Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Reorganizare rubrica Anunțuri

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Reorganizare rubrica Anunțuri

    Salutare.
    Propun reorganizarea forumului Anunțuri Vânzare-Cumpărare prin crearea unor 3 alte subforumuri, urmând ca forumul să arate cam așa:

    1. Anunțurile importante (sticky) care există și acum
    2. V?NZĂRI
    3. CUMPĂRĂRI
    4. SCHIMBURI / DONAȚII

    Se va pune problema celor neatenți, care își pot pune greșit anunțurile. Aici mă gîndeam că, dacă softul permite, să OBLIGI userul ca la postarea anunțului să aleagă Vând, CUMPĂR sau, după caz, SCHIMB / DONEZ dar la fiecare subforum să fie disponibilă doar opțiunea respectivului subforum.

    Mai clar: dacă vreau să vând un lemn și din greșeală intru la subforumul CUMPĂRĂRI, când creez anunțul și trebuie să aleg ce anume vreau să fac, în acel selector să nu existe decât varianta CUMPĂR (pentru că, după cum am spus, am intrat din greșeală la CUMPĂRĂRI). Așa, cred eu că 99% vor observa, măcar în al doișpelea ceas, că nu se află la rubrica potrivită și se vor corecta. Bineînțeles că mai sunt și cei care vor posta la CUMPĂRĂRI un anunț de genul ?Vând lemn folosit, etc. dar postez aici pentru că nu am găsit rubrica de vânzări?. Aceștia vor fi cei 1% rămași.

    De ce cred că ar fi utilă această modificare:
    • ar fi mult mai ușor de urmărit anunțurile în funcție de ce anume te interesează
    • anunțurile de cumpărări ar fi mai vizibile, ele acum pierz?ndu-se cu ușurință în toptanul de anunțuri de vânzări
    Andro TP Ligna CI Off
    Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
    Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

  • #2
    Postat în original de Dan Popa Vezi post
    Salutare.
    Propun reorganizarea forumului Anunțuri Vânzare-Cumpărare prin crearea unor 3 alte subforumuri, urmând ca forumul să arate cam așa:

    1. Anunțurile importante (sticky) care există și acum
    2. V?NZĂRI
    3. CUMPĂRĂRI
    4. SCHIMBURI / DONAȚII

    Se va pune problema celor neatenți, care își pot pune greșit anunțurile. Aici mă gîndeam că, dacă softul permite, să OBLIGI userul ca la postarea anunțului să aleagă Vând, CUMPĂR sau, după caz, SCHIMB / DONEZ dar la fiecare subforum să fie disponibilă doar opțiunea respectivului subforum.

    Mai clar: dacă vreau să vând un lemn și din greșeală intru la subforumul CUMPĂRĂRI, când creez anunțul și trebuie să aleg ce anume vreau să fac, în acel selector să nu existe decât varianta CUMPĂR (pentru că, după cum am spus, am intrat din greșeală la CUMPĂRĂRI). Așa, cred eu că 99% vor observa, măcar în al doișpelea ceas, că nu se află la rubrica potrivită și se vor corecta. Bineînțeles că mai sunt și cei care vor posta la CUMPĂRĂRI un anunț de genul „Vând lemn folosit, etc. dar postez aici pentru că nu am găsit rubrica de vânzări”. Aceștia vor fi cei 1% rămași.

    De ce cred că ar fi utilă această modificare:
    • ar fi mult mai ușor de urmărit anunțurile în funcție de ce anume te interesează
    • anunțurile de cumpărări ar fi mai vizibile, ele acum pierz?ndu-se cu ușurință în toptanul de anunțuri de vânzări
    Eu as zice ca deja exista aceasta impartire, implementata de curand.
    Toti cei care posteaza anunturi sunt obligati sa aleaga intre cele 3 optiuni.
    Mai mult, aceste optiuni sunt colorate pentru a fi evidente.

    Singura schimbare propusa e de a crea subforumuri.
    Insa am incercat sa folosesc cat mai putin functia de subforum deoarece folosirea de folder in folder e greoaie pe o pagina web, iar folderul radacina (forum) oricum s-ar umple de alte topicuri, nu doar cu cele 3 subfoldere (subforumuri).
    De altfel se si vede ca activitatea in zona unde sunt subforumuri e redusa.

    In plus, cine ar face sortarea anunturilor existente? Care sunt in numar de 9.419....
    lemn: Waldner Dotec Carbon
    fețe: Dignics 05/Dignics 05

    Comentariu


    • #3
      Știam ca exista deja ?opțiunea? de a alege vând, cumpăr sau schimb, nu am știut ca e și obligatorie.
      Forumul respectiv nu s-ar umple de alte topicuri atâta timp cât din setări nu ar fi permisă crearea decât in subforumurile propuse de mine, și doar admin sau mod ar avea drept de creare a altor topicuri.
      Pentru sortarea și mutarea topicurile actuale ma ofer voluntar.

      Despre îngreunarea funcționarii când ai foldere in folderul rădăcina trebuie sa-ți dau crezare pentru ca nu ma pricep.


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      Andro TP Ligna CI Off
      Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
      Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

      Comentariu


      • #4
        1. Optiunea de a alege ce tip de anunt postati e obligatorie, de fapt se vede ca toate anunturile au cate un prefix.
        2. Forumul nu se umple... Iar daca s-ar umple... care ar fi diferenta ca se umple radacina sau subfolderele?
        3. Nu e ingreunat forumul de crearea de subforumuri. Doar ca navigarea in subforumuri e neprietenoasa, greoaie.
        lemn: Waldner Dotec Carbon
        fețe: Dignics 05/Dignics 05

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de clau Vezi post
          2. Forumul nu se umple... Iar daca s-ar umple... care ar fi diferenta ca se umple radacina sau subfolderele?
          Postat în original de clau Vezi post
          ...iar folderul radacina (forum) oricum s-ar umple de alte topicuri...
          Ori se umple, ori nu se umple, naiba știe. Eu am făcut doar o propunere, pentru a avea o rubrica de anunțuri mai aerisită, așa cum au alte forumuri, fapt pe care cu siguranță îl știi. Dacă nu este viabilă, n-am nici o problemă, poate să rămână așa cum e acum.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          Andro TP Ligna CI Off
          Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
          Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

          Comentariu


          • #6
            Exemple de prin alte părți:

            http://www.masini.ro/forum/category/157/Bazar/
            http://forum.nikonisti.ro/viewforum.php?f=14
            http://www.motociclism.ro/forum/inde...orum/85-bursa/



            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Andro TP Ligna CI Off
            Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
            Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

            Comentariu


            • #7
              Cum e posibil ca la unii useri sa poată scrie la o zi diferență și sa ridice postul sus iar la alții dacă scrii după o zi li se lipește de postarea anterioara ?
              Nu mai vorbesc ca același user are și vreo 3 anunțuri active.

              In alta ordine de idei, am rugat un moderator sa-mi șteargă o postare din anunturi, nimic, ii doare-n cot.
              Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
              LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
              LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de traian Vezi post
                Cum e posibil ca la unii useri sa poată scrie la o zi diferență și sa ridice postul sus iar la alții dacă scrii după o zi li se lipește de postarea anterioara ?
                Nu mai vorbesc ca același user are și vreo 3 anunțuri active.

                In alta ordine de idei, am rugat un moderator sa-mi șteargă o postare din anunturi, nimic, ii doare-n cot.
                Dati exemple de utilizatori cu 3 anunturi active.

                PS: si noi mai luam cate un concediu si ne mai scapa cate un mesaj
                lemn: Waldner Dotec Carbon
                fețe: Dignics 05/Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Reorganizare rubrica Anunțuri

                  Revin cu ideea de a crea subforumuri dedicate pentru vanzari, cumparari, schimburi. Una e sa intru in subforumul cumparari si sa gasesti doar anunturi de cumparare si alta e cum e acum, cand intri in forumul Anunturi sice totul amestecat


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Andro TP Ligna CI Off
                  Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                  Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Dan Popa Vezi post
                    Revin cu ideea de a crea subforumuri dedicate pentru vanzari, cumparari, schimburi. Una e sa intru in subforumul cumparari si sa gasesti doar anunturi de cumparare si alta e cum e acum, cand intri in forumul Anunturi sice totul amestecat


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Mai sunt alte persoane care considera aceasta idee ca fiind de ajutor?

                    eu vad asa:
                    1. Daca impart in 3 sectiuni - cea de vanzari va fi plina de topicuri, cea de cumparari doar cateva , cea de schimburi va fi o amestecatura de "vand sau schimb"
                    2. Ar trebui atunci sa las in sectiunea de vanzare doar 1 anunt activ / utilizator. Si asa sunt multi care triseaza, trebuie sa unesc/sterg manual unele anunturi.
                    3. Cum pot obliga utilizatorii sa utilizeze sectiunea corecta? Va fi doar munca manuala a moderatorilor, sa sortam anunturi. Iar cea mai "populata" zona din forum e cea de anunturi.
                    lemn: Waldner Dotec Carbon
                    fețe: Dignics 05/Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Reorganizare rubrica Anunțuri

                      Ma gandeam ca poti ?obliga? utilizatorii foarte simplu. Daca exista cate un subforum pentru fiecare rubrica, atunci in acel subforum, cand creezi un topic nou sa nu mai existe acel dropdown cu trei optiuni ci cu una singura, aferenta subforumului respectiv. Concret, la cumparari sa nu existe in selector decat cumparari, la vanzari doar vanzari si la schimb doar schimb. Astfel, daca un cetatean veea sa vanda ceva si este in subforumul de cumparari, cand vrea sa faca topicul si vede ca are doar optiunea ?cumpar? isi da seama ca nu e bine unde posteaza si se duce la sectiunea potrivita.

                      M-ai intrebat daca mai este cineva care considera aceasta modificare utila. Raspuns: probabil ca da.

                      Chiar tu ai spus ca sunt foarte putine topice de cumpar si schimb, sper ca iti dai seama ca se pierd in noianul de topice de vanzare, motiv pentru care zic eu ca ar fi nult mai usor vizibile daca ar fi grupate in sectiuni distincte.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Andro TP Ligna CI Off
                      Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                      Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu mi se pare deloc util. Sunt toate la un loc si cauti ce vrei. Cine pune "vand sau schimb" unde le pune? Dubleaza anuntul in ambele subforumuri?! Nu vad sensul la separarea lor.

                        Comentariu


                        • #13
                          Mda, bine.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Andro TP Ligna CI Off
                          Fh: Andro Rasanter R37 ultramax (neagră)
                          Bh: Der Materialspezialist Spectre OX (mov)

                          Comentariu


                          • #14
                            De cand s-a introdus prefixul pentru fiecare tip de anunt, colorat diferit, se vede foarte usor cine vinde, cine cumpara, etc...

                            Comentariu


                            • #15
                              Salutare!
                              Ar fi, poate, utilă și crearea unui icon sau un semn grafic, sau chiar o precizare care să deosebească, la vânzare și/sau cumpărare produsele noi de cele second-hand. (nou = țiplă/second-hand = egal purtat, fie și la oglindă. Cel care vinde second hand poate preciza asta, că l-a purtat doar în fața oglinzii și omul ce cumpără să fie în fața unei alegeri cinstite). Poate să fie și așa, că nu moare nimeni.însă poate că e important și timpul nostru. După ce am luat la rând vreo 15 anunțuri de interes, am văzut că cele ce se vindeau erau second-hand...după care am abandonat căutările.
                              Mulțumesc!

                              Gabriel
                              lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

                              Comentariu


                              • #16
                                DL CLAU va salut cu respect pentru munca depusa pentru intretinerea acestui site .
                                === eu am intampinat doua situatii si incerc si eu sa observ si sa fac propuneri
                                1 === anunt creat in 2022 cu ,,100 ,,pagini ajunge in 2023 incepe sa zic cu lemne si se termina cu fete ... prima data nu m-am prins sa ma duc la ultima postare si a trebuit sa citesc toate ( ..) .....eu am timpul si respectul pentru cei care citesc sa editez ( actualizez ) primul anunt iar la ultima postare ( valabil.... mai este ....) sa scriu clar VALABIL PRIMA POSTARE sau update prima postare
                                2 ==== persoane de toate categoriile si varstele UITA sa inchida postarea .... ea apare la sa zic VANZARI dar de fapt la ultima pagina nu mai exista obiectul chiar unii scriu ,, SE POATE INCHIDE TOPICUL ,, de catre cine politia locala ? administrator site ? chiar nu poate edita primul anunt cu INCHIS .... ?
                                ======= propun un avertisment gen triunghi echilateral pentru ,, educarea subliminala ,, a userilor nu contest unii poate se pricep sa joace tenis dar sa fii si ....si.....
                                === toate acestea au fost scrise din dorinta de a simplifica lucrurile iar daca anumite persoane se simt ofensate chiar jignite de cele scrise le rog sa ignore textul si sa-l trateze ca pe un pamflet .

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Guess Who Vezi post
                                  DL CLAU va salut cu respect pentru munca depusa pentru intretinerea acestui site .
                                  === eu am intampinat doua situatii si incerc si eu sa observ si sa fac propuneri
                                  1 === anunt creat in 2022 cu ,,100 ,,pagini ajunge in 2023 incepe sa zic cu lemne si se termina cu fete ... prima data nu m-am prins sa ma duc la ultima postare si a trebuit sa citesc toate ( ..) .....eu am timpul si respectul pentru cei care citesc sa editez ( actualizez ) primul anunt iar la ultima postare ( valabil.... mai este ....) sa scriu clar VALABIL PRIMA POSTARE sau update prima postare
                                  2 ==== persoane de toate categoriile si varstele UITA sa inchida postarea .... ea apare la sa zic VANZARI dar de fapt la ultima pagina nu mai exista obiectul chiar unii scriu ,, SE POATE INCHIDE TOPICUL ,, de catre cine politia locala ? administrator site ? chiar nu poate edita primul anunt cu INCHIS .... ?
                                  ======= propun un avertisment gen triunghi echilateral pentru ,, educarea subliminala ,, a userilor nu contest unii poate se pricep sa joace tenis dar sa fii si ....si.....
                                  === toate acestea au fost scrise din dorinta de a simplifica lucrurile iar daca anumite persoane se simt ofensate chiar jignite de cele scrise le rog sa ignore textul si sa-l trateze ca pe un pamflet .
                                  Ma lupt cu problemele semnalate de ani de zie. Din pacate nu pot obliga vanzatorii sa respecte regulamentul iar cand dau avertismente / ban exact pentru aceste probleme: anunturi multiple , dublate, neinchise sunt blamat ca de ce aici nu e ca pe OLX… adica ce reguli imi tot trebuie.
                                  lemn: Waldner Dotec Carbon
                                  fețe: Dignics 05/Dignics 05

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    nu mai comentez ..... nu are rost .... trebuie sa merg cu toti ceilalti ( asa este trendul ) succes si rabdare ....

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X