Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

    cel mai hard lemn stiam ca e Butterfly Tricarbon!
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

    Comentariu


    • #27
      Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

      Postat în original de Dado.daniel
      cel mai hard lemn stiam ca e Butterfly Tricarbon!
      E pistol cu apa fata de T1
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #28
        Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #29
          Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

          Lemnul meu de la 729 imi pare un lemn bun. Jucatori mai experimentati l-au laudat. Se numeste Hao Shuai Champion Carbon si are un singur layer de carbon mai aproape de una din fețe, deci una are mai mult control/spin iar cealalta e mai dura si poti sa ataci mai tare cu ea. Diferenta este sensibila si pentru un incepator ca mine. Lemnul este usor aprox 83-87g, totusi paleta are o greutate suficienta si pentru jocul de la distanta.
          Sunt foarte multumit si de fețe - huricane 3 comercial si G666. huricane este mai lent decat 666 si are si spin mai putin. Amandoua sunt foarte tacky. Probabil cu speed glue huricanul se imbunatateste considerabil dar tot lent este. N-am incercat versiunile provincial sau national. Amandoua sunt sensibil mai lente decat un sriver fx sau stiga almana sound. Amandoua sunt grele fata de alte fețe.
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #30
            Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

            Majoritatea fetelor chinezesti sunt ceva mai grele.Am jucat cu ambele fete dela DHS si G666 e mai bun decat H3(daca acesta e folosit fara speed glue).Vezi daca prietenii tai folosesc speed glue si incearca ,nu vei fi dezamagit .La fel si cu H3 provincial,daca nu folosesti speed glue tot lent o sa fie.
            Xi En Ting-X828
            Pryde 30
            Calibra LT Sound

            Comentariu


            • #31
              Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

              Fetele kinezesti par lente la prima vedere dar cu un elan ceva mai mare poti dezvolta viteze uluitoare. Totul sta in tehnica si amplitudinea loviturii.De asemenea feelingul acela de "dead" te ajuta sa imprimi mut efect in lovituri.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #32
                Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                O comparatie de la un jucator de nivel incepator-mediu:
                am 2 palete acum - cea din semnatura si dhs/nittaku h-wl/tenergy05/tenergy64. Cea din semnatura pare mult mai usoara, poate greutatea fetelor este echilibrata de greutatea unui overgrip.
                Fetele tenergy sunt mai grele decat cele chinezesti, sunt aparent mai rapide, mai putin tacky- mi-e foarte greu sa servesc cu ele pentru ca daca sunt foarte putin transpirat imi aluneca mana pe ele si efectul servei nu este cel dorit.
                Inca nu stapanesc bine tenergy dar as spune ca mi-e mai usor sa plasez mingea cu cele chinezesti, probabil din cauza lipsei "catapult effect" de la butterfly. Capacitatea de a varia viteza intre fetele chinezesti si tenergy este foarte mare. Cu cele chinezesti pot sa realizez o gama mult mai larga de lovituri in toate zonele mesei, pot ataca foarte rapid si pot pune o minge lenta linga fileu. La topspin tenergy are throw angle mare - tinde sa arunce mingea in sus, cele chinezesti au throw angle mic. La taiate de deasupra mesei se comporta exact invers, cu tenergy poti veni paralel cu masa iar cu cele chinezesti trebuie sa mergi putin in jos.
                Manerul de la h-wl este foarte confortabil dar tot o sa-i pun un over grip pentru ca transpir foarte mult. H-wl ofera mai mult feedback cand lovesc mingea fiind all wood; este mai tare decat yasaka offensive 40. Cred ca daca pun fetele tenergy pe lemnul celalalt o sa am o paleta extrem de agresiva.
                Inca ceva... fetele chinezesti trebuiesc mentinute tacky folosind spin max sau stergandu-le frecvent. Si mingea trebuie stearsa des. Diferenta este mare intre o minge curata si una "jucata" 5-6 serve. La tenergy nu imi pare asa important aspectul asta, le sterg cu mana si sunt ok iar mingea o sterg foarte rar. Daca sterg g666 cu mana e mai rau decat daca nu-l sterg .
                TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                Comentariu


                • #33
                  Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                  daca are cineva lemn si fete chinezest de vanzare sau8 un site ceva da sa nu fie mai mult de 5 euro cu totu transportu am auzit ca sunt bune si sunt ffff ieftine ;')

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                    www.presports.com si www.eacheng.net. Te loghezi si faci niste simulari de comenzi. Daca vei comanda un singur articol(fața), vei avea un pret de vreo 5E, pentru doua vei avea surpriza ca transportul calculat pe bucata, sa scada drastic, asa ca...
                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                      Lemnul 729 Friendship Hinoki Carbon blade (OFF+) e un lemn de exceptie . In combinatie cu softuri (cazul meu Yasaka Mark V si Tibhar Nimbus Sound) face tot ce vrei . Daca esti un jucator cu topspin de pe masa si in general joc bazat pe efect , e ideal . Mult control si viteza cind ai nevoie , te ajuta carbonul , merg si lovituri directe . Trebui sa desenezi mai mult miscarea , mingea sta pe paleta , poate si datorita fetelor moi . Sweet spot mare , e usor , stabil , nu cintareste mult .
                      N-am mai jucat cu lemne chinezesti si te gindesti imediat la lucruri de 2 bani dar trebuie sa recunosc ca e meserie . Are si mici dezavantaje : e urit ca design si nu e lacuit , se iau aschii . Am jucat cu el in o pauza si de atunci nu l-am mai lasat . Nu e chiar un off+ dar declanseaza atacuri de off+ cind dai cu el mai tare , ceea ce mi se pare esential . Nu e racheta de gen off+ pur , dar de linga masa si semidistanta pune frumos orice minge inapoi , poti sa ataci , face tot ce vrei .
                      In concluzie , nu aruncati banii pe prostii , luati un 729 si ciocolata la copii .

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                        Am descoperit si eu un lemn cu BALSA care imi place mult: Galaxy T-11. E singurul lemn pe care l-am gasit pana acum care "arunca" cum trebuie chiar daca fetele sunt lipite cu solutie pe baza de apa. Cand pui capace ai impresia ca mingea pleaca mai tare decat a venit.
                        Levi Harpy, Andro Rasanter R47, Andro Rasanter R47

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                          Poti sa pui niste poze delatiate cu lemnul? As vrea sa vad ce nivel de finisaj au lemnele chinezesti.

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: MATERIALE CHINEZESTI - LEMNE

                            buna eu am comandat un lemn friendship 729 blue thunder e pe drum si doua fețe friendship GeoSpin Tacky le stie cineva ?

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X