Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de arjen_robben Vezi post
    Domnule client ,propun sa te autopropui președinte al camerei deputaților și după ce primești mandatul sa suspenzi totul/ cum naiba sa analizam o propunere tampita
    Asta cu camera deputatilor nu-i greu. Ma gandesc si la asta.

    Faptul ca intrebati cum (inteleg ca sunteti mai multi) inseamna ca va intereseaza si ca deja ati inceput analiza. Va descurcati. Succes.


    (Zau d-le robben, nu-i locul si nici momentul. Fiti smart. Nu e greu.
    Pe d-nul Cornel il stiu, e un bun organizator, se implica, e important ceea ce face. D-vs cine sunteti? Nu vreau un raspuns. Multumesc.)


    Rog un moderator sa mute la fight discutiile de mai sus care n-au legatura cu subiectul, inclusiv propunerea mea "tampita" ca sa nu mai provoace in continuare. Multumesc. (eventual se poate sterge de tot, n-are importanta.)
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

    Comentariu


    • Ca tot este discutia asta despre sefia Amatur fac si o propunere, (am mai facut-o si in trecut) si anume propun ca indeplinirea functiei de sef Amatur sa se faca prin rotatie, pe cele 3 regiuni istorice, Moldova, Ardeal si Muntenia, pe o durata de 2 ani. In felul asta nu vor mai exista discutii. Seful Amatur sa fie ales de coordonatorii Amatur iar coordonatorii Amatur sa fie alesi prin vot de catre membrii inregistrati pe site prin sondajele deja existente pe site.

      Comentariu


      • De ce avem nevoie de un sef?Nu poate fi votata orice decizie de catre coordonatorii AMATUR?

        Comentariu


        • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
          Ca tot este discutia asta despre sefia Amatur fac si o propunere, (am mai facut-o si in trecut) si anume propun ca indeplinirea functiei de sef Amatur sa se faca prin rotatie, pe cele 3 regiuni istorice, Moldova, Ardeal si Muntenia, pe o durata de 2 ani. In felul asta nu vor mai exista discutii. Seful Amatur sa fie ales de coordonatorii Amatur iar coordonatorii Amatur sa fie alesi prin vot de catre membrii inregistrati pe site prin sondajele deja existente pe site.
          Eu stiu ca ultimul Presedinte Amatur a fost Dan Bodeanu si la sedinta de la Brașov aceasta functie a fost desfintata si a luat nastere o comisie formata daca bine imi aduc aminte din 5 persoane dupa care la Focșani s-au infiintat 2 Comisii ,una Comisia de disciplina formata din 3-4 si Comitetul director format tot din 3-5 persoane,care fiecare comisie a avut un coordonator principal, si daca nu ma insel la una era Pali si la cealalta Marcel.Eu personal nu cunosc reinitiere functiei de sef Amatur.
          Dar intradevar cum se specifica in ceva posturi mai sus in ultima vreme transparenta si tinutul de cont a ceea ce s-a hotarat decatre coordonatori prin vot lasa de dorit.
          Propunere.
          1.Alegerea coordonatorilor zonali sau nationali de catre organizatorii din zona sau la nivel national prin vot nominal si bineinteles in conducerea Amatur sa aiba 1-3 reprezentanti din randul participantiilor alesi si propusi de ei.
          2.Definirea clara a responsabilitatiilor celor din conducere si interzicerea functiilor multiple cu caracter de conflict de pozitie.Moderatorul forumului nu poate fii si moderatorul Amaturului si coordonator si organizator si in comisia de disciplina si etc.etc.


          Un post care vine in sustinerea propunerilor mele gasit acuma ,citit in fuga mai demult la volan fara prea mult discernamant,dar implementat in subconstient.
          Postat în original de sevraj Vezi post
          Ca fost coordonator zonal, am avut ocazia sa intru in camera interzisa, unde se iau decizii. Ce am văzut acolo? Deciziile se iau cu mult inaintea votarii de catre coordonatori. Vorbesc de deciziile cu impact mare asupra miscarii. Din pacate exista in cadrul conducerii amatur un "stat paralel" cu interese personale si de grup. Din pacate, datorita componentei comitetului director, deciziile luate nu sunt neaparat in interesul marei mase de jucători. Sunt foarte multi coordonatori care sunt ori legitimati, ori direct implicati in grupuri cu jucătorii legitimati, au prieteni f buni legitimati. Este omeneste sa fie influențați sa ia decizii subiective. Deciziile importante si cu impact nu sunt supuse direct la vot, inainte de vot se face un fel de lobby prin telefoane, se asigura numarul necesar de voturi inainte de a se propune la vot. De ce spun toate astea acum?
          Ptr ca problema expusa de domnul Lazaroiu se incadreaza fix in aceasta zona. Sunt prea multi coordonatori care nu vor putea judeca impartial si obiectiv problema jucatorilor legitimati. Nu sunt sfinti, un coordonator care e legitimat, un coordonator care are club de tenis de masă la care primeste finantare, un coordonator care are prieten legitimat cu care merge la concursurile amatur de ani de zile nu o sa aiba obiectivitatea necesata sa aleaga in interesul celor multi.
          E bine sau nu cu legitimati ptr Amatur? Nu stiu. Legitimatii din România nu sunt profesioniști, ptr mine atata timp cat nu isi castiga existenta din acel sport, este tot amator. Ca jucator, da am simtit frustrarea asta, ptr ca stiu ca oricat m as antrena nu pot ajunge din urma un om care a facut tenis de mic sau pe unul care se antrenează de cateva ori pe saptamana ptr ca este un fel de semi profesionist.
          Mai degraba scriu aceste randuri, ca o data cu problema expusa de domnul Lazaroiu, sa expunem si o problema mai mare si anume o anume incompatibilitate ce se regaseste printre componentii conducerii Amatur.
          Ultima editare de Zosim1; 17.sep.2018, 22:01.

          Comentariu


          • Sunt profund multumit de regulile care sunt acum, defalcarea pe categorii cu MP actual aferent este ok, sunt de acord cu intrarea in circuit a jucatorilor legitimati de la o categorie superioara diviziei B, de ce nu? Meciuri frumoase , insa am o propunere care este mai mult de domeniul bunului simt si se adreseaza participantilor mai mult decat organizatorilor si coordonatorilor si anume : fair play la masa , neadresarea de injurii adversarilor, atitudine cuvincioasa care tine mai mult de conduita morala pentru ca daca pierdem un meci sau altul nu adversarul este de vina ci noi insine . Sunt contra celor care blameaza jucatorii mai buni sau cei care joaca cu material , sa nu uitam ca si materialele aprobate fac parte din tenisul de masa si pana la urma au farmecul lor. Concluzia, domnilor ar fi sa optam toti pentru ca fiecare sa isi imbunatateasca bunul simt si sportivitatea si restul vine de la sine. Inchei prin a le multumi tuturor celor care sustin si promoveaza spiritul Amatur pentru ca sincer m-ati facut fericit in momentul cand am intrat in circuit.
            Va multumesc .
            Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

            Comentariu


            • Postat în original de sorin_client Vezi post
              Propun o chestie tampita:

              Sunteti prea stresati cu totii, propun sa se suspende Amatur timp de un an dupa care o sa vi se para bun oricine bun pentru conducere, regulile poate nu vor mai fi atat de multe si de stricte (sau nu vor mai parea la fel), n-ar mai umbla nimeni dupa "legalizare" (nu stiu ce este ilegal acum sau de ce ar trebui sa existe o chestie "controlabila" la un ping pong), etc...
              Practic ar fi o resetare a Amaturului. Amatur oricum nu va muri dar i se va duce dorul cu siguranta. Nu ma gandesc nici o clipa ca "vreun nebun" ar incerca sa infiinteze imediat ceva asemanator pentru ca oricum ii vor trebui multi bani pentru programe si alte chestii. Nu mai spun ca fara "ajutorul" organizatorilor din teritoriu, practic nasti un copil mort. Si mai fac pariu ca dupa un an de zile, multi vor fi mai domoliti sau nu se vor mai amesteca deloc. Pana la urma, totul are o limita.

              E o propunere un pic deplasata dar, analizati-o.

              (ma astept la o divizie de "nu-mi place") (asta-i in afara concursului, da?)


              Respect.
              Ideea e buna, pentru a ne arata ce reprezinta Amaturul pentru viata noastra. Majoritatea dintre noi va suferi enorm. Dar, eu cred ca acest lucru nu se poate intampla.

              Comentariu


              • Cornel Dena are dreptate si sunt de acord cu el

                Comentariu


                • Intamplarea face ca in aceste zile ma uit la un site, condus de mai multe motive.
                  Nu stiam despre el daca Marcel Giosan nu-mi atragea atentia asupra sa undeva acum un an jumate, tot intr-o perioada cand eram preocupari de viitorul pasiunii noastre comune, respectiv al acestui circuit.

                  Sunt sigur ca cine e cu adevarat interesat de viitorul AmaTur, va rasfoi macar pret de cateva minute pagina celor de la tenis de camp. Mi se pare interesant ca au reusit sa implementeze un sistem mai organizat la nivel central decat noi, fara sa se bata zilnic cu caramida in piept cat de tari sunt... Respectiv asa pare pe site-ul lor...
                  Si tot asa de interesant este ca au gasit solutiile de a nu fi in afara reglementarilor in vigoare, cu toate ca nu sunt nici in Burkina Faso, nici in Manhattan, nici in Tadjikistan, nici altundeva, ci tot in aceasta tara mioritica...
                  Dar foarte probabil cand un Tigau, un Tokos, un Radu si-au ridicat mana ca avem o idee novatoare, prima reactie n-a fost sa ridicam caramida si s-o aruncam cat mai repede, si sa-l facem dobitoc, etc.

                  Lectura placuta Va doresc si succes la gasirea solutiilor potrivite!

                  (Mi se pare ca nu este atat de greu si de imposibil cat se vede an de an in aceasta perioada. Trebuie facut un singur pas, cum incepea si voiajul spre Luna. Dar poate acest pas trebuie facut in zona ochilor...)

                  http://www.tenispartener.ro/ro/concept


                  "Ce este Tenis Partener
                  Circuitul este clubul tuturor amatorilor de tenis din Romania. Mii de jucatori, de la incepatori la experimentati, au ales sa isi petreaca timpul liber practicand tenisul intr-un mod organizat si au format astfel o comunitate dinamica care incurajeaza un stil de viata sanatos si activ.

                  Incearca experienta unica oferita de cele peste 450 de turnee organizate anual in peste 60 de orase din tara, gaseste-ti noi parteneri de joc si provoaca-i la meciuri cu miza in clasamentul Tenis Partener pentru amatori si descopera placerea adevarata de a juca tenis.

                  ..."
                  FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                  Tel : 0742 257 995

                  Comentariu


                  • Postat în original de PaliHR Vezi post

                    Sunt sigur ca cine e cu adevarat interesat de viitorul AmaTur, va rasfoi macar pret de cateva minute pagina celor de la tenis de camp. Mi se pare interesant ca au reusit sa implementeze un sistem mai organizat la nivel central decat noi, fara sa se bata zilnic cu caramida in piept cat de tari sunt... Respectiv asa pare pe site-ul lor...
                    Si tot asa de interesant este ca au gasit solutiile de a nu fi in afara reglementarilor in vigoare, cu toate ca nu sunt nici in Burkina Faso, nici in Manhattan, nici in Tadjikistan, nici altundeva, ci tot in aceasta tara mioritica...
                    Dar foarte probabil cand un Tigau, un Tokos, un Radu si-au ridicat mana ca avem o idee novatoare, prima reactie n-a fost sa ridicam caramida si s-o aruncam cat mai repede, si sa-l facem dobitoc, etc.

                    "

                    Stiu ca inca de acu vreun an doi cauti o organizare a Amaturului care sa-l puna intr-un cadru 100% conform Legii Sportului,am discutat de cateva ori pe aceasta tema.
                    Cunosc bine doi organizatori nationali ai acestui circuit,Misu Nistorica de la Botoșani si Dan Micu de la Satu Mare.Cu ultimul(foarte bun jucator de tdm,membru al echipei Vointa Satu Mare) am avut o discutie lunga lunga pe aceasta tema acu vreo trei ani,la returul divizie B si ,comparand regulamentele de atunci,am constatat unele asemanari dar si multe diferente inerente,fiind vorba de sporturi diferite.
                    Cred ca la experienta acumulata ca organizator Amatur si in urma studierii multor pagini de net pe teme de regulamente ai fi persoana potrivita pentru a alcatui un draft de regulament nou care eventual poate fi implementat la niste turnee zonale,pt inceput. De ce ar trebui sa se ocupe altii intr-un domeniu pe care ai ajuns sa il cunosti destul de bine.
                    In competitia Amatur in formatul actual s-au facut oricum pasi seriosi in directia legalitatii fiscale (pt ca despre asta se face vorbire mai peste tot).Sunt destule concursuri unde fiecare concurent primeste bon fiscal( la unul din ele de acu vreo doua luni ai fost director tehnic),se emit facturi fiscale de cheltuiel pentru cluburile sau asociatiile care inchiriaza sali,samd..Dar un draft de regulament nou,cu studierea si compararea vechi-nou nu poate fi decat benefica
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • Postat în original de cata_60 Vezi post
                      Stiu ca inca de acu vreun an doi cauti o organizare a Amaturului care sa-l puna intr-un cadru 100% conform Legii Sportului,am discutat de cateva ori pe aceasta tema.
                      Cunosc bine doi organizatori nationali ai acestui circuit,Misu Nistorica de la Botoșani si Dan Micu de la Satu Mare.Cu ultimul(foarte bun jucator de tdm,membru al echipei Vointa Satu Mare) am avut o discutie lunga lunga pe aceasta tema acu vreo trei ani,la returul divizie B si ,comparand regulamentele de atunci,am constatat unele asemanari dar si multe diferente inerente,fiind vorba de sporturi diferite.
                      Cred ca la experienta acumulata ca organizator Amatur si in urma studierii multor pagini de net pe teme de regulamente ai fi persoana potrivita pentru a alcatui un draft de regulament nou care eventual poate fi implementat la niste turnee zonale,pt inceput. De ce ar trebui sa se ocupe altii intr-un domeniu pe care ai ajuns sa il cunosti destul de bine.
                      In competitia Amatur in formatul actual s-au facut oricum pasi seriosi in directia legalitatii fiscale (pt ca despre asta se face vorbire mai peste tot).Sunt destule concursuri unde fiecare concurent primeste bon fiscal( la unul din ele de acu vreo doua luni ai fost director tehnic),se emit facturi fiscale de cheltuiel pentru cluburile sau asociatiile care inchiriaza sali,samd..Dar un draft de regulament nou,cu studierea si compararea vechi-nou nu poate fi decat benefica
                      Ma bucur ca lucrurile incep sa se vada diferit si incep sa se miste in directia corecta fata de acum un timp!
                      Problema Amatur nu este cea legata de fiscalitate , bonuri fiscale de la organizatori si eventual sponsorizare pentru site sunt solutii existente deja.
                      Problema principala este cea a reprezentativitatii.
                      Atata timp cat nu exista un statut de membru cu obligatia de a respecta niste reguli acceptate de comunitate nu pot exista nici lideri care sa le impuna .
                      De aceea toti cei care s-au implicat pana acum au avut momente ( cred ca mai tot timpul ) in care s-au simtit mizerabil incercand sa impace pe toata lumea, o incercare esuata din start.
                      De aceea toti se vor lasa de formula "ajutor cu forta" mai devreme sau mai tarziu, pentru ca acest mod genereaza conflicte si "incendii" .
                      Ar fi bine sa il intrebam pe Marcel si pe ceilalti daca nu s-au saturat de probleme si conflicte.
                      Am explicat in posturile de acum un timp ca o constructie trebuie abordata sistemic de la inceput si gandita ca o strategie pe termen lung pe 50 de ani sau mai mult stabilind intai de toate scopul.
                      Orice solutie de genul : mai modificam ici colo ca poate merge si asa ne intarzie de la a face lucrurile cum trebuie si se pierde oportunitatea unei constructii solide.
                      Iata care ar fi scopul: o comunitate solida de sportivi si oameni care iubesc sportul tenis de masă si valorile umane ale sportului si doresc sa aiba ocazia sa il practice , sa se antreneze, sa progreseze, sa interactioneze cu ceilalti iubitori ai acestui sport, sa participe la competitii care sa le faca placere acum si in viitor.Atat de multa placere incat sa invite familia, copii, prietenii sa practice alaturi de ei acest sport intr-o comunitate curata, care educa spiritul, o comunitate bazata pe respect fata de toti si fata de reguli.

                      Pali a studiat si a sesizat foarte bine : iata un model , cel de la tenis de camp care poate fi copiat( asta am spus in primul post pe subiect-acum 8 luni cred) unde datorita constructiei site-ului este reglementat statutul de membru.
                      Sunt membri cotizanti care accepta statutul si regulile impuse prin subscriptie.
                      Este foarte simplu.Trebuie studiata cu atentie constructia lor si ne putem inspira si "copia" ce e bun si se potriveste Amatur.
                      Mai departe daca se doreste o structura organizatorica si o constructie elaborata se poate face dar trebuie plecat de la statutul de membru si de la acceptarea statutului si a regulilor.
                      Ca sa faci asta nu trebuie multi bani,trebuie un pic de dorinta si mai putina suspiciune.
                      Initiativa poate fi a liderilor acceptati astazi sau a tuturor celor care vor sa se implice.
                      Eu sustin aceasta schimbare , este necesara, in faza asta cel putin, in sensul impunerii regulilor si rezolvarii incidentelor de orice fel pe Forum sau la masa de joc.
                      O zi buna tuturor!
                      Dan Tigau

                      Comentariu


                      • O parere vis-?-vis de cele de mai sus?

                        Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                        Problema Amatur nu este cea legata de fiscalitate
                        Asa este , in principiu s-a rezolvat, fiecare stie ce are de facut, cine nu stie pot sa-l consiliez;


                        Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                        De aceea toti cei care s-au implicat pana acum au avut momente ( cred ca mai tot timpul ) in care s-au simtit mizerabil incercand sa impace pe toata lumea, o incercare esuata din start.
                        Nu toti;


                        Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                        Iata care ar fi scopul: o comunitate solida de sportivi si oameni care iubesc sportul tenis de masă si valorile umane ale sportului si doresc sa aiba ocazia sa il practice , sa se antreneze, sa progreseze, sa interactioneze cu ceilalti iubitori ai acestui sport, sa participe la competitii care sa le faca placere acum si in viitor.Atat de multa placere incat sa invite familia, copii, prietenii sa practice alaturi de ei acest sport intr-o comunitate curata, care educa spiritul, o comunitate bazata pe respect fata de toti si fata de reguli.
                        Sa inteleg ca daca atingem "scopul" (juridic vorbind) se schimba mentalitatea? Cei care doresc sa vina acum cu familia sau copiii nu vin pentru ca nu avem un statut juridic? Nu cred! Cred ca o sa fie si mai rau, lovim in bugetul fiecarui "membru" pentru ca astazi nu plateste decat o taxa atunci cand participa, pe cand cu un statut juridic trebuie sa plateasca exact ca la tenis de camp (anual sau lunar taxa de membru), plus taxa de turneu care se poate majora (se aplica regula simpla, adica plus cheltuieli de gestionare, retributia celor de sus, etc);

                        Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                        Eu sustin aceasta schimbare , este necesara, in faza asta cel putin, in sensul impunerii regulilor si rezolvarii incidentelor de orice fel pe Forum sau la masa de joc.
                        Nici aici nu m-ati convins, oamenii sunt aceiasi, astazi nu avem statut juridic si spuneti ca sunt incidente pe forum sau la masa de joc , iar"maine" se rezolva de frica unui statut! ? Mmmm

                        Nu v-ati pus problema ca printr-un statut juridic oficial, AmaTur nu poate sa ajute un organizator decat cu un clasament, forum si cateva reguli care sunt acum, in schimb , "maine" o sa ceara CE? Taxa colectata sau taxe mai mari de un leu cat doneaza fiecare organizator acum? Eu unul sunt impotriva, mai ales ca nu suntem in afara legii , imi contabilizez cheltuielile si fara sa propun incorsetarea aceastei miscari, care de bine de rau functioneaza!
                        Hobby: Motoare si ski !
                        http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                        Comentariu


                        • Postat în original de GeluBv Vezi post
                          O parere vis-?-vis de cele de mai sus?


                          Asa este , in principiu s-a rezolvat, fiecare stie ce are de facut, cine nu stie pot sa-l consiliez;



                          Nu toti;



                          Sa inteleg ca daca atingem "scopul" (juridic vorbind) se schimba mentalitatea? Cei care doresc sa vina acum cu familia sau copiii nu vin pentru ca nu avem un statut juridic? Nu cred! Cred ca o sa fie si mai rau, lovim in bugetul fiecarui "membru" pentru ca astazi nu plateste decat o taxa atunci cand participa, pe cand cu un statut juridic trebuie sa plateasca exact ca la tenis de camp (anual sau lunar taxa de membru), plus taxa de turneu care se poate majora (se aplica regula simpla, adica plus cheltuieli de gestionare, retributia celor de sus, etc);


                          Nici aici nu m-ati convins, oamenii sunt aceiasi, astazi nu avem statut juridic si spuneti ca sunt incidente pe forum sau la masa de joc , iar"maine" se rezolva de frica unui statut! ? Mmmm

                          Nu v-ati pus problema ca printr-un statut juridic oficial, AmaTur nu poate sa ajute un organizator decat cu un clasament, forum si cateva reguli care sunt acum, in schimb , "maine" o sa ceara CE? Taxa colectata sau taxe mai mari de un leu cat doneaza fiecare organizator acum? Eu unul sunt impotriva, mai ales ca nu suntem in afara legii , imi contabilizez cheltuielile si fara sa propun incorsetarea aceastei miscari, care de bine de rau functioneaza!
                          Salut Gelu
                          A)Atunci de ce functioneaza la tenis de camp?
                          B) Dacă tu spui ca merge si asa eu sau altcineva avem voie să te contestăm? Pentru ca tu, cu toata bunăvoința ta de a-ți aduce contribuția, nu ne reprezinti nici pe noi, nici pe ceilalti pentru ca nu esti ales.
                          La asta mă refer plus la reguli si anume
                          C) Nu avem mentalitate de a respecta reguli ,deci cel mai bine ne facem ca ele nu exista ?
                          Este jignitor pentru marea majoritate,crede-ma.
                          Noi avem mentalitate sa le respectăm si cred ca toata lumea trebuie să le respecte.
                          Regulile exista ,sunt reglementate si trebuie sa le respectăm.
                          Ai tu rezultatul unui vot în care majoritatea numărat bob cu bob decide sa nu respecte regulile?
                          Chiar dacă ai avea ar fi o copilărie, majoritatea din afara grupului le-a stabilit deja de o sută de ani în toată lumea și sunt valabile.
                          E ca si cum un grup de 5000 de oameni ar vota împotriva constituției si in urma votului nu ar mai exista constituție.
                          Te rog ,fără să crezi ca vreau sa te provoc ,sa abordezi pozitiv problema.
                          Oamenii care tac poate tac doar din bun simț
                          E bine sa luam in calcul si varianta asta.
                          Gînduri bune!
                          Dan Tigau





                          Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                          Comentariu


                          • Postat în original de GeluBv Vezi post
                            O parere vis-?-vis de cele de mai sus?


                            Asa este , in principiu s-a rezolvat, fiecare stie ce are de facut, cine nu stie pot sa-l consiliez;



                            Nu toti;



                            Sa inteleg ca daca atingem "scopul" (juridic vorbind) se schimba mentalitatea? Cei care doresc sa vina acum cu familia sau copiii nu vin pentru ca nu avem un statut juridic? Nu cred! Cred ca o sa fie si mai rau, lovim in bugetul fiecarui "membru" pentru ca astazi nu plateste decat o taxa atunci cand participa, pe cand cu un statut juridic trebuie sa plateasca exact ca la tenis de camp (anual sau lunar taxa de membru), plus taxa de turneu care se poate majora (se aplica regula simpla, adica plus cheltuieli de gestionare, retributia celor de sus, etc);


                            Nici aici nu m-ati convins, oamenii sunt aceiasi, astazi nu avem statut juridic si spuneti ca sunt incidente pe forum sau la masa de joc , iar"maine" se rezolva de frica unui statut! ? Mmmm

                            Nu v-ati pus problema ca printr-un statut juridic oficial, AmaTur nu poate sa ajute un organizator decat cu un clasament, forum si cateva reguli care sunt acum, in schimb , "maine" o sa ceara CE? Taxa colectata sau taxe mai mari de un leu cat doneaza fiecare organizator acum? Eu unul sunt impotriva, mai ales ca nu suntem in afara legii , imi contabilizez cheltuielile si fara sa propun incorsetarea aceastei miscari, care de bine de rau functioneaza!
                            Felicitari pentru postare. Ati suprins exact ce doream sa scriu si eu.
                            As mai adauga ca Amatur functioneaza bine in forma actuala si o modificare majora, mai ales de ordin financiar poate chiar sa-l distruga.

                            La un turneu de tenis de camp participa in jur maxim 45-50 de jucatori adunati la 5 categorii (pe site-ul respectiv nu am gasit decat un singur astfel de turneu (evident ca in București) restul fiind cu mult mai putini participanti). La tenis de camp, jucatorii isi asuma mai usor cheltuielile prin natura jocului si isi asuma acest lucru de cand se apuca de tenis.

                            La un turneu de tenis de masă Amatur participa minim 120 de jucatori nu-mi imaginez un turneu de tenis de masă cu 50-60 de jucatori impartiti la 4 categorii adica un numar de 12/categorie. Pentru reusita unui turneu de tenis de masă trebuie asigurat accesul unui numar cat mai mare de participanti altfel exista riscul ca oraganizatorii sa nu-si poata acoperi cheltuielile. Introducerea unei taxe anuale sau cresterea taxelor de turneu vor alunga o parte din jucatori, mai ales din randul avansatilor si ai incepatorilor si atunci ne vom trezi cu mult spatiu in sala pentru a juca (maxim 10 mese) si cu 100 de lei taxa de inscriere (pentru ca sala se plateste/eveniment nu pentru numar de participanti).

                            In loc sa creasca comunitatea ea se va micsora dramatic. Din contra ar trebui gasite strategii de a atrage noi participanti in Amatur si incurajarea acestora sa devina o prezenta permanenta. Poate ar trebui incurajata prezenta incepatorilor si avansatilor (fara a leza in cel mai mic mod Elite si Open), dar daca nu va veni nimic din urma, timpul trece, oamenii imbatranesc, la fel si Amaturul si vreau sa cred ca Amaturul are un viitor tanar.
                            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                            FH: Butterfly Dignics 05
                            BH: Tibhar Grass D.TecS

                            Comentariu


                            • O altă propunere as avea: dacă s-ar putea ca semifinalele si finala să fie arbitrate (evident si cu o tabela de scor). La putine turnee se arbitreaza si e păcat...

                              Trimis de pe al meu Telefon Fix folosind Tapatalk
                              JOOLA Zelebro
                              FH Joola Rhyzer Pro 45
                              BH Joola Rhyzer Pro 45

                              Comentariu


                              • Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                Felicitari pentru postare. Ati suprins exact ce doream sa scriu si eu.
                                As mai adauga ca Amatur functioneaza bine in forma actuala si o modificare majora, mai ales de ordin financiar poate chiar sa-l distruga.

                                La un turneu de tenis de camp participa in jur maxim 45-50 de jucatori adunati la 5 categorii (pe site-ul respectiv nu am gasit decat un singur astfel de turneu (evident ca in București) restul fiind cu mult mai putini participanti). La tenis de camp, jucatorii isi asuma mai usor cheltuielile prin natura jocului si isi asuma acest lucru de cand se apuca de tenis.

                                La un turneu de tenis de masă Amatur participa minim 120 de jucatori nu-mi imaginez un turneu de tenis de masă cu 50-60 de jucatori impartiti la 4 categorii adica un numar de 12/categorie. Pentru reusita unui turneu de tenis de masă trebuie asigurat accesul unui numar cat mai mare de participanti altfel exista riscul ca oraganizatorii sa nu-si poata acoperi cheltuielile. Introducerea unei taxe anuale sau cresterea taxelor de turneu vor alunga o parte din jucatori, mai ales din randul avansatilor si ai incepatorilor si atunci ne vom trezi cu mult spatiu in sala pentru a juca (maxim 10 mese) si cu 100 de lei taxa de inscriere (pentru ca sala se plateste/eveniment nu pentru numar de participanti).

                                In loc sa creasca comunitatea ea se va micsora dramatic. Din contra ar trebui gasite strategii de a atrage noi participanti in Amatur si incurajarea acestora sa devina o prezenta permanenta. Poate ar trebui incurajata prezenta incepatorilor si avansatilor (fara a leza in cel mai mic mod Elite si Open), dar daca nu va veni nimic din urma, timpul trece, oamenii imbatranesc, la fel si Amaturul si vreau sa cred ca Amaturul are un viitor tanar.
                                De unde stiti ca nu e mai ieftin, nu mai scump?
                                De exemplu 10 Ron / an de membru in loc de 1 Ron la fondul Amatur pentru fiecare competiție.
                                De unde stiti ca nu e mai multa liniste si intelegere in loc de conflicte ?
                                Pentru ca asa ,in mod organizat, regulamentele astazi actuale si care nu sunt respectate astăzi vor fu respectate prin aderarea la site ca member al Amatur.
                                Chiar dacă nu se ?nființează legal Amatur scopul nostru este ca regulamentele si principiile sa fie respectate si la masa de joc si pe Forum.
                                Organizatorii,coordonatorii si conducerea au această obligație legală-CARE NU COSTA BANI- de a impune respectarea regulilor si de a lua masuri iar noi ceilalti trebuie să avem o atitudine decentă,de sportivitate si civilizată si sa respectăm aceste reguli.
                                Nu cerem altceva decât normalitate.
                                Am putea fi de acord ?
                                Multumesc frumos!
                                Dan Tigau


                                Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                Comentariu


                                • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                  De unde stiti ca nu e mai ieftin, nu mai scump?
                                  De exemplu 10 Ron / an de membru in loc de 1 Ron la fondul Amatur pentru fiecare competiție.
                                  De unde stiti ca nu e mai multa liniste si intelegere in loc de conflicte ?
                                  Pentru ca asa ,in mod organizat, regulamentele astazi actuale si care nu sunt respectate astăzi vor fu respectate prin aderarea la site ca member al Amatur.
                                  Chiar dacă nu se ?nființează legal Amatur scopul nostru este ca regulamentele si principiile sa fie respectate si la masa de joc si pe Forum.
                                  Organizatorii,coordonatorii si conducerea au această obligație legală-CARE NU COSTA BANI- de a impune respectarea regulilor si de a lua masuri iar noi ceilalti trebuie să avem o atitudine decentă,de sportivitate si civilizată si sa respectăm aceste reguli.
                                  Nu cerem altceva decât normalitate.
                                  Am putea fi de acord ?
                                  Multumesc frumos!
                                  Dan Tigau


                                  Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                  Un leu de membru la fiecare turneu stringe mai multi bani decit 10 (taxa anuala)

                                  Comentariu


                                  • O tot dai Dane cu sportivitatea ,decenta etc. ti se pare cumva ca se joaca in jungla,fi fair play in primul rind tu si toata lumea te va respecta

                                    Comentariu


                                    • Postat în original de dantim Vezi post
                                      O tot dai Dane cu sportivitatea ,decenta etc. ti se pare cumva ca se joaca in jungla,fi fair play in primul rind tu si toata lumea te va respecta
                                      Nu numai eu vreau sa fiu respectat,poate si tu vrei sau poate oricine isi doreste asta.
                                      De aceea e bine sa fim toti fair play.
                                      Ce zici?
                                      Multumesc!

                                      Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                      Comentariu


                                      • Dar de ce organizarea celor de la tenis de camp, trebuie sa fie un exemplu pentru noi ? Eu cred ca, mai bine, ar putea fi invers ? De ce nu ne dati exemple de la box, sau de la organizarea activitatii unui aprozar ? Dv. incercati sa creati o falsa problema, pornind de la o ipoteza falsa, cu intentia (ascunsa de data asta) de a duce Amaturul acolo unde va convine (afilierea la FRTM). Realitatea actuala ne arata ca FRTM-ul este mai prost organizat decat Amaturul. In concluzie: daca am ajunge sa fim afiliati FRTM-ului, acesta ar avea de castigat,dar Amaturul ar avea de pierdut. Alegeti ce vreti, stimati membri !!!

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                          De unde stiti ca nu e mai ieftin, nu mai scump?
                                          De exemplu 10 Ron / an de membru in loc de 1 Ron la fondul Amatur pentru fiecare competiție.
                                          De unde stiti ca nu e mai multa liniste si intelegere in loc de conflicte ?
                                          Pentru ca asa ,in mod organizat, regulamentele astazi actuale si care nu sunt respectate astăzi vor fu respectate prin aderarea la site ca member al Amatur.
                                          Chiar dacă nu se ?nființează legal Amatur scopul nostru este ca regulamentele si principiile sa fie respectate si la masa de joc si pe Forum.
                                          Organizatorii,coordonatorii si conducerea au această obligație legală-CARE NU COSTA BANI- de a impune respectarea regulilor si de a lua masuri iar noi ceilalti trebuie să avem o atitudine decentă,de sportivitate si civilizată si sa respectăm aceste reguli.
                                          Nu cerem altceva decât normalitate.
                                          Am putea fi de acord ?
                                          Multumesc frumos!
                                          Dan Tigau


                                          Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                          Vad ca nu stiti,asa ca ma vad obligat sa va confirm eu, ca regulile in Amatur se respecta. Eu personal, am fost sanctionat pentru ca nu am respectat regulile impuse. Asa ca, lasati-o mai moale cu subiectul asta.

                                          Comentariu


                                          • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                            Dar de ce organizarea celor de la tenis de camp, trebuie sa fie un exemplu pentru noi ? Eu cred ca, mai bine, ar putea fi invers ? De ce nu ne dati exemple de la box, sau de la organizarea activitatii unui aprozar ? Dv. incercati sa creati o falsa problema, pornind de la o ipoteza falsa, cu intentia (ascunsa de data asta) de a duce Amaturul acolo unde va convine (afilierea la FRTM). Realitatea actuala ne arata ca FRTM-ul este mai prost organizat decat Amaturul. In concluzie: daca am ajunge sa fim afiliati FRTM-ului, acesta ar avea de castigat,dar Amaturul ar avea de pierdut. Alegeti ce vreti, stimati membri !!!
                                            Un indemn corect :
                                            Alegeți ce vreti ,stimați membri!
                                            Supunem la vot?
                                            Multumim Domnule Matei Dumitru pentru o propunere constructivă!
                                            As dori sa adaug sa supunem la vot si respectarea regulamentelor existente ,a conduitei corecte pe forum si in sala de sport.
                                            Sustin de asemeni in acord cu Domnul Dumitru neafilierea la FRTM.
                                            Ma bucur ca suntem in sfarsit de acord .
                                            O seara buna!
                                            Dan Tigau


                                            Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                              De unde stiti ca nu e mai ieftin, nu mai scump?
                                              De exemplu 10 Ron / an de membru in loc de 1 Ron la fondul Amatur pentru fiecare competiție.
                                              Este inaplicabila fara costuri suplimentare atat daca s-ar face online prin intermediul site-ului cat si daca s-ar face prin intermediul organizatorilor. La care s-ar mai adauga si evidente contabile la nivel de organizatie... si se revine la discutia de anul trecut...chiar nu are rost sa o dezgropam.
                                              Dovediti-mi va rog stiintific ca in urma unei astfel de reforme costurile nu cresc, fara a face referiri ca se obtin sponsorizari (pentru ca o sponsorizare este un act benevol, la un turneu poti sa o ai la altul nu) sau alte forme de venit independente de Amatur. Mai precis de unde apare finantarea permanenta care sa permita plata unor oameni absolut necesari functionarii institutionale?

                                              Postat în original de Dan Tigau Vezi post

                                              De unde stiti ca nu e mai multa liniste si intelegere in loc de conflicte ?
                                              Pentru ca asa ,in mod organizat, regulamentele astazi actuale si care nu sunt respectate astăzi vor fu respectate prin aderarea la site ca member al Amatur.
                                              Chiar dacă nu se ?nființează legal Amatur scopul nostru este ca regulamentele si principiile sa fie respectate si la masa de joc si pe Forum.
                                              Organizatorii,coordonatorii si conducerea au această obligație legală-CARE NU COSTA BANI- de a impune respectarea regulilor si de a lua masuri iar noi ceilalti trebuie să avem o atitudine decentă,de sportivitate si civilizată si sa respectăm aceste reguli.
                                              Nu cerem altceva decât normalitate.
                                              Am putea fi de acord ?
                                              Multumesc frumos!
                                              Dan Tigau


                                              Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                              Suntem aici pe aceeasi lungime de unda. Trebuie sa fie respectate reguli de bun simt in desfasurarea concursului. Insa sa stiti ca daca bifezi undeva pe un site ca respecti regulile nu inseamna ca instantaneu ti s-a facut o injectie cu bun simt. Cine are 7 ani de acasa ii va avea toata viata, cine nu-i are ma tem ca nu va da doi bani pe acceptarea unor reguli impuse online, in concluzie nu se schimba absolut nimic fata de ce este acum. E mai simplu sa scrii in capul de tabel de la inscriere conditiiile ce trebuie indeplinite si cine nu e de acord cu ele sa nu se inscrie, desigur si in acest caz se va ajunge tot la bunul simt si educatia primita.
                                              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                              FH: Butterfly Dignics 05
                                              BH: Tibhar Grass D.TecS

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                                Vad ca nu stiti,asa ca ma vad obligat sa va confirm eu, ca regulile in Amatur se respecta. Eu personal, am fost sanctionat pentru ca nu am respectat regulile impuse. Asa ca, lasati-o mai moale cu subiectul asta.
                                                Da,in general se respecta regulile pentru ca majoritatea sunt in primul rand sportivi si oameni liniștiți,dar sunt multe cazuri neobișnuite care nu sunt corectate.
                                                Dumneavoastra ati spus că ați mai omor?t unul ca mine si ca r fi bine sa ma potolesc cu expunerea ideilor,Catalin Cozma mi-a promis in mesaj privat o bătaie in vestiar,Dan Petrov m-a jignit de 3 ori ,ultima dată a vrut să mă bată dar si-a cerut scuze de 3 ori,Vasile Buzatu ma jigneste pe forum iar administratorii si conducerea din pacate prin pasivitate permit astfel de lucruri.
                                                Nu sunt singurul ,sunt multe exemple ,din fericire eu m-am schimbat,am uitat si merg mai departe.
                                                Va recomand si vouă sa încercați.
                                                Eu ma simt mult mai bine asa.
                                                Dacă am gresit fata de cineva si e foarte posibil imi cer iertare si vreau sa ma controlez si sa nu se mai întâmple.
                                                M-aș bucura să avem toti parte de întâmplări care ne fac dintr-o dată mai buni.
                                                Sa avem toti in vedere opțiunea asta!
                                                Numai bine!
                                                Dan Tigau
                                                PS Pentru a nu mai stârni pe nimeni si ?mpinge spre pacat această e ultima mea postarea.


                                                Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

                                                Comentariu


                                                • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                                  Da,in general se respecta regulile pentru ca majoritatea sunt in primul rand sportivi si oameni liniștiți,dar sunt multe cazuri neobișnuite care nu sunt corectate.
                                                  Dumneavoastra ati spus că ați mai omor?t unul ca mine si ca r fi bine sa ma potolesc cu expunerea ideilor,Catalin Cozma mi-a promis in mesaj privat o bătaie in vestiar,Dan Petrov m-a jignit de 3 ori ,ultima dată a vrut să mă bată dar si-a cerut scuze de 3 ori,Vasile Buzatu ma jigneste pe forum iar administratorii si conducerea din pacate prin pasivitate permit astfel de lucruri.
                                                  Nu sunt singurul ,sunt multe exemple ,din fericire eu m-am schimbat,am uitat si merg mai departe.
                                                  Va recomand si vouă sa încercați.
                                                  Eu ma simt mult mai bine asa.
                                                  Dacă am gresit fata de cineva si e foarte posibil imi cer iertare si vreau sa ma controlez si sa nu se mai întâmple.
                                                  M-aș bucura să avem toti parte de întâmplări care ne fac dintr-o dată mai buni.
                                                  Sa avem toti in vedere opțiunea asta!
                                                  Numai bine!
                                                  Dan Tigau
                                                  PS Pentru a nu mai stârni pe nimeni si ?mpinge spre pacat această e ultima mea postarea.


                                                  Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                                  Daca vi s-au intamplat atatea lucruri neplacute, venite de la persoane diferite,oare nu va puneti intrebarea : cine-o fi devina, cine o fi creat aceste diferende care sa duca la asemenea comportamente ?!

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Dan Tigau Vezi post
                                                    Da,in general se respecta regulile pentru ca majoritatea sunt in primul rand sportivi si oameni liniștiți,dar sunt multe cazuri neobișnuite care nu sunt corectate.
                                                    Dumneavoastra ati spus că ați mai omor?t unul ca mine si ca r fi bine sa ma potolesc cu expunerea ideilor,Catalin Cozma mi-a promis in mesaj privat o bătaie in vestiar,Dan Petrov m-a jignit de 3 ori ,ultima dată a vrut să mă bată dar si-a cerut scuze de 3 ori,Vasile Buzatu ma jigneste pe forum iar administratorii si conducerea din pacate prin pasivitate permit astfel de lucruri.
                                                    Nu sunt singurul ,sunt multe exemple ,din fericire eu m-am schimbat,am uitat si merg mai departe.
                                                    Va recomand si vouă sa încercați.
                                                    Eu ma simt mult mai bine asa.
                                                    Dacă am gresit fata de cineva si e foarte posibil imi cer iertare si vreau sa ma controlez si sa nu se mai întâmple.
                                                    M-aș bucura să avem toti parte de întâmplări care ne fac dintr-o dată mai buni.
                                                    Sa avem toti in vedere opțiunea asta!
                                                    Numai bine!
                                                    Dan Tigau
                                                    PS Pentru a nu mai stârni pe nimeni si ?mpinge spre pacat această e ultima mea postarea.


                                                    Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                                    Hopa ,pai tot tu faci pe victimulcred ca au fost destui in sala sa vada cine se credea legenda amaturului(in ziua aia la TTA erai Zoro de cind ai intrat in sala,mai dat in consensul tau ,mai facut prost cind ti-am zis ca mingile tale nu sint de calitate,m-ai intrerupt din meciul care il disputam cu Bolea Catalin de n ori,te-am rugat sa vb mai incet cu Alex ,el sa conformat dar tu te crezi si te-ai crezut buricul pamintului,aici este Amatur nu FRTM unde aveai trei echipe in super liga si faceai legea,te-ai certat pina si un copil si l-ai injurat pe taicasu care era cu sotia in tribuna(Luca de la Steaua)cred ca nu prea sint meciuri ca sa nu te certi cu adversarul,pe Buzatu l-ai amenintat cu avocatul de aceea nu mai scrie)vrei sa mai dau exemple de civilizatie din partea ta la Pitești la Topoloveni etc.....pai tu vrei sa te respecte lumea.............

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X