Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nelamurire

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nelamurire

    La turneul de la Lazarea, adversarul meu serveste in mod repetat din mana. Il rog sa serveasca corect dar continua in acelasi mod. Solicit arbitraj. Gelu Vladoiu se ofera sa arbitreze, dar si in prezenta arbitrului, adversarul serveste la fel. Arbitrul ii atrage atentia, dar el nu recunoaste nici in ruptul capului ca ar gresi cu ceva. Pana la urma, apeleaza la alta metoda de a-si enerva adversarul: la scorul de 11-10 pentru mine, el sustine ca e 11-10 pentru el, incercand sa fure 2 puncte. In acel moment si-a atins scopul, a reusit sa ma scoata din minti si l-am apostrofat facandu-l nesimtit. N-a fost de acord ca e nesimtit si a sarit la bataie. Am avut noroc cu Gelu, care a intervenit si a reusit sa ne potoleasca. Dar dupa asta Gelu a plecat si a venit Paly, care, ca sa aplaneze conflictul, a spus ca in Amatur, fiecare are dreptul sa serveasca cum vrea. Pentru a nu-l pune in pozitie proasta, am inghitit decizia lui, desi nu cred ca a fost cea corecta. In mod normal, trebuia sa ne asigure arbitrajul pana la terminarea meciului.
    Regulamentul circuitului Amatur pe 2019, stipuleaza ca jocurile din circuitul Amatur se desfasoara respectand regulile jocului de tenis aprobate de ITTF si FRTM, care spun clar ca srviciul corect este daca inaltimea mingii fata de palma, este > 16 cm.
    Este oare atat de greu sa respectam regulile pe care noi ni le-am impus ?
    Rog conducerea Amatur sa ia masuri pentru viitor, sa se respecte toate regulile impuse de regulament, pentru a nu se mai crea premizele unor astfel de conflicte, care nu fac placere nimanui.

  • #2
    Si nu sunteti singurul care a patit asa ceva! Parca le dai in cap cind le spui sa nu serveasca din mina! Dar na! Asta e! Sa fim sanatosi! Restu detalii!

    Comentariu


    • #3
      Dl. Matei,
      Aceste situatii de serviciu neregulamentar sunt de regula semnalate de catre jucatorii care servesc regulamentar, adica tin mingea in palma deschisa si o arunca in fata corpului cel putin o lungime de paleta.
      De ce ar trebui sa se respecte acest lucru de a servi regulamentar cred ca este lesne de inteles pentru majoritatea dintre noi.
      Eu cred ca exista 2 tipuri de jucatori care servesc cum nu trebuie:
      1. unii care nu stiu sa serveasca decat asa, si nu pot fi schimbati niciodata
      2. ceilalti care stiu sa serveasca si frumos, dar pentru a face puncte mai usor adopta aceasta metoda neconventionala

      Pentru a putea sa mai reducem din numarul lor, eu propun sa deschidem in acest post al dvs. o lista cu jucatorii care adopta astfel de practici pentru a castiga puncte si de cele mai multe ori meciul intreg.

      Bineinteles ca fiecare nominalizare ar trebui insotita de un argument foto sau video care sa dovedeasca aceasta ticalosie a unora.
      Primiti consideratia mea!
      Ultima editare de gpopescu; 13.feb.2019, 11:04. Motiv: edit
      blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

      Comentariu


      • #4
        Cred ca ar fi o lista foaaaaarte lunga...

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Bogdan V Vezi post
          Cred ca ar fi o lista foaaaaarte lunga...
          Cu siguranta Bogdane, dar odata ce o sa.si vada numele pe aceasta lista, probabil ca unii dintre ei o sa si ia masuri in acest sens...
          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Bogdan V Vezi post
            ar fi o lista
            Bogdane, e cine o are mai lunga, e cine o are mai mica, dar ideea e ca atat nea Titi cat si eu asteptam un raspuns oficial de interpretare a regulamentului AmaTur din partea celor avizati.

            Cert e ca nici la TF de la Alba Iulia, unde erau scorere, dar si fiecare dintre noi aveam 2 sau 3 meciuri unde tineam scorul cu scorerul si scorul setului/meciului pe foaia de arbitraj, deci nici macar la Alba n-am avut arbitraj...

            Mi s-a intamplat de doua ori la zeci de turnee organizate, din cate-mi aduc aminte ca sa avem probleme cu aruncatul mingii. Acum, respectiv undeva in septembrie 2o17, tot cu un jucator din Toplita, plus un coleg din Sibiu. Eram cu Apian, si n-am gasit o solutie, nici atunci neavand arbitru profi la fata locului...

            A, si mi s-a intamplat, cred ca tot asa, de vreo doua ori la 15o de turnee unde am participat ca adversarul sa incerce sa-mi demonstreze ca unul dintre servele mele de rever are numai 13-14 cm...

            Tot printre amatori am invatat, dar nu in AmaTur, ca intre seturi paleta mea ar trebui sa fie asezata pe masa... 9o% dintre jucatori - daca am observat bine - nu o aseaza pe masa, dar mare noroc ca n-avem arbitri, caci si colegii care sustin sus si tare ca ei dau 1oo sau 1o1% din servele lor extrem de corect si-ar da seama ca incalca si ei binisor regulamentul ITTF, FRTM, etc. etc.

            Deci, asteptam mai multi cu curiozitate.

            Nea Titi, Va salut cu respect, si-mi pare rau de atmosfera de la acel meci. Suntem diferiti si nu e usor de gestionat...
            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
            Tel : 0742 257 995

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de PaliHR Vezi post
              Eram cu Apian, si n-am gasit o solutie, nici atunci neavand arbitru profi la fata locului...
              Că tot veni vorba de mine, eram odată la Dej si m-a chemat unul din jucători să arbitrez pe tema asta. După vreo cateva minute incă tot nu mi-am dat seama care servea mai evident din m?nă ... in cele din urmă i-am lăsat în pace și m-am dus să beau o cafea.
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                cu totii avem atfel de intamplari. Personal, cand am intalnit asemenea adversari, le-am cerut sa serveasca cat de cat corect. Chiar daca nu se conformau, am continuat jocul fara sa le mai atrag atentia... e destul de interpretabila chestiunea servei si se deschid controverse aprinse la masa de joc.
                Chestia se transeaza printr-un "gentlemen's agreement" . Daca nu se ajunge la un acord, cel mai bine este ca cel care reclama sa o lase asa si sa joace in continuare
                JOOLA Zelebro
                FH Joola Rhyzer Pro 45
                BH Joola Rhyzer Pro 45

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de FlorinBN Vezi post
                  Că tot veni vorba de mine, eram odată la Dej si m-a chemat unul din jucători să arbitrez pe tema asta. După vreo cateva minute incă tot nu mi-am dat seama care servea mai evident din m?nă ... in cele din urmă i-am lăsat în pace și m-am dus să beau o cafea.
                  ...Si ei si-au spart capetele ��

                  - - - Actualizat - - -

                  Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                  cu totii avem atfel de intamplari. Personal, cand am intalnit asemenea adversari, le-am cerut sa serveasca cat de cat corect. Chiar daca nu se conformau, am continuat jocul fara sa le mai atrag atentia... e destul de interpretabila chestiunea servei si se deschid controverse aprinse la masa de joc.
                  Chestia se transeaza printr-un "gentlemen's agreement" . Daca nu se ajunge la un acord, cel mai bine este ca cel care reclama sa o lase asa si sa joace in continuare
                  Este ca si cand politicienii nostri ne fura,si noi, ca sa fim domni, tacem din gura.

                  Comentariu


                  • #10
                    Eu cred ca cei care au astfel de practici (la serviciul neregulamentar ma refer strict), sunt si cei care fac exceptie de la respectarea regulilor si regulamentelor in viata de zi cu zi in tot ceea ce fac, nu numai la masa de tenis.
                    Ceea ce ramane in urma noastra sunt numai faptele, bune si rele.
                    Acest lucru este un fapt, care vad ca este confirmat de mai multi colegi, si este unul rau.
                    Ar putea fi indreptat printr.un fapt bun, acela de a se lua o masura de respectare a Regulamentui de Joc...
                    Asadar, asteptam de la cei care se autointituleaza Comitetul Director Executiv, numiti sau alesi de comunitatea Amatur sa ia o masura in acest sens, de respectare a Regulamentului de Joc.

                    Fapte stimati domni, nu vorbe!

                    Nota:
                    Puteti incepe prin deschiderea acelei liste, si o sa vedeti ca lucrurile pot fi schimbate.
                    Ultima editare de gpopescu; 13.feb.2019, 14:25. Motiv: edit
                    blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                    Comentariu


                    • #11
                      Da, eu m-am oferit mai degabă să aplanez conflictul decât să arbitrez. Omul nu a vrut să serveasca corect, i-am dat stop de cateva ori, trebuia să-l penalizez cu pct pierdut, dar am zis să nu ridic nivelul la starea imediat următoare.
                      Apăi despre servă este mult de discutat si nu prea, unii aruncă mingea spre inapoi, altii bat excesiv din picior, altii ascut unghiile când dau drumul la minge. Aproape toti cunosc regula de bază, dar au impresia că merge si asa.
                      Pali, când esti arbitru tu decizi, chiar dacă gresesti , decizia iti apartine si /dar trebuie respectată.
                      Au fost arbitri de talie mondială , (in toate sporturile ) si nu cred că este unul care nu a gresit, majoritatea neintentionat.
                      Conflictul de la Lăzarea rămâne acolo, nu are nevoie de o altă decizie sau părere a Comitetului Director.
                      Concluzia mea este că Matei Dtru are dreptate vis-a-vis de meci, dar nu are voie să-l facă nesimtit pe adversar.

                      Stiu, incep discutiile pe tema că vezi doamne am fost provocat, si totusi...
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #12
                        Dl. Matei va inteleg situatia si am intalnit-o si eu de multe ori. Ma enerveaza dar incerc sa maschez cat mai mult acest lucru. Am vazut insa destule cazuri in care unul dintre jucatori atragea atentia celuilalt. Din ce am observat cu cat ii atragi atentia unui jucator cu atat va persista in acel lucru, numai sa te enerveze. Putini sunt cei care accepta ca fac ceva incorect. Decat sa-mi fac nervi si mai multi, ma concentrez pe retur. Un retur bun poate face mult mai mult decat o cearta. Multi evita sa mai foloseasca serva respectiva atat de des, uneori chiar renunta complet la ea. Din pacate n-am gasit solutie pentru 2-2 la seturi si 10-10 in setul decisiv, cand adversarul, care pana atunci a servit cat de cat corect, scoate din buzunar o astfel de serva si nici macar nu stii ce te-a lovit si nici nu mai poti cere arbitraj.
                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                        FH: Butterfly Dignics 05
                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Mihai905 Vezi post
                          Dl. Matei va inteleg situatia si am intalnit-o si eu de multe ori. Ma enerveaza dar incerc sa maschez cat mai mult acest lucru. Am vazut insa destule cazuri in care unul dintre jucatori atragea atentia celuilalt. Din ce am observat cu cat ii atragi atentia unui jucator cu atat va persista in acel lucru, numai sa te enerveze. Putini sunt cei care accepta ca fac ceva incorect. Decat sa-mi fac nervi si mai multi, ma concentrez pe retur. Un retur bun poate face mult mai mult decat o cearta. Multi evita sa mai foloseasca serva respectiva atat de des, uneori chiar renunta complet la ea. Din pacate n-am gasit solutie pentru 2-2 la seturi si 10-10 in setul decisiv, cand adversarul, care pana atunci a servit cat de cat corect, scoate din buzunar o astfel de serva si nici macar nu stii ce te-a lovit si nici nu mai poti cere arbitraj.
                          Comportamentul fata de astfel de practici, depinde in mare masura de buna functionare a sistemului nervos. Din pacate, unii dintre noi avem sistemul nervos erodat de timp si stres si nu mai rezistam la acest gen de stimuli.

                          Comentariu


                          • #14
                            Bineînțeles că, fiind o competiție de amatori, primează aspectul informal în fața celui regulamentar. Adică, se mai poate servi și din m?nă...se mai poate continua jucarea punctului chiar dacă o minge de la masa cealaltă se plimbă pe undeva prin colțul țarcului...se mai poate anunța greșit scorul, că doar n-am omor?t pe nimeni...

                            însă, dacă un anumit participant chiar vrea să ia în serios un meci, atitudinea lui trebuie considerată demnă de respect și...respectată. Iar dacă i se pare că are nevoie și de arbitru, corect ar fi să fie arbitrat...până la capăt. Adică cel care arbitrează să nu mai facă compromisuri până la sf?rșitul meciului. Dacă e nevoie de avertisment, să dea avertisment. Dacă e nevoie de penalizare cu un punct, să penalizeze cu un punct, ș.a.m.d.

                            Domnule Matei, eu în locul dumneavoastră aș fi dat nume aici. Iar în locul altor competitori care, de exemplu, vă respectă în general atitudinea și jocul, când m-aș fi întâlnit în meci direct cu domnul în cauză, i-aș fi cedat meciul la primul serviciu din m?nă. E un meci pierdut, într-adevăr, dar nu știu ce satisfacție ar mai putea avea cineva să câștige vreo 5-6 seturi, poate chiar meciuri, fără să joace, deși adversarul a fost la masă...

                            Comentariu


                            • #15
                              Am si eu o nedumerire...

                              Organizatorul trebuie sa asigure arbitru priceput-profi sau chiar si nepriceput-amator?

                              O parte din opinii sunt intr-o anume directie, o parte in cealalta.
                              Noi gresim si la tinutul scorului cu scorer, suntem mai obisnuiti cu masa, nu cu scaunul.
                              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                              Tel : 0742 257 995

                              Comentariu


                              • #16
                                chiar de-ar fi amator (de exemplu un jucător din altă grupă care nu are meci), orice ''arbitru'' vede mai bine situațiile care ridică probleme: scor, serviciu sau alte elemente de joc neregulamentare, comportament nesportiv, etc.
                                oricât de echidistant sau fair-play este cineva, când e vorba să câștige un punct în loc să-l piardă...va judeca în favoarea lui, firesc.
                                arbitrul nu face puncte, nu-l interesează să fie pe locul 1 sau 2 în grupă...pentru că el nu joacă

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                  Regulamentul circuitului Amatur pe 2019, stipuleaza ca jocurile din circuitul Amatur se desfasoara respectand regulile jocului de tenis aprobate de ITTF si FRTM, care spun clar ca srviciul corect este daca inaltimea mingii fata de palma, este > 16 cm.
                                  Este oare atat de greu sa respectam regulile pe care noi ni le-am impus ?
                                  Rog conducerea Amatur sa ia masuri pentru viitor, sa se respecte toate regulile impuse de regulament, pentru a nu se mai crea premizele unor astfel de conflicte, care nu fac placere nimanui.
                                  Sunt situatii rare de acest fel in amatur ,dar sunt .PACAT.
                                  Problema solutionarii eu o vad astfel ,ca sa elimini asa ceva din amatur ar fi bine ca pe viitor la orice fel de concurs fie el B sau A sau A+ ORGANIZATORUL SA ADUCA AMINTE la inceputul fiecarui concurs cateva reguli de disciplina si mod de desfasurare.
                                  E o idee care sper sa duca acolo unde trebuie.
                                  Am avut ocazia sa vad lucruri si comportamente mult mai urate pe care unii nu gandesc ca jignesc sau mai rau ca in sala sunt si copii care sunt viitorul amaturului si ce vad aia vor face .
                                  Eu unde am putut am fost cu foarte multi copii dupa mine dar ceea ce au vazut si auzit ei am preferat sa nu mai gresesc si sa-i educ despre sport asa cum este de fapt scopul lui,de a forma caractere de oameni curajosi ,drepti si sanatosi prin concursuri organizate acasa.
                                  PACAT ,PACAT ,PACAT..........
                                  Blade . PHOTINO
                                  Fh. Tibhar ev. Mx-p
                                  Bh.:Tibhar ev. Mx-p MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am incercat sa gasesc o definitie completa a tusului.
                                    Nu am reusit s.o gasesc.AM CITIT CANDVA ,UNDEVA .......referitor la acst aspect si din ce imi aduc aminte sunt trei situatii:
                                    1. locul loviturei mingei in tre liniile imaginare ca prelungire a marginei mesei-indiferent de directie punctul este considerat bun pt cel care a lovit mingea
                                    2. lovitura mingei este din extralateral,nu trece peste fileu ci pe linga stalpul fileului - treaiectorie ascendenta sau orizontala tus valabil
                                    - traiectorie descendenta tus nevalabil
                                    3. lovitura mingei se face in zona marginei mesei si trece peste fileu--indiferent de traiectoria mingei se considera tus valabil

                                    INTREBARE: Poate cineva sa mi indice unde am citit asa ceva,ca sa nu mai caut .........nu spun ca cine!
                                    Multumesc anticipat,

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X