vivasportshop.ro 2 468x60pingpongshop.ro 468x60tt-shop.ro 468x60
Pagina 14 din 15 PrimulPrimul ... 412131415 UltimulUltimul
Rezultate 196 la 210 din 215

Subiect: Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

maestru
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    42
    Postări
    1.082
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    44 z 21 h 3 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    2016
    Cu siguranță s-a mai zis despre eliminarea grupelor superioare. Cred ca, astfel ar disparea in buna măsură "blaturile". Dupa inferioare, direct eliminatorii si daca-ti arde de blat, atunci fa-l si auto-elimina-te!
    Nittaku Septear
    FH - Rakza 7
    BH - Rakza 7

2. Îmi place Lucian Plamada, razvandicu, GeorgeDospinescu le-a plăcut acest mesaj
    înțelept
    Data înscrierii
    25.02.2008
    Locație
    Deva
    Vârstă
    69
    Postări
    2.976
    Timp total online
    80 z 2 h 25 m
    Timp online pe zi
    35 m
    Reputație
    3620
    Citat Postat în original de marian oancea Vezi post
    Cu siguranță s-a mai zis despre eliminarea grupelor superioare. Cred ca, astfel ar disparea in buna măsură "blaturile". Dupa inferioare, direct eliminatorii si daca-ti arde de blat, atunci fa-l si auto-elimina-te!

Blatul se poate face și în inferioare.

senior

Data înscrierii
    29.06.2013
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    55
    Postări
    464
    Timp total online
    11 z 9 h 51 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1645
    Ar fi o variantă, fără grupe superioare, dar ar fi bine să se mărească numărul jucătorilor din grupă la 8 în loc de 6... și să se califice 6.
    Sau varianta de 7 cu 5.
    Așa s-ar asigura un număr de cel puțin 6 jocuri pt. fiecare participant.

Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

maestru
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    42
    Postări
    1.082
    Timp total online
    44 z 21 h 3 m
    Timp online pe zi
    30 m
    Reputație
    2016
    Citat Postat în original de mateidumitru Vezi post
    Blatul se poate face și în inferioare.
    Am zis ca s-ar elimina in buna-masura..., nu in totalitate..e doar o idee care poate fi aplicata si de ce nu, chiar imbunatatita prin altele.
    Nittaku Septear
    FH - Rakza 7
    BH - Rakza 7

6. Îmi place GeorgeDospinescu, mateidumitru le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee

Data înscrierii
    08.02.2015
    Locație
    deva
    Vârstă
    48
    Postări
    399
    Timp total online
    16 z 2 h 56 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    423
    Citat Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
    Ar fi o variantă, fără grupe superioare, dar ar fi bine să se mărească numărul jucătorilor din grupă la 8 în loc de 6... și să se califice 6.
    Sau varianta de 7 cu 5.

La grupe de 8, ar creste considerabil nu doar nr meciurilor , ci si timpul de desfasurare a acestora. Ar dura mai mult decat varianta de inferioare cu 6 si superioare cu 4.

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

8. Îmi place vdragos le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    14.07.2012
    Locație
    cluj napoca
    Vârstă
    42
    Postări
    288
    Timp total online
    14 z 8 h 48 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    278
    Citat Postat în original de dani 0205 Vezi post
    La grupe de 8, ar creste considerabil nu doar nr meciurilor , ci si timpul de desfasurare a acestora. Ar dura mai mult decat varianta de inferioare cu 6 si superioare cu 4.

Nu si daca o grupa de 8 se desfasoara pe 2 mese...
    E buna orice varianta in care un jucator are cat mai multe meciuri la turneu. E frustrant sa participi la un turneu (mai ales in conditiile in care parcurgi sute de km) la care sa joci doar 5 meciuri sau chiar 4, pt ca sunt situatii in care grupele sunt de 5 jucatori

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

10. Îmi place PRIZA TOK, andreyutzu, marin bada le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee

Data înscrierii
    08.02.2015
    Locație
    deva
    Vârstă
    48
    Postări
    399
    Timp total online
    16 z 2 h 56 m
    Timp online pe zi
    13 m
    Reputație
    423
    Citat Postat în original de ovidiu t Vezi post
    Nu si daca o grupa de 8 se desfasoara pe 2 mese...
    E buna orice varianta in care un jucator are cat mai multe meciuri la turneu. E frustrant sa participi la un turneu (mai ales in conditiile in care parcurgi sute de km) la care sa joci doar 5 meciuri sau chiar 4, pt ca sunt situatii in care grupele sunt de 5 jucatori

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
    1. Sa aloci 2 mese la grupa de 8 ar limita nr de participanti.
    2. Grupa de 8 =28 meciuri
    Grupa inferioara de 6 si superioara de 3 sau 4 = 18, respectiv 21 meciuri....

12. Îmi place Kralizec le-a plăcut acest mesaj
    maestru
    Data înscrierii
    29.06.2005
    Locație
    Bistrita, Ursului 12
    Vârstă
    44
    Postări
    1.311
    Timp total online
    18 z 3 h 22 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1543
    Propuneri modificare regulament:
    1. In cazul distribuirii in grupe a doi sau mai multi jucatori din acelasi judet, acestia isi vor juca meciul direct in prima runda. Este formatul practicat de forurile de specialitate la turneele de tip TOP 10,12,etc. Nu se vor eradica non-combaturile 100% dar macar o parte dintre ele cred ca vor fi eliminate.

2. Acordarea de puncte bonus mai consistente medaliatilor la turnee in asa fel incat dupa 3-4 turnee in care un jucator a incheiat pe podium, acesta sa promoveze la o categorie superioara. Si aici cred ca vom reduce substantial non-combaturile legate de promovarea la o categorie superioara.
    In sprijinul acestei masuri as mai adauga si premierea cu medalii si cupe doar a primilor 4 jucatori. Pentru multi, orgoliul este probabil "hranit" si cu o medalie sau cupa castigata pentru locurile 5-8.

3. Non-combaturile, indiferent de forma, sunt facute din dorinta de a castiga (cazul de sambata) sau de a nu castiga/pierde (cazurile PrizaTok & co) puncte in clasament din diferite motive. Deoarece nu sunt adeptul masurilor extreme de tipul excluderii/neprimirii/suspendarii, propun ca Regulamentul sa ii "ajute" prin reducerea la jumatate a punctelor acumulate de acestia in clasamentul Amatur.
    BUTTERFLY Romania
    Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
    E-mail: office@prosoftbn.ro
    BUTTERFLY Store Bucuresti
    Tel. Mihai: 0736-887467
    E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
    Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
    Instagram: @butterflyromania
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

http://www.tt-shop.ro
    http://www.butterfly.tt
    http://www.tenisdemasa.ro

Data înscrierii
    08.03.2011
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    37
    Postări
    2.387
    Timp total online
    102 z 14 h 10 m
    Timp online pe zi
    46 m
    Reputație
    5030
    Ptr ca e clar ca trebuie pastrata premierea la sfârșitul anului la toate categoriile, ma gandesc ca o varianta ptr a se determina campionii judeteni pe categorii ar fi sa se tina un clasament in care sa se adune toate punctele obtinute la toate concursurile din anul respectiv la categoria respectiva. Si cine aduna cele mai multe puncte sa fie desemnat campion județean la categoria respectiva.
    Cred ca in varianta asta am scăpa de toate combinatiile facute ptr a se obtine acest titlu si asa ar fi si pe bune campion judetean.
    Nu e cea mai curata si buna solutie, o sa fie avantajati cei care au mai multe participari, dar pana la urma e mai reala decat solutia actuala si incurajeaza si participarea.

15. Îmi place mateidumitru, Dan V, rasvan, Gigi Spin le-a plăcut acest mesaj
    Coordonator AmaTur

Data înscrierii
    01.11.2009
    Locație
    Pitesti
    Vârstă
    60
    Postări
    2.813
    Timp total online
    31 z 21 h 30 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    4599
    Anul trecut s-a votat ca si jucatorii de div A si SL sa aibe dreptul de a juca in Amatur.
    Dar cind vezi ca vine un fost jucator de SL si face jocurile in asa fel incit sa te simti un nimic..parca nu e fair-play
    De aceea propun:
    1. Incepind cu anul urmator, doar jucatorii de Div B si Div A sa aibe drept de joc in Amatur
    2. Cazurile de furt sau de blat dovedite cu probe video, sa fie sanctionate ca si la alte sporturi, incepind prin depunctarea jucatorilor si pina la excluderea lor din circuitul Amatur

Moderator
    Data înscrierii
    28.12.2012
    Locație
    Targoviste(DB)/Paulesti(PH)
    Vârstă
    44
    Postări
    3.101
    Timp total online
    79 z 5 h 17 m
    Timp online pe zi
    45 m
    Reputație
    7286
    Sa se ia in calcul posibilitatea modificarii MP-ului si la turneele A si A+, pentru cei care au ajuns la media 0 din cauza lipsei prezentelor la concursuri. Au fost, sunt si vor mai fi cazuri in care un jucator cu MP=0 de pe locul 6 in grupa are 5 sau 4 victorii in inferioare. S-ar putea utiliza acelasi sistem ca la acordarea MP-ului pentru legitimati.

18. Îmi place B.Liviu, - Marcel -, Codrin S, ADN, dani 0205, GeorgeDospinescu le-a plăcut acest mesaj
    cadet
    Data înscrierii
    18.08.2018
    Locație
    Bucuresti
    Postări
    44
    Timp total online
    23 h 52 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    43
    Citat Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
    Sau varianta de 7 cu 5.

doar sa nu stea toata grupa de 7-8 la o singur masa !! ca va dura o vesnicie

20. Îmi place GeorgeDospinescu le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    06.02.2011
    Locație
    botosani
    Vârstă
    50
    Postări
    2.272
    Timp total online
    75 z 23 h 52 m
    Timp online pe zi
    34 m
    Reputație
    4318
    Sistemul de joc trebuie sa ramana la latitudinea organizatorului.
    Doar el stie resursele pe care le are (timp, mese, sala, buget, etc) si e singurul care poate decide ce sistem poate adopta in functie de inscrieri.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

22. Îmi place Bubucrys le-a plăcut acest mesaj
    senior

Data înscrierii
    18.05.2015
    Locație
    Străoane, Vrancea
    Vârstă
    37
    Postări
    868
    Timp total online
    14 z 5 h 18 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    908
    Am stat putin si m-am gandit la o solutie practica eficienta pentru ca un astfel de caz sa nu se mai intample.
    Daca se doreste eliminarea cazurilor de tipul Simon Irsai Bondoc (in sensul in care doi jucatori se inteleg pentru a-l elimina pe al treilea) atunci nu exista decat solutia schimbarii sistemului competitional astfel incat eliminarea unui jucator sa se faca doar prin meci eliminatoriu.

Propun orientativ un astfel de sistem:

Grupe de 6 din care se califica direct locurile 1-3 (eventual cele mai bune 1-2 locuri 4 pentru completarea grupelor superioare). Acestia merg in grupe superioare de 3 care stabilesc ordinea favoritilor pentru tabloul eliminatoriu. Toti 3 se califica mai departe in eliminatorii.

Locurile 4-6 intra intr-un tablou eliminatoriu de recalificare cu pozitia 4 cap de serie (tabloul eliminatoriu se construieste precum cel in vigoare). Din toti jucatorii ramasi se califica 1/3 care se adauga in pozitie de outsider pe tabloul deja ocupat de locurile 1-3 din superioare. Meciurile s-ar juca in paralel cu cele din superioarele locurilor 1-3.

Dezavantajul este ca ar creste oarecum numarul de meciuri din concurs (inclusiv cei care in mod normal ar fi eliminati de pe pozitiile 5-6 ar juca cel putin inca un meci) ceea ce necesita o actiune de fluentizare mai mare din partea organizatorilor dar si a jucatorilor. Desigur numarul minim de meciuri al unui jucator la o grupa inferioara de 6 ar creste la cel putin 6 (lucru care desigur ar surade multora). Inclusiv cei care sunt eliminati de obicei de pe pozitiile 5-6 ar prinde emotiile jucarii unui meci eliminatoriu de calificare.

Intelegerile intre jucatori practic devin nule. Daca cineva vrea sa tranteasca un meci e liber sa o faca insa o va face pe MP si punctele sale din clasament, nu va avea de suferit un alt jucator ca urmare a intelegerii altora doi.
    Desigur este o propunere in jurul careia s-ar putea construi. Consider ca este mai usor de urmat o astfel de cale decat sa ne spionam si sa ne banuim unii pe altii. E pacat sa bagam suspiciunea inauntrul AmaTurului pentru ca unii nu cunosc ce inseamna cuvintul onoare.
    Lemn: Butterfly Marcos Freitas ALC
    FH: Butterfly Dignics 05
    BH: Tibhar Grass D.TecS

24. Îmi place Marius_Ducu, marian oancea, ovidiu t, Kerubb le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    27.10.2014
    Locație
    Arad
    Vârstă
    49
    Postări
    1.059
    Timp total online
    18 z 15 h 58 m
    Timp online pe zi
    14 m
    Reputație
    1692
    Inspirat de propunerea de mai sus vin si eu cu o propunere de sistem de joc :

- grupe inferioare de 4 din care se califica toti si apoi direct tablou eliminatoriu (eventual chiar DubluKO)

Avantaje :
    - Nu mai poti fi eliminat datorita blaturilor dintre alti concurenti
    - repartizarea pe tabloul eliminatoriu se va face mult mai corect adica dupa valoarea din ziua respectiva ,inclusiv cei cu MP=0 vor fi repartizati pe tablou acolo unde le este valoarea
    - suportul oferit de programul lui Florin este arhisuficient pentru grupe inferioare 32x4 =128 participanti ,este drept ca pentru eliminatoriu deocamdata suportul este doar pentru 64 dar banuiesc ca daca devine necesar il poate extinde pentru 128
    - toti participanti au parte de meci eliminatoriu dar si de grupe in care pot sa isi faca incalzirea pentru partea principala adica tabloul
    - preventiv sa se pastreze regula ca cei din aceasi localitate sa joace la inceput
    - cheie unica si automata din program pentru generarea tabloului ca sa nu existe discutii

Subiecte similare

1. Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!
    De marcelgiosan în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 581
    Ultimul post: 02.12.2018, 11:50
  2. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018
    Răspunsuri: 323
    Ultimul post: 29.11.2017, 19:51
  3. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.
    Răspunsuri: 132
    Ultimul post: 31.12.2016, 19:02
  4. AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !
    De Corcoz Costin în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 249
    Ultimul post: 16.03.2016, 15:38

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •