Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Configurare paleta pentru cei mici

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Configurare paleta pentru cei mici

    Salutare tuturor,numele meu este Vlad,sunt un amator in ale ping-pong-ului(joc cu prietenii) si sunt nou pe forum.Luna viitoare fetita mea face 1 an,sunt hotarat sa o initiez inca de mica in arta tenisului de masa si as dori sa ii achizitionez cadou o paleta semi-pro sau pro,dar nu ma pricep foarte bine.Acesta va fi cadoul meu si al mamei si vreau ca prima paleta sa fie o amintire pentru ea si sa o foloseasca cu drag.Cu siguranta vreau sa fie o jucatoare ofensiva si acum v-as ruga cu politete daca m-ati putea ajuta in acest caz,cam ce paleta as putea achizitiona si de unde.Am mai avut niste opinii din partea altora(un exemplu de lemn si fata pe care le voi preciza mai jos) ca va trebui sa astept pana la varsta de 3 4 ani pentru ca cea mica sa poate tina paleta in mana,ca nu se merita sa ii iau de acum pentru ca fetele se vor deteriora chiar daca nu se va juca cu ea,sa incerc sa ii iau palete de copii mai mici. Sunt constient de aceste lucruri si accept aceste sfaturi,dar vreau sa se inteleaga ca,chiar daca nu o va folosi prea curand,aceasta paleta va fi mai mult simbolic.As dori niste combinatii de lemne+fete si cam care ar fi cele mai bune(donic,butterfly,andro,etc.)

    Combo-ul sugerat de cineva ar fi lemn Donic Balsa Carbo Fibre si fete Yasaka Rakza 7 Soft.Sau un al 2-lea ar fi lemn andro Kanter FO cu fete andro RASANTER R37. In total pretul fiecarei combinatii este de aproximativ 700 ron,pret in care m-as incadra fara probleme. Astept pareri despre aceasta combinatie sau altceva ce s-ar potrivi descrierii de mai sus.

    P.S : Cum am precizat mai sus,nu sunt familiar cu asa ceva(crearea paletei) si cu siguranta nu vor exista raspunsuri contradictorii din partea mea la comentariile voastre.Orice raspuns este binevenit,orice parere este acceptata si va multumesc anticipat. O zi buna tuturor !
    Ultima editare de magnifiqo; 16.nov.2018, 13:33.

  • #2
    La un an o s-o folosească pe post de suzeta[emoji23]. Eu cred ca te grăbești tare. începe prin a o duce într sala de tenis pe la 5 ani ca sa se joace cu copiii și mingile de tenis și apoi vezi ce și cum după ce te sfătuiești cu un antrenor.

    Trimis de pe al meu GT-N8000 folosind Tapatalk
    Blade: Timo Boll ALC
    Fh:Palio AK 47 Red
    Bh:Palio AK 47 Red

    Comentariu


    • #3
      Daca e simbolic si nu vad cum ar putea fi altfel, discutia despre costuri e irelevanta...asadar, e inutil sa aloci o suma modica pentru acest gest. De ce nu mergi la extreme ? Orice paleta de copil mic ( gen suvenir ) e perfecta pentru asa ceva...pe de alta parte, poti face un combo din cel mai scump lemn aflat pe piata la care sa atasezi niste mega fete ! In orice varianta, demersul e doar cu titlu simbolic...sa scriu totusi si ceva concret...infiinteaza un fond de economii in care sa depui banii altfel cheltuiti usor inutil pe setup-uri nefolositoare si cand va creste, sa poti achita linistit cursuri cu un antrenor, masa de tenis personala, robot de ping-pong, deplasari la competitii interne si internationale, etc. In orice caz, sa va traiasca si sa va bucurati de ea ! E mai important decat orice altceva !!
      TRUST NO ONE !

      Comentariu


      • #4
        Putem sa ne dorim pentru copiii nostri sa ne impartaseasca pasiunile, dar nu se intampla asa intotdeauna Fetita noastra a jucat cu mine acasa si ii bate pe cei din clasa ei la tenis de masă (aici la scoala au facut un semestru intreg numai tenis de masă la orele de sport, 4 pe saptamana), dar nu face o pasiune din asta Si nici din muzica rock pe care a ascultat-o la noi in casa, zilele astea de exemplu nu e deloc interesata sa vada cu noi Bohemian Rhapsody la cinema
        Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

        Comentariu


        • #5
          Orice paleta ,cu orice setap care va ajunge in mainile fetitei nu va avea nici o sansa de supravietuire si va deveni doar un obiect muscat ,si fetele moi,gen Razanter 37 care vor fi sfasaiate mai usor de dintisorii fetitei vor deveni bucati de cauciuc periculoase care pot fi inghitite.,de asemeni mingile relativ mici,eu am avut in dotare si cele de 38 de mm ,dar si cele de 40+ pot deveni periculoase.Paletele ieftine hoby au fetele foarte tarii si nu le poate sfasiia.costa 20-50 lei ,ce e peste au fetele mai moi deja.

          Sfatul meu este daca tot vreti sa o inconjurati cu atmosfera tenisistica sa achizitionati o mimi masuta care are 68 pe 38 cm si puteti sa jucati cu sotia si se va bucura fetita enorm.
          https://www.contra.de/de/catalogsear...+tisch+premium

          O paleta cu oglinda pe ea, niste mingi jumbo colorate pe care cu siguranta nu le va putea inghitii.cercelusi paleta ,brelocuri etc.

          https://www.contra.de/de/catalogsearch/result/?q=6953
          https://www.contra.de/de/catalogsearch/result/?q=3383

          si multe altele ,si nu veti ajunge nici al acea suma de 700 lei pe care ziceti ca o aveti alocata.
          Asta va impartaseste un parinte a carui fetita a crescut printre rafturile deopzitului de materiale de tenis de masă.

          Sa va traiasca fetita si sa va bucurati cu ea cat mai mult.
          EMI

          Comentariu


          • #6
            Multumesc tuturor pentru pareri si sugestii si doresc tuturor numai bine.In legatura cu parerile sincer sa fiu, nu m-au ajutat prea mult.Nu vreau sa par incapatanat sau mai stiu eu ce,insa indiferent de orice situatie ea se va alege cu o paleta de top,sper.M-am interesat putin,stiu ca exista palete si mese de dimensiuni mult mai reduse fata de cele normale si cu siguranta va avea si asa ceva,insa pentru moment ceea ce ma intereseaza de prima paleta din viata fiecaruia,chiar daca nu va apuca sa o foloseasca prea mult sau o va strica inainte sa o foloseasca.In continuare astept pareri si chiar as dori cateva exemple de palete sau combinatie de lemn+fete. Va multumesc inca o data !

            Comentariu


            • #7
              Am primit mesajul dumneavoastra privat si inclin sa cred ca cei de mai sus au dreptate si le sustin punctele de vedere. Este de apreciat dorinta dumneavoastra de a o indruma pe fiica dumneavoastra spre practicarea unui sport la nivel de performanta. Cred ca este totusi prea devreme si copilul trebuie sa se bucure de copilarie. Deocamdata nici nu stiti daca are talent in acest sens sau poate nu-i va placea tenisul de masa si-l va prefera pe cel de camp si cine stie, cu voia lui Dumnezeu, va fi viitoarea Simona Halep.
              Mai lasati-o putin sa creasca si dupa aceea oferiti-i variante: tenis de masă, tenis de camp, volei, handbal. Important cred ca este sa prinda placerea de a face miscare. Apoi in functie de inclinatia pe care o are o puteti orienta spre tenis de masă sau alt sport.
              Ma abtin sa va recomand orice combinatie de fete si lemn pentru ca pur si simplu paleta isi va "iesi din garantie" pana cand fetita va atinge varsta sa o puna in valoare.
              Sa va traiasca fetita si sa aveti parte de multe bucurii impreuna, poate chiar si din tenis de masă.
              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
              FH: Butterfly Dignics 05
              BH: Tibhar Grass D.TecS

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de magnifiqo Vezi post
                Salutare tuturor,numele meu este Vlad,sunt un amator in ale ping-pong-ului(joc cu prietenii) si sunt nou pe forum.Luna viitoare fetita mea face 1 an,sunt hotarat sa o initiez inca de mica in arta tenisului de masa si as dori sa ii achizitionez cadou o paleta semi-pro sau pro,dar nu ma pricep foarte bine.Acesta va fi cadoul meu si al mamei si vreau ca prima paleta sa fie o amintire pentru ea si sa o foloseasca cu drag.Cu siguranta vreau sa fie o jucatoare ofensiva si acum v-as ruga cu politete daca m-ati putea ajuta in acest caz,cam ce paleta as putea achizitiona si de unde.Am mai avut niste opinii din partea altora(un exemplu de lemn si fata pe care le voi preciza mai jos) ca va trebui sa astept pana la varsta de 3 4 ani pentru ca cea mica sa poate tina paleta in mana,ca nu se merita sa ii iau de acum pentru ca fetele se vor deteriora chiar daca nu se va juca cu ea,sa incerc sa ii iau palete de copii mai mici. Sunt constient de aceste lucruri si accept aceste sfaturi,dar vreau sa se inteleaga ca,chiar daca nu o va folosi prea curand,aceasta paleta va fi mai mult simbolic.As dori niste combinatii de lemne+fete si cam care ar fi cele mai bune(donic,butterfly,andro,etc.)

                Combo-ul sugerat de cineva ar fi lemn Donic Balsa Carbo Fibre si fete Yasaka Rakza 7 Soft.Sau un al 2-lea ar fi lemn andro Kanter FO cu fete andro RASANTER R37. In total pretul fiecarei combinatii este de aproximativ 700 ron,pret in care m-as incadra fara probleme. Astept pareri despre aceasta combinatie sau altceva ce s-ar potrivi descrierii de mai sus.

                P.S : Cum am precizat mai sus,nu sunt familiar cu asa ceva(crearea paletei) si cu siguranta nu vor exista raspunsuri contradictorii din partea mea la comentariile voastre.Orice raspuns este binevenit,orice parere este acceptata si va multumesc anticipat. O zi buna tuturor !
                - - - Updated - - -

                lemn zhang jike super zlc
                tenergy o5 bh
                tenergy 05 fx este o paleta de top.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de ciprian0073 Vezi post
                  - - - Updated - - -

                  lemn zhang jike super zlc
                  tenergy o5 bh
                  tenergy 05 fx este o paleta de top.
                  Adevarat! Paleta de top , dar greu de "strunit", cred.....

                  Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                  Comentariu


                  • #10
                    era o gluma sper ca nu a deranjat. ma gandeam si eu ca la 1 an e destul de greu de strunit. de fapt si la cei mai multi adulti e greu de strunit.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de ciprian0073 Vezi post
                      era o gluma sper ca nu a deranjat. ma gandeam si eu ca la 1 an e destul de greu de strunit. de fapt si la cei mai multi adulti e greu de strunit.
                      Pe mine cu siguranta nu!


                      Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                      Comentariu

                      Who has read this thread:
                      Procesare...
                      X