Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Păstrare fețe

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Păstrare fețe

    Salutare!

    De când m-am hotărât să dedic mai mult timp și resurse pentru tenis de masă am început să am tot felul de de nedumeriri, ca-n zicala cum că o întrebare nu vine niciodată singură!

    Am achiziționat două fețe pentru proiectul unei palete cât mai eficiente posibil pentru jocul meu. Nu m-am hotărât în privința lemnului și-mi va lua ceva timp pentru asta (să estimăm un an de zile)

    Cum recomandați dumneavoastră păstrarea fețelor:
    -?n celofanul și plicul de carton în care sunt oferite la achiziționare?
    - scoaterea lor din ambalaj și punerea într-o cutie, de exemplu de aluminiu, ca cele pe care le fac Donic sau Butterfly?
    - punerea lor într-o astfel de cutie cu tot cu ambalajul în care vin?
    - cât timp rezistă la păstrare fără a-și pierde din caracteristicile tehnice inițiale?

    Mulțumesc!
    lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

  • #2
    Postat în original de Zentai Vezi post
    Am achiziționat două fețe pentru proiectul unei palete cât mai eficiente posibil pentru jocul meu.
    Un astfel de proiect nu poate exista cu adevărat. Puneți fețele pe un lemn și jucați cu ele ...... dacă nu merge f. bine schimbați lemnul sau ceva din mișcarea loviturii.
    Nu mai este timp să lăsăm lucrurile pentru altă dată ..... s-ar putea să fie prea târziu .... nici Pământul nu se simte prea bine ......
    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
    FH: Butterfly - Dignics 80
    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

    Comentariu


    • #3
      Vă înțeleg perfect. Și eu cred sincer că un munte de vorbe nu fac nici doi bani pe lângă o faptă!
      Dar...printr-un concurs de împrejurări, un astfel de proiect a luat ființă! Mai am palete de joc!Toate sunt rezonabile calitativ.
      Dar sunt în căutarea unei "arme de distrugere în masă"! Nici eu nu mai sunt tânăr, adevărat și am observat că echipamentul suplinește, până la un punct, micile lacune într-un antrenament serios, performant. Am observat că fețele și lemnele au explodat în calitate. Practic, fără o paletă și fețe de calitate, participarea la o competiție devine doar o bifare în biografia vieții!Părerea mea!
      Mai e și timpul și dispoziția necesară pentru a âmbina fețe cu un lemn care să fie ceea ce-mi doresc eu personal. Și toate astea, âmbinate au devenit proiectul de care am spus!
      lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

      Comentariu


      • #4
        Paleta nu joaca singura, chiar daca costa 2000 de lei. Paleta nu poate inlocui experienta de joc. Vreti sa cumparati o paleta buna? O paleta buna inseamna o paleta potrivita pe stilul de joc, care va poate ajuta sa progresati, ea poate fi de 2000 de lei sau de 200 de lei. Ca sa stiti care e paleta buna pentru dumneavoastra atunci treceti la masa si jucati cat mai mult cu adversari cat mai diferiti ca valoare si stil.

        Strict la subiect o fata patrata pastrati-o in ambalajul ei (producatorul s-a gandit la pastrarea ei), daca jucati cu o fata, pentru a-i prelungi durata de viata, este bine sa o curatati dupa fiecare utilizare de preferat cu solutie speciala pentru fata sau chiar cu apa, dupa care sa ii lipiti o folie de protectie. Nu este recomandat sa tineti paleta in apropierea surselor de caldura, la soare, dar nici sa fie expusa la frig.
        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
        FH: Butterfly Dignics 05
        BH: Tibhar Grass D.TecS

        Comentariu


        • #5
          Mulțumesc!
          Am detergentul acela de curățare a fețelor și-l folosesc după fiecare joc! După care, desigur, pun protecțiile/foliile de plastic pe fețe! Țin paleta într-o cutie de aluminiu Donic, într-un dulap, ferită de variații de temperatură, departe de lumina soarelui.

          înțeleg și conceptul că nu paleta face jocul! Poate fi adevărat până la un punct!
          Am făcut sport de performanță!Antrenorul ne spunea să ne g?ndim mereu că și celălalt se antrenează. C?știgă cel care are cea mai puțină milă față se sine însuși dar și care are "uneltele" cele mai bune (merg?nd de la spirit și ajung?nd la obiecte) dacă amândoi se antrenează sincer!

          Se poate urca pe Ceahlău și în teniși!E alegerea fiecăruia!Dar pentru a urca pe Mont-Blanc, de exemplu, trebuie, deja, să știe fiecare cum stau lucrurile dacă nu se vrea a ajunge, eventual, un număr într-o statistică, lucru valabil în mai toate aspectele vieții!

          ?mi știu stilul de joc! Mai știu, aproximativ, și lemnul ce mi-ar trebui!Răm?n niște necunoscute timpul de alocat și disponibilitatea! în rest, stau OK! ))
          lemn Xiom Stradivarius/ BH-Xiom Vega negru maxim/FH-Xiom Omega V roşu maxim

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X