Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi pentru o paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfaturi pentru o paleta

    Bine v-am gasit.
    Sunt un jucator de tenis amator, de nivel incepator spre mediu maxim. Am mai participat la turnee amatur dar mai mult de 2-3 victorii in grupe nu am realizat. Insa vreau sa avansez in acest sport si sa ma antrenez mai intens.
    Joc cu un lemn off si fete xiom pro de 2mm. Mi se pare o paleta prea rapida si as vrea sa imi fac una mai controlabila.
    Ca stil de joc nu ma axez doar pe ceva strict, ci joc cat de cat complex, adica imi place si sa plasez mingi tehnic pe masa, de langa ea si sa atac prin topspin puternic de la semidistanta. Incerc sa servesc cat mai diferit si cu spin, dar am probleme deocamdata in a scoate toate servele dificile, puternice si cu spin ale adversarilor. Folosesc si lovituri chop si loop si topspin si drepte, capace, etc

    M-am uitat destul de mult pe internet, la pareri despre diverse lemne si fete, dar nejucand cu ele nu stiu ce sa aleg. M-ar interesa ceva off dar cu foarte mult control.

    Am vazut pareri foarte bune despre lemne ca
    DHS Hurricane 301
    Butterfly Innerforce Layer ALC


    si fete ca
    Yasaka Razka 7 Soft
    Victas 01 Stiff
    Victas 01 Limber


    Ma puteti ajuta cu sfaturi in confectionarea unei palete off, nu chiar foarte rapida, insa cu un control ridicat? M-ar interesa daca din combinarea optiunilor alese de mine ar reiesi o astfel de paleta?

  • #2
    Postat în original de arin Vezi post
    Bine v-am gasit.
    Sunt un jucator de tenis amator, de nivel incepator spre mediu maxim. Am mai participat la turnee amatur dar mai mult de 2-3 victorii in grupe nu am realizat. Insa vreau sa avansez in acest sport si sa ma antrenez mai intens.
    Joc cu un lemn off si fete xiom pro de 2mm. Mi se pare o paleta prea rapida si as vrea sa imi fac una mai controlabila.
    Ca stil de joc nu ma axez doar pe ceva strict, ci joc cat de cat complex, adica imi place si sa plasez mingi tehnic pe masa, de langa ea si sa atac prin topspin puternic de la semidistanta. Incerc sa servesc cat mai diferit si cu spin, dar am probleme deocamdata in a scoate toate servele dificile, puternice si cu spin ale adversarilor. Folosesc si lovituri chop si loop si topspin si drepte, capace, etc

    M-am uitat destul de mult pe internet, la pareri despre diverse lemne si fete, dar nejucand cu ele nu stiu ce sa aleg. M-ar interesa ceva off dar cu foarte mult control.

    Am vazut pareri foarte bune despre lemne ca
    DHS Hurricane 301
    Butterfly Innerforce Layer ALC


    si fete ca
    Yasaka Razka 7 Soft
    Victas 01 Stiff
    Victas 01 Limber


    Ma puteti ajuta cu sfaturi in confectionarea unei palete off, nu chiar foarte rapida, insa cu un control ridicat? M-ar interesa daca din combinarea optiunilor alese de mine ar reiesi o astfel de paleta?
    salut arin,

    esti din bucuresti sau din provincie? (in bucuresti sunt 4-5 locuri de unde poti cumpara lemn si fete noi). nu vreau sa dau nume, ca sa nu se interpreteze ca te directionez (sunt linkuri aici pe forum la sectiunea vanzare-cumparare), e alegerea ta, in functie de ce citesti la fiecare in parte.

    la modul general, cu cat cresti viteza, cu atat pierzi controlul, e o chestie de fizica! daca spui ca set-upul (lemn + fete) pe care-l ai acum iti creeaza deja dificultati (e f reactiva paleta ta la serve...), firesc ar fi sa-l schimbi cu unul mai moale ca sa obtii mai mult control. in niciun caz cu unul mai rapid!

    PS: ia legatura cu una dintre persoanele care comercializeaza echipamente dedicate tt-ului, ii povestesti despre jocul tau, ii spui cu ce joci, ce buget ai, poate va vedeti sa-i atati ce joci, si in functie de toate astea o sa-ti recomande ceva potrivit...
    sfatul meu este - si cred ca sunt in asentimentul tuturor - , sa nu cumperi dupa ureche bazandu-te pe ce citesti pe net si pe ce ti se pare ca ti s-ar potrivi, fiindca n-ai experienta si sunt sanse mari sa dai banii aiurea...
    Viscaria
    FH - tenergy 05
    BH - tenergy 05 fx

    Comentariu


    • #3
      Din pacate sunt din provincie dintr-o localitate mica unde nu prea se joaca tenis, nu pot sa probez lemne, fete un timp mai indelungat.
      De aceea trebuie sa ma orientez spre echipamentele despre care se scriu review-uri bune, apoi sa vad daca mi se potrivesc le pastrez, daca nu vand, trec mai departe..
      Practic am nevoie de un lemn si fete - off sau off cu un control foarte bun. Banuiesc ca totusi sunt cateva repere in aceasta categorie..
      Ultima editare de arin; 21.mar.2019, 00:04.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de arin Vezi post
        Din pacate sunt din provincie dintr-o localitate mica unde nu prea se joaca tenis, nu pot sa probez lemne, fete un timp mai indelungat.
        De aceea trebuie sa ma orientez spre echipamentele despre care se scriu review-uri bune, apoi sa vad daca mi se potrivesc le pastrez, daca nu vand, trec mai departe..
        Practic am nevoie de un lemn si fete - off sau off cu un control foarte bun. Banuiesc ca totusi sunt cateva repere in aceasta categorie..
        salut,

        poate ca problema principala e ca joci cu un lemn off si poate ca ar trebui sa joci cu un lemn allarround, te-ai gandit la asta vreodata?!...cert este ca esti la inceput si n-ai repere! tenisul de masa e ca sofatul: nu poti dobandi control si experienta "mergand de la inceput cu viteza" mare, ci cu viteza mica, si pe masura ce ai control o sa cresti si viteza. nu invers, ca asa e firesc.

        PS: gandeste-te la banii tai si nu-i cheltui pe "ghicite", incercand lemne peste lemne, in baza unor recenzii de pe net, cu speranta ca-l vei gasi pe ala "norocos"! recenziile de pe net au valoare orientativa. de multe ori fiecare lemn, din aceeasi serie, e cu aia ma-sii, unul e putin mai greu, altul e mai rigid, altul mai flexibil, in concluzie poate sari diferit fata de ce-ai cititu tu pe NET!...nu poti lua de "sfant" o recenzie de pe net, tu nestiind deloc acel lemn sau macar unul similar ca saritura!

        poti scapa de corvoada asta f usor vorbind cu cineva care vinde asemenea echipamente si care te poate consilia dupa ce-i povestesti ce joci, cu ce joci si MAI ALES ce te nemultumeste la paleta actuala...in functie de toate astea, acea persoana o sa-si faca o imagine mai aproape de "adevar" despre jocul tau si o sa-ti poata recomanda lemnul X cu fetele Y...

        sper sa te fi ajutat. chiar imi doresc asta, pentru ca si eu am trecut oarecum prin aceeasi experienta si incerc sa te "scutesc" de timpi morti si bani cheltuiti neinspirat, ca sa nu mai vorbim de frustrarile pe care ti le poate aduce o paleta care nu ti se potriveste....iar daca asta se repeta, e si mai trist...

        - - - Actualizat - - -

        Postat în original de arin Vezi post
        Din pacate sunt din provincie dintr-o localitate mica unde nu prea se joaca tenis, nu pot sa probez lemne, fete un timp mai indelungat.
        De aceea trebuie sa ma orientez spre echipamentele despre care se scriu review-uri bune, apoi sa vad daca mi se potrivesc le pastrez, daca nu vand, trec mai departe..
        Practic am nevoie de un lemn si fete - off sau off cu un control foarte bun. Banuiesc ca totusi sunt cateva repere in aceasta categorie..
        daca-mi lasi nr tau de telefon aici, te sun si putem vb mai multe...
        Viscaria
        FH - tenergy 05
        BH - tenergy 05 fx

        Comentariu


        • #5
          Multumesc de raspuns, poate vorbim la telefon.

          Oricum, ideea pe care am plecat este clar de a-mi face un set-up mai domol si mai de control fata de cel de acum, dar totusi sa aiba putina putere cand vreau sa inchei un punct cu un topspin sau smash in forta. Nu-mi place sa joc aparandu-ma, vreau sa ma ajute paleta cand am nevoie sa lovesc tare.

          De aceea dupa parerea mea caut un lemn compozit, carbon sau Arylate cu "mai multe viteze" - cum se zice.
          Fete cu control dar si oarece spin si viteza, care sa fie mai putin sensibile la spinul adversarului.
          Si atat lemnul cat si fetele sa-mi permita atat jocul controlat deasupra mesei cand se loveste incet, dar sa fie capabile si de lovituri in forta de la semidistanta.

          Lemn nu prea rigid, ci poate mai flexibil. Fete cu burete mediu 39-44 duritate. Ambele cu dwell time mare pentru control si spin.


          Cam astea sunt parerile mele de incepator.
          Nu este usor de cerut parerea doar de la o singura persoana cred, pentru ca poate fi o parere personala in functie de ce echipamente are la vanzare, sau cu ce joaca. De asta am zis ca intreband pe forum, poate obtin mai multe raspunsuri, pareri.. Macar o mica lista de lemne si fete. De asta as avea nevoie.

          Comentariu


          • #6
            Ceea ce cauti nu prea exista: vrei si control si viteza si spin si paleta sa aiba forta sa termini punctul. Controlul este invers proportional cu viteza. De asemenea cu cat o fata ofera mai mult spin cu atat ea va fi mai sensibila la spinul adversarului. Nu exista fata care sa genereze mult spin si sa fie imuna la ce da adversarul.

            Pana la a cauta o noua paleta intreaba-te daca e prea rapida paleta sau tehnica nu este corecta.
            Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
            FH: Butterfly Dignics 05
            BH: Tibhar Grass D.TecS

            Comentariu


            • #7
              Probează niște fețe chinezești, cu ceva booster in ele. Control bun la preluări serve, spin foarte bun, marea majoritate a timpului sar încet, insa daca pui forță bruta in ele, au viteza mai mult decât suficientă. Este cel mai apropiat lucru de ceea ce ?ți dorești, insa vine cu un lucru ce te condiționează. Mișcare si așezare la. Masa. Nu poți juca pasiv cu ele...

              Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                Probează niște fețe chinezești, cu ceva booster in ele. Control bun la preluări serve, spin foarte bun, marea majoritate a timpului sar încet, insa daca pui forță bruta in ele, au viteza mai mult decât suficientă. Este cel mai apropiat lucru de ceea ce ?ți dorești, insa vine cu un lucru ce te condiționează. Mișcare si așezare la. Masa. Nu poți juca pasiv cu ele...

                Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                salut claudiu,

                ....cu precizarea ff importanta ca fetele chinezesti te obliga la un alt tip de topspin (aviz celor care dau doar din mana topspinul): mult mai fizic, cu miscare mai ampla, pentru care iti trebuie o biomecanica f buna, altminteri te trezesti, in anumite situatii, ca nu arunci mingea peste fileu! so, cine a jucat cu fete europene s-ar putea sa nu-i placa fetele chinezesti tocmai din acest punct de vedere, ca trebuie sa muncesti mult mai mult....[/QUOTE]

                PS: dar daca boosterul le face sa arunce un pic mai tare.... poarte ca e o solutie.
                Ultima editare de Red1978; 28.mar.2019, 13:13.
                Viscaria
                FH - tenergy 05
                BH - tenergy 05 fx

                Comentariu


                • #9
                  Asa este, corect, te obliga la o miscare mult mai ampla, iar efortul fizic mult mai mare decat in cazul celor europene. Boosterul le face sa arunce mai tare la loviturile mai pasive, la contre, capace, facand fata sa arunce un pic mai "sus" si un pic mai incet la loviturile de retopspin, in raliuri, facand fata sa arunce un pic mai "jos".
                  Cu siguranta este o diferenta intre cele tipuri de fete, implicit cele 2 tipuri de lovituri, insa eu cred ca cel putin la nivelul nostru, loviturile sunt ample, (balet - desene pe pereti - poezie), nu compacte si puternice, asa cum sunt cele ale jucatorilor pro, asa incat nu cred ca ar fi o problema de "adaptare"...
                  Eu unul, intotdeauna am lovit larg, cu tot bratul, am dat topspin in toate mingiile, inclusiv in cele inalte de 1 metru deasupra fileului, asa ca pentru mine nu a existat o tranzitie a stilului, s-a potrivit manusa. Singura adaptare a fost unghiul la care pui capacele si dai contrele...

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu folosesc fete chinezesti, ci doar fete tensor, pentru ca nu le dau cu booster, nu le dezlipesc des.
                    O sa iau un lemn Butterfly Innerforce Layer ALC, dar nu stiu ce fete sa pun pe el..
                    Yasaka Razka 7 Soft
                    Tenergy 05 fx
                    Donic Acuda Blue P2
                    Xiom Vega Europe
                    Nu stiu care s-ar potrivi mai bine pentru acest lemn.

                    Comentariu


                    • #11
                      Joc eu de o vreme cu innerforce layer alc si pe el am incercat multe fete. cel mai bine mi s-a parut a se potrivi rakza 7 pe forehand si rakza 7 soft pe rever - ambele de 2.00 grosime, nu cea maxima; eu sunt jucator incepator si in principiu cautam la setup cam acelasi lucru despre care s-a scris in prinul post al acestui topic. combinatia layer alc cu rakzele de 2.00 mi s-a parut cea mai controlabila dintre toate combinatiile "rapide" din cate am incercat.

                      Lemnul, desi catalogat drept rapid, e destul de controlabil la loviturile incete, pentru ca are stratul de carbon la interior si cand nu dai tare nu se "activeaza" total, iar fetele rakza nu sunt foarte "saltarete", asa cum e tenergy-ul, de exemplu, fiind si mai putin reactive la spinul care vine de la adversar.

                      Si in prezent tot lemnul asta il folosesc cu rakza 7 pe forehand, doar ca pe rever mi-am pus o iarba (cu buretel de 1 mm) care, culmea, se pupa si ea foarte bine cu lemnul asta...
                      Ultima editare de bobocviorel; 30.mar.2019, 01:52.

                      Comentariu


                      • #12
                        Imi puteti recomanda va rog niste fete pentru un lemn Butterfly Innerforce Layer ALC, cu ajutorul corora sa rezulte o paleta -OFF cu un control decent.

                        Comentariu


                        • #13
                          Arin, petreci mai mult timp pe forum decat la sala. Rezolva problema cat mai rpd, ia si tu doaua fete gen:

                          T05 fx
                          Andro rasant beat
                          Donic blufire m2/3
                          Rakza 7 soft
                          ....... Lipeste-le pe alc si gata. Nu vei gasi niciodata setupul mult imaginat, crede-ma pierzi timpul si al tau si al colegilor cu posturi inutile. Ai pe acest forum o gramada de informatii, iti este doar lene sa le citesti si ceri ceva particular.

                          - - - Actualizat - - -

                          Oricum toti cand am fost incepatori nu am tinut cont de nici un sfat, am preferat sa ne spargem propriul cap si nu am luat in considerare experienta altora, sigur nici tu nu vei tine cont de nici un sfat, vei alege tot ce crezi tu ca e mai bine.
                          FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X