ttmall.ro 468x60tenismasa.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 2
Mulțumesc Mulțumesc:  0
Nu-mi place Nu-mi place:  0
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Reorganizare rubrica Anunțuri

senior
    Data înscrierii
    02.12.2013
    Locație
    Tecuci
    Vârstă
    40
    Postări
    184
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    9 z 4 h 7 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    191

Reorganizare rubrica Anunțuri

Salutare.
    Propun reorganizarea forumului Anunțuri Vânzare-Cumpărare prin crearea unor 3 alte subforumuri, urmând ca forumul să arate cam așa:

1. Anunțurile importante (sticky) care există și acum
    2. VÂNZĂRI
    3. CUMPĂRĂRI
    4. SCHIMBURI / DONAȚII

Se va pune problema celor neatenți, care își pot pune greșit anunțurile. Aici mă gândeam că, dacă softul permite, să OBLIGI userul ca la postarea anunțului să aleagă VÂND, CUMPĂR sau, după caz, SCHIMB / DONEZ dar la fiecare subforum să fie disponibilă doar opțiunea respectivului subforum.

Mai clar: dacă vreau să vînd un lemn și din greșeală intru la subforumul CUMPĂRĂRI, cînd creez anunțul și trebuie să aleg ce anume vreau să fac, în acel selector să nu existe decît varianta CUMPĂR (pentru că, după cum am spus, am intrat din greșeală la CUMPĂRĂRI). Așa, cred eu că 99% vor observa, măcar în al doișpelea ceas, că nu se află la rubrica potrivită și se vor corecta. Bineînțeles că mai sunt și cei care vor posta la CUMPĂRĂRI un anunț de genul „Vînd lemn folosit, etc. dar postez aici pentru că nu am găsit rubrica de vînzări”. Aceștia vor fi cei 1% rămași.

De ce cred că ar fi utilă această modificare:
    • ar fi mult mai ușor de urmărit anunțurile în funcție de ce anume te interesează
    • anunțurile de cumpărări ar fi mai vizibile, ele acum pierzîndu-se cu ușurință în toptanul de anunțuri de vînzări

2. Îmi place claudiu2525 le-a plăcut acest mesaj
    webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.168
    Timp total online
    93 z 8 h 41 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    959
    Citat Postat în original de Dan Popa Vezi post
    Salutare.
    Propun reorganizarea forumului Anunțuri Vânzare-Cumpărare prin crearea unor 3 alte subforumuri, urmând ca forumul să arate cam așa:

1. Anunțurile importante (sticky) care există și acum
    2. VÂNZĂRI
    3. CUMPĂRĂRI
    4. SCHIMBURI / DONAȚII

Se va pune problema celor neatenți, care își pot pune greșit anunțurile. Aici mă gândeam că, dacă softul permite, să OBLIGI userul ca la postarea anunțului să aleagă VÂND, CUMPĂR sau, după caz, SCHIMB / DONEZ dar la fiecare subforum să fie disponibilă doar opțiunea respectivului subforum.

Mai clar: dacă vreau să vînd un lemn și din greșeală intru la subforumul CUMPĂRĂRI, cînd creez anunțul și trebuie să aleg ce anume vreau să fac, în acel selector să nu existe decît varianta CUMPĂR (pentru că, după cum am spus, am intrat din greșeală la CUMPĂRĂRI). Așa, cred eu că 99% vor observa, măcar în al doișpelea ceas, că nu se află la rubrica potrivită și se vor corecta. Bineînțeles că mai sunt și cei care vor posta la CUMPĂRĂRI un anunț de genul „Vînd lemn folosit, etc. dar postez aici pentru că nu am găsit rubrica de vînzări”. Aceștia vor fi cei 1% rămași.

De ce cred că ar fi utilă această modificare:
    • ar fi mult mai ușor de urmărit anunțurile în funcție de ce anume te interesează
    • anunțurile de cumpărări ar fi mai vizibile, ele acum pierzîndu-se cu ușurință în toptanul de anunțuri de vînzări
    Eu as zice ca deja exista aceasta impartire, implementata de curand.
    Toti cei care posteaza anunturi sunt obligati sa aleaga intre cele 3 optiuni.
    Mai mult, aceste optiuni sunt colorate pentru a fi evidente.

Singura schimbare propusa e de a crea subforumuri.
    Insa am incercat sa folosesc cat mai putin functia de subforum deoarece folosirea de folder in folder e greoaie pe o pagina web, iar folderul radacina (forum) oricum s-ar umple de alte topicuri, nu doar cu cele 3 subfoldere (subforumuri).
    De altfel se si vede ca activitatea in zona unde sunt subforumuri e redusa.

In plus, cine ar face sortarea anunturilor existente? Care sunt in numar de 9.419....

4. Îmi place claudiu2525 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    02.12.2013
    Locație
    Tecuci
    Vârstă
    40
    Postări
    184
    Timp total online
    9 z 4 h 7 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    191
    Știam ca exista deja “opțiunea” de a alege vând, cumpăr sau schimb, nu am știut ca e și obligatorie.
    Forumul respectiv nu s-ar umple de alte topicuri atâta timp cât din setări nu ar fi permisă crearea decât in subforumurile propuse de mine, și doar admin sau mod ar avea drept de creare a altor topicuri.
    Pentru sortarea și mutarea topicurile actuale ma ofer voluntar.

Despre îngreunarea funcționarii când ai foldere in folderul rădăcina trebuie sa-ți dau crezare pentru ca nu ma pricep.

Sent from my iPhone using Tapatalk

webmaster
    Data înscrierii
    24.07.2008
    Locație
    Bistrita
    Postări
    1.168
    Timp total online
    93 z 8 h 41 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    959
    1. Optiunea de a alege ce tip de anunt postati e obligatorie, de fapt se vede ca toate anunturile au cate un prefix.
    2. Forumul nu se umple... Iar daca s-ar umple... care ar fi diferenta ca se umple radacina sau subfolderele?
    3. Nu e ingreunat forumul de crearea de subforumuri. Doar ca navigarea in subforumuri e neprietenoasa, greoaie.

senior
    Data înscrierii
    02.12.2013
    Locație
    Tecuci
    Vârstă
    40
    Postări
    184
    Timp total online
    9 z 4 h 7 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    191
    Citat Postat în original de clau Vezi post
    2. Forumul nu se umple... Iar daca s-ar umple... care ar fi diferenta ca se umple radacina sau subfolderele?
    Citat Postat în original de clau Vezi post
    ...iar folderul radacina (forum) oricum s-ar umple de alte topicuri...
    Ori se umple, ori nu se umple, naiba știe. Eu am făcut doar o propunere, pentru a avea o rubrica de anunțuri mai aerisită, așa cum au alte forumuri, fapt pe care cu siguranță îl știi. Dacă nu este viabilă, n-am nici o problemă, poate să rămînă așa cum e acum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

senior
    Data înscrierii
    02.12.2013
    Locație
    Tecuci
    Vârstă
    40
    Postări
    184
    Timp total online