Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

    Postat în original de rflash
    Cine stie sa joace contra materialelor aprobate de ITTF (iarba, antipower, antitopsin, etc.) nu are nici o problema cu cele interzise.
    S-o luam si altfel: Cine nu stie sa joace cu o iarba aprobata sau cine nu poate sa faca aparare cu softul, nici macar sa nu incerce sa joace cu de-astea interzise.
    Nu spun asta pentru mine, din partea mea sa joace fiecare cu ce buruiana vrea, daca nu nimereste mingea cu o paleta normala (pentru ca dau eu pe linga el ), n-o va nimeri nici cu superblock.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #52
      Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

      Postat în original de Dragomir Paul
      Cristi ai putea sa ma lamuresti in tenis de cimp cum sunt rachetele si daca au racordaje diferite ?!
      Dar in box cum o fi ?! Sunt departajati pe categorii sau joaca fiecare cu oricine ?!
      Sau poate la raliuri ?!... Nu sunt toate denumite " Masini "...?!!!...Iar daca au caroserie, volan, pedale, parbriz...etc ..nu ar trebui sa fie acceptate toate chiar si pe o pista de formula 1 ?!!..
      Este doar o nelamurire si atit ...
      Facand o paralela, tot asa militam si eu pentru macar doua categorii in Amatour. Cei care au facut tenis de performanta + cei care se simt bine(capabili) langa fostii legitimati intr-o categorie si cei pur amatori, mai putin versati in cealalta... (open si amator)... s-au facut cateva turnee de genul acesta in care m-am simtit bine intre jucatori de calibru apropiat, apoi s-a trecut la motivarea cu costul premiilor pt doua randuri de invingatori si s-a renuntat... eu cred ca o cheltuiala de sase/opt diplome si mici atentii era acelasi lucru ca pentru patru premii mai consistente... altfel, mereu jumate din participanti sunt "carne de tun". discrepanta este prea mare!... bati sute de km sa nu vezi mingea de la un fost jucator...eu unul tocmai de aceea nu mai particip decat la turneele locale..
      pana la urma vanam premii sau dorim sa jucam ceva tenis cu valori apropiate si sa ne simtim bine?
      Iar regulamentul Amatour sa respecte macar regulile de baza, care tin de bunul simt al fiecarui jucator in parte. Daca avem parte la cate un turneu de o sala cu lumina nu prea grozava si nici spatiu generos (ca asa sunt conditiile acolo), asta nu inseamna ca ce tine de noi jucatorii sa nu mai respectam.
      Cele bune!
      Xiom -Mitzutani - Xiom

      Comentariu


      • #53
        Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

        Postat în original de Dragomir Paul
        Cristi ai putea sa ma lamuresti in tenis de cimp cum sunt rachetele si daca au racordaje diferite ?!
        Dar in box cum o fi ?! Sunt departajati pe categorii sau joaca fiecare cu oricine ?!
        Sau poate la raliuri ?!... Nu sunt toate denumite " Masini "...?!!!...Iar daca au caroserie, volan, pedale, parbriz...etc ..nu ar trebui sa fie acceptate toate chiar si pe o pista de formula 1 ?!!..
        Este doar o nelamurire si atit ...
        La tenis de camp nu exista nici o precizare in legatura cu rachetele (si aici citez din enciclopedia tenisului editata pe la 1995, daca s-au schimbat lucrurile intre timp mea culpa) .... deci poti sa intri pe teren si cu o paleta de ping pong, si cu o bata de baseball sau cu orice altceva iti trece prin cap si nu o sa-ti zica nimeni nimic.
        Noi suntem la nivel de amatori ..... deci cineva de 50 Kg poate intra in ring cu cineva de 120 Kg ..... putem face concurs intre o masina cu motor de 2l si una cu motor de 6l si tot asa ..... nu suntem obligati sa ne supunem unui regulament extrem de bine definit.
        Ceea ce trebuie insa sa facem este sa stabilim un set de reguli generale care :
        - sa fie clare si usor de inteles
        - sa fie usor de verificat
        - sa asigure o competite cat de cat echilibrata si corecta
        Nu ar strica deloc daca mai multi si-ar da cu parerea referitor la propunerea de regulament : viewtopic.php?f=11&t=2420&start=150
        Problema nu se reduce doar la ierburile frictionless pentru ca trebuie decis daca se joaca doar cu fete aprobate de ITTF sau sunt permise si fete care nu sunt aprobate, iar la aceste fete intra si cele care se gasesc pe paletele de agrement cumparate de prin supermarketuri sau alte magazine, intra si fetele vechi de zeci de ani, etc.
        E cat se poate de clar ca daca se va decide in favoarea fetelor aprobate de ITTF vor fi persoane care vor renunta sa participe la turnee din acest motiv. E foarte greu de estimat efectul pe care aceasta decizie o va produce Amaturului, dar nu mi se pare normal ca la o competitie de masa sa fie impuse niste reguli restrictive.
        Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

        FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
        BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

        Comentariu


        • #54
          Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

          [quote=george, c-ta]
          Postat în original de "Dragomir Paul":scgl4vil
          Cristi ai putea sa ma lamuresti in tenis de cimp cum sunt rachetele si daca au racordaje diferite ?!
          Dar in box cum o fi ?! Sunt departajati pe categorii sau joaca fiecare cu oricine ?!
          Sau poate la raliuri ?!... Nu sunt toate denumite " Masini "...?!!!...Iar daca au caroserie, volan, pedale, parbriz...etc ..nu ar trebui sa fie acceptate toate chiar si pe o pista de formula 1 ?!!..
          Este doar o nelamurire si atit ...
          Facand o paralela, tot asa militam si eu pentru macar doua categorii in Amatour. Cei care au facut tenis de performanta + cei care se simt bine(capabili) langa fostii legitimati intr-o categorie si cei pur amatori, mai putin versati in cealalta... (open si amator)... s-au facut cateva turnee de genul acesta in care m-am simtit bine intre jucatori de calibru apropiat, apoi s-a trecut la motivarea cu costul premiilor pt doua randuri de invingatori si s-a renuntat... eu cred ca o cheltuiala de sase/opt diplome si mici atentii era acelasi lucru ca pentru patru premii mai consistente... altfel, mereu jumate din participanti sunt "carne de tun". discrepanta este prea mare!... bati sute de km sa nu vezi mingea de la un fost jucator...eu unul tocmai de aceea nu mai particip decat la turneele locale..
          pana la urma vanam premii sau dorim sa jucam ceva tenis cu valori apropiate si sa ne simtim bine?
          Iar regulamentul Amatour sa respecte macar regulile de baza, care tin de bunul simt al fiecarui jucator in parte. Daca avem parte la cate un turneu de o sala cu lumina nu prea grozava si nici spatiu generos (ca asa sunt conditiile acolo), asta nu inseamna ca ce tine de noi jucatorii sa nu mai respectam.
          Cele bune![/quote:scgl4vil]
          O singura intrebare pentru George:
          '' CEEA CE TINE DE NOI JUCATORII"..., se refera doar la fețele ''interzise''?(NOI presupunand ca se refera la TOTI JUCATORII...,inclusiv cei mai ''slabuti'' in fata carora toti contestatarii fețelor interzise ar castiga indiferent cu ce ''materiale''ar juca acestia )
          Sunt aproape sigur ca un jucator care nu ar castiga nicio partida(chiar daca ar juca cu o fața neomologata) nu ar fi ''incomod'' pentru toti acesti contestatari vehementi DOAR AI FETZELOR INTERZISE.
          PUNCT!!!
          Sunt deacord ca la fiecare partida,in cazul in care adversarului nu-i convine paleta cu care joc, SA FACEM SCHIMB DE PALETE si sa ducem meciul la un final oarecare CU ZAMBETUL PE BUZE!(la sfarsit,indiferent de rezultat sa treaca 3-0 pentru el)
          blade:Re-Impact MEDUSA
          fh :Joola Energy X-tra 2.0mm
          bh : _______XXX__________

          Comentariu


          • #55
            Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

            Costi, eu ma referam la reguli de baza si lipsa de fair-play, fara a fi penalizate, gen servit(intentionat) din mana, udat mingea inainte de serviciu, injuraturi cu adresa, etc.
            cu fetele discutia ma depaseste, eu personal accept sa joc cu un AMATOR indiferent de paleta sau solutie.... pana sa disecam problema fetelor, eu "atingeam" ceva mult mai simplu: respectarea si plasarea jucatorului pur amator acolo unde ii este locul (nu printre fostii legitimati!)
            S-a tot vorbit pe forum si s-a votat acum vreo doi ani, iar jucatorii dornici de separarea pe doua categorii au avut voturi duble fata de cei care doreau o singura categorie, (vreo 78 la 40, daca retin bine...) dar ce se mai respecta in tara asta??
            scuze pt off-topic... dar ceva tangente are si cu subiectul...
            Xiom -Mitzutani - Xiom

            Comentariu


            • #56
              Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

              [quote=george, c-ta][quote="Dragomir Paul":3m1jbgeg]Cristi ai putea sa ma lamuresti in tenis de cimp cum sunt rachetele si daca au racordaje diferite ?!
              Dar in box cum o fi ?! Sunt departajati pe categorii sau joaca fiecare cu oricine ?!
              Sau poate la raliuri ?!... Nu sunt toate denumite " Masini "...?!!!...Iar daca au caroserie, volan, pedale, parbriz...etc ..nu ar trebui sa fie acceptate toate chiar si pe o pista de formula 1 ?!!..
              Este doar o nelamurire si atit ...[/quote]
              Facand o paralela, tot asa militam si eu pentru macar doua categorii in Amatour. Cei care au facut tenis de performanta + cei care se simt bine(capabili) langa fostii legitimati intr-o categorie si cei pur amatori, mai putin versati in cealalta... (open si amator)... s-au facut cateva turnee de genul acesta in care m-am simtit bine intre jucatori de calibru apropiat, apoi s-a trecut la motivarea cu costul premiilor pt doua randuri de invingatori si s-a renuntat... eu cred ca o cheltuiala de sase/opt diplome si mici atentii era acelasi lucru ca pentru patru premii mai consistente... altfel, mereu jumate din participanti sunt "carne de tun". discrepanta este prea mare!... bati sute de km sa nu vezi mingea de la un fost jucator...eu unul tocmai de aceea nu mai particip decat la turneele locale..
              pana la urma vanam premii sau dorim sa jucam ceva tenis cu valori apropiate si sa ne simtim bine?
              Iar regulamentul Amatour sa respecte macar regulile de baza, care tin de bunul simt al fiecarui jucator in parte. Daca avem parte la cate un turneu de o sala cu lumina nu prea grozava si nici spatiu generos (ca asa sunt conditiile acolo), asta nu inseamna ca ce tine de noi jucatorii sa nu mai respectam.
              Cele bune![/quote:3m1jbgeg]
              Premiile nu au fost singura problema. Au fost destui care si-au exprimat dorinta de a juca cu cei mai buni indiferent de cat de bine jucau ei si ii inteleg ..... daca as avea sansa de a juca golf cu Tiger Woods (n-am pus mana pe o crosa de golf in viata mea) sau sa joc cu alti incepatori as prefera sa joc cu Tiger.
              Au mai fost probleme si cu trecerea de la o categorie la alta ..... nu s-a gasit un sistem convenabil si a iesit un haos.
              Am facut o propunere care ar impaca, pe cat posibil, si capra si varza : [url="http://www.tenisdemasa.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=2557"]viewtopic.php?f=11&t=2557[/url]
              Folosind sistemul propus exista meciuri cu jucatori de acelasi nivel, meciuri cu jucatori mai tari, un timp ceva de scurt de joc .... dar organizatorii vor avea mult mai mult de lucru.
              Sistemul actual cu primii clasati care joaca direct in grupele superioare rezolva partial problema.
              Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

              FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
              BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

              Comentariu


              • #57
                Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

                Postat în original de ursuleanvasile
                e posibil ca unii sa nu se simta bine tocmai din cauza fețelor interzise...
                Avand in vedere ca m-a batut un tip tare de tot , nea Pietris sau nea Pietroi ( ceva in genul asta ), si eu cred la fel: sunt unii care nu se simt prea bine contra unor astfel de fete .
                Da' nu ma las si, cat de curand, va putea sa-si puna paleta si la cuptorul cu microunde nu numai la soare .
                Avand in vedere targetul pe care mi l-am propus mai sus, solicit in mod oficial organizarea unui concurs in care sa participe numai jucatori cu fete interzise si in care sa ma bagati si pe mine, ca tare mult imi place sa joc cu ei

                Comentariu


                • #58
                  Re: Se mai tine cont de interzicerea fetelor long pimples?

                  Postat în original de raducu
                  Postat în original de ursuleanvasile
                  e posibil ca unii sa nu se simta bine tocmai din cauza fețelor interzise...
                  Avand in vedere ca m-a batut un tip tare de tot , nea Pietris sau nea Pietroi ( ceva in genul asta ), si eu cred la fel: sunt unii care nu se simt prea bine contra unor astfel de fete .
                  Da' nu ma las si, cat de curand, va putea sa-si puna paleta si la cuptorul cu microunde nu numai la soare .
                  Avand in vedere targetul pe care mi l-am propus mai sus, solicit in mod oficial organizarea unui concurs in care sa participe numai jucatori cu fete interzise si in care sa ma bagati si pe mine, ca tare mult imi place sa joc cu ei
                  Pe mine nu ma interesat ce paleta a scos nea Pietris (nea Nicu) din arsenalul sau, pana la 15-15 am mers cap la cap. Ma batut la 17 datorita experientei mai mari. Venea foarte ciudat mingea inapoi, dar daca te adaptezi repede poti sa iti faci jocul. Daca o ridica putin trageam cu toata taietura lui. Jucatorii de genul asta se asteapta sa intrii in jocul lor de taieturi, dar daca joci mai agresiv si iti intra mingile au probleme mari.
                  www.2eyes.ro
                  photo & graphic

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X