tt-shop.ro 468x60 2tenismasa.ro 468x60pingpongshop.ro 468x60
Rezultate 1 la 12 din 12

Subiect: Ajutor alegere paletă pentru neinițiați

boboc
    Data nscrierii
    09.07.2019
    Postări
    4
    Mulțumesc / mi place post
    Timp total online
    44 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    2

Ajutor alegere paletă pentru neinițiați

Bună ziua,

Un prieten cu care joc tenis de masă m-a rugat să-i achiziționez o paletă mai bună cu care să poată juca. La acest moment joacă cu o paletă Butterfly Timo Boll (nu personală, este paleta cu care se joacă la IDM Club București), iar despre stilul său vă pot spune următoarele:

1) nelegitimat la niciun club, jucător de agrement, dar destul de priceput;
    2) stngaci;
    3) nu preferă să pună spin-ul, i place să lovească tare din orice poziție, orice minge;
    4) pe forehand lovește de multe ori plat, fără sau cu puțin topspin, și are probleme cu mingile joase, mai ales cele care au backspin;
    5) pe backhand mi pune probleme serioase la scos, aici aplică topspin cnd trebuie și are lovituri explozive n unghiuri neașteptate;
    6) preferă pe ct posibil să lovească din aceeași poziție, cu toate insistențele mele.

Bugetul ar fi de 200 - 270 lei, cu precizarea că o paletă de 270 lei chiar ar trebui să merite achiziția.

M-am gndit să mă uit n special pe paletele care nu sunt asamblate, pentru a găsi ceva ideal jocului său.
    Am citit ghidul de alegere a unei palete de pe ttmall.ro și am constatat că următoarea combinație de acolo s-ar ncadra n buget și mi se pare potrivită:

1) Lemn Yinhe Galaxy N9-Offensive
    2) Față Yinhe Galaxy Sun pentru forehand
    3) Față Yinhe Galaxy Moon sau Giant Turbo Dragon 612 pe backhand.

Nu sunt sigur dacă ar fi mai bine să aleg o paletă custom dect una asamblată. mi puteți face recomandări potrivite pentru acest buget și stilul prietenului meu pentru tipul de paletă pe care o considerați potrivită? Un argument pentru alegerea dumneavoastră mi-ar fi și mie de folos pentru a nțelege cum ar trebui să gndesc situația.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și vă rog să mi treceți cu vederea nepriceperea n acest domeniu.

2. mi place kdt123 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data nscrierii
    09.03.2011
    Locație
    Ilfov,Vidra
    Vrstă
    30
    Postări
    804
    Timp total online
    28 z 16 h 4 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    332
    Salut! In primul rand felicitari pentru ca ai ales sa ceri sfatul nostru inainte sa cumperi o paleta din supermarketuri. Foarte multi asa fac si apoi le pare rau.
    O paleta custom, ca cea pe care ai ales-o este mult peste orice gasesti in supermarketuri la acelasi pret.
    Ca si avantaje-lemnul poate fi pastrat multi ani-fetele se dezlipesc usor si pot fi lipite altele noi cand jucatorul simte nevoia de o schimbare.
    Diferenta va fi majora, ii va lua timp sa se obisnuiasca deoarece paleta va fi mai rapida si cu mult mai mult spin decat ce are acum.

Lemnul pe care l-ai ales nu cred ca i se va potrivi in acest moment, pentru ca este un lemn off, rigid.
    As recomanda acest lemn https://www.ttmall.ro/products/yinhe-galaxy-n-6s Am jucat cu el si este foarte echilibrat ca si viteza si control.
    In privinta fetelor, nu ma pricep la cele chinezesti. Aici cu siguranta te va ajuta altcineva.

Succes!
    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
    FH: Tenergy 05
    BH: Dignics 05

4. mi place kdt123 le-a plăcut acest mesaj
    boboc
    Data nscrierii
    09.07.2019
    Postări
    4
    Timp total online
    44 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    2
    Mulțumesc mult, george25. Voi ține cont de propunerea ta, un lemn orientat spre stilul OFF-.
    Aștept propuneri privind fețele.

Mulțumesc anticipat pentru sfaturi.

6. mi place george25 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data nscrierii
    31.12.2014
    Locație
    Arad
    Vrstă
    33
    Postări
    421
    Timp total online
    32 z 4 h 10 m
    Timp online pe zi
    26 m
    Reputație
    146
    https://www.ttmall.ro/products/yinhe-9000-e

Boostate isi fac treaba mai mult decat ok, merita fiecare banut.
    Yinhe / Galaxy T-8 S Rakza X Soft
    They wanna tell you that islam is dangerous When everybody know the christians are the blame for this

boboc
    Data nscrierii
    09.07.2019
    Postări
    4
    Timp total online
    44 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    2
    Mulțumesc mult pentru recomandare, eres01.
    Cnd spui "bootstate" te referi la o primă paletă de tenis custom?
    mi place ideea unei fețe cu burete mediu-moale. M-am gndit, avnd n vedere că prietenul meu ar putea dori să lovească mai tare pe backhand, să aleg o fața Galaxy 9000 E recomandată de tine pentru forehand și una Galaxy 9000 D pentru backhand, care ar fi puțin mai agresivă. Ce spui?

senior
    Data nscrierii
    31.12.2014
    Locație
    Arad
    Vrstă
    33
    Postări
    421
    Timp total online
    32 z 4 h 10 m
    Timp online pe zi
    26 m
    Reputație
    146
    Le-am jucat pe ambele diferentele sunt mici, merge orice combinatie.

Boost inseamna tratarea buretelui cu un booster. Fata va sari mai bine, spinul creste ..... Tratament recomandat in special fetelor chinezesti!!!
    Ultima modificare făcută de eres01; 13.07.2019 la 20:20.
    They wanna tell you that islam is dangerous When everybody know the christians are the blame for this

boboc
    Data nscrierii
    09.07.2019
    Postări
    4
    Timp total online
    44 m
    Timp online pe zi
    N/A
    Reputație
    2
    Mulțumesc pentru răspuns, eres01. Nu am citit bine cuvntul "boostate" și l-am interpretat altfel.
    Am citit cte ceva despre boosting și apar niște ntrebări importante:
    1) Procesul necesită un booster, n magazinele online de la noi am găsit doar unul Revolution, la 45 - 50 de lei, de 30 - 50 ml. Este bun? Cam cte boosting-uri se pot face cu 30 - 50 ml de booster?
    2) După o perioadă de timp, boosting-ul și pierde efectul, așa am citit. Care este această perioadă n cazul acestor fețe?
    3) Avnd n vedere că de la ttmall primim doar fețele și lemnul nelipite, ar trebui să cumpărăm și o soluție de lipit. Am văzut pe ttmall niște fețe de lipit, dar nu mai sunt pe stoc, și n plus ar trebui lăcuit lemnul nainte. Nu am idee dacă această variantă este mai bună dect un glue.
    4) Dacă la prețul paletei de 190 lei punem costul unui booster, plus cel al unui glue sau altă metodă, depășim bugetul. Oare ar fi mai bine să cumpărăm componentele paletei și să le dăm cuiva să le lipească și eventual boosteze pentru noi? Oare ne-am ncadra cu 50 lei pentru aceste două operațiuni?

Mulțumesc foarte mult pentru ajutorul acordat pnă acum și mulțumesc anticipat pentru viitoarele sfaturi.

senior
    Data nscrierii
    09.03.2011
    Locație
    Ilfov,Vidra
    Vrstă
    30
    Postări
    804
    Timp total online
    28 z 16 h 4 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    332
    Nu ți mai face griji n legătură cu lipitul paletei. Dacă o să cumperi și lemnul și fețele din același loc lipitul paletei este gratuit
    n legătură cu boosterul, efectul lui depinde de ct de mult folosești fața respectivă și de ct de tare lovești mingea, deci diferă de la jucător la jucător.
    Sfatul meu este să suni direct la ttmall și cu siguranță Vlad te va ajuta și cu lipitul paletei și ți va da si sfaturi legate de booster!
    Succes!

senior
    Data nscrierii
    12.03.2008
    Locație
    Topoloveni
    Vrstă
    50
    Postări
    622
    Timp total online
    73 z 11 h 39 m
    Timp online pe zi
    33 m
    Reputație
    774
    George, cred că nu ai nțeles ce este boosterul.
    Se da pe burete inainte( și se lasă cam doua zile) de a lipii fețele, nu depinde de la jucător la jucător(nu nțeleg ce ai vrut sa spui)
    Oricum pt. prima paleta nu este indicat folosirea boosterului chiar daca fețele sunt chinezesti
    T05-ALC-T05
    Adrian Gorum

13. mi place remy le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data nscrierii
    09.03.2011
    Locație
    Ilfov,Vidra
    Vrstă
    30
    Postări
    804
    Timp total online
    28 z 16 h 4 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    332
    Citat Postat n original de kdt123 Vezi post
    George, cred că nu ai nțeles ce este boosterul.
    Se da pe burete inainte( și se lasă cam doua zile) de a lipii fețele, nu depinde de la jucător la jucător(nu nțeleg ce ai vrut sa spui)
    Oricum pt. prima paleta nu este indicat folosirea boosterului chiar daca fețele sunt chinezesti

Dacă un jucător joacă 1 oră pe zi și altul 4-5 ore, efectul nu dispare mai repede?
    Am avut și eu 2 palete boostate, cu una am jucat mai intens și efectul s-a dus mai repede, sau poate a fost doar impresia mea.

senior
    Data nscrierii
    12.03.2008
    Locație
    Topoloveni
    Vrstă
    50
    Postări
    622
    Timp total online
    73 z 11 h 39 m
    Timp online pe zi
    33 m
    Reputație
    774
    Cred că eres01 ne poate 'lumina' , mai ales că și prepara astfel de soluție
    T05-ALC-T05
    Adrian Gorum

16. mi place remy le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data nscrierii
    31.12.2014
    Locație
    Arad
    Vrstă
    33
    Postări
    421
    Timp total online
    32 z 4 h 10 m
    Timp online pe zi
    26 m
    Reputație
    146
    Revolution 3 este un booster decent dar efectul dispare destul de repede, la unele fete nu ma tinut nici o saptamana.

La fetele chinezesti dupa un boost generos(si aici ma refer la boostul meu) fata nu va mai fi niciodata ca din fabrica, deci efectul nu va disparea niciodata 100%. Se intampla ceva diferit cu buretele la fetele chinezesti fata de europene.

Ca sa nu te mai cheltui pot sa iti fac eu paleta am si lemnul si fetele, iti boostez eu fetele si ti le lipesc fara costuri suplimentare. Iti las un mp cu nr de telefon si ne auzim.

Yinhe / Galaxy N-6 S
    Yinhe galaxy 9000 e

Fara boost fetele acestea nu sar. Te chinui sa dai mingea catre adversar.

- - - Actualizat - - -

Citat Postat n original de kdt123 Vezi post
    Cred că eres01 ne poate 'lumina' , mai ales că și prepara astfel de soluție

Am boostat cate va sute de fete, nu am observat acest comportament pe care il pomeneste george.

18. mi place george25, remy le-a plăcut acest mesaj

Subiecte similare

1. Ajutor pentru Gabi
    De Bogdan V n forumul General
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.06.2015, 22:02
  2. Ajutor pentru a alege o paleta?
    De rushjoe n forumul Echipament
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 26.09.2013, 23:59
  3. Ajutor pentru un tenismen roman
    De VladFarcas n forumul General