Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Configuratie paleta de tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Configuratie paleta de tenis de masa

    Buna seara!

    Numele meu este Razvan si locuiesc in Timișoara. De aproximativ un an de zile joc un tenis mai bun, nu stiu daca ma situez la nivel de amatori pt ca nu-mi place si nu stiu sa joc taiate, doar forehand strike si backhand strike. Pot sa spun ca am o tehnica acceptabila de forehand si backhand, insa stiu ca mai am mult de invatat.

    Vreau sa ma lamuriti in legatura cu cateva chestii. Vara aceasta am cumparat o paleta de magazin, 330 de lei am dat pe ea si nu am observat mari diferente in comparatie cu vechea mea paleta de 180 de lei. Doar putin mai multa viteza, dar nu considerabil. Stiu ca paletele de magazin sunt egale cu 0 fata de cele asamblate piesa cu piesa. Insa nu stiu daca merita sa fac acest pas, deoarece prietenul meu si-a facut o paleta pe piese (lemnul l-a pastrat de la paleta de magazin si i-a pus fete noi de la Donic, nu stiu exact de care fete) si nu m-a impresionat deloc. Nu m-a impresionat jocul lui cu paleta noua, dar nici jocul meu cu paleta lui. A dat 300 de lei pe cele 2 fete Donic (antrenorul lui i-a asamblat fetele si i-a zis ca lemnul e bun). Comparand paleta mea cu a lui, nu vad deloc nevoia de a trece la o paleta asamblata, nu am vazut decat un foarte mic plus de viteza, spin=0 cu nimic diferit fata de ce am eu, si totusi eu inca il inving in meciuri, pe el, care are si antrenor si sta 3 ore la sala si mai da, dupa parerea mea, o gramada de bani. Deci intrebarea mea este sa trec sau nu la o paleta asamblata? Ma gandesc ca toti o sa-mi spuneti sa trec la una asamblata.

    Asadar, as vrea sa stiu cam ce configuratie de paleta mi-ati recomanda. Am citit pe net si am vazut ca se tine cont de preferintele si stilul de joc al fiecaruia, deci o sa enumar si eu preferintele mele: imi place sa joc ofensiv, de obicei scurt (atac cum am ocazia, dar incerc mereu sa atac inca din serva adversarului), dar daca am un adversar capabil sa-mi returneze forehandurile si backhandurile, iubesc raliurile, imi place sa joc aproape de masa, dar si la semi-distanta. As prefera ca paleta mea sa fie rapida pe forehand si cu mai mult spin pe backhand, dar sa aiba si o viteza buna.
    La sala cand am fost mi s-a spus sa-mi fac cat mai repede o paleta adevarata, dar nu ma grabesc. Nu vreau sa-mi cumpar paleta asamblata si apoi sa nu simt mare diferenta in jocul meu. Sunt perfectionist, deci cred ca sunt capabil sa observ diferentele. Mai precizez ca as da intre 500-600 de lei pe o asemenea paleta.

    Astept raspunsuri de la voi si va doresc o seara placuta!

  • #2
    Ce paleta de magazin ai cumparat cu 330 lei ?
    Pentru invatare cred ca ai nevoie de fete soft nu prea rapide (de ex. Yasaka Rakza 7 Soft, Butterfly Sriver FX) puse pe un lemn all wood cu control bun / viteza mica - allround sau OFF- (de ex. Yasaka Sweden Classic, Butterfly Primorac OFF-)
    Aici sunt niste notiuni despre alegerea paletei https://www.ttmall.ro/pages/alegerea-paletei

    Iar cand ai o unealta avansata pur si simplu nu ii poti exploata toate calitatile pana nu progresezi si cu tehnica pe masura Valabil in orice domeniu.
    Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

    Comentariu


    • #3
      Mulțumesc pt informații! Ca sa-ti raspund la intrebare, am dat 330 de lei pe paleta Donic Waldner 5000

      Comentariu


      • #4
        Din ce am gasit
        https://www.donic-schildkroet.com/en...dner-5000.html
        https://revspin.net/rubber/donic-liga.html

        se pare ca fetele sunt lente si au spin destul de mic, iar lemnul contine carbon, ceea ce nu e recomandat pentru invatarea tenisului de masa
        Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X