Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

    Postat în original de vali
    Bune precizari
    In lumina lor Xiom Strato e tata topspinului atunci. Nu degeaba mi-a placut mie cu o combinatie de Skyline Tg2 pe Fh si Sriver G2 pe rever. Mergea paleta ca unsa , plecau numa soparle din ea.
    O surpriza placuta in gama Xiom este Xiom Aria, care s-ar putea sa fie "mama" topspinului.
    Am avut un lemn Aria, dar eram in febra cautarilor si l-am vandut unui prieten.
    De curand am imprumutat acelasi lemn si am jucat cu el. Surpriza a fost foarte placuta: mingii lovite de jos cu viteza intrau pe masa, topspin usor de dat datorita lemnului nu foarte gros, dar destul de rigid, fara vibratii, intr-adevar mai slab la "slice-uri"
    De asemenea, loviturile de la distanta medie, extrem de exacte, as spune chiar surprinzator.
    Setup-ul pe care l-am folosit era cu fete Donic JP soft 2,0mm (cam usurele pt. gustul meu, dar...)
    Recomandarile producatorului sunt maxime pe toate tipurile de topspin + fast-attack, ceea ce pt. 5 straturi numai lemn, este o performanta. Pretul la dl. Gelu este in jur de 150 lei, ceea ce mi se pare foarte convenabil.
    http://www.xiomtt.com/products/product_ ... s=&start=0
    HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
    HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
    Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

    Comentariu


    • #27
      Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

      Mda, ce zici tu combinat cu ce scrie acolo chiar te pune pe ganduri. Intr-adevar pare lemnul ideal pt atacanti. Are rating mare si pt "fast-atack".
      Blade DHS PG 2
      FH: DHS Hurricane 3
      BH: Stiga Airoc Astro M

      Comentariu


      • #28
        Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

        Care lemn dintre STRATO , IGNITO , AXELO vibreaza mai putin?Ce legatura exista intre grosime vs vibratii?
        Blade:tb Spark fl
        FH: Butterfly Tenergy 05
        BH: Grip-s Europe

        Comentariu


        • #29
          Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

          Interesant topic.
          Intervin si eu pentru a gasi, in urma impartasirii experientei voastre, raspunsurile care sa ma ajute sa migrez de la un lemn la altul pentru a obtine cel mai potrivit setup. Prin cel mai potrivit setup inteleg acea combinatie care sa mi se para confortabila, sa nu ma dezamageasca la o lovitura sau alta.Nu sunt un super jucator, joc cu palete profi doar de un an de zile si am trecut deja prin vreo trei combinatii.Aceste migrari sunt si mofturi pe de-o parte dar si incercari de-a gasi ceva potrivit. Vad tenisul ca mijloc de relaxare, nu am obiective indraznete (turnee, palmares) si caut bucuria in joc. Deci, nu vreau sfaturi de genul ?antreneaza-te si lasa cautarile? pentru ca stiu ce am de facut.
          In ultimul timp am jucat cu Hammond simplu pe Nittaku Septear. De vreo 2 saptamani joc cu Schlager Carbon + Torpedo+ Bryce FX. Schlagerul e prea rapid si prea greu dar imi place feelingul, lemn solid care nu vibreaza. Culmea, pana nu am jucat mai mult timp cu Schlager Carbon, credeam ca Septear nu vibreaza, dar m-am inselat. Asa ca trebuie sa ma gandesc la un lemn cu profilul Septearului (poate o idee mai rapid) dar care sa nu vibreze, sa-mi dea impresia de solid si care sa nu fie nici caramida (greu ca Schlagerul).Si sa se potriveasca cu HammondProBeta, pentru ca asta intentionez sa-mi cumpar ca sa nu mai tot lipesc.
          Aveti vreo idee? Domnul Popescu(Tibi) mi-a recomndat Strato.
          Multumesc.
          Hurricane III (by Nittaku)
          Jun Mizutani ZLC
          Nittaku Hammond Z2

          Comentariu


          • #30
            Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

            Schlager Light OFF. E unul de vanzare pe forum. E un lemn minunat.
            Sau Xiom Power. Excelent.
            Lemn- Bty Viscaria
            FH - TENERGY 05
            BH - TENERGY 80

            Comentariu


            • #31
              Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

              Postat în original de cezarhtn
              Care lemn dintre STRATO , IGNITO , AXELO vibreaza mai putin?Ce legatura exista intre grosime vs vibratii?
              Axelo are grosime de 7,3mm, Strato 6,8mm, Ignito 6,2mm
              Axelo nu vibreaza deloc, e drept ca nu l-am incercat cu fete chinezesti.
              Am jucat si cu Strato cu Xiom Omega III asiatic si de asemenea nu vibra deloc.
              Cu Ignito nu am jucat, nu ma pot pronunta.
              In general, cu cat lemnul este mai gros, este mai rigid si vibreaza mai putin.
              Cele mai subtiri au avantajul ca dau topspin mai usor, dar au sanse mai mari sa vibreze.
              De asemenea, conteaza si ce fete pui pe lemn, cele dure pot vibra mai usor, cele moi nu.
              Astfel, poti prepara o combinatie de lemn mai gros care sa vibreze, in timp ce unul mai subtire sa nu vibreze, functie de ce fete le atasezi.
              HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
              HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
              Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

              Comentariu


              • #32
                Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                Multumesc mult pt. informatii.Ai incercat tenergy 05 pe Axelo?Cum se prezinta fata de Xiom Vega Pro la spin ,viteza si control?
                Blade:tb Spark fl
                FH: Butterfly Tenergy 05
                BH: Grip-s Europe

                Comentariu


                • #33
                  Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                  Postat în original de cezarhtn
                  Multumesc mult pt. informatii.Ai incercat tenergy 05 pe Axelo?Cum se prezinta fata de Xiom Vega Pro la spin ,viteza si control?
                  Nu am incercat Tenergy pe Axelo. Am "vanat" un Butterfly Kreanga Carbon care este destul de dificil de gasit si planuiam sa il "cuplez" cu Tenergy 05/64 asa ca nu am facut incercarea cu Axelo.
                  Sunt convins ca ar merge de minune, Axelo este un lemn rigid cu mult control, mai gros decat Kreanga (6,6mm)
                  Totodata, de dragul brandului, am decis sa pun fete Xiom pe lemn Xiom si fete Butterfly pe lemn Butterfly, poate si datorita faptului ca am incercat multe combinatii in ultima vreme.
                  Cand au aparut fetele Xiom Vega Pro, am cumparat o pereche de la dl. Gelu si am renuntat la Donic Coppa JO Platin pe care le aveam pe Axelo. Fata de Coppa Platin, Vega au ceva mai putina viteza, mai mult control si mai mult spin.
                  De asemenea, este greu sa faci o comparatie pertinenta si perfecta intre Tenergy 05 si Vega Pro.
                  Unii sunt partizanii lui Tenergy, altii ai lui Vega.
                  Ca efect si control, as putea spune ca sunt relativ similare. Duritatea buretelui desi raportata diferit (36 grade Tenergy si 47,5 grade Xiom) este relativ la fel la apasarea degetului si la cum sare mingea.
                  Ce pare un pic diferit este viteza cu care mingea loveste masa, pare ceva mai mare si mai incomoda la Kreanga cu Tenergy.
                  Posibil si din cauza lemnului care este deosebit, are "ceva", o suplete, o manevrabilitate si un "feeling" pe care eu nu l-am mai intalnit. Parca pui mingea cu mana, este ceva ce caut demult. De fapt se stie, Kreanga are un foarte bun raport viteza/control, este rapida precum un carbon, dar are control precum un lemn "all wood"
                  HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
                  HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
                  Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                    Duritatea buretilor data de comerciant poate fi inselatoare .
                    Cazul Butterfly - cica Bryce e 35 de grade
                    .Uite o lista cu adevaratele duritati :
                    http://oneofakindtrading.com.au/spon...ess_table1.htm
                    Blade DHS PG 2
                    FH: DHS Hurricane 3
                    BH: Stiga Airoc Astro M

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                      Si ca o comparatie - dimensiuni : Strato vs Primorac Carbon :

                      Primorac Carbon
                      A , B , C , D , E , F , G
                      157 , 100 , 257 , 28 , 29 , 150 , 6.86
                      Xiom Strato
                      A , B , C , D , E , F , G
                      157.5, 100.5 , 258 , 29.5 , 25 , 149.5 , 7
                      Blade DHS PG 2
                      FH: DHS Hurricane 3
                      BH: Stiga Airoc Astro M

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                        Postat în original de vali
                        Duritatea buretilor data de comerciant poate fi inselatoare .
                        Cazul Butterfly - cica Bryce e 35 de grade
                        .Uite o lista cu adevaratele duritati :
                        http://oneofakindtrading.com.au/spon...ess_table1.htm
                        Da-mi voie sa comentez ca nici cele de aici pe care le-am mai vazut nu cred ca sunt 100% OK.
                        Ce este interesant este faptul ca de ex 47.5 grade date de Xiom (Vega Pro) sunt relativ echivalente cu 36 date de Butterfly(Tenergy)
                        Xiom Omega II european are duritate 40 nu 35 ca-n lista (http://www.tabletennisstore.us/p-38-xio ... ubber.aspx) iar daca joci cu vreun chinezism cu duritate 40 zici ca dai cu piatra-n minge.
                        Ca o curiozitate, ce lemn de la Xiom ti-ai pus ca avatar, e Strato cumva ?
                        HM Levi OFF- ST : T05/Rakza9
                        HM Levi OFF ST : T05/Donic slice
                        Nu poti atinge perfectiunea, ci doar sa tinzi la ea

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                          Da , Strato mi-am pus in avatar. Il astept cu infrigurare de la Tibi, iar pana atunci salivez la poza
                          Treaba cu gradele sta asa. Ce au pus aia pe ooak este masurat cu durometrul.
                          Eu zic ca in ce priveste Bryce FX , treaba sta cam cum zic ei , adica nu are 33 buretele cum zice Butterfly ci mul mai mult. Probabil din cauza tensionarii buretele se simte mai dur. El o fi de la mama lui 33 , dar daca este expandat inainte de lipirea cauciucului pe el, rezultatul este ceva mult mai tare decat specificatiile.
                          Chinezestile nu sunt tensionate de aceea se simt altfel (ca piatra) fata de buretii elastici tensionati.
                          Pe de alta parte ,la fetele chinezesti treaba e ca ei au variante mai multe de duritate la aceeasi fața deci pot avea si duritati de 40 si de 45 la Hurricane 2 de exemplu.
                          Blade DHS PG 2
                          FH: DHS Hurricane 3
                          BH: Stiga Airoc Astro M

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                            ce masoara ei cu durometrul este topsheet+burete si oricum pe o mostra mai subtire decat cea prevazuta in "stas"
                            Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                            FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                            BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                              cat despre comparatia duritate tenergy cu vega pro, este cunoscut faptul ca ESN foloseste o alta scara a duritatii decat cea cu care ne-am obisnuit de la bty
                              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                Postat în original de manyaku88
                                ce masoara ei cu durometrul este topsheet+burete
                                De fapt aceasta masuratoare este relevanta pt jucatori. Cu ce ma incalzeste ca un burete nelipit e de 33 iar dupa lipire devine 40 sau mai stiu eu cat? Cumpar fata si cand colo e mai tare decat credeam.
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                  nu am spus ca e rau, e foarte bine, dar in discutie era buretele si cum se simt ele similar chiar daca au cifre diferite ori o astfel de comparatie se poate face doar in prezenta unui tabel ca cel de la ooakt, al carui link l-ai postat, unde fețele au fost testate de acelasi aparat si se foloseste aceeasi scara
                                  Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
                                  FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
                                  BH: Tibhar Quantum X Pro Max

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                    Da, asa e.
                                    Un asemenea tabel e util pentru comparatie intre fete de la producatori diferiti.
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                      Postat în original de vali
                                      Postat în original de manyaku88
                                      ce masoara ei cu durometrul este topsheet+burete
                                      De fapt aceasta masuratoare este relevanta pt jucatori. Cu ce ma incalzeste ca un burete nelipit e de 33 iar dupa lipire devine 40 sau mai stiu eu cat? Cumpar fata si cand colo e mai tare decat credeam.
                                      Pt mine nu este relevant nimic in afara de senzatia subiectiva. Daca judecam fetele numai dupa duritatea specificata a buretilor, facem o greseala. Am intalnit fete care se simt elastice datorita topsheetului, desi sta pe un burete mai tare (ex. H3 Neo). Reversul este valabil. Un topsheet mai gros si mai rigid, pe un burete moale, nu este greu de gasit.
                                      Lemn- Bty Viscaria
                                      FH - TENERGY 05
                                      BH - TENERGY 80

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                        Postat în original de lagardere
                                        Postat în original de vali
                                        Bune precizari
                                        In lumina lor Xiom Strato e tata topspinului atunci. Nu degeaba mi-a placut mie cu o combinatie de Skyline Tg2 pe Fh si Sriver G2 pe rever. Mergea paleta ca unsa , plecau numa soparle din ea.
                                        Este intr-adevar, dar pierzi la control. Daca ai posibilitatea, incearca un Axelo sa vezi diferenta, plus rezerva de putere mai departe de masa.
                                        La ce ar avea Axelo control mai bun:topspin mai precis sau pui pe masa mai plasat si scurt cand joci mai defensiv.
                                        Care este totusi explicatia ca Strato e indicat pentru topspin desi are controlul mai mic,sa fie lemnul mai flexibil sau care e explicatia?
                                        Blade:tb Spark fl
                                        FH: Butterfly Tenergy 05
                                        BH: Grip-s Europe

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                          Asta cu controlul e o kestie subiectiva. Un lemn e mai potrivit pentru un tip de joc decat pentru altul si atat. Parerea mea...
                                          Blade DHS PG 2
                                          FH: DHS Hurricane 3
                                          BH: Stiga Airoc Astro M

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                            Pt curiosi ,aici niste poze mai in detaliu cu Xiom Strato.
                                            http://s931.photobucket.com/albums/ad151/unagidon/
                                            Blade DHS PG 2
                                            FH: DHS Hurricane 3
                                            BH: Stiga Airoc Astro M

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                              Am dat primele mingi cu Strato. E un lemn rapid in primul rand. Constructia e desavarsita : e ekilibrat (nu e head heavy) iar manerul ST foarte, foarte confortabil nici patratos in sectiune transversala (gen Butterfly), nici foarte oval(Yasaka, Stiga). Se vede ca cei de la XIom au studiat variantele de manere inainte pt a ajunge la ceva cat mai aproape de adevar.
                                              Feelingul e interesant - aduce un pic cu T1 de la Galaxy, mai ales la loviturile incete.
                                              Il intrece pe T1 cand dai tare: curios, cu T1 cand incepi sa dai tare parca viteza mingii nu creste liniar cu forta loviturii si mingea incepe sa pluteasca.Strato e mult mai liniar.
                                              Deocamdata Strato se pare ca , confirma asteptarile mele - e un lemn de topspin. Mingea se incarca cu mult efect , surprinzator pt un lemn asa rapid si rigid.
                                              Blade DHS PG 2
                                              FH: DHS Hurricane 3
                                              BH: Stiga Airoc Astro M

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                                Consider ca prizele de la Xiom sunt cele mai bune. Toate.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                                  Dupa inca o sedinta de antrenament pot zice ca Strato e lemnul ideal pt atacantii cu topspin din ambele parti . Foarte bun la topspin "muscat". Soft la feeling, am dat alternativ cu un Primorac Carbon , iar Strato are mai mult simtz Totul e sa dai fara compromisuri , topspin fara frica de a gresi. Viteza pare aceeasi ca si la Primorac, dar feelingul e mai soft si manevrabilitatea mai buna.
                                                  Blade DHS PG 2
                                                  FH: DHS Hurricane 3
                                                  BH: Stiga Airoc Astro M

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Comparatie XIOM STRATO vs AXELO vs BTY SCHLAGER CARBON

                                                    Multumesc Vali pentru impresiile tale. Si mie mi-a placut foarte tare Strato cand l-am incercat.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X