Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta pentru tenis ocazional

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta pentru tenis ocazional

    Salut si bine v-am gasit.
    M-am inscris pe acest forum in special pentru a primi sfaturi, eu fiind novice in ale tenisului de masa.
    Am zis sa trec la pasul 2 de paleta, eu acum avand una cumparata din magazin cu 35 lei, care cam zdrangane de la maner si nu ma simt confortabil.
    Sincer m-am uitat pe la magazinele dedicate si m-am speriat la ce preturi am vazut, nu spun ca nu or fi de calitate, dar cum sa dai 500 lei pe o bucata de lemn, eu unul nu pot sa fac asa ceva si nici nu-mi permit, pe urma am vazut ca si cauciucul care trebuie lipit pe acel lemn ajunge si la 250 lei bucata, sa ma ierte Dumnezeu, dar ce joaca singura ! Nu va suparati dar asa vad eu lucrurile, cel putin momentan.
    Asa ca am dat un ochi pe OLX si am gasit niste lemne mai rezonabile la pret, probabil din china, de asemenea si cauciucuri la set undeva pe la 100 lei amandoua.

    Intrebarea mea este; pentru un novice ca mine exista asa mare diferenta intre o paleta care ajunge si la 1000 lei si una sa zicem de 150 lei ?
    Si inca o rugaminte, daca va uitati pe OLX puteti sa-mi spuneti ce lemn chinezesc e mai bun si ce cauciuc pentru el.

    Va multumesc din suflet.

  • #2
    Salutare.

    Am jucat și cu palete 100% chinezești, ieftine, și cu palete 100% brand-uri serioase. Diferențele sunt foarte mari. O paletă (foarte/mai) scumpă nu joacă singură, dar, dacă e făcută pe m?na ta, te va ajuta enorm.

    ?n afară de câți bani ești dispus să dai, depinde foarte mult cât de departe vrei să mergi cu sportul ăsta. Dacă vrei turnee și rezultate, pregătește-te sufletește, că antrenamentele și materialele de concurs bune costă mult.

    Dacă intenționezi să răm?i la amatori, ca mine, atunci scapi ieftin. Există niscaiva chinezării decente, cu care te descurci (lemne Galaxy/Palio, fețe Palio/729 - cele relativ OK costă peste 10 dolari).

    Sfaturile pe care le-am primit (joc ofensiv, la distanță medie de masă, fără iarbă - dacă la tine e altfel, nu citi mai departe, că pierzi vremea) când am întrebat cum să arate prima mea paletă au fost următoarele:

    1. Lemnul să fie lemn curat, All sau All+, fără carbon sau alte nebunii.
    2. Fețele să nu fie nici prea moi, nici prea dure - cel puțin până ?nveți loviturile și-ți descoperi stilul.

    Gîndește-te că materialele astea vor dispărea în câteva luni - greu de crezut că ți se vor potrivi și vei dori să le ții.

    Mai bine mergi la un magazin și întreabă pe cineva care știe despre ce e vorba, sau măcar caută review-uri și vezi ce anume ți s-ar potrivi.
    Moo... or something...
    --------------------------------------------------------------
    Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

    Comentariu


    • #3
      baltzatu, ti-a explicat cam tot, totusi mai adaug si eu;
      In orice domeniu, exista lucruri pentru marea masa si lucruri pentru profesionisti. Toti vrem sa ajungem cat mai sus si sa detinem ce este mai scump (nu si bun pentru noi).

      In zona echipamentelor sportive mai pulseaza si cei care vand produsele, nu o sa vezi vanzator de materiale cu nume (brand), sa-ti spuna ca in alta parte exista si lemn chinezesc la un sfert de pret, care depaseste in performanta cu mult un lemn de firma, exclus asta, de aceea iti spun din experienta;
      Ca sa fiu rau, daca in postare spuneai ca vrei paleta de >200 lei sigur acum aveai mai multe oferte, dar sub acest pret ...........
      Am acasa o masa de tenis si nu este zi sa nu am cativa doritori sa joace, cu ocazia asta am testat mai multe palete scumpe, eu avand paleta chinezeasca cu fete tot chinezesti, stii care e diferenta? 90% pret si 10% restul, probabil si baltzatu s-a referit la diferente foarte/mai doar la pret !
      Tot acasa am dat de un vecin care vine la mine cu o paleta din Metro, ei cu paleta aia ne rupe cu bataia, nu numai pe mine ci si pe aia cu ZLC si 05fx, de le vin sa-si rupa paletele, concluzia e ca nu paleta face jocul ci TU faci jocul.

      Eu am achizitionat mai multe lemne si fete in ideea sa imi opresc ce e mai bun pentru mine si ce sa vad; diferente de 10% intre ele (ca e cu carbon sau cine mai stie ce combinatii) m-am ales cu o gramada de materiale si cu buzunarul gol. Acum mi-am oprit un lemn care imi place cum arata si niste fete mai moi, restul le-am pus la vanzare.

      Asa ca achizitioneaza un lemn si fete in bugetul ce ti-l permiti, antreneaza-te mult si nu o schimba decat dupa ce se deterioreaza.
      Ps. Decat OLX mai bine orienteaza-te pe forumul asta la rubrica de anunturi, sigur o sa gasesti ceva.
      Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
      LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
      LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de traian Vezi post
        baltzatu, ti-a explicat cam tot, totusi mai adaug si eu;
        In orice domeniu, exista lucruri pentru marea masa si lucruri pentru profesionisti. Toti vrem sa ajungem cat mai sus si sa detinem ce este mai scump (nu si bun pentru noi).

        In zona echipamentelor sportive mai pulseaza si cei care vand produsele, nu o sa vezi vanzator de materiale cu nume (brand), sa-ti spuna ca in alta parte exista si lemn chinezesc la un sfert de pret, care depaseste in performanta cu mult un lemn de firma, exclus asta, de aceea iti spun din experienta;
        Ca sa fiu rau, daca in postare spuneai ca vrei paleta de >200 lei sigur acum aveai mai multe oferte, dar sub acest pret ...........
        Am acasa o masa de tenis si nu este zi sa nu am cativa doritori sa joace, cu ocazia asta am testat mai multe palete scumpe, eu avand paleta chinezeasca cu fete tot chinezesti, stii care e diferenta? 90% pret si 10% restul, probabil si baltzatu s-a referit la diferente foarte/mai doar la pret !
        Tot acasa am dat de un vecin care vine la mine cu o paleta din Metro, ei cu paleta aia ne rupe cu bataia, nu numai pe mine ci si pe aia cu ZLC si 05fx, de le vin sa-si rupa paletele, concluzia e ca nu paleta face jocul ci TU faci jocul.

        Eu am achizitionat mai multe lemne si fete in ideea sa imi opresc ce e mai bun pentru mine si ce sa vad; diferente de 10% intre ele (ca e cu carbon sau cine mai stie ce combinatii) m-am ales cu o gramada de materiale si cu buzunarul gol. Acum mi-am oprit un lemn care imi place cum arata si niste fete mai moi, restul le-am pus la vanzare.

        Asa ca achizitioneaza un lemn si fete in bugetul ce ti-l permiti, antreneaza-te mult si nu o schimba decat dupa ce se deterioreaza.
        Ps. Decat OLX mai bine orienteaza-te pe forumul asta la rubrica de anunturi, sigur o sa gasesti ceva.
        Adevarat, "tu faci jocul"!
        Dar trebuie sa ai si cu ce. Si depinde ce vrei de la tine si de la sportul asta. Cand ai un raspuns, alegi intre "Metro" si site-uri dedicate tenisului de masa!
        Oricare ar fi alegerea ta, iti doresc succes!

        Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

        Comentariu


        • #5
          Eu am inceput sa joc cu colegii la serviciu cu o paleta de supermarket (Stiga 3*) care mi se parea suficient de buna pentru jocul simplu de contre la dublu. Apoi mi-am gasit antrenor si am inceput sa lucrez la topspin, investind si intr-o paleta "profesionala" pentru ca nu poti invata topspin cu o paleta neadecvata, in primul rand am cautat niste fete "europene" mai soft, cu multa aderenta pentru spin si cu burete gros (2.0 sau MAX) - stiu, exista si fetele chinezesti lipicioase cu care poti lucra. Alegerea mea dintre atatea fete potrivite pentru a invata topspin a fost Yasaka Rakza 7 Soft, iar paleta a ajuns sa coste in jur de 500 lei (montajul fetelor asigurat de magazinul de tenis de masă)
          Iar cand am inceput sa stapanesc topspin-ul am reusit sa pun in mare dificultate cativa jucatori amatori cu palete de supermarket Multi dintre ei desi cred ca nu e nevoie de o paleta buna si de antrenament nu stiu sa returneze mingi cu rotatie mai puternica
          Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

          Comentariu


          • #6
            "Paleta buna" e generic spus, teoretic ?nseamnă o paleta care are viteza / control / spin, maxim sau o paletă cu care poți sa dai maximum din tine ?

            Eu pana sa-mi achiziționez robotul și din citite pe net, am crezut 100% ca lemnul este cea mai importanta componenta care face diferența, (vorbim doar de palete custom) pentru ca toți spun asta, ei uite ca nu este chiar asa.

            De ce spun de robot, pentru ca acesta arunca mingiile idem și poți sa-ti faci o părere de setup.
            Am ajuns la concluzia ca lemnul are cea mai mica importanta (se simt mici variații intre lemne), mai repede auzi diferențele audio, adică cum pocnește mingea pe paleta decât simți o mare diferență la viteza, nici gramajul nu l-as lua in considerare prea mult atât timp cat o față cântărește aproape cat tot lemnul, per total tot din fețe faci diferența total gramaj paletă.

            Am testat toate combinațiile, aceleași fețe lipite pe lemne diferite exista o diferență de maxim 10cm distanta aruncare minge, in schimb diferența o fac fețele.
            La fețe pe același lemn există și diferență dublă la aruncat mingea, există diferențe și la spin și la unghiuri de aruncare.
            Dar cea mai mare importanta o are antrenamentul, degeaba ai cea mai performanta / scumpa paleta dacă habar nu ai să o m?nuiești, de "dansul" picioarelor nu mai vorbesc.

            Ps. Tot ce am scris aici e valabil pentru cei ca mine care joaca ping pong, pentru cei profesioniști / talentați, jucători de tenis de masă, contează și cei 10cm aruncare minge in plus pe care ii aduce un lemn mai performant.
            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de traian Vezi post
              baltzatu, ti-a explicat cam tot, totusi mai adaug si eu;
              In orice domeniu, exista lucruri pentru marea masa si lucruri pentru profesionisti. Toti vrem sa ajungem cat mai sus si sa detinem ce este mai scump (nu si bun pentru noi).

              In zona echipamentelor sportive mai pulseaza si cei care vand produsele, nu o sa vezi vanzator de materiale cu nume (brand), sa-ti spuna ca in alta parte exista si lemn chinezesc la un sfert de pret, care depaseste in performanta cu mult un lemn de firma, exclus asta, de aceea iti spun din experienta;
              Ca sa fiu rau, daca in postare spuneai ca vrei paleta de >200 lei sigur acum aveai mai multe oferte, dar sub acest pret ...........
              Am acasa o masa de tenis si nu este zi sa nu am cativa doritori sa joace, cu ocazia asta am testat mai multe palete scumpe, eu avand paleta chinezeasca cu fete tot chinezesti, stii care e diferenta? 90% pret si 10% restul, probabil si baltzatu s-a referit la diferente foarte/mai doar la pret !
              Tot acasa am dat de un vecin care vine la mine cu o paleta din Metro, ei cu paleta aia ne rupe cu bataia, nu numai pe mine ci si pe aia cu ZLC si 05fx, de le vin sa-si rupa paletele, concluzia e ca nu paleta face jocul ci TU faci jocul.

              Eu am achizitionat mai multe lemne si fete in ideea sa imi opresc ce e mai bun pentru mine si ce sa vad; diferente de 10% intre ele (ca e cu carbon sau cine mai stie ce combinatii) m-am ales cu o gramada de materiale si cu buzunarul gol. Acum mi-am oprit un lemn care imi place cum arata si niste fete mai moi, restul le-am pus la vanzare.

              Asa ca achizitioneaza un lemn si fete in bugetul ce ti-l permiti, antreneaza-te mult si nu o schimba decat dupa ce se deterioreaza.
              Ps. Decat OLX mai bine orienteaza-te pe forumul asta la rubrica de anunturi, sigur o sa gasesti ceva.
              absolut de acord cu ce spune colegul mai sus
              insa nu doresc sa dezvolt ideea, pentru ca imediat vom fi certati de ... si de ...
              un singur lemn DEF
              zeci de fețe diverse

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de traian Vezi post
                "Paleta buna" e generic spus, teoretic ?nseamnă o paleta care are viteza / control / spin, maxim sau o paletă cu care poți sa dai maximum din tine ?

                Am ajuns la concluzia ca lemnul are cea mai mica importanta (se simt mici variații intre lemne), mai repede auzi diferențele audio, adică cum pocnește mingea pe paleta decât simți o mare diferență la viteza, nici gramajul nu l-as lua in considerare prea mult atât timp cat o față cântărește aproape cat tot lemnul, per total tot din fețe faci diferența total gramaj paletă.
                Pentru mine o paleta buna are control bun (fete si lemn nu prea rapide) + spin cat de mare se poate In plus cred ca fetele bune nu isi pierd spin-ul asa repede ca cele de pe paletele pre-made / de supermarket. Iar lemnul il prefer flexibil intr-o anumita masura, pentru ca si asta ajuta la imbunatatirea controlului si sa transmita bine mainii contactul cu mingea (nu imi place sa aiba o vibratie deranjanta sau invers sa nu transmita aproape deloc). Fetele sa fie spre soft (prea soft nu e bine, pentru ca se pierde si mai mult din precizia la loviturile smash) si cu o grosime MAX sau aproape de MAX, pentru a imprima spin mai usor. Cand am lucrat topspin pe rever, am apreciat trecerea de la grosimea de 2.0 la MAX, pur si simplu imi dadea o siguranta mai mare la topspin

                Pentru mine o paleta buna este de exemplu combinatia https://revspin.net/rubber/yasaka-rakza-7-soft.html + https://revspin.net/blade/butterfly-primorac.html cu care poti merge pana la avansati, unde se joaca cu materiale mai rapide. Combinatia asta costa vreo 500 si ceva de lei, ceea ce nu e foarte mult, dar nici putin Sigur ca exista si combinatii bune mai ieftine.
                Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc tuturor pentru ajutor.
                  Nu vreau sa investesc mai mult de 200 lei, consider ca pentru cat joc eu si la ce nivel sunt deja 200 lei este mult (este jumatate de metru cub de lemne foc ca tot e iarna).
                  Am sa ma orientez la un lemn si fete chinezesti, am vazut aici pe cineva care vinde si ma pot incadra lejer in 200 lei.

                  Comentariu


                  • #10
                    Si eu am avut paleta chinezeasca, lemn 729 Friendship + fete Giant Dragon Iar colegii de serviciu au investit de exemplu in palete facute din lemn + fete Yinhe Galaxy sau Kokutaku
                    Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                    Comentariu


                    • #11
                      Si concluzia ?
                      Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                      LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                      LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                      Comentariu


                      • #12
                        Nu prevazusem la momentul respectiv ca o sa imi placa sa invat topspin si nu aveam fete potrivite pentru asa ceva (imi luasem Giant Dragon Karate Hard pentru ca aveau note bune in review-uri) Iar in momentul cand am vrut sa le inlocuiesc s-a dezlipit buretele de cauciuc.. Asta chiar la magazin, nu am incercat eu sa fac schimbarea fetelor. Poate au fost dintr-un lot mai slab calitativ, cine stie. Eu le-am cumparat noi si au fost montate la magazin.
                        Cu fete mai scumpe gen Yasaka, Donic, Butterfly nu am avut probleme la dezlipire.
                        La colegii mei fetele Kokutaku Blutenkirsche au avut mai mult succes. Si lemnele Yinhe Galaxy sau Yasaka de pana in 150 - 160 lei.
                        In orice caz, cu fetele chinezesti "lipicioase" topspin-ul se invata un pic altfel, decat "clasic" cu fetele europene cu burete soft. Poate cine e mai experimentat sa spuna cu care din cele 2 tipuri de fete e mai indicat sa incepi sa inveti topspin.
                        Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                        Comentariu


                        • #13
                          Acum nimeni nu are pretenții ca o fata de 7 dolari sa tina cat una de 70 dolari.
                          Problema se pune la ce tip de fata te orientezi, ca astea chinezesti pana in 10 dolari sunt toate la fel, (lipicioase si put ca dracu) dupa 10 dolari se schimba problema.
                          Am descoperit si cu aceasta ocazie ma opresc la ele, fetele chinezesti Eagle 61 second, putin mai scumpe dar isi merita toti banii, burete gen europene, si cauciuc ff putin lipicios cu o aderenta pe minge fenomenala.
                          Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                          LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                          LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                          Comentariu


                          • #14
                            Sunt destule fețe chinezești "fără lipici". Din cele știute și folosite de mine: Palio Hidden Dragon Biotech, 729 Focus III Snipe, Palio AK47 Red (modelul, nu culoarea feței, că mai există și "Yellow"/"Blue"). AK47 Red mi se pare cea mai OK, dar e cumplit de ușoară față de cele de firmă.

                            Am jucat cu fețe chinezești lipicioase. Cum prind un pic de praf, adică după vreo cinci secunde, adio spin.
                            Moo... or something...
                            --------------------------------------------------------------
                            Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

                            Comentariu


                            • #15
                              Mi-a ajuns paleta, arata super, astazi o sa o pun la treaba.
                              M-a costat cu tot cu transport 130 lei (100 lei paleta si 30 lei transportul), am primit cadou si doua chestii transparente din plastic care protejeaza fetele.
                              Multumesc din nou.

                              Comentariu


                              • #16
                                Sa o stapanesti cu placere si la mai multe victorii.
                                Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                                LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                                LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X