Citat Postat în original de Ionut68C Vezi post
... să fac pasul de la amator ( adevarat ) catre intermediar (începător )și aș vrea să-mi schimb paleta deoarece consider că actuala ( Joola Carbon Pro ) nu mă mai ajută .
O colega de-a mea de munca a trecut prin aceeasi problema existentiala cu aceeasi paleta (Joola Carbon Pro de 100 RON de la Decathlon) si a ajuns la ce recomanda Traian. Deci se poate.
Fetele i le-am dat eu jos, am curatat resturile de adeziv, am dat cu smirghel fin de 500 si am dat un lac acrilic foarte subtire.
Peste lemnul ala a pus fete DHS Huricane 3 (sper ca nu incurc) lipit cu adeziv Revolution si acum spune ca ii e mai ok. Si ea tot ofensiva.

Din ce pot sa spun ca si "nenea dezlipitorul", fetele alea Joola cu care vine paleta sunt niste soriciuri, sunt elementul prost din combinatie.
Lemnul insa nu pare prost, e o combinatie koto(0.8mm)-carbon-kiri(4.0-4.2mm)-carbon-koto(0.8mm) destul de OK pentru banii care ii dai pe el.
Daca te hotarasti sa le dai jos singur nu trage tare de fete (incearca sa tragi din aproape in aproape de ele) pentru ca lemnul de la suprafata e foarte aschiabil iar adezivul e ceva poliurethanic foarte puternic. Din cauza asta ai sanse sa ramana fasii din lemn pe burete si o sa strici paleta.
Totusi daca ai la cine apela, mai bine o dai cuiva mai experimentat la dezlipit.

Daca alegi sa-ti faci un setup complet nou, all-wood, cum recomanda colegii de forum, pastreaza paleta pentru ca lemnul ala nu e chiar atat de prost.

Citat Postat în original de Ionut68C Vezi post
Menționez că am un stil de joc ofensiv , oarecum de semidistanță și lovesc cam ...
Daca ai unde, ai putea incerca sa joci 1-2 meciuri cu ceva antrenor la un club sa te edifici daca chiar esti ofensiv ca stil si eventual sa-ti spuna cam ce fel de setup iti trebuie (cat de Off sa fie lemnul, cat de "pufoase" sa fie fetele, etc).

Parerea mea...