Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta foarte grea

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta foarte grea

    Ce masa credeti ca va avea setupul?

    (Da, stiu, se recomanda palete cu masa mica, pentru a le putea accelera repede, etc, etc. Insa sunt unii jucatori care doresc o paleta FOARTE grea)

    Aici sunt poze cu materialele si masele lor.

    https://postimg.cc/gallery/276tt2vr4/







    Mai revin cu ceva consideratii mai inspre pranz.

    Spor la ghicit!

    - - - Actualizat - - -

    Teoria arata cam asa (grame):

    lemn 121,96

    fete 64.88

    62.85

    din fetele patrate cade cam 29,5%, deci raman 90,04 g

    lipici sa tot fie 3-4 g, banda de cant 2 g, face deja 218 g

    minus cele doua folii de protectie fete, 2 g, ajungem la 216 g

    Ramane de vazut in practica, pentru ca % de cazaturi din fetele patrate difera de la lemnul def la off si de la fete la fete, fiind legat de dimensiuni uzuale fete, care pot fi sau mai mici, sau mai mari, etc. Si nu mai tin minte pe ce lemn am calculat acel procent. Oricum, paleta va sari bine de tot peste 200 g.

    In fine ...
    un singur lemn DEF
    zeci de fețe diverse

  • #2
    Zici ca e ciocanul lui Thor ��
    Blade Buterfly Apolonia Tiago
    FH Tenergy 80
    BH Tenergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Din ce e facut lemnul? ca este foarte greu
      Macar are putere calorica mare? [emoji3]
      T05-ALC-T05
      Adrian Gorum

      Comentariu


      • #4
        mister ...
        in afara ca are 7 straturi de furnir, nu am idee de care ar fi.
        un singur lemn DEF
        zeci de fețe diverse

        Comentariu


        • #5
          Daca n-ai ce face poti sa te joci facand palete si cu astfel de lemne hobby. Oricum nu poti sa ai cine stie ce asteptari de la asa ceva.
          Ca fapt divers a venit o cunostinta la mine acum vreun an, cu un lemn chinezesc, cred ca era un Meteor vechi, pe care a vrut sa-i pun fete. Masura 162-165 cu 155-157 sau undeva pe acolo, grosime 0,8-0,9 cm si greutatea era undeva la 180-185 de grame. I-am explicat ca nici nu am fete asa mari si ca daca ii pun fete se va apropia de 300 de grame si ii distruge umarul si mana si am micsorat capul la 157x150 si cu un Mx-p si o Rakza 7 soft paleta cantarea 240 de grame. Surpriza a fost dupa. Eram si eu curios ce a iesit. si am jucat cu ea vreo jumatate de ora. Nu am dat vreodata cu o paleta atat de rapida. Din lemnul ala se ducea mult mai tare decat din Innerforce T 5000 sau Primorac carbon. Si nu exagerez cand zic mult mai tare. Era aproape imposibil sa dai o minge scurta.
          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
          FH: Butterfly Dignics 05
          BH: Tibhar Grass D.TecS

          Comentariu


          • #6
            Unele lemne vechi sunt foarte interesante. Am acasa si Hanoi si Meteor. Am avut un Arrow, GoldCup, etc. Un singur lemn am retinut pentru joc, privenit de la o Stiga Magic din anii 80. Am scris firmei Stiga si i am rugat sa imi vanda ceva identic. Raspunsul a fost ca nu mai fac asa lemne si sa iau unul productie noua de la ei... chestia e ca lemnul acesta si poate si alte lemne vechi au un simt special. Nu am idee de ce. Poate sunt bine uscate.

            - - - Actualizat - - -

            Am firmat-o. Nu o pot cantari pe cantarul ce il am, ca sare din scala de 200 g. O sa pun setupul pe cantarul postei. Si cred ca dau doua trei mingi cu ea si o scot la vanzare. Is curios cum sare din ea si daca se umfla incheietura.
            un singur lemn DEF
            zeci de fețe diverse

            Comentariu


            • #7
              Bag azi niste foto cu paleta finalizata.
              un singur lemn DEF
              zeci de fețe diverse

              Comentariu


              • #8
                Le gasiti aici:

                http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...ta-foarte-grea
                un singur lemn DEF
                zeci de fețe diverse

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X