Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Caut paletă

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Caut paletă

    Salut.

    Aș dori să fiu ajutat cu niște sfaturi în privința paletei . Cred că ar trebui să fac pasul de la amator ( adevarat ) catre intermediar (începător )și aș vrea să-mi schimb paleta deoarece consider că actuala ( Joola Carbon Pro ) nu mă mai ajută . M-am uitat eu un pic pe internet dar m-am cam blocat deoarece nu m-am g?ndit vreodată că alegerea unei palete poate fi atât de complexă .
    Menționez că am un stil de joc ofensiv , oarecum de semidistanță și lovesc cam la fel cu FH și BH . Ca și buget 200-350 lei .
    Acum aș dori pe baza experienței fiecăruia să îmi recomandați fie o paletă preasamblată (de preferat) , fie o combinație de fețe cu lemn care să mă ajute să progresez .

    Cu mulțumiri .
    Ionut.

  • #2
    Salut, paleta preasamblata ai avut, ce pot sa-ti spun e ca nu se compara cu una custom si nu ma refer neaparat la lemn ci la fete care sunt de o calitate fff slaba, adica devin "patine" in scurt timp.
    In locul tau as ramane cu lemnul (as curata de pe el fetele) si as achizitiona niste fete mai de calitate, crede-ma ca varianta asta e cea mai buna pentru tine.
    Lemnul e mai mult efect placebo, abia jucatorii profesionisti simt cu adevarat diferenta dintre ele, care oricum nu e mare rau, noi marea masa a "jucatorilor" nu suntem decat carne de tun pentru comerciantii de materiale sportive.
    Asa ca diferenta mai mare intre palete o fac fetele si pe urma lemnul si cea mai mare diferenta o face cel care o manuieste.
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

    Comentariu


    • #3
      Nu-i chiar așa. Am jucat mult cu lemne All+ și Off (și chinezești, și brand-uri serioase), iar când am dat de câteva ori cu ăsta (de-aia îl și vând), îmi venea să-l rup pe genunchi.

      @Ionut68C: Poți să păstrezi lemnul și să iei doar fețe - unele noi te vor costa un pic peste 300 de lei (ceva de la Yasaka sau Xiom), dar recomandarea mea e să mergi la un magazin de profil și să ceri sfaturi.
      Ultima editare de baltzatu; 06.dec.2018, 09:42.
      Moo... or something...
      --------------------------------------------------------------
      Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de traian Vezi post
        Salut, paleta preasamblata ai avut, ce pot sa-ti spun e ca nu se compara cu una custom si nu ma refer neaparat la lemn ci la fete care sunt de o calitate fff slaba, adica devin "patine" in scurt timp.
        In locul tau as ramane cu lemnul (as curata de pe el fetele) si as achizitiona niste fete mai de calitate, crede-ma ca varianta asta e cea mai buna pentru tine.
        Lemnul e mai mult efect placebo, abia jucatorii profesionisti simt cu adevarat diferenta dintre ele, care oricum nu e mare rau, noi marea masa a "jucatorilor" nu suntem decat carne de tun pentru comerciantii de materiale sportive.
        Asa ca diferenta mai mare intre palete o fac fetele si pe urma lemnul si cea mai mare diferenta o face cel care o manuieste.






        dle. Traian esti sigur ca spui ce trebuie?... ,,, scuze, numai ce nu trebuie il inveti pe Ionut si il speri , aici suntem amatori de tenis de masă majoritatea.... !!! Ai uitat?... ,,, nu am nimic personal cu tine , dar daca nu sti atat de multe despre palete lasa pe cei care stiu sa dea sfaturi... Multumesc!


        Ionut vrea o paleta profesionala, si tu il inveti sa faca o paleta de unica folosinta, ati spun din propria experienta ca o data lipite acele fete pe acel lemn nu mai vin jos normal niciodata, decat bucatele...
        pentru ca lemnul nu este profi,,, (ca si ideie sa sti, lemnul ala trebuie șlefuit bine dupa care se da straturi cu un lac special de paleta este mult de munca si nu merita, stiu cum este ca am facut asa ceva pentru copii care nu aveau banii pentru ceva mai bun) lasa-l sa-si faca o paleta cu totul Profi.




        (Lemnul e mai mult efect placebo, abia jucatorii profesionisti simt cu adevarat diferenta dintre ele)... astea sunt cuvintele tale , scuze, pentru mine este o aberatie ce spui la inceput.

        daca asa crezi de ce nu o ti pentru tine , ca eu unul nu cred asa ceva simt diferenta la fiecare lemn in parte,(nu trebuie sa fiu jucator profesionist) si cred ca majoritatea cred la fel ca si mine...

        ajut cu placere cine are nevoie ,,, ,,, 0720299335. sper ca nu am suparat pe nimeni....
        Ultima editare de leo33; 06.dec.2018, 10:38.

        Comentariu


        • #5
          @leo33: Tipu' ăsta zice că se poate Nu stiu dacă merită, însă; un lemn decent nu costă exagerat de mult și, dacă ai grijă de el, ține mulți ani.

          Moo... or something...
          --------------------------------------------------------------
          Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

          Comentariu


          • #6
            Se poate, insa e de munca la curatat buretele de pe lemn fara a-l deteriora. Apoi, trebuie smirgheluit lemnul cu smirghel indeajuns de fin incat sa nu lase urme pe fibra lemnului (o granulatie mare face treaba mai repede insa rezultatul muncii nu este placut vizual. Cu o granulatie mica iese frumos, dar ai sa faci "scurta" la mana).
            Cel mai bine este sa cumpere un lemn SH de pe frorum la 70-100 lei, pe care sa puna ce fete doreste el... (asta in cazul in care nu are placerea sa mestereasca acasa lemnul vechi, sa il curete, smirgheluiasca, plolisheze, lacuiasca, iar polishat, etc)

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de leo33 Vezi post
              dle. Traian esti sigur ca spui ce trebuie?... ,,, scuze, numai ce nu trebuie il inveti pe Ionut si il speri , aici suntem amatori de tenis de masă majoritatea.... !!! Ai uitat?... ,,, nu am nimic personal cu tine , dar daca nu sti atat de multe despre palete lasa pe cei care stiu sa dea sfaturi... Multumesc!

              (Lemnul e mai mult efect placebo, abia jucatorii profesionisti simt cu adevarat diferenta dintre ele)... astea sunt cuvintele tale , scuze, pentru mine este o aberatie ce spui la inceput.

              daca asa crezi de ce nu o ti pentru tine , ca eu unul nu cred asa ceva simt diferenta la fiecare lemn in parte,(nu trebuie sa fiu jucator profesionist) si cred ca majoritatea cred la fel ca si mine...

              ajut cu placere cine are nevoie ,,, ,,, 0720299335. sper ca nu am suparat pe nimeni....
              Si eu am testat atat palpabil cat si tehnic (oscilatii, vibratii, reverberatii) mai multe lemne, am stat cateva zile special pentru a ma convinge, am consumat peste 100 ml solutie lipit numai ca sa fac aceste teste.
              Concluzia; exista diferente dar foarte mici, mai mult sunt diferente la simtul paletei in mana si la sunet, ca la viteza si control tot fetele sunt mai importante.
              Cati dintre voi ati luat sa zicem 5 lemne diferite si sa le lipiti pe rand aceleasi fete, sa faceti teste cu robotul (adica mingii aruncat identic) ca sa vedeti daca intr-adevar vedeti asa mari diferente ?

              Cu lemnele astea de firma e ca si cu telefoanele, una e sa-ti etalezi pe masa un iphone X si alta o chinezarie, cu toate ca uneori chinezaria e mai dotata si performanta ca acel iphone.
              Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
              LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
              LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

              Comentariu


              • #8
                Pe cinci, nu; doar pe trei (al patrulea e pe vine). Așa am ajuns să folosesc în continuare un Galaxy/Yinhe N9S și nu un Septear sau Gionis Carbon All+
                Moo... or something...
                --------------------------------------------------------------
                Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Ionut68C Vezi post
                  actuala ( Joola Carbon Pro ) nu mă mai ajută
                  Lemnele recomandate pentru invatare sunt fara carbon / doar lemn pur, de tip ALL sau OFF-
                  "Cel mai mare avantaj al lemnelor fabricate din lemn pur, este că au un simț foarte bun. Jucătorul poate sesiză repede o greșeală de tehnică sau o lovitură slabă și se poate corecta ușor. " https://www.ttmall.ro/pages/alegerea-paletei
                  Yasaka Rakza 7 Soft / Gewo Zoom Pro OFF- / Joola World Cup / Newgy 1050

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                    Se poate, insa e de munca la curatat buretele de pe lemn fara a-l deteriora. Apoi, trebuie smirgheluit lemnul cu smirghel indeajuns de fin incat sa nu lase urme pe fibra lemnului (o granulatie mare face treaba mai repede insa rezultatul muncii nu este placut vizual. Cu o granulatie mica iese frumos, dar ai sa faci "scurta" la mana).
                    Cică prima parte n-ar fi teribil de complicată
                    Postat în original de jt99sf
                    use a wet towel to cover the rubber area and put a clothing iron over it to soften up the glue.
                    do this a few times and it should work for most of it, need to have patience to do a clean job. I use a sanding block to get the remaining sponge off the blade. After sanding, seal the blade before applying rubber.
                    Link.

                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                    Cel mai bine este sa cumpere un lemn SH de pe frorum la 70-100 lei, pe care sa puna ce fete doreste el... (asta in cazul in care nu are placerea sa mestereasca acasa lemnul vechi, sa il curete, smirgheluiasca, plolisheze, lacuiasca, iar polishat, etc)
                    Perfect de acord. Un All+ sau Off-, 100% wood, ar fi la fix pentru început

                    [Edit]
                    Las un link aici. Poate ajută.
                    Ultima editare de baltzatu; 06.dec.2018, 12:58. Motiv: Adăugare link
                    Moo... or something...
                    --------------------------------------------------------------
                    Palio Energy 06/Bty T05+Xiom Sigma II Pro

                    Comentariu


                    • #11
                      Si din punctul meu de vedere, lemnul este important in tenisul de masa.
                      Ai mai jos un articol interesant si bine documentat, zic eu.
                      https://www.ttmall.ro/pages/alegerea-paletei
                      (poate te ajuta )
                      "Leo 33", poate de asemenea sa te ajute - atat cu sfaturi, cat si cu lemne, fete, etc..
                      Te salut!

                      Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                      Comentariu


                      • #12
                        In articol se spune ca o paleta de viteza este grea si dura, pai atunci Donic Cayman care are doar 67 grame, trebuie sa fie defensiva, in realitate e super ofensiva, peste OFF+.Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Donic Cayman.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	82,6 KB 
ID:	776973

                        Mai jos aveti un tabel cu mai multe lemne in functie de rezonanta;

                        https://docs.google.com/spreadsheets...gid=1322183953

                        https://docs.google.com/spreadsheets...Lfg/edit#gid=0




                        Si sursa; http://ooakforum.com/viewtopic.php?t=31831
                        Ultima editare de traian; 06.dec.2018, 15:58.
                        Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                        LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                        LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                        Comentariu


                        • #13
                          Nejucand cu el, nu pot sa te contrazic. Aruncand insa o privire la ceea ce spun cei de la Donic despre propriul lemn...
                          https://tenismasa.ro/donic-cayman---super-light/50.htm

                          Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                          Comentariu


                          • #14
                            Eu am acest lemn, zici ca ai o bucata de polistiren in mana, nu simt nici un control cu el, in schimb e un lemn dur, mai dur decat un lemn cu 4 straturi de carbon.
                            La testul de rezonanta mi-a iesit cel mai de viteza lemn pe care il am, nici macar lemnul cu 4 straturi de carbon nu il ajunge la viteza.
                            Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
                            LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
                            LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

                            Comentariu


                            • #15
                              [emoji108]

                              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Ionut68C Vezi post
                                ... să fac pasul de la amator ( adevarat ) catre intermediar (începător )și aș vrea să-mi schimb paleta deoarece consider că actuala ( Joola Carbon Pro ) nu mă mai ajută .
                                O colega de-a mea de munca a trecut prin aceeasi problema existentiala cu aceeasi paleta (Joola Carbon Pro de 100 RON de la Decathlon) si a ajuns la ce recomanda Traian. Deci se poate.
                                Fetele i le-am dat eu jos, am curatat resturile de adeziv, am dat cu smirghel fin de 500 si am dat un lac acrilic foarte subtire.
                                Peste lemnul ala a pus fete DHS Huricane 3 (sper ca nu incurc) lipit cu adeziv Revolution si acum spune ca ii e mai ok. Si ea tot ofensiva.

                                Din ce pot sa spun ca si "nenea dezlipitorul", fetele alea Joola cu care vine paleta sunt niste soriciuri, sunt elementul prost din combinatie.
                                Lemnul insa nu pare prost, e o combinatie koto(0.8mm)-carbon-kiri(4.0-4.2mm)-carbon-koto(0.8mm) destul de OK pentru banii care ii dai pe el.
                                Daca te hotarasti sa le dai jos singur nu trage tare de fete (incearca sa tragi din aproape in aproape de ele) pentru ca lemnul de la suprafata e foarte aschiabil iar adezivul e ceva poliurethanic foarte puternic. Din cauza asta ai sanse sa ramana fasii din lemn pe burete si o sa strici paleta.
                                Totusi daca ai la cine apela, mai bine o dai cuiva mai experimentat la dezlipit.

                                Daca alegi sa-ti faci un setup complet nou, all-wood, cum recomanda colegii de forum, pastreaza paleta pentru ca lemnul ala nu e chiar atat de prost.

                                Postat în original de Ionut68C Vezi post
                                Menționez că am un stil de joc ofensiv , oarecum de semidistanță și lovesc cam ...
                                Daca ai unde, ai putea incerca sa joci 1-2 meciuri cu ceva antrenor la un club sa te edifici daca chiar esti ofensiv ca stil si eventual sa-ti spuna cam ce fel de setup iti trebuie (cat de Off sa fie lemnul, cat de "pufoase" sa fie fetele, etc).

                                Parerea mea...

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X