Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de dani 0205 Vezi post
    La grupe de 8, ar creste considerabil nu doar nr meciurilor , ci si timpul de desfasurare a acestora. Ar dura mai mult decat varianta de inferioare cu 6 si superioare cu 4.

    Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
    Nu si daca o grupa de 8 se desfasoara pe 2 mese...
    E buna orice varianta in care un jucator are cat mai multe meciuri la turneu. E frustrant sa participi la un turneu (mai ales in conditiile in care parcurgi sute de km) la care sa joci doar 5 meciuri sau chiar 4, pt ca sunt situatii in care grupele sunt de 5 jucatori

    Sent from my SM-G975F using Tapatalk

    Comentariu


    • Postat în original de ovidiu t Vezi post
      Nu si daca o grupa de 8 se desfasoara pe 2 mese...
      E buna orice varianta in care un jucator are cat mai multe meciuri la turneu. E frustrant sa participi la un turneu (mai ales in conditiile in care parcurgi sute de km) la care sa joci doar 5 meciuri sau chiar 4, pt ca sunt situatii in care grupele sunt de 5 jucatori

      Sent from my SM-G975F using Tapatalk
      1. Sa aloci 2 mese la grupa de 8 ar limita nr de participanti.
      2. Grupa de 8 =28 meciuri
      Grupa inferioara de 6 si superioara de 3 sau 4 = 18, respectiv 21 meciuri....

      Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

      Comentariu


      • Propuneri modificare regulament:
        1. In cazul distribuirii in grupe a doi sau mai multi jucatori din acelasi judet, acestia isi vor juca meciul direct in prima runda. Este formatul practicat de forurile de specialitate la turneele de tip TOP 10,12,etc. Nu se vor eradica non-combaturile 100% dar macar o parte dintre ele cred ca vor fi eliminate.

        2. Acordarea de puncte bonus mai consistente medaliatilor la turnee in asa fel incat dupa 3-4 turnee in care un jucator a incheiat pe podium, acesta sa promoveze la o categorie superioara. Si aici cred ca vom reduce substantial non-combaturile legate de promovarea la o categorie superioara.
        In sprijinul acestei masuri as mai adauga si premierea cu medalii si cupe doar a primilor 4 jucatori. Pentru multi, orgoliul este probabil "hranit" si cu o medalie sau cupa castigata pentru locurile 5-8.

        3. Non-combaturile, indiferent de forma, sunt facute din dorinta de a castiga (cazul de sambata) sau de a nu castiga/pierde (cazurile PrizaTok & co) puncte in clasament din diferite motive. Deoarece nu sunt adeptul masurilor extreme de tipul excluderii/neprimirii/suspendarii, propun ca Regulamentul sa ii "ajute" prin reducerea la jumatate a punctelor acumulate de acestia in clasamentul Amatur.
        BUTTERFLY Romania
        Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
        E-mail: office@prosoftbn.ro
        BUTTERFLY Store Bucuresti
        Tel. Mihai: 0736-887467
        E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
        Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
        Instagram: @butterflyromania
        YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

        http://www.tt-shop.ro
        http://www.butterfly.tt
        http://www.tenisdemasa.ro

        Comentariu


        • Ptr ca e clar ca trebuie pastrata premierea la sf?rșitul anului la toate categoriile, ma gandesc ca o varianta ptr a se determina campionii judeteni pe categorii ar fi sa se tina un clasament in care sa se adune toate punctele obtinute la toate concursurile din anul respectiv la categoria respectiva. Si cine aduna cele mai multe puncte sa fie desemnat campion județean la categoria respectiva.
          Cred ca in varianta asta am scăpa de toate combinatiile facute ptr a se obtine acest titlu si asa ar fi si pe bune campion judetean.
          Nu e cea mai curata si buna solutie, o sa fie avantajati cei care au mai multe participari, dar pana la urma e mai reala decat solutia actuala si incurajeaza si participarea.

          Comentariu


          • Anul trecut s-a votat ca si jucatorii de div A si SL sa aibe dreptul de a juca in Amatur.
            Dar cind vezi ca vine un fost jucator de SL si face jocurile in asa fel incit sa te simti un nimic..parca nu e fair-play
            De aceea propun:
            1. Incepind cu anul urmator, doar jucatorii de Div B si Div A sa aibe drept de joc in Amatur
            2. Cazurile de furt sau de blat dovedite cu probe video, sa fie sanctionate ca si la alte sporturi, incepind prin depunctarea jucatorilor si pina la excluderea lor din circuitul Amatur

            Comentariu


            • Sa se ia in calcul posibilitatea modificarii MP-ului si la turneele A si A+, pentru cei care au ajuns la media 0 din cauza lipsei prezentelor la concursuri. Au fost, sunt si vor mai fi cazuri in care un jucator cu MP=0 de pe locul 6 in grupa are 5 sau 4 victorii in inferioare. S-ar putea utiliza acelasi sistem ca la acordarea MP-ului pentru legitimati.

              Comentariu


              • Postat în original de GeorgeDospinescu Vezi post
                Ar fi o variantă, fără grupe superioare, dar ar fi bine să se mărească numărul jucătorilor din grupă la 8 în loc de 6... și să se califice 6.
                Sau varianta de 7 cu 5.
                Așa s-ar asigura un număr de cel puțin 6 jocuri pt. fiecare participant.

                Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
                doar sa nu stea toata grupa de 7-8 la o singur masa !! ca va dura o vesnicie

                Comentariu


                • Sistemul de joc trebuie sa ramana la latitudinea organizatorului.
                  Doar el stie resursele pe care le are (timp, mese, sala, buget, etc) si e singurul care poate decide ce sistem poate adopta in functie de inscrieri.



                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Blade: lemn off...ce lemn !
                  Bh: cu tepi
                  Fh: fara tepi

                  Comentariu


                  • Am stat putin si m-am gandit la o solutie practica eficienta pentru ca un astfel de caz sa nu se mai intample.
                    Daca se doreste eliminarea cazurilor de tipul Simon Irsai Bondoc (in sensul in care doi jucatori se inteleg pentru a-l elimina pe al treilea) atunci nu exista decat solutia schimbarii sistemului competitional astfel incat eliminarea unui jucator sa se faca doar prin meci eliminatoriu.

                    Propun orientativ un astfel de sistem:

                    Grupe de 6 din care se califica direct locurile 1-3 (eventual cele mai bune 1-2 locuri 4 pentru completarea grupelor superioare). Acestia merg in grupe superioare de 3 care stabilesc ordinea favoritilor pentru tabloul eliminatoriu. Toti 3 se califica mai departe in eliminatorii.

                    Locurile 4-6 intra intr-un tablou eliminatoriu de recalificare cu pozitia 4 cap de serie (tabloul eliminatoriu se construieste precum cel in vigoare). Din toti jucatorii ramasi se califica 1/3 care se adauga in pozitie de outsider pe tabloul deja ocupat de locurile 1-3 din superioare. Meciurile s-ar juca in paralel cu cele din superioarele locurilor 1-3.

                    Dezavantajul este ca ar creste oarecum numarul de meciuri din concurs (inclusiv cei care in mod normal ar fi eliminati de pe pozitiile 5-6 ar juca cel putin inca un meci) ceea ce necesita o actiune de fluentizare mai mare din partea organizatorilor dar si a jucatorilor. Desigur numarul minim de meciuri al unui jucator la o grupa inferioara de 6 ar creste la cel putin 6 (lucru care desigur ar surade multora). Inclusiv cei care sunt eliminati de obicei de pe pozitiile 5-6 ar prinde emotiile jucarii unui meci eliminatoriu de calificare.

                    Intelegerile intre jucatori practic devin nule. Daca cineva vrea sa tranteasca un meci e liber sa o faca insa o va face pe MP si punctele sale din clasament, nu va avea de suferit un alt jucator ca urmare a intelegerii altora doi.
                    Desigur este o propunere in jurul careia s-ar putea construi. Consider ca este mai usor de urmat o astfel de cale decat sa ne spionam si sa ne banuim unii pe altii. E pacat sa bagam suspiciunea inauntrul AmaTurului pentru ca unii nu cunosc ce inseamna cuvintul onoare.
                    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                    FH: Butterfly Dignics 05
                    BH: Tibhar Grass D.TecS

                    Comentariu


                    • Inspirat de propunerea de mai sus vin si eu cu o propunere de sistem de joc :

                      - grupe inferioare de 4 din care se califica toti si apoi direct tablou eliminatoriu (eventual chiar DubluKO)

                      Avantaje :
                      - Nu mai poti fi eliminat datorita blaturilor dintre alti concurenti
                      - repartizarea pe tabloul eliminatoriu se va face mult mai corect adica dupa valoarea din ziua respectiva ,inclusiv cei cu MP=0 vor fi repartizati pe tablou acolo unde le este valoarea
                      - suportul oferit de programul lui Florin este arhisuficient pentru grupe inferioare 32x4 =128 participanti ,este drept ca pentru eliminatoriu deocamdata suportul este doar pentru 64 dar banuiesc ca daca devine necesar il poate extinde pentru 128
                      - toti participanti au parte de meci eliminatoriu dar si de grupe in care pot sa isi faca incalzirea pentru partea principala adica tabloul
                      - preventiv sa se pastreze regula ca cei din aceasi localitate sa joace la inceput
                      - cheie unica si automata din program pentru generarea tabloului ca sa nu existe discutii

                      Comentariu


                      • Răzvan tocmai ce zicea ca nu a fost nicio solicitare privind imbunatarirea regulamentului privind non-combatul in concursuri... injumatatirea punctelor poate fi o măsură drastică.
                        Pe undeva si este... propun suspendarea tuturor celor implicați pe o perioadă de minim 6 luni , maxim 1 an

                        Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                        JOOLA Zelebro
                        FH Joola Rhyzer Pro 45
                        BH Joola Rhyzer Pro 45

                        Comentariu


                        • Propuneri pentru âmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

                          Intreb pentru un prieten: daca era un incepator sau avansat (ca si la open se prea practica), masura era aceeasi?

                          Gestul facut de d-nul Csaba este unul josnic, cu atat mai mult cu cat nivelul era unul foarte ridicat.

                          Daca e sa-mi dau si eu cu parerea, suspendarea pentru maxim o luna si anularea punctelor din turneul respectiv era mai mult decat suficient (pentru ambii jucatori), masura care a fost luata (si pe care o respect) a fost totusi prea drastica.

                          Intre prieteni ?se mai practica blatul?, am fost martorul a mai multe asemenea scenete (chiar recent), o solutie pt ?eliminarea? aranjamentelor ar fi eliminarea superioarelor, direct eliminatorii iar in grupele inferioare primii sa joace cei din aceeasi localitate.

                          Este pacat ca acest campionat se incheie cu o astfel de problema, pacat e ca unii nu stiu sa se abtina in anumite momente, toti suntem sortiti greselilor dar si putem fi iertati.

                          Respect.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • Postat în original de sorin_client Vezi post
                            Intreb pentru un prieten: daca era un incepator sau avansat (ca si la open se prea practica), masura era aceeasi?

                            Gestul facut de d-nul Csaba este unul josnic, cu atat mai mult cu cat nivelul era unul foarte ridicat.

                            Daca e sa-mi dau si eu cu parerea, suspendarea pentru maxim o luna si anularea punctelor din turneul respectiv era mai mult decat suficient (pentru ambii jucatori), masura care a fost luata (si pe care o respect) a fost totusi prea drastica.

                            Intre prieteni “se mai practica blatul”, am fost martorul a mai multe asemenea scenete (chiar recent), o solutie pt “eliminarea” aranjamentelor ar fi eliminarea superioarelor, direct eliminatorii iar in grupele inferioare primii sa joace cei din aceeasi localitate.

                            Este pacat ca acest campionat se incheie cu o astfel de problema, pacat e ca unii nu stiu sa se abtina in anumite momente, toti suntem sortiti greselilor dar si putem fi iertati.

                            Respect.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Buna seara...va împărtășesc ideea stimate domn...a greși este omenește...si probabil la fel a fost si decizia ...eu spun ca s-au grăbit...si ar trebui depusă o contestație.

                            Comentariu


                            • Propuneri sanctionare blat-uri \ non-combat :
                              1.Prima abatere avertisment ( fiind vorba de un concurs de amatori consider ca prima data trebuie explicat exact omului care a gresit ce a gresit ca apoi sa nu mai auzim ca el nu stia ca nu este voie desi ar fi trebuit sa fie evident )
                              2.A doua abatere suspendare 3 luni
                              3.Urmatoarea abatere suspendare 1 an

                              Afisarea intr-un loc vizibil pe forum a celor sanctionati care poate va mai avea rolul de-a tempera acest fenomen.

                              Pentru a urmari \dovedi aceste blat-uri probe audio\video , urmarirea oscilatiilor punctelor in clasament desigur cand se constata ca se schimba des categoria si la cea inferioara este plin de medalii si cupe
                              Constituita o comisie de disiplina cu 1-2 membri pe zona la care se trimit de catre participanti probele si acestia impreuna cu coordonatorii zonali pot hotara daca se impune sau nu sanctionarea.
                              La sanctiuni de un an ar fi binevenita si consultarea comitetului director.
                              Desigur aceste propuneri se pot imbunatatii si sper ca si alti colegi vor veni cu propuneri.

                              In paralel orice organizator are dreptul de-a refuza sau sa ii inscrie la categoria superioara ( pe cei banuiti ca isi scad intentionat media ) astfel de colegi inclusiv pe baza investigatiilor proprii.Stiu chiar un organizator care recent a aplicat acest lucru.

                              Comentariu


                              • Eu as propune urmatorul lucru: punctele acordate primilor 8 din fiecare categorie sa fie mai mari, pentru ca trecerea la categoria urmatoare sa fie mai rapida. Sunt foarte multe persoane care se claseaza in primii 8, insa nu vor sa treaca la categoria urmatoare, pentru ca se descurca mai mult decat bine la categoria respectiva. Pe de alta parte sunt multi care cunosc sistemul si stiu unde trebuie sa se opreasca pentru ca punctele castigate sa nu ii puna in pozitia de avansare la categoria urmatoare. Personal, am avut cateva concursuri castigate ca sa trec de la open la elite, deci sustin ideea ca punctele sa fie mai mari pentru ca trecerea sa fie mai usoara. Sunt multi care stau sub media de elite, probabil la fel de multi care stau si sub media de open, numai in ideea de a nu avansa, de a nu ajunge "carne de tun" pentru categoria urmatoare. Insa, odata ajuns la categoria urmatoare, respectivul amaturist ar trebui sa stea acolo o perioada, de exemplu 6 luni, sau chiar mai mult, in care, indiferent de media pe care o are, si indiferent cate meciuri ar pierde (intentionat sau nu), sa nu poata cobora la categoria de la care a avansat. As mai propune sa se revina la limita de 30 pentru a ajunge la elite, pentru ca din punctul meu de vedere cei cu media peste 30 nu mai au ce cauta la open.

                                Comentariu


                                • Propunerile Dvs...

                                  Rezultat vot!

                                  Subiect 1
                                  Postat în original de razvan.cristofor Vezi post
                                  Deschid lista cu urmatoarea propunere, completare la art. 4.1.5 din actualul regulament: jucatorii de la o categorie superioara, care au MP mai mare cu cel mult un punct fata de limita de trecere dintre categorii, sa se poata inscrie la categoria imediat inferioara.

                                  Conform clasamentului din luna septembrie 2019, in aceasta situatie ar fi 30 jucatori de la elite care s-ar putea inscrie la open, 54 jucatori de la open care s-ar putea inscrie la avansati si 92 jucatori de la avansati care s-ar putea inscrie la incepatori.

                                  Aceasta modalitate de inscriere ar putea fi lasata la latitudinea fiecarui organizator.

                                  Propunere valabila pentru inscrierea la turnee de categoria A.

                                  Se poate analiza si varianta ca la o categorie superioara sa se poata inscrie doar jucatorii de la categoria imediat inferioara cu MP mai mic cu "x" puncte fata de limita de trecere intre categorii, sau mai bine zis, acesti jucatori sa aiba prioriate de inscriere la categoria superioara in fata competitorilor de la categoria inferioara care sunt sub acest prag.
                                  NU= 10
                                  DA= 0
                                  Abtineri=2



                                  Subiect 2
                                  Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                  Vin si eu cu o prima propunere.
                                  Crearea unui tab pe site-ul amatur cu titulatura Hall of fame unde sa apara jucatorii care au depasit un anumit numar de participari in Amatur, un anumit numar de trofee castigate (cu punctare diferita in functie de tipul turneelor B - cel mai slab punctate si A+, Turneul Campionilor si Turneul pe echipe de la Bistrița cel mai bine punctate), un anumit numar de turnee organizate/sponsorizate (lista poate fi completata si cu alte tipuri de realizari). Ma gandesc ca sunt destui in Amatur cu merite deosebite care ar putea sa apara pe acest tablou virtual.
                                  DA (se ocupă Florin)

                                  Subiect 3
                                  Postat în original de cata_60 Vezi post
                                  1.Turneul Final din 2020 (si urmatorii) sa se desfasoare de o maniera predictibila.Concret,cred ca e necesara stabilirea cu anticipatie a datei de desfasurare,a numarului de jucatori/categorie si a modalitatii de desfasurare propriu zisa a turneului.Fiind turneu final,e normal sa stii dinainte cate locuri sunt alocate categoriei la care te incadrezi
                                  2.Turneul Final 2020(si urmatorii) sa se desfasoare obligatoriu intr-o localitate situata cat mai central dpdv geografic sau in capitala
                                  3 Participantii la TF sa aiba minim 80%(ceva de genu) grila de turnee completata
                                  Aceasta prevedere pare futila intrucat dreptul de participare ti l da locul in clasament dar...... observ un trend pe care eu personal nu il inteleg,de a transforma TF intr-o competitie de amploare,de masa,nu o competitie in care sa se intreaca primii din fiecare categorie
                                  In aceste conditii e foarte posibil sa apara cazuri de jucatori care pot participa la turneul final desi au doar 6-7 turnee la activ intr-un an
                                  NU=8
                                  Da=1
                                  Abț =2

                                  Subiect 4
                                  Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                                  A propos de... Gigi Spin, 67 ani spre 68 din 02.10.2019, propunere : cei trecuti de 65 ani sa fie taxati in Amatur - 5o % , date fiind sumele '' NESIMTITE'' pt inscrierile platite in acest an. Daca am reusit sa particip la turnee departate de București, meritul principal il au colegi-soferi care nu mi-au luat nici un leu pt transport : Sursilov, Tudor Emil, Chirica , Bonciu Daniel, Silviu Niculae, etc., etc. Datorita lor am putut ajunge la 335 prezente in 55 orase diferite. Le multumesc pe aceasta cale, caci avem in circuit multi oameni inimosi , de inalta tinuta morala, al caror exemplu trebuie urmat !
                                  NU=10
                                  Abț=2

                                  Subiectul 5
                                  Postat în original de Daniel SIMA Vezi post
                                  Salutare!

                                  Ca tată pentru "subsemnatul profil", aparținând fiului meu Daniel SIMA [emoji7][emoji1205], deși acesta participând în normele agreate de dvs în organizarea Amatur, ca și junior legitimat - 9 ani- ne întâlnim cu fel și fel de reacții opresive, recalcitrante, șicanante... Din partea amaturiștilor (aș zice în mai mare măsură din partea bucureștenilor - pățite pe proprie piele, dar nu numai! )
                                  Apreciem, prin participare, a sistemului d-voastră, g?ndit și practicat! Solicităm Federației aidoma!!! Deși par a prefera în continuare sistemul de afișaj non-transarent "pix-scoci-geam-corecție microfinică"
                                  Solicităm fair-play și înțelegere în formarea juniorilor noștri ca reprezentați ai tenisului de masă la nivel internațional, de către colegii amaturiști !
                                  Recunoaștem aportul d-voastră și vă mulțumim!
                                  NU=12



                                  Subiect 6
                                  Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
                                  Finalele la OPEN SI ELIT sa se joace pana la scorul de 4. ( 4 din 7)... asemeni concursurilor mari.
                                  NU=9
                                  DA=1
                                  Abț=2


                                  Subiect 7
                                  Postat în original de GeluBv
                                  Subiectul 7 -Vladoiu Gelu


                                  a)- Modificarea regulamentului din ”frecvența turneelor B nu poate fi mai mare de unul pe lună de sală specializată.” in urmatorul paragraf:
                                  Frecvența turneele A, A+, B, cu exceptia turneelor A+Reg sau B+, nu poate fi mai mare de unul pe lună de sală specializată;


                                  b) Paragraful 6 din regulament ”Jocurile din turneele AmaTur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F. și F.R.T.M.” să se modifice astfel:
                                  -Competițiile din turneele AmaTur vor respecta regulamentul de joc aprobat de I.T.T.F. și F.R.T.M., cu exceptia cazurilor cand in regulamentul Amatur nu sunt prevăzute alte reguli;

                                  c) Să se revină la situatia 2018 când ultima retragere de la un turneu A să se facă joi orele 21 pentru turneele de sambăta si vineri orele 21,00 pentru turneele de duminica;
                                  Da =9
                                  Nu=1
                                  Abț=2

                                  Subiect 8
                                  Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                  a). eu si in acest an sustin sistemul cu grupe de 6 si apoi direct eliminatorii
                                  b). Turneul Campionilor sa devina din nou Turneul Final( am participat la vreo 3 astfel de evenimente fara sa fi castigat niciodata un loc 1 indiferent de categorie. Ce fel de campion sunt cand particip ? Doar unul ratat, evident)
                                  c). toate categoriile sa inceapa dimineata
                                  Subiectul
                                  a= 10 NU
                                  b= 6 NU si 4 DA
                                  c=10 NU
                                  restul abț


                                  Subiect nr 9
                                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                                  In acest moment mi se pare prea aglomerata grila de participare.
                                  Este foarte greu sa poti tine pasul cu numarul turneelor obligatorii, cu atat mai mult cu cat ele se desfasoara in toata tara iar din cauza distantei e foarte greu (aproape imposibil) sa faci deplasarea pentru a completa aceasta grila.

                                  Propun revenirea la grila initiala.
                                  Această propunere a fost votată inclusin de catre participanți, prin sondaj. Concluzia este că nu a intrunit majoritate.

                                  Subiect 10
                                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                                  Mai vin cu o propunere care posibil sa agite pe unii dar sa stimuleze pe altii sa fie mai aproape de organizare de turnee.

                                  Propun ca organizatorii de turnee (cei care doresc, bineinteles) sa fie punctati cu egalul MP-ului lor in cazul in care nu concureaza sau bonificati cu 3 punte in cazul participarii la concursul pe care-l organizeaza. Bineinteles, ma refer la cei activi si nu la organizatorii "de tip sponsori" care nu participa fizic si la concurs.
                                  Efortul este enorm sa organizezi si sa joci (uneori aproape imposibil s-o faci) si cred ca macar egalul MP-ului pe care-l are ar fi o "recunoastere" si totodata "o premiere de bun simt" a celui care se dedica pentru Amatur si toti participantii la joc.
                                  Nu=10
                                  Da=1
                                  Abț=1



                                  Subiectul nr.11

                                  Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                  As adauga o completare la propunerea dumneavoastra si sper sa nu fiu acuzat ca vreau sa ma pun bine cu cineva, pur si simplu asa gandesc ca este corect. Deoarece la Turneul Campionilor numarul participantilor a trecut de 300 de jucatori - am inteles ca la Targu Jiu ne apropiem chiar de 350 - propun acordarea a 4 wildcard-uri (chiar incepand cu turneul din 2 noiembrie) pentru fiecare categorie: doua distribuite de catre organizatorii concursului pe criterii de dumnealor stabilite (mi se pare corect atat timp cat pui la bataie o asemenea logistica) si 2 acordate de catre Comitetul director coordonatorilor sau organizatorilor de turnee care nu s-au calificat (exact cum spunea si domnul Sorin: ca merit pentru cei care pun in miscare masinaria numita Amatur). Desigur in cazul in care nu exista astfel de situatii/solicitari din partea acestora locurile sa fie distribuite celor de pe listele de asteptare.
                                  Nu=6
                                  Da=2
                                  Abț=4

                                  Subiect nr 12
                                  Postat în original de BGD Vezi post
                                  Daca tot e cerere asa mare, de ce nu organizati turneul final pe categorii in diferite orase la o data stabilita? 200 de "open-isti" la Brașov. 150 de "eliste-isti" la Sibiu, 300 de avansati la ...
                                  Nu=10
                                  Abț=2

                                  Subiect nr 13
                                  Postat în original de Pety Vezi post
                                  Buna ziua,

                                  Am si eu o idee vis-a-vis de clasificarea jucatorilor la categoriile incepatori sau avansati. Plec de la premisa ca un jucator cu un numar mare de participari la turnee ( sa zicem 50) nu se mai poate numi incepator. De aceea, indiferent de MP, un jucator cu un numar semnificativ de turnee ar treui, din punctul meu de vedere, sa treaca automat la categoria avansati
                                  Subiect 13 NU (Se adaugă pct la primele 8 locuri)
                                  Nu=7
                                  Da=1
                                  Abtineri=4

                                  Subiect nr 14
                                  Postat în original de victor.arad Vezi post
                                  1.Grupe inferioare și direct eliminatorii la Open și Elite la toate turneele obligatoriu,sa reușim sa mai ieșim în oraș, sa vizitam sa nu fim nevoiți sa ajungem mai obosiți decât am plecat,sa ne priasca mini-vacanta de tenis.
                                  2.Eu zic ca să fie punctate cele mai bune 8 din ultimele 10 sunt suficiente,dovada fiind și ca la o mare parte din amaturiști cam bate v?ntul în grila de turnee A.
                                  3.Turneele A+ sa aibe obligatoriu arbitri volontari ( exemplu Bistrița turneu pe echipe), plus fiecare organizator de turneu A+ sa dispune de scorere.. în acest fel vor fii tot mai puține "scandaluri" sau " meciuri aranjate".
                                  4.Sa se organizeze un Top 32 la fiecare categorie cu cei mai bine clasați jucători in ordinea clasamentului. Sa fie punctat eventual ca un turneu A.
                                  5.Tabloul eliminatoriu de 8 ( sferturile de finale) sau.. semifinalele și finalele la turneele cu participanți numeroși și turneele A+ sa se joace a doua zi ( duminica) pentru organizatorii ce dispun sălile pentru doua zile.
                                  Nu=8
                                  Abț=4


                                  Subiect nr 15
                                  Postat în original de - Marcel - Vezi post
                                  Modificarea clasificării jucătorilor de la pct.2, în scopul eliminării termenului ”Open”, ce reprezintă de fapt o competiție deschisă (cu referire la sport).
                                  Propuneri: începători, Avansați, Elite, Masters. Se poate opta și pentru: Inițiere, Formare, Perfecționare, Elite, dacă se ia în considerare efectul pe care mișcarea Amatur o are asupra participanților la circuit, precum și: IV, III, II, I; sau: D, C, B, A, dacă se dorește o clasificare mai sintetică.

                                  Completarea pct.3.1, cu:
                                  - Turnee tip ”Open”, care să fie organizate în alternanță cu turneele tip B, cu aprecierea rezultatelor inclusiv în ce privește MP.
                                  Aceste turnee să fie deschise oricărui participant, indiferent de categorie, pe o singură listă (amestecat, la grămadă), în numărul de locuri stabilite de organizator, în ordinea înscrierii, sau cum se mai obișnuiește: ”primul sosit, primul servit”.
                                  - Turnee tip ”Grand Open”, câte unul pe trimestru, pe sală specializată, deschise oricărui participant, indiferent de categorie, pe o singură listă (amestecat, la grămadă), în numărul de locuri stabilite de organizator, în ordinea clasamentului Amatur la zi.

                                  Organizarea și desfășurarea acestor turnee put?nd fi posibilă cu respectarea criteriului distanței de 100 km, pentru Open și 250 km, pentru Grand Open, față de alte turnee ce se desfășoară, organizatorul put?nd să le planifice și duminica sau în unele sărbători legale, ori în zilele în care, conform legii, nu se lucrează.

                                  Modificarea criteriului distanței de la pct.3.2, între localitățile ce organizează turnee (Tip A, A+, B, Open, Grand Open) în aceeași zi, de la 300 km, la 250 km.

                                  Argumente în susținerea acestor propuneri sunt suficiente, însă o să mă limitez doar la faptul că, mai multe competiții, nu pot aduce decât beneficii atât pentru participanți, cât și pentru scopul Amatur, ca mișcare sportivă unică la nivel național.
                                  De asemenea, turneele tip Open, pot da șansa unor jucători din categorii inferioare, să evolueze alături de profesioniști, legitimați, experimentați, lucru ce în prezent nu poate fi posibil. Și, cine știe, poate vom putea vorbi ulterior și de evoluția peste așteptări a unor astfel de jucători, așa cum mai sunt exemple în tenisul de câmp al celor ”veniți din calificări”, clasați bine la finalul competițiilor.
                                  Turneele tip Grand Open, vizează în principal jucătorii din primele 2 categorii valorice, însă, reducerea distanței între turnee, planificarea acestora duminica, sau în alte zile așa cum am propus mai sus, precum și lungimea listei de participanți, poate face posibilă și participarea unor jucători mai bine clasați din ultimele două categorii.
                                  NU
                                  ...la propunerea lui Vela Claudiu se modifică denumirea de ”incepători” in ”Hobby”

                                  Subiectul nr.16
                                  Postat în original de Hua Vezi post
                                  Pentru o mai “ stabilă “ evoluție a Mp-lui ( pentru jucătorii cu turnee putine ) , propun scăderea celor doua turnee doar după un număr dat ( Ex 10 A , 4 A+ ) , și nu după 3 cum se întâmpla acum .

                                  Exemplu ( jucător nou ) / caz concret
                                  - turneu 1 ..... 16 pct .... Mp 16
                                  - turneu 2 ..... 17 pct .... Mp 16,5
                                  - turneu 3 ..... 25 pct .... Mp 25 ( deoarece primele doua sunt eliminate din calcul ) .

                                  E cam mare saltul valoric pentru 3 săptăm?ni . Daca s-ar face media celor trei turnee situația ar fi alta , mai aproape de adevăr .
                                  la 3 turnee se renunta doar la 1 - cel mai slab, de la 4 in sus se scad cele mai slabe 2 (ca acum).
                                  Da=7
                                  Nu=4
                                  Abț=1

                                  Subiectul nr 17
                                  Postat în original de GeluBv Vezi post
                                  1.Propun ca următoarele turnee A+ reg să se desfăsoare in a doua saptamană a lunii sept, nu in prima.
                                  In prima saptamană este si tabara din Mangalia, si m-a rugat Emi să rezolvam cumva problema intru-cat sunt locatii care nu au mese si asteaptă de la Emi. Anul acesta pentru Râmnicul Valcea si Lazarea s-a facut un efort dar nu se merită să plece mesele din tabără vinerea, ci mai degrabă punem A+reg a doua săptamană.
                                  DA=9
                                  Abț=3
                                  turneele A+reg se țin in a doua săptămana din septembrie.

                                  Subiectul nr 18
                                  Postat în original de armani Vezi post
                                  Buna seara....am si eu o prima propunere....o atentie mai mare acordata turneelor B, respectiv B+.
                                  De ce se iau in considerare doar 4? S-ar putea sa se ia in considerare cele mai bune 4 din 6 sau 5 din 8 etc.
                                  Altfel, lumea isi face cateva turnee buna B (4 , acum) si se opreste, sa nu isi mai strice punctajul...
                                  Si...poate mai multe turnee B+!
                                  NU= 8
                                  Da=2
                                  Abț=2


                                  Subiectul nr.19
                                  Postat în original de Sorin Botirca
                                  Propun achiziționarea din buget a softului necesar pt implementarea ratingului im Amatur.

                                  Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
                                  Subiectul 19
                                  NU
                                  1= Da
                                  3= Nu
                                  8= abț

                                  Subiectul nr 20
                                  Postat în original de Dan2
                                  Propunere completa:
                                  Imax=9.--------se doreste scaderea valorii la incepatori
                                  Amax=22-------.nr de Amatori ar trebui sa fie semnificativ mai mare decat Elitisti (fosta categorie Open). Acum este mai mic un pic.
                                  Emax=35-38.------E necesara cresterea valorii la Masters, doar astfel pot fi atrasi (sau readusi) si jucatorii valorosi in circuit. Sa nu ne sperie un nr mai mic de participanti, aici calitatea primeaza.

                                  Tot la categoria Masters propun ca locurile pentru jucatorii din categoria inferioara sa fie ocupate in ordinea MP si numai daca la data limita nu sunt acoperite cu jucatori cat. M.
                                  Subiectul 20 NU
                                  Nu=8
                                  Da=2
                                  Abț=2

                                  Subiectul nr 21
                                  Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                  Propun sa se revină și sa se respecte obligativitatea asigurării unui număr minim de 5 jocuri.
                                  De asemenea, mai propun încă o data, obligativitatea asigurării arbitrajului, în forma prestata la Targu Mureș, care a avut rezultate foarte bune.
                                  Subiectul 21
                                  NU=8
                                  Abț=4


                                  Subiectul nr 22
                                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                                  ....si grilele A si B sa fie bonificate cu “suma punctelor x0,5, exact ca la A+. E o varianta buna pentru “grija” completarii lor.


                                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                                  Subiectul 22 NU
                                  NU=10
                                  Abț=2

                                  Subiectul nr 23
                                  Postat în original de GeluBv
                                  Subiectul 23
                                  Doresc să fac Național, anual la Cheile Grădistei, si vă rog să votati una din cele trei variante:

                                  1. Turneu pe echipe :
                                  - o echipă din fiecare judet, fără posibilitate de inlocuire;
                                  - exclus două echipe din acelasi judet;
                                  - o echipă formată din 4 participanti si o rezervă,un master, un elitist, un avansat, un incepător;
                                  -echipele se formează la alegere, se joacă preliminarii, fiecare cu fiecare, începând din februarie, se pun de acord unde joacă, chiar si pe o masă se poate disputa/judet, iar echipa care obtine locul 1 in grupă are drept de participare la acest turneu.

                                  2. Turneu de dublu:
                                  -se formeaza echipele fiecare categorie separat;
                                  -la categ master au voie sa participe elitisti;
                                  -la categ elite au voie să participe avansati;
                                  -la categ Avansati au voie sa participe incepatori;
                                  -la categ incepători au voie să participe numai incepători.
                                  -punctajul este simplu, identic ca la individual, adică pozitia ocupată in clasament, după mp celui mai bun in grupă se suprapune pe inscrieri/participare. înscrierea o fac numai pentru cel cu Mp mai mare, celălalt nu este important , il pun in paranteza pt info. Cei doi din grupă obtin acelasi puncaj.
                                  -se fac grupe de 5, superioare de 3, tablou
                                  -sambata categ master si separat elite
                                  -duminică categ avansati si separat incepători.
                                  alte detalii dacă este cazul, sau la cerere.

                                  3. NU sunt de acord cu nicio variantă.
                                  Da=9 pt varianta 2 (Dublu)
                                  Abț=3


                                  Subiectul nr 24
                                  Postat în original de Kralizec Vezi post
                                  Propun ca distinctiile Amatur sa se adreseze si divizionarilor, de anul viitor [de fapt sa se revina cum a fost pana in 2018]. Daca tot i-am primit (au drept de participare) la joc si ei umbla prin tara la turneele Amatur, sa poata fi si recompensati cu un titlu de Campion Judetean.
                                  Subiectul 24 NU
                                  NU=6
                                  Da=3
                                  Abt=3

                                  Subiectul nr 25
                                  Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                  PROPUNERE PT.2020
                                  Toti jucatori [participanti ] la turneele AmATuR fosti legitimati si actuali legitimati la FRTM indiferent de perioda ; Si ani petrecuti in divizile B;A;SLG.
                                  Sa poata participa doar la sectiunea ELITE
                                  Cred ca ar fi ceva normal si etic fata de un amator.
                                  Subiectul 25 NU
                                  Nu=6
                                  Abț=6

                                  Subiectul 26
                                  Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                  Propun acordarea titulaturii de campion national castigatorilor Turneului Final de la fiecare categorie. ..
                                  Subiectul nr.26 NU
                                  Nu=8
                                  Da=2
                                  Abț=2

                                  Subiectul nr 27
                                  Postat în original de cata_60 Vezi post
                                  Reiterez propunerea ca la TF sa se decerneze un singur titlu de Campion Judetean ,alaturl de 3 titluri de Leader categorie judetean(fara a mai specifica I,A,O)..Un jucator care poarta la un concurs un tricou pe care scrie Campion Judetean Incepatori"poate deveni tinta misto urilor unor colegi malitiosi
                                  Subiectul 27
                                  Nu=8
                                  Da=2
                                  Abț=2

                                  Subiectul 28
                                  Postat în original de Mihai905 Vezi post
                                  Mai am o ultima propunere…daca nu-mi mai vin si alte idei.

                                  Propun introducerea optiunii hors-concours in situatia in care dupa finalizarea termenului de retrageri sunt locuri disponibile la unele categorii si jucatori de la categorii la care locurile s-au ocupat si sunt liste de asteptare, doresc, in primele doua ore dupa expirarea termenului, sa se inscrie la alte categorii fara a fi punctati in clasament (desigur in situatia cand nu exista posibilitatea transferului unui numar de locuri de la o categorie la alta datorita orei de incepere diferita).

                                  Avantaje:
                                  - s-ar asigura numarul minim de jocuri pentru fiecare participant prin completarea grupelor inferioare;
                                  - jucatorii din categoriile inferioare s-ar putea inscrie la categoriile superioare (nu cred ca cei din categoriile superioare vor dori inscrierea la cele inferioare) unde in mod normal nu ar putea participa (ex: avansati la elite);
                                  - jucatorii, care in mod normal nu ar fi putut participa la turneu, au sansa sa prinda loc;
                                  - organizatorii isi indeplinesc intr-o mai mare masura calculele facute inainte de turneu cu privire la numarul de participanti;
                                  - jucatorii de la categoriile superioare ar putea da 1-2 sfaturi utile celorlalti;
                                  - unii jucatori care participa in grupele de 5 reclama ca pana la faza urmatoare se racesc si isi pierd tonusul uneori existand si o pauza de 2 chiar 3 ore pana la superioare; situatia aceasta s-ar rezolva prin introducerea acestei optiuni;
                                  - optiunea se poate aplica atat la sistemul anuntat la inscriere cu 5 in grupa sau 6 in grupa.

                                  Dezavantaje:
                                  - s-ar pierde o parte din timpul obtinut prin redistribuirea jocurilor de la grupele complete pe mesele grupelor care au un numar diminuat de jucatori (asa cum se intampla in prezent);
                                  - unii jucatori de la categoriile superioare ar putea sa considere pierdere de vreme acest gen de meciuri si sa nu le trateze corespunzator;

                                  Optional, dar aici comporta unele discutii, cei care participa conform optiunii hors-concours sa poata sa se califice si in fazele superioare, existand astfel o incarcatura si o miza pentru toti participantii din grupa, dar si intre toti participantii la turneu de la acea categorie, deoarece in prezent exista o diferenta de sanse de calificare intre o grupa de 6 si una de 5.
                                  Subiectul 28
                                  NU=9
                                  Abț=3

                                  Subiectul 29
                                  Postat în original de Kralizec Vezi post
                                  Nu cred ca trebuie atat de detaliat. Cred ca o fraza de genul: "Forta majora: orice situatie ivita care nu este cuprinsa in prezentul regulament, va fi analizata de Comitetul Director, si, in functie de gravitatea ei, va fi luata decizia ca atare."
                                  Am tradus o parte lipsa din regulamentul ITTF si nu-mi amintesc sa fi fost blatul trecut acolo sau diferite sanctiuni. De asta exista un tribunal sportiv. Nu poti reglementa toate hotiile si magariile.
                                  Există alt paragraf in care Comitetul Director analizează si decide.
                                  Subiectul 29
                                  DA=7
                                  Nu=3
                                  Abț=2

                                  Subiectul nr 30
                                  [QUOTE=ADN;511767]
                                  Pentru a evita situatiile in care jucatorii de la o anumita categorie sa ramana pe listele de asteptare desi pe listele principale sunt jucatori inscrisi de la o categorie inferioara propun ca inscrierile sa se faca strict la categoria din care faci parte urmand ca cei ce doresc sa joace la o categorie superioara sa poata fi inscrisi dupa expirarea retragerilor la termen.Multumesc.
                                  Subiectul 30 NU
                                  NU=8
                                  Da=4

                                  Postat în original de ADN
                                  In regulamentul 2020 daca se poate sa explicati pe intelesul tuturor ce reprezinta clasamentul partial al unei grupe de la 6.2.2.

                                  6.2. Departajarea concurenților în grupe;
                                  Pașii departajării sunt:
                                  1. Numărul de victorii în clasamentul general al grupei;
                                  2. Numărul de victorii în clasamentul parțial al grupei (dacă după pasul 1 sunt la egalitate minim 3 jucători);
                                  3. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul parțial (dacă după pasul 2 sunt la egalitate minim 3 jucători);
                                  4. Diferența dintre numărul de seturi câștigate și pierdute în clasamentul general (dacă după pasul 3 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                                  5. Set de departajare - fiecare cu fiecare cu notarea scorului în setul de departajare (dacă după pasul 4 sunt la egalitate 3 sau mai mulți jucători);
                                  6. Victoria directă dacă după oricare dintre criteriile de departajare anterioare rămân la egalitate 2 jucători;
                                  7. în cazul în care se notează scorurile pe seturi (gr. Inf sau gr. Sup) criteriile de departajare de la punctele 4 și 5 se înlocuiesc cu punctaverajul

                                  La ultimul turneu de la Ploiești chiar si cu regulamentul in fata si citind exact criteriile de departajare cand am ajuns la punctul 2 mai multi concurenti mi au spus ca regulamentul este neclar si ca nu se specifica ''negru pe alb'' ce semnifica clasamentul partial al unei grupe.

                                  Multumesc!
                                  Se redefineste

                                  Alte propuneri sau schimbări:

                                  1. Turneul Final 2020 - Cheile Grădistei, 100 participanti din fiecare categorie (30, 31 oct, 01 nov 2020), vineri 30 oct se desfăsoară numai grupele inferioare, sămbătă la ora,9,00 premierile si la 10 incep grupele superioare, duminică tabloul eliminatoriu, finala pentru toate categoriile.

                                  2. Turneele A si A+ se desfăsoară obligatoriu pe 4 categ. Organizatorul are dreptul/decide să comaseze 2 categ numai vinerea la ora 21 , oră la care organizatorul află dacă categ elite intruneste drept de participare.

                                  O categorie nu se poate desfasura când nr de inscrieri este sub 6 inscrieri, astfel se comasează obligatoriu . Divizionarii A si SL au drept de participare numai la categ. Elite, in concluzie nu pot participa când se comasează open+elite.

                                  3. Turneul pe echipe Butterfly, se desfăsoară la Tg. Mureș, conform calendar , si se punctează astfel:
                                  -idem 2019, in plus nu se scad puncte pentru infr?ngeri .

                                  4. Turneul Național de ”Dublu” se desfăsoară odată pe an, conform Calendar, la Cheile Grădistei si se punctează in Clasament / MP cu un punctaj similar celui de ”simplu”, respectiv locul obtinut in clasament, pe media de inscriere a celui mai bun din echipă. Desfăsurarea turneului se face cu grupe inferioare, grupe superioare, tabel eliminatoriu.
                                  Sămbăta :Elite 10 mese, open 10 mese , cu grupe inf de cate 6, superioare de 4, se califică 2 in eliminatoriu.
                                  Duminică:Avansati 10 mese, incepători 10 mese , cu grupe inf de cate 6, superioare de 4, se califică 2 in eliminatoriu.
                                  Primul turneu in data de 08.08.2020


                                  5. A+urile să se inlocuiască numai după ce se desfășoară corespondentul din aceiasi regiune.
                                  Vot: Răm?ne să se înlocuiască/expiră A+ imediat după ce se desfășoară corespondentul fiecăruia, nu pe regiune.

                                  6.- Eliminarea regulii de plafonare a punctajului la 45. O data cu acceptarea jucatorilor ASL e nevoie de mai multa precizie la locurile fruntase. Propun limita 50 sau fara limita.
                                  Vot DA, fară limită mp elite.

                                  7. Să se includa in schema de desfasurare a turneelor si schema urmatoare, ca posibilitate de desfasurare alternativa:

                                  Grupe inf de 6 din care se califica 3
                                  Grupe superioare de 6 unde se imperecheaza primii 3 clasati din 2 grupe inferioare si se pastreaza rezultatele dintre ei. Din superioare se califica 2,3 sau maxim 4.

                                  Tablou final

                                  DA! Răm?ne să stabilească organizatorul. Recomandare să fie grupe inf/sup cu nr par.

                                  8. La turneele A+ să se achizitioneze perdele pentru fiecare zonă- 20 buc dee 2 x4 m. Toate sălile cu exceptia celor Polivalente trebuie să aibe obligatoriu perdele.
                                  Vot DA

                                  9.Pentru cei care fac scandal, nu se conformează dispozitiilor date de organizator să primească 1 an suspendare , iar pentru cei care agresează fizic un alt participant să fie exclus din AmaTur. La cererea organizatorului sau la sesizare din oficiu, in functie de gravitatea faptei, Comitetul Director poate să stabilească si alte măsuri, cum ar fi avertisment , 1 an sau doi ani suspendare;
                                  Vot: DA

                                  10. Denumirea categoriei ”incepători” se redenumește in ” Hobby”.
                                  Hobby: Motoare si ski !
                                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X