; Primul turneu final București.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Dan2 Vezi post
                                              Am povestit de cateva ori despre inceputul Amaturului, poate gaseste cineva topicul respectiv... In 2005, iunie, Valentin Rozescu a deschis forumul, in jurul caruia s-au adunat imediat cativa iubitori de tenis. In decembrie 2005, acelasi Valentin a organizat un turneu la IDM, la care au venit vreo 30 de participanti din tara - Cluj, Oradea, Suceava si bineinteles București. Castigatorul turneului a fost Mihai Dascalitei, in finala cu Mihai Bodeanu. Mihai Dascalitei nu a avut initiative privind organizarea circuitului, a fost doar participant la turnee.
                                              Dupa acest turneu, a fost o scurta emulatie pe forum, iar Filo a anuntat ca vrea sa initieze un circuit de turnee caruia, dupa mai multe diacutii pe forum i s-a spus Amatour Romania, iar dupa incercarea de inregistrare a numelui, Amatur Romania.
                                              Primul regulament a fost schitat de Filo si de mine, dupa care i-am dat o forma finala, astfel incat la inceputul lunii (6 ianuarie 2006) a fost postat de Filo pe site. Nu au lipsit nici atunci discutiile antagonice, cu persoane care aveau alte idei; Filo a sters la un moment dat toate mesajele de pe site, dar, dupa ce am avut o discutie, a repostat regulamentul.
                                              Primele turnee in Amatur au avut loc in 21 si 22 ianuarie, la Oradea , București, Cluj si Suceava.
                                              Primul turneu A - București; Primul turneu final București.
                                              In iulie 2006 a avut loc un turneu la Cluj-Napoca si in tot acelasi an a avut loc un Turneu pe echipe la Reghin.Din cate imi aduc aminte si la Miercurea-Ciuc a avut loc un turneu A( club Amigo)
                                              Ultima editare de Kantor Imre-Zoltan; 16.sep.2018, 16:09.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de Dan2 Vezi post
                                                Am povestit de cateva ori despre inceputul Amaturului, poate gaseste cineva topicul respectiv... In 2005, iunie, Valentin Rozescu a deschis forumul, in jurul caruia s-au adunat imediat cativa iubitori de tenis. In decembrie 2005, acelasi Valentin a organizat un turneu la IDM, la care au venit vreo 30 de participanti din tara - Cluj, Oradea, Suceava si bineinteles București. Castigatorul turneului a fost Mihai Dascalitei, in finala cu Mihai Bodeanu. Mihai Dascalitei nu a avut initiative privind organizarea circuitului, a fost doar participant la turnee.
                                                Dupa acest turneu, a fost o scurta emulatie pe forum, iar Filo a anuntat ca vrea sa initieze un circuit de turnee caruia, dupa mai multe diacutii pe forum i s-a spus Amatour Romania, iar dupa incercarea de inregistrare a numelui, Amatur Romania.
                                                Primul regulament a fost schitat de Filo si de mine, dupa care i-am dat o forma finala, astfel incat la inceputul lunii (6 ianuarie 2006) a fost postat de Filo pe site. Nu au lipsit nici atunci discutiile antagonice, cu persoane care aveau alte idei; Filo a sters la un moment dat toate mesajele de pe site, dar, dupa ce am avut o discutie, a repostat regulamentul.
                                                Primele turnee in Amatur au avut loc in 21 si 22 ianuarie, la Oradea , București, Cluj si Suceava.
                                                Primul turneu A - București; Primul turneu final București.
                                                Pai pe domnul Tigau de ce nu il vad aici in postarea ta Dane ,nu zice el ca este unul din pionierii Amaturului

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de dantim Vezi post
                                                  Pai pe domnul Tigau de ce nu il vad aici in postarea ta Dane ,nu zice el ca este unul din pionierii Amaturului
                                                  2007 este anul in care a debutat Dan Tigau in amatur
                                                  Liviu Petrescu

                                                  Comentariu


                                                  • In 2008 jucau mulți dintre amaturistii bucureșteni.am jucat un turneu la sala galion ,dar în ziua aia era topoloveni.n am știut că exista amatur și nici nu am fost înregistrat în amatur.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X