Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme lipire fețe pe lemn lăcuit

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Probleme lipire fețe pe lemn lăcuit

    Am cumparat de curand un lemn, nou, pe care mi l-a lăcuit foarte-foarte fin vanzatorul de la standul cu produse si am cumparat si doua fete noi.Vanzatorul mi-a recomandat sa nu lipesc fetele decat dupa 24 ore. Eu am asteptat 48 ore si am incercat sa lipesc insa am tot lipit si dezlipit de vreo 4 ori fetele deoarece nu vor sa stea lipite deloc de lemn.Deja aproape ca am deteriorat fetele tot lipindu-le si dezlipindu-le. Nu vor sa stea lipite de lemn. Dupa ce le dezlipesc nu ramane pe lemn nici un fel de lipici dar pe fete ramane tot lipiciul. Mentionez ca lipiciul folosit este Revolution nr.3. Aveti vreo sugestie, ce sa fac sa se lipeasca fetele de lemn? Multumesc.
    Nittaku Acoustic
    FH - Xiom Omega V Tour
    BH - Xiom Omega V Tour

  • #2
    Salut Marian, depinde ce fel de lac a folosit. Eu folosesc (am folosit mai bine zis) un lac pe baza de apa dat o singura data intr-un stat extrem de subtire. Nu mai folosesc lac pentru ca mi se desprinde fata cu zimti OX. Din experienta pot sa zic ca dupa vreo 10 lipiri lacul de pe lemn se duce si lemnul devine din nou aderent. Nu stiu daca folosesti si booster. Daca da atunci nu cred ca ai vreo sansa sa stea fata. Solutii ar fi sa dai cu un smirghel extrem de fin suprafata lemnului, dar e riscant (personal nu as risca daca e un lemn scump) sau un lipici extrem de aderent. Dar si aici este un risc pentru ca daca e prea aderent poti aschia lemnul cand scoti fetele. Din ce am citit pe forum Leo33 zicea ca are un lipici ceva mai aderent fata de Revolution no.3. Dar personal nu l-am folosit. Daca mai ai doua fete vechi poti incerca sa lipesti de mai multe ori si poate efectul lacului sa se duca, dar repet, depinde ce fel de lac s-a folosit initial.
    Sper sa te ajute cat de cat in rezolvarea problemei informatiile oferite.
    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

    Comentariu


    • #3
      Scuze ca intreb si eu aici, tocmai am cumparat un lemn, o sa lipesc mai multe fete pe el in primele luni pana gasesc un set.up confortabil.. pana la urma ma sfatuiti sa.l lacuiesc sau nu?

      Comentariu


      • #4
        asa cum spune Mihai, am un lipici pe baza de apa care lipeste putin mai tare de cat Revolution nr.3. este special pentru lemne mai lacuite , pot sa-ti trimit ceva de 15 lei cu banii in cont (din care jumatate este pentru transport posta) sa vezi cum este , eu am lipit cu acest lipici pe lemne Stiga care sunt foarte lacuite din fabrica,



        daca nu, ultima varianata este sa dai cu spirt medicinal pe o bucata de carpa de bumbac si sa apesi uniform peste tot si moderat , 2, 3 minute...

        asa am facut eu cu un lemn era un lac de culoare galben , de cele mai multe ori se vede cum dispare lacul de pe lemn,

        aici este mai riscant daca nu ai mai facut asa ceva poti sa strici lemnul depinde ce lemn ai si cat este de scump este, prima data este mai buna varinata cu lipici
        Ultima editare de leo33; 14.mai.2019, 09:29.

        Comentariu


        • #5
          Multumesc. Am reusit sa lipesc, a 5 a oara fara nimic in plus. Oricum, foarte bune sfaturile.
          Nittaku Acoustic
          FH - Xiom Omega V Tour
          BH - Xiom Omega V Tour

          Comentariu


          • #6
            Folositi revolution 3 vascozitate medie. Este cel mai bun lipici per total. Lipeste mai bine ca si cel normal si se da jos la fel de bine daca nu si mai usor. Lemnele lacuite nu sunt singura problema la dezlipirea fetelor. Cantul lamei daca e rotunjit asigura aceasta problema. Deci daca observati cantul rotunjit trebuie executata o cantuire jumate de milimetru nu se simnte.
            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X