Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

lemn DHS - 7 straturi OFF impreuna cu fetele rasanter R42 de 2.0mm... pareri?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • lemn DHS - 7 straturi OFF impreuna cu fetele rasanter R42 de 2.0mm... pareri?

    lemn DHS - 7 straturi OFF impreuna cu fetele rasanter R42 de 2.0mm... pareri?

    sunt un jucator mediu ....care joaca aproape de masa .. joc bazat pe taiate, chopuri si block,
    atac atunci cand am ocazia si pe Bh si pe Fh ... de multe ori fac un topspin destul de bun...

    ca si experienta pot sa spun ca joc de mult timp (peste 20 ani) insa fara profesor si doar la nivel amator desigur. Am castigat concursuri la nivel de amatori (cupa pe oras, liceu, facultate si un loc 8 pe tara la cupa pe licee la amatori)...

    cum vedeti aceasta combinatie? lemn DHS - 7 straturi OFF impreuna cu fetele rasanter R42 de 2.0mm

  • #2
    Salut! Dacă va referiți la lemnul DHS PG7, am jucat cu el. Este un lemn f bun, pt topspin. Arunca sus deoarece are dwel time bun. Fețele rasanter r 42, de asemenea aruncă sus. Aș recomanda r42 pe fh și v42 pe bh, care aruncă mai liniar (nu atât de curbat). Dacă as face eu acest setup, aș pune r42 de 2.0 pe fh și v/r 47 de 1,8 pe bh. Prefer ceva mai rigid pt preluări servicii și push, pe bh. Toate cele bune!

    https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

    https://www.facebook.com/309680636343003

    Comentariu


    • #3
      multumesc mult de informatii... ma bucur ca lemnul ales e ok ... iar fete sunt potrivite...
      eu am optat pentru R42 2.0mm ata pe FH cat si pe BH

      - - - Actualizat - - -

      aveam o oarecare retinere in legatura cu lmnul ... ca este prea tare.... dar ma gandesc ca, combinatia cu fete medium soft de la Andro Rasanter R42 ... ar fi o combinatie buna

      Comentariu


      • #4
        a uitat sa spuna ca joaca de 20 de ani cu o paleta de magazin.... ,,, asa ca paleta in cauza nu este buna pentru un incepator.... va fi prea rapida


        sper ca am fost de ajutor....

        Comentariu


        • #5
          prietene ... nu sunt char incepator adica am vazut ce inseamna un incepator... si nu sunt...cu sau fara paleta profesionala un incepator e tot un incepator...
          pana acum nu am vrut sa-mi cumpar o paleta profesionala dar ... acum cred ca merita sa vad diferenta

          ideea este ca paleta care am facut-o este formata dintr-un lemn care este mai mult Off- din cate am tot citit zilele astea ... deci nu e chiar rapid de nestapanit, iar impreuna cu niste fete medii ca duritate eu zic ca ar merge.

          m-am gandit ca, daca combin 2 fete moi cu un lemn moale ca duritate ... peste 5-6 luni o sa vreau ceva mai tare ... asa ca .. eu cred ca e ok...sau poate ma insel .. cine stie.. vom vedea

          - - - Actualizat - - -

          oricum ... daca nu ma impac cu lemnul ...cumpar altul ceva mai putin rigid...dar cred ca fetele sunt potrivite pentru un jucator intermediar..
          Ultima editare de gheorghemarius; 30.iul.2019, 12:04.

          Comentariu


          • #6
            eu vreau sa te ajut, nu am spus in sensul rau..... atat timp cat in cei 20 de ani de tenis nu joci cu o paleta profi asamblata, si cu una de magazin esti inceptator cu o paleta profi.... ,,,, tu ai citit teorie eu stiu cum este in realitate.... trebui sa spui mersi ca te ajut....


            de pe partea mea joaca cu ce vrei ai sa vezi cum este.......
            Ultima editare de leo33; 30.iul.2019, 12:33.

            Comentariu


            • #7
              apreciez ceea ce spui...insa eu daca stapamesc miscarile de baza... la un nivel cat de cat bine...atunci cand trec la o paleta profi nu am tot acelaesi miscari?..
              de aici si ideea de intermediar ... adica nu incepator.

              chiar astept sa vina paleta si am sa scriu din nou si o sa am placerea sa-ti dau dreptate

              inca o data apreciez sfaturile si ideile tale
              Ultima editare de gheorghemarius; 30.iul.2019, 13:24.

              Comentariu


              • #8
                Atat timp cat ai achizitionat echipamentul, insemna ca te-ai informat si crezi ca ti se potriveste. Acum eu zic ca nu are rost sa mai insisti sa tot ceri pareri despre acest echipament. Joaca cu el si dupa ceva timp poti sa scrii o parere despre echipament chiar aici, poate mai ajuti pe cineva care face trecerea de la o paleta hobby la un profi.
                blade :TB ALC
                fh : joola rhyzm-P, 2.0
                bh : andro rasant grip, 2.0

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de gheorghemarius Vezi post
                  apreciez ceea ce spui...insa eu daca stapamesc miscarile de baza... la un nivel cat de cat bine...atunci cand trec la o paleta profi nu am tot acelaesi miscari?..
                  de aici si ideea de intermediar ... adica nu incepator.

                  chiar astept sa vina paleta si am sa scriu din nou si o sa am placerea sa-ti dau dreptate

                  inca o data apreciez sfaturile si ideile tale
                  In nici un caz nu ai aceleasi miscari! Un centru de greutate diferit atrage dupa sine alte unghiuri de lovire. O diferenta de greutate determina la aceasi miscare o viteza diferita.Felul prizei iarasi influenteaza deasemenea unghiul de lovire. Asa ca trecerea de la un lemn la altul aduce dupa sine multe modificari la care va trebui sa te adaptezi. Daca poti...
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    sunt peste nivelul celor din video:






                    cum i-ati cataloga? incepatori sau intermediari?
                    Ultima editare de gheorghemarius; 31.iul.2019, 08:28.

                    Comentariu


                    • #11
                      Va sugerez mai putine vorbe si mai multe fapte. Ii cunosc pe amandoi si au un nivel de joc foarte bun. Ma indoiesc sincer ca ati putea sa luati un set lui Florin sau lui Octav. Daca schimbul de mingi pare "nespectaculos" nu trebuie confundat cu un nivel tehnic limitat. Octav, cel cu tricou cu insertii galbene, are iarba (long pips OX) si jocul arata cu totul altfel cand un jucator la masa are un astfel de material. Nu cred ca ati jucat macar o data in viata cu un astfel de jucator. E foarte usor din spatele monitorului sa spui ca-l bati pe unul sau pe altul cand ajungi la masa si vezi ce efecte iti vin ajungi sa fii multumit ca ajungi la 5, daca ajungi.

                      Va sfatuiesc sa mergeti la cateva concursuri in Amatur si veti vedea la fata locului nivelul la care va aflati cu adevarat.

                      P.S.
                      Vad ca ati mai adugat inca un video. Acolo ii aveti pe Patrick Stefan si Veris Dumitru. Patrick este astazi una din senzatiile circuitului fiind aproape de categoria elite, iar domnul Veris este un ierbar foarte bun (am jucat cu dumnealui acum un an si ceva , cand eram proaspat in circuit si nu am inteles nimic din acel meci, intre timp m-am mai specializat "un pic"). De fapt amandoi sunt ierbari. Necunoasterea materialului pe care il folosesc jucatorii va induce in eroare cu privire la nivelul tehnic al acestora.
                      Ultima editare de Mihai Popescu-Apreotesei; 31.iul.2019, 08:49.
                      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                      FH: Butterfly Dignics 05
                      BH: Tibhar Grass D.TecS

                      Comentariu


                      • #12
                        se poate sa aveti dreptate... cu siguranta voi merge si eu la concursuri de acum inainte... si voi posta cateva video...

                        intrebarea era cum i-ati cataloga...este interesant ca dumneavoastra stiti deja nivelul meu de joc doar din cateva cuvinte pe un forum )))

                        Postat în original de Mihai905 Vezi post
                        Nu cred ca ati jucat macar o data in viata cu un astfel de jucator.
                        de vreo 20 de ani am intalnit o gramada de jucatori si cu iarba si fara ...

                        oricum .. o sa ma opresc aici cu comentariile.. suuces tuturor si antrenamente reusite

                        - - - Actualizat - - -

                        - - - Actualizat - - -

                        Postat în original de Mihai905 Vezi post
                        Patrick este astazi una din senzatiile circuitului fiind aproape de categoria elite
                        baiatul chiar joaca bine ...are miscari bune ... dar la elite ... mi se pare prea mult.

                        am jucat acum cativa ani buni pe la buzau la un concurs ... de amatori la un turneu national intre licee la vremea aceea.. si am intalnit acolo niste baieti super pregatiti .. muuuult peste ce v-am trimis... de aceea cred ca clasificarea mi se pare usor umflata
                        Ultima editare de gheorghemarius; 31.iul.2019, 08:59.

                        Comentariu


                        • #13
                          Si eu am jucat in tinerete destul de mult si binisor.

                          La primul meu turneu Amatur, vazandu-mi adversarii de pe margine, mi-am zis ca e floare la ureche, ca ii bat pe toti (erau si vreo 2 ierbari printre ei). Ce pot sa zic: am luat 5 batai, toate la zero.

                          Asa ca, hai sa vedem o parere dupa primul turneu.

                          Spor la joaca! Si succes!

                          Comentariu


                          • #14
                            Aveți dreptate ... după primul turneu pot sa vorbesc .. din fata calculatorului se vede ceva și când joci pur și simpli e altceva .. ... o zi buna

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X