Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lipit/relipit față

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lipit/relipit față

    Salutare!
    Pe un lemn (Xiom Stradivarius) m-a pus dracu' să trag de banda de cant, după câteva zile, părându-mi-se cum că ar fi lipită greșit (nu depășea marginea feței dar se vedea privind în cantul paletei, ceea ce-mi dădea o oarecare enervare).

    Desigur, pe o porțiune de un lat de două degete s-a dezlipit și fața pentru că odată cu banda de cant s-a găsit și adezivul de pe fața paletei să se pună în mișcare.
    Am relipit fața (adeziv pe bază de apă), am ținut la presă vreo 5 zile...dar parcă tot se cunoaște, un pic, unde a fost lipită.

    întrebare (sfat): s-o las așa până s-o întâmpla ceva care să determine voința la ceva?Afectează jocul? S-o mai țin în presă până dispare acea urmă care se cunoaște pe fața ei?

    S-o dezlipesc și s-o relipesc toată?

    Mulțumesc!
    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

  • #2
    Daca nu ai dezlipit-o toata, si ai relipit doar portiunea unde s-a dezlipit, lipitura partiala cea noua nu va disparea indiferent de cate ore/zile o vei tine la presa. De asemenea, in functie de textura lemnului, nu te va ajuta nici dezlipirea acesteia integrala si relipirea ei, deoarece pe acea bucata de fata vei avea cel putin 1-2 straturi de lipici in plus (lemn+fata).

    Solutia cea mai practica si mai eleganta, este sa dezlipesti intreaga fata, sa o cureti de lipiciul existent (daca s-a lipit initial cu lipici gen Revolution nu ar trebui sa ai probleme), si sa lipesti din nou fata respectiva.

    Sau..., in cazul in care nu doresti sa cureti lipiciul existent, poti incercai sa dezlipesti fata si sa dai 1-2 straturi de lipici pe restul portiunii ce nu ai relipit initial, incercand intr-un fel sa uniformizezi grosimea stratului de lipici. (poti da 1-2 straturi pe portiunea respectiva, si apoi inca 1-2 pe toata fata), urmand sa o lipesti apoi de lemn! - Acesta solutie are prea multe variabile si ai toate sansele ca lipitura sa fie una urata, mai urata ca cea initiala!

    Comentariu


    • #3
      @ Claudiu84-Am înțeles.Am citit ce s-a postat pe aici legat de lipirea fețelor si speram ca n-o sa fie nevoie sa dezlipesc/relipesc fața.
      Mulțumesc pentru expertiză!O sa aștept o zi in care să fiu calm si sa fac precum ai zis.
      Am lipit cu lipici pe bază de apă,initial si n-o sa fie problemă să dau jos lipiciul de pe fata si lemn.Speram ca dacă o tin mai mult la presă se uniformizează.
      Mulțam fain!
      lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X