Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemne cu frecventa rezonanta identica, greutate identica, compozitie diferita

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemne cu frecventa rezonanta identica, greutate identica, compozitie diferita

    Ma roade de ceva timp o chestie tehnica la anumite lemne și anume;
    Concret, pe lângă alte lemne, am doua lemne identice tehnic, unul cu arylate carbon (sanwei F3 Pro) si unul mai no name in șapte straturi din care doua soft carbon, primul a fost 40 usd, celalalt 11 usd.
    Am rămas surprins când am testat frecventa de rezonanta, amândouă suna identic, adică rezonează identic la 1453 hz nici un hertz diferență, la greutate diferența e de un gram.
    Am testat si echilibrul lamei si culmea amândouă au același punct de echilibru.

    întrebări;
    Teoretic / tehnic aceste lemne au aceeași viteza ?
    De ce ai achiziționa un lemn ff scump când ai opțiunea de a lua ceva identic la preț modic ?

    Eu am încercat sa vad diferențele la joc, cu aceleași fete, jur ca nu simt nicio diferență, probabil sunt "varza" la capitolul simt.

    Voi ce anume simțiți când va schimbați lemnele, este asa mare diferența sa ziceți ca ati trecut de la logan la bmw ?
    Ultima editare de traian; 15.ian.2019, 19:15.
    Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
    LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
    LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

  • #2
    Intre lemn fete si mana trebuie sa fie o simbioza. Poti sa joci bine su lemn de 10 euro si rau cu unul de 150 de euro.

    Strict tehnic vorbind poti sa tragi lozul castigator cu un lemn de 10 euro, in sensul sa ti se plieze pe stilul de joc. Acest lucru insa se intampla foarte rar. In momentul in care incepi sa investestesti serios iti dai seama de diferentele intre diferitii producatori: calitatea materialelor, calitatea finisajelor, rezistenta in timp etc. Sa luam cazul celui mai clonat lemn din istoria tenisului: Viscaria. Dintre 1000 de clone e posibil ca probabil 4-5 sa se apropie de lemnul original ca performanta de joc.

    Acum depinde si de nivelul de joc si de asteptari. Daca experienta de joc si nivelul tehnic al jucatorului sunt foarte reduse atunci nu va sesiza mari diferente intre o clona si lemnul original. Daca le dai unui jucator de la elite atunci iti va spune dupa 10 minute o multime de diferente intre clona si original. De asemenea cand dai niste bani si iei un lemn de la un brand cunoscut atunci banii aceia acopera si controlul calitatii. Adica cand iti vine lemnul si dai cu el se aseamana foarte mult cu review-urile facute de sute sau mii de jucatori pe net. Dai o suma mai consistenta dar stii precis ce cumperi si cum va juca acel lemn sau fata. Ca acel lemn sau fata se potriveste sau nu pe stilul fiecaruia de joc asta e alta discutie. In opozitie poti sa cumperi un lemn foarte ieftin insa atunci materialele sunt de obicei proaste, finisajele precare si nu ai certitudinea a ceea ce vei primi. E un fel de loterie.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Estetic am văzut și eu diferențe, cu cat lemnul e mai scump cu atât e lucrat mai ?ngrijit.
      Iar nu contest faptul ca un lemn de calitate (scump) are aceleași caracterisitici, aici chiar pot sa confirm ca lemnele ieftine nu se aseamănă niciodată intre ele, am testat 3 lemne identice de la același producător și nici unul nu se asemăna la greutate și frecventa de rezonanta, ba chiar era diferență mare la frecventa, ceva de peste 100 hz.

      In consecință o sa ma opresc la lemne ieftine ca oricum nu simt absolut nicio diferență intre ele, de cum sunt lucrate iar nu ma interesează atât timp cat sunt acoperite cu fețe și pe mâner pun grip, iar ca sa ajung la nivelul elite sa zic și eu ca lemnul asta e mai ok, nu cred ca o sa a mai apuc in viața asta (deh vârsta).

      Ce ma bucur e ca totuși simt diferențe (chiar mari) intre fețe și mingi.
      Sanwei F3 PRO--------------.----.-----.------------------XVT Black Knight 7
      LOKI T3 High Speed Carbo ---.----Backup---------Palio AK47 RED
      LOKI T3 High Speed Carbo-------------.--------------Palio AK47 BLUE

      Comentariu


      • #4
        Cum faci testul de rezonanta?
        TBS black tag FH: Dignics 05 BH: Dignics 09C

        Comentariu


        • #5
          Se descarca o aplicatie pe telefon. Cu cat frecventa este mai inalta cu atat lemnul este mai rapid. Mai multe detalii gasesti in link-ul de mai jos. Acolo gasesti si un tabel cu masuratorile efectuate de-a lungul timpului de diversi pasionati. In general, cel putin la Butterfly valorile corespund in mare specificatiilor producatorului. Mi se pare foarte util acest tabel de valori deoarece poti compara lemne de la diferiti producatori in termen de viteza.

          http://mytabletennis.net/forum/forum...mparison-sheet
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • #6
            Traian a descoperit ce se stie de mult. Si lemnele fara locomotive de marketing in spate sunt bune.
            un singur lemn DEF
            zeci de fețe diverse

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X