Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

    Mai sunt două luni până la Turneul Campionilor de la Targu Jiu, perioadă în care vă rugăm să vă exprimați părerile personale despre modul în care pot fi îmbunătățite condițiile de desfășurare ale turneelor AmaTur și să veniți cu propuneri pentru modificarea Regulamentului AmaTur 2020.
    Vă rugăm să plecați de la premisa că baza unui dialog de calitate este respectul față de opinia celuilalt, indiferent dacă ni se pare că are sau nu dreptate.
    Gânduri bune!

    P.S.
    Vă rugăm să înțelegeți că anul acesta nu se vor tolera postările care nu respectă Regulamentul forumului tenisdemasa.ro.
    Vă mulțumim anticipat pentru înțelegere!
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

  • #2
    Buna ziua.

    Deschid lista cu urmatoarea propunere, completare la art. 4.1.5 din actualul regulament: jucatorii de la o categorie superioara, care au MP mai mare cu cel mult un punct fata de limita de trecere dintre categorii, sa se poata inscrie la categoria imediat inferioara.

    Conform clasamentului din luna septembrie 2019, in aceasta situatie ar fi 30 jucatori de la elite care s-ar putea inscrie la open, 54 jucatori de la open care s-ar putea inscrie la avansati si 92 jucatori de la avansati care s-ar putea inscrie la incepatori.

    Aceasta modalitate de inscriere ar putea fi lasata la latitudinea fiecarui organizator.

    Propunere valabila pentru inscrierea la turnee de categoria A.

    Se poate analiza si varianta ca la o categorie superioara sa se poata inscrie doar jucatorii de la categoria imediat inferioara cu MP mai mic cu "x" puncte fata de limita de trecere intre categorii, sau mai bine zis, acesti jucatori sa aiba prioriate de inscriere la categoria superioara in fata competitorilor de la categoria inferioara care sunt sub acest prag.

    Comentariu


    • #3
      Vin si eu cu o prima propunere.
      Crearea unui tab pe site-ul amatur cu titulatura Hall of fame unde sa apara jucatorii care au depasit un anumit numar de participari in Amatur, un anumit numar de trofee castigate (cu punctare diferita in functie de tipul turneelor B - cel mai slab punctate si A+, Turneul Campionilor si Turneul pe echipe de la Bistrița cel mai bine punctate), un anumit numar de turnee organizate/sponsorizate (lista poate fi completata si cu alte tipuri de realizari). Ma gandesc ca sunt destui in Amatur cu merite deosebite care ar putea sa apara pe acest tablou virtual.
      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
      FH: Butterfly Dignics 05
      BH: Tibhar Grass D.TecS

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Mihai905 Vezi post
        Vin si eu cu o prima propunere.
        Crearea unui tab pe site-ul amatur cu titulatura Hall of fame unde sa apara jucatorii care au depasit un anumit numar de participari in Amatur, un anumit numar de trofee castigate (cu punctare diferita in functie de tipul turneelor B - cel mai slab punctate si A+, Turneul Campionilor si Turneul pe echipe de la Bistrița cel mai bine punctate), un anumit numar de turnee organizate/sponsorizate (lista poate fi completata si cu alte tipuri de realizari). Ma gandesc ca sunt destui in Amatur cu merite deosebite care ar putea sa apara pe acest tablou virtual.
        Un prim pas spre acest Hall of Fame îl reprezintă Club 300, din care fac deocamdată parte Gigi Spin și Pralea Constantin și în care este așteptat să intre în curând și Enciu Alexandru. Și probabil va fi evidențiat printr-un tab separat pe www.amatur.ro.
        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

        Comentariu


        • #5
          1.Turneul Final din 2020 (si urmatorii) sa se desfasoare de o maniera predictibila.Concret,cred ca e necesara stabilirea cu anticipatie a datei de desfasurare,a numarului de jucatori/categorie si a modalitatii de desfasurare propriu zisa a turneului.Fiind turneu final,e normal sa stii dinainte cate locuri sunt alocate categoriei la care te incadrezi
          2.Turneul Final 2020(si urmatorii) sa se desfasoare obligatoriu intr-o localitate situata cat mai central dpdv geografic sau in capitala
          3 Participantii la TF sa aiba minim 80%(ceva de genu) grila de turnee completata
          Aceasta prevedere pare futila intrucat dreptul de participare ti l da locul in clasament dar...... observ un trend pe care eu personal nu il inteleg,de a transforma TF intr-o competitie de amploare,de masa,nu o competitie in care sa se intreaca primii din fiecare categorie
          In aceste conditii e foarte posibil sa apara cazuri de jucatori care pot participa la turneul final desi au doar 6-7 turnee la activ intr-un an
          Ultima editare de cata_60; 11.sep.2019, 13:02.
          of all the things i lost i miss my mind the most

          Comentariu


          • #6
            A propos de... Gigi Spin, 67 ani spre 68 din 02.10.2019, propunere : cei trecuti de 65 ani sa fie taxati in Amatur - 5o % , date fiind sumele '' NESIMTITE'' pt inscrierile platite in acest an. Daca am reusit sa particip la turnee departate de București, meritul principal il au colegi-soferi care nu mi-au luat nici un leu pt transport : Sursilov, Tudor Emil, Chirica , Bonciu Daniel, Silviu Niculae, etc., etc. Datorita lor am putut ajunge la 335 prezente in 55 orase diferite. Le multumesc pe aceasta cale, caci avem in circuit multi oameni inimosi , de inalta tinuta morala, al caror exemplu trebuie urmat !

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Gigi Spin Vezi post
              A propos de... Gigi Spin, 67 ani spre 68 din 02.10.2019, propunere : cei trecuti de 65 ani sa fie taxati in Amatur - 5o % , date fiind sumele '' NESIMTITE'' pt inscrierile platite in acest an. Daca am reusit sa particip la turnee departate de București, meritul principal il au colegi-soferi care nu mi-au luat nici un leu pt transport : Sursilov, Tudor Emil, Chirica , Bonciu Daniel, Silviu Niculae, etc., etc. Datorita lor am putut ajunge la 335 prezente in 55 orase diferite. Le multumesc pe aceasta cale, caci avem in circuit multi oameni inimosi , de inalta tinuta morala, al caror exemplu trebuie urmat !
              La Reghin va asteptam cu mare drag si nu va vom percepe taxa de inscriere!!!

              Comentariu


              • #8
                Salutare!

                Ca tată pentru "subsemnatul profil", aparținând fiului meu Daniel SIMA [emoji7][emoji1205], deși acesta participând în normele agreate de dvs în organizarea Amatur, ca și junior legitimat - 9 ani- ne întâlnim cu fel și fel de reacții opresive, recalcitrante, șicanante... Din partea amaturiștilor (aș zice în mai mare măsură din partea bucureștenilor - pățite pe proprie piele, dar nu numai! )
                Apreciem, prin participare, a sistemului d-voastră, g?ndit și practicat! Solicităm Federației aidoma!!! Deși par a prefera în continuare sistemul de afișaj non-transarent "pix-scoci-geam-corecție microfinică"
                Solicităm fair-play și înțelegere în formarea juniorilor noștri ca reprezentați ai tenisului de masă la nivel internațional, de către colegii amaturiști !
                Recunoaștem aportul d-voastră și vă mulțumim!

                Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk

                Comentariu


                • #9
                  Dragut ca intotdeauna ! Multam fain, Dle Kantor. Pana acum, doar Dl. Botirca din Topoloveni a initiat acest gen pur uman, scutind la inscriere toti sportivii > 65 de ani, de unde si ideea mea de mai sus. P.S. Mai vin cu a doua propunere : Odata cu intrarea in CLUB 300 a Dlui Enciu Alexandru, cei trei membri de onoare Amatur - Dinu, Pralea si Enciu sa nu mai plateasca taxa de inscriere, in schimb fiind EI rasplatiti de catre organizatorii locali pt onoarea de a-i avea in competitii, asa cum se intimpla in China. HA,ha ! Am gumit, desigur .....

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                    A propos de... Gigi Spin, 67 ani spre 68 din 02.10.2019, propunere : cei trecuti de 65 ani sa fie taxati in Amatur - 5o % , date fiind sumele '' NESIMTITE'' pt inscrierile platite in acest an. Daca am reusit sa particip la turnee departate de București, meritul principal il au colegi-soferi care nu mi-au luat nici un leu pt transport : Sursilov, Tudor Emil, Chirica , Bonciu Daniel, Silviu Niculae, etc., etc. Datorita lor am putut ajunge la 335 prezente in 55 orase diferite. Le multumesc pe aceasta cale, caci avem in circuit multi oameni inimosi , de inalta tinuta morala, al caror exemplu trebuie urmat !
                    Si as mai adauga ,ca peroanele pensionate(dovada cuponul de pensie),ori sa fie scutite de taxa de inscriere sau aceasta taxa sa fie redusa cu 50%.
                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                    Comentariu


                    • #11
                      Finalele la OPEN SI ELIT sa se joace pana la scorul de 4. ( 4 din 7)... asemeni concursurilor mari.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                        Si as mai adauga ,ca peroanele pensionate(dovada cuponul de pensie),ori sa fie scutite de taxa de inscriere sau aceasta taxa sa fie redusa cu 50%.
                        Eu zic sa vorbiti cu Veorica, sa dea o ordonanță de urgenta pentru asta

                        Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                        JOOLA Zelebro
                        FH Joola Rhyzer Pro 45
                        BH Joola Rhyzer Pro 45

                        Comentariu


                        • #13
                          Consider ca aceasta chestiune a scutirii totale sau partiale de plata taxei de inscriere pentru anumite persoane/categorii de persoane, sa fie lasata la latitudinea fiecarui organizator in parte deoarece acestia cunosc in detaliu resursele financiare de care dispun in organizarea turneului si mi se pare oarecum deplasat sa le facem noi bugetul prin regulament. Sunt sigur ca toti sunt de buna credinta si vor avea in atentie atat copiii, persoanele cu dizabilitati, doamnele si domnisoarele cat si orice alte categorii de persoane care ar putea beneficia fie de o reducere a taxei fie chiar de scutirea totala a acesteia (poate sunt organizatori care pot acorda chiar mai multe reduceri/gratuitati datorita unor sponsorizari etc.), urmand sa se specifice in anuntul turneului detaliile privitoare la acest aspect.
                          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                          FH: Butterfly Dignics 05
                          BH: Tibhar Grass D.TecS

                          Comentariu


                          • #14
                            1. eu si in acest an sustin sistemul cu grupe de 6 si apoi direct eliminatorii
                            2. Turneul Campionilor sa devina din nou Turneul Final( am participat la vreo 3 astfel de evenimente fara sa fi castigat niciodata un loc 1 indiferent de categorie. Ce fel de campion sunt cand particip ? Doar unul ratat, evident)
                            3. toate categoriile sa inceapa dimineata
                            JOOLA Zelebro
                            FH Joola Rhyzer Pro 45
                            BH Joola Rhyzer Pro 45

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Daniel SIMA Vezi post
                              Salutare!

                              Ca tată pentru "subsemnatul profil", aparținând fiului meu Daniel SIMA [emoji7][emoji1205], deși acesta participând în normele agreate de dvs în organizarea Amatur, ca și junior legitimat - 9 ani- ne întâlnim cu fel și fel de reacții opresive, recalcitrante, șicanante... Din partea amaturiștilor (aș zice în mai mare măsură din partea bucureștenilor - pățite pe proprie piele, dar nu numai! )
                              Apreciem, prin participare, a sistemului d-voastră, g?ndit și practicat! Solicităm Federației aidoma!!! Deși par a prefera în continuare sistemul de afișaj non-transarent "pix-scoci-geam-corecție microfinică"
                              Solicităm fair-play și înțelegere în formarea juniorilor noștri ca reprezentați ai tenisului de masă la nivel internațional, de către colegii amaturiști !
                              Recunoaștem aportul d-voastră și vă mulțumim!

                              Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk
                              Fiind din provincie probabil ca nu cunosti multe lucruri legate de jucatorii Bucuresteni respectiv copii care au jucat tenis aici fiindca daca ai fi fost prezent ai fi observat ca majoritatea copiilor care astazi fac parte din loturile Romaniei de copii, dar si multi alti copii valorosi au fost crescuti in turneele din București. Toti am indurat o gramada de plansete, tipete, nervi fara sa ne suparam si i-am incurajat sa continue.

                              Comentariu


                              • #16
                                In acest moment mi se pare prea aglomerata grila de participare.
                                Este foarte greu sa poti tine pasul cu numarul turneelor obligatorii, cu atat mai mult cu cat ele se desfasoara in toata tara iar din cauza distantei e foarte greu (aproape imposibil) sa faci deplasarea pentru a completa aceasta grila.

                                Propun revenirea la grila initiala.


                                Multumesc.
                                Blade: lemn off...ce lemn !
                                Bh: cu tepi
                                Fh: fara tepi

                                Comentariu


                                • #17
                                  Sustin ideea revenirii la vechea grila a turneelor pentru calculul MP-ului. In primul rand, asa cum bine spune si Sorin, pentru jucatorii care locuiesc in extremitatile tarii este greu de completat actuala grila: 12 A + 6 A+ si 4 B-uri. De curiozitate, poate ne ajuta Florin cu o statistica aici, din cei 4032 de jucatori cat contabilizeaza Clasamentul Amatur la zi, cati au grila completa? Sau, hai, din primii 2000....
                                  In plus completarea actualei grile face ca cei cu servicii unde se lucreaza si Sambata (si sunt destui) sa se afle in imposibilitatea de a o completa. La sfarsitul anului, chiar daca au rezultate bune la fiecare turneu, cand vor dori sa participe la Turneul Campionilor, nu vor avea locul necesar. Un al treilea motiv ar fi acela ca din cele 52 de weekenduri ar trebui sa fim plecați cam jumatate de acasa....iar din cele 53 se scad cateva, gen concedii, Sarbatori, TC, etc. Pentru multi e ok, dar pe altii familia ii intelege destul de greu...

                                  O alta propunere, vehiculata de mai multa vreme, nu stiu daca s-a mai discutat, dar ar trebui sa fie luata in considerare: jucatorii care acced intr-o categorie superioară sa nu mai poata juca decat in acea categorie, chiar daca media le-a scazut intre timp. Macar o perioada sau un numar limitat de turnee. Aici cred ca nu mai este nevoie de explicatii, "permutarile" intre categorii ale unor jucatori fiind de poveste.

                                  O a treia propunere: un control mai riguros al fețelor tip iarba, sandwich sau anti, un mai mare accent pe acel paragraf din Regulament.
                                  Probabil ca imi voi lua mult hate din cauza aceastei propuneri, dar cei care ma cunosc stiu ca, personal, nu am nimic impotriva materialelor, doar ca din ce in ce mai mult apar plangeri din partea jucatorilor softisti in urma "prepararii" fețelor care, chiar daca apar in lista celor omologate, returneaza mingiile in moduri complet neortodoxe si imprevizibile, la departare de ani lumina de proprietatile initiale.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                    De curiozitate, poate ne ajuta Florin cu o statistica aici, din cei 4032 de jucatori cat contabilizeaza Clasamentul Amatur la zi, cati au grila completa?
                                    152

                                    PS: grilei complete ii trebuie numai 10 turnee A, nu 12.
                                    Ultima editare de PaliHR; 08.sep.2019, 18:25.
                                    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                    Tel : 0742 257 995

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de PaliHR Vezi post
                                      152
                                      29 de elitisti,
                                      6o de openisti,
                                      54 de avansati,
                                      9 incepatori

                                      55 sunt din primii 1oo ai clasamentului,
                                      28 dintre locurile 1o1-200,
                                      27 dintre locurile 2o1-300,
                                      24 dintre locurile 3o1-400,
                                      + locurile 410, 411, 436, 460, 495, 510, 528, 545, 547, 606, 647, 662, 725, 731, 739, 742, 860, 1017.
                                      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                      Tel : 0742 257 995

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de PaliHR Vezi post
                                        152

                                        PS: grilei complete ii trebuie numai 10 turnee A, nu 12.
                                        Aproape suficienti pentru Turneul Campionilor care ar trebui sa fie un turneu rasplata pentru cei ce merg la turnee nu pentru cei ce merg la turnee ocazional(acestia au alte 100 de turnee A si multe alte sute de turnee B unde pot participa).
                                        FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                                        BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                                        BH:Stiga Energy Absorber

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Grila este perfecta asa cum este acum. Sa nu uitam ca nu este obligatorie cum nici participarea la turneul final nu este. Anul acesta o sa il ratez din cauza distanței, ar trebui sa plec vineri dimineață si sa ma ?ntorc acasă duminica seara(ceea ce este cam absurd).... si da, lucrez o sâmbătă si cealalta o am libera

                                          Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                          JOOLA Zelebro
                                          FH Joola Rhyzer Pro 45
                                          BH Joola Rhyzer Pro 45

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Propuneri pentru âmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

                                            Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                            Grila este perfecta asa cum este acum. Sa nu uitam ca nu este obligatorie cum nici participarea la turneul final nu este. Anul acesta o sa il ratez din cauza distanței, ar trebui sa plec vineri dimineață si sa ma ?ntorc acasă duminica seara(ceea ce este cam absurd).... si da, lucrez o sâmbătă si cealalta o am libera

                                            Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                            Pai cand ratezi un turneu final pleci cu handicap in noul an competitional. De unde mai recuperezi in jur de 35-40 pct (open-cu tot cu bonus) in cazul in care ai un contracandidat la titulatura de campion si care participa la TF? Tot anul e compromis. ...zic si eu...


                                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                                            Blade: lemn off...ce lemn !
                                            Bh: cu tepi
                                            Fh: fara tepi

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de PaliHR Vezi post
                                              29 de elitisti,
                                              6o de openisti,
                                              54 de avansati,
                                              9 incepatori
                                              Probabil e mai important de unde provin acesti jucatori impatimiti. Invitatia pentru Bistrița au onorat-o undeva pe la 30-32 de judete (sper sa nu primesc din nou un nu-mi place rapid pentru ca n-am timp sa verific aceasat data...) si cam tot atatea judete dau jucatorii cu grila completa pana alaltaieri, respectiv 33 de judete. Interesant, nu regiunea 6 conduce, si nici macar nu e in topul real.

                                              Din cele 33 de judete, 15 dau numai 1 jucator cu grila plina sau 2 jucatori.

                                              8 judete cu un jucator: BR, BT, CJ, CL, DJ, IF, MH, VN
                                              7 judete cu 2 jucatori: BN, BT, CT, CV, HD, NT, VL
                                              2 judete cu 3 jucatori: IL, TL
                                              1 judet cu 4 jucatori: AR
                                              4 judete cu 5 jucatori: AB, GL, MS, SV
                                              3 judete cu 6 jucatori: BH, BV, SB
                                              3 judete cu 7 jucatori: AG, HR, IS
                                              1 judet cu 8 jucatori: TM
                                              2 judete cu 9 jucatori: BC, PH
                                              1 judet cu 10 jucatori: DB
                                              1 capitala cu 25 de jucatori.
                                              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                              Tel : 0742 257 995

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Nu-mi doresc sa nasc controverse, decat daca sunt constructive...
                                                Practicam sportul asta din pasiune si mergem la turnee, in cea mai mare masura, tot din acelasi motiv. Nu suntem profesionisti si cei mai multi dintre noi facem eforturi (inclusiv financiare) pentru a participa la turnee: renuntam la odihna de we, la momente petrecute in familie, la alte activitati, ca sa nu mai spun ca multi muncesc sambata sau duminica, noptile etc... toti cei aflati in situatiile descrise mai sus nu pot concura la punctaj cu cei care nu au obligatii, cu cei care se bucura de timp liber si de pensie
                                                Parerea mea e ca in grila de punctaj (nu ma refer si la MP) ar trebui sa primeze raportul dintre clasare si participarea la turnee. De acord ca nu e ok sa participe la Turneul Campionilor cineva care a participat la 4 turnee si s-a clasat pe podium in detrimentul unuia care a participat la 12 turnee si s-a clasat in prima jumatate de fiecare data, la fel cum, nu e ok ca cineva sa participe doar pentru ca in 2 luni a bifat 10 turnee (desi nu credeam sa fie posibil, se pare ca e...) in detrimentul altuia care a facut eforturi sa participe la 10 turnee in 6 luni, sa spunem... Asa cum in cazul MP-ului sunt limitari ale numarului de turnee luate in calcul, la fel ar trebui si in cazul punctelor care contribuie la pozitia in clasament.
                                                Asadar, provocarea pe care o lansez e aceasta: gasirea raportului intre numarul de paricipari si rezultatele obtinute, in stabilirea punctajului si, implicit, in desemnarea castigatorilor titlului de campion judetean Amatur si a dreptului de a participa la TC.

                                                In speranta ca nu exista erori in cele expuse (mea culpa, daca e cazul!), va multumesc!

                                                Sent from my SM-G975F using Tapatalk
                                                Ultima editare de ovidiu t; 08.sep.2019, 21:14.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Postat în original de Bogdan V Vezi post

                                                  O a treia propunere: un control mai riguros al fețelor tip iarba, sandwich sau anti, un mai mare accent pe acel paragraf din Regulament.
                                                  Probabil ca imi voi lua mult hate din cauza aceastei propuneri, dar cei care ma cunosc stiu ca, personal, nu am nimic impotriva materialelor, doar ca din ce in ce mai mult apar plangeri din partea jucatorilor softisti in urma "prepararii" fețelor care, chiar daca apar in lista celor omologate, returneaza mingiile in moduri complet neortodoxe si imprevizibile, la departare de ani lumina de proprietatile initiale.
                                                  Sunt ierbar si, din pacate pot sa confirm existenta unor astfel de fete "preparate". Tocmai la cine nu te astepti dai nas in nas cu unele ca astea. Din experienta pot sa afirm ca cele mai multe fete dubioase le-am intalnit la jucatori care nu joaca la incepatori. In fine pe mine nu ma deranjeaza intr-un mod deosebit, dar pe altii care nu au material, pot sa ii incurce. Nu am contestat vreodata o paleta desi am intalnit jucatori in circuit care au jucat cu fete interzise sau care nu se mai gasesc pe lista ITTF, cu ierburi ca sticla sau cu fete lise de atac care acum aveau aderenta zero. Uneori am pierdut dar niciodata nu am pus infrangerea pe materialul adversarului.

                                                  Problema este mai complexa. Sunt jucatori care "prepara" fete si nu doar ierbari ci si jucatori care joaca cu fete care ar trebui sa fie foarte spinoase. Trisori exista atat intre ierbari cat si intre atacanti. Cand zic trisori ma refer la jucatori care fac cu intentie acest lucru cu scopul de a castiga cu orice pret. Insa mai exista o categorie de jucatori care joaca cu tot felul de fete vechi si nu au intentia de a trisa (doi astfel de jucatori au venit la mine inainte de inceputul meciului si mi-au zis: "am o fata lisa dar e veche si nu mai prinde se comporta ca o fata anti". Am tot respectul pentru ei pentru acest gest. Arata ca nu au scopul de a trisa inseland adversarul). Nu cred ca trebuie bagati toti in aceeeasi oala.

                                                  Propun ca existenta unui control mai sever asupra fetelor de joc (toate fetele nu doar ale ierbarilor sau ale celor cu anti) sa se faca gradual in functie de categorie. Astfel la Elite controlul ar trebui sa fie cel mai sever. De obicei acolo se joaca fara superioare. Mi s-ar parea extrem de enervant sa mergi sa joci un numar mai redus de meciuri si acolo sa intalnesti si vreun trisor. Apoi la Open un control ceva mai putin sever pentru a incheia cu categoriile inferioare unde regulamentul ar trebui sa fie mai putin strict. Oricum ar fi extrem de neproductiv si ar dura prea mult sa verifici inainte de turneu 150-200 de palete.

                                                  Mai exista si problema efectuarii controlului propriu-zis. Cine il face, cu ce instrumente?
                                                  Oricum cred ca ar trebui sa exista cumva o lista a celor care incearca sa castige alterand in mod voit echipamentul.
                                                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                                  FH: Butterfly Dignics 05
                                                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X