Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Bună ziua ! Aș dori să fac și eu (Arseniuc Alexandru din Câmpulung Moldovenesc, județul Suceava) o propunere. Categoria ,,începători,, să se numească ,,Amatori-Nivel I,, , iar categoria ,,Avansați,, să se numească ,,Amatori-Nivel II,, . Am să îmi argumentez pe scurt această opinie. Joc din martie 2018 în Amatur, iar motivul principal pentru care îmi place să particip la aceste competiții este faptul că pot să joc tenis de masă competitiv, acest lucru m-a făcut să progresez. în orașul meu joc la un bar (din lipsă de o sală adecvată) și câștig foarte, foarte ușor, nu că aș fi eu un mare jucător, dar în baruri, săli de jocuri, mese de beton din parc etc rar poți să joci cu cineva care chiar să știe tenis de masă. Nivelul de la categoria ,,începători,, este mult, mult peste ce se joacă la mine în oraș, aș putea chiar spune că sunt două sporturi diferite. în multe sate din România dacă poți să găsești 4-5 jucători (asta în cel mai bun caz) care să joace cu succes la această categorie, chiar în multe orașe mai mici nu prea găsești jucători care să facă față la categoria ,,începători,,.
    Acest joc este de nivel începători.

    După părerea mea, acest meci nu este de nivel începători, se dau multe backspin-uri, topspin-uri, mingi atacate în forță, serve cu efect etc. în acest meci sunt și multe greșeli, dar și la nivel top 100 mondial se fac greșeli, dar se joacă foarte bine dacă ținem cont că sunt jucători de agrement.
    Ultima editare de Arseniuc Alexandru; 14.sep.2019, 11:46.

    Comentariu


    • #52
      Propun ca termenul pentru retrageri sa fie stabilit cu maxim 24 de ore inainte de inceperea concursului. In acest moment de cele mai multe ori sunt 12 ore (de vineri ora 21 pana sambata la la 9). Propun acest lucru deoarece am observat ca multi asteapta ultimul moment in a se retrage fapt ce genereaza de multe ori complicatii:
      - Organizatorii isi fac anumite calcule (se fac achizitii in prealabil in baza cererilor de inscriere) si se trezesc ca de vineri seara pana sambata dimineata dispar 10-15 jucatori.
      - Sunt destui doritori de a participa s inu au timp sa pregateasca deplasarea daca ei intra pe lista de concurs cu doar 12 ore inainte de inceperea acestuia.

      Legat de subiectul de mai sus propun si posibilitatea motivarii absentei de la concurs. Acest lucru ar trebui decis de Comitetul Director impreuna cu organizatorul respectivului turneu in situatii de forta majora (motive extrem de serioase) care a facut imposibila participarea la concurs.
      Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
      FH: Butterfly Dignics 05
      BH: Tibhar Grass D.TecS

      Comentariu


      • #53
        Intrucat punctarea turneului '' Butterfly'' nu s-a facut anul acesta in mod normal ( conform regulilor adoptate in Regulamentul Amatur ) , desi acest super-turneu a fost constituit sub egida AMATUR, punctele fiind acordate intr-un mod de-a dreptul straniu, pe principiul scarpinatului urechii stangi cu mana dreapta, consider ca trebuie respectam regulile facute pt toti jucatorii Amatur si nu sa punctam fals, dupa ureche, in avantajul - dezavantajul punctajului creat arbitrar, de-a dreptul neregulamentar.

        Comentariu


        • #54
          Postat în original de Gigi Spin Vezi post
          Intrucat punctarea turneului '' Butterfly'' nu s-a facut anul acesta in mod normal ( conform regulilor adoptate in Regulamentul Amatur ) , desi acest super-turneu a fost constituit sub egida AMATUR, punctele fiind acordate intr-un mod de-a dreptul straniu, pe principiul scarpinatului urechii stangi cu mana dreapta, consider ca trebuie respectam regulile facute pt toti jucatorii Amatur si nu sa punctam fals, dupa ureche, in avantajul - dezavantajul punctajului creat arbitrar, de-a dreptul neregulamentar.
          Pacat ca nu ati participat...ati fi inteles...

          Sent from my SM-G975F using Tapatalk

          Comentariu


          • #55
            Draga Ovidiu, daca privesti clasamentul final Avansati, vei vedea ca dl. Feher Robert, loc 40 este premiat mai bine decat dl. Docan Cristian, loc 2. Ha, ha, ha.

            Comentariu


            • #56
              Pardon, locul 39 fata de 2.

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                Draga Ovidiu, daca privesti clasamentul final Avansati, vei vedea ca dl. Feher Robert, loc 40 este premiat mai bine decat dl. Docan Cristian, loc 2. Ha, ha, ha.
                Robert a fost premiat in baza meciurilor castigate...in plus, ca o confimare, la turneul A+ desfasurat la o saptamana dupa, Robert a terminat pe 3 la Open. Se cam leaga lucrurile, in opinia mea/certifica "valabilitatea" modului de punctare a turneului de la Bistrița

                Sent from my SM-G975F using Tapatalk

                Comentariu


                • #58
                  Robert a castigat 6 meciuri, Dl. Docan 7, plus ca a disputat finala noaptea ff tarziu ! Ce sa mai zic de Dl. Matei Dumitru si de bonificatia MP.

                  Comentariu


                  • #59
                    Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                    Robert a castigat 6 meciuri, Dl. Docan 7, plus ca a disputat finala noaptea ff tarziu ! Ce sa mai zic de Dl. Matei Dumitru si de bonificatia MP.
                    Eu nu ma plâng. N-am câștigat nici un meci, am tras echipa înapoi, deci nu merit nici un punct.

                    Comentariu


                    • #60
                      Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                      Intrucat punctarea turneului '' Butterfly'' nu s-a facut anul acesta in mod normal ( conform regulilor adoptate in Regulamentul Amatur ) , desi acest super-turneu a fost constituit sub egida AMATUR, punctele fiind acordate intr-un mod de-a dreptul straniu, pe principiul scarpinatului urechii stangi cu mana dreapta, consider ca trebuie respectam regulile facute pt toti jucatorii Amatur si nu sa punctam fals, dupa ureche, in avantajul - dezavantajul punctajului creat arbitrar, de-a dreptul neregulamentar.
                      Pentru a nu exista atâtea discuții, nemulțumiri și abordări diferite ale modului de punctare, propun ca în viitor, acest turneu să nu mai fie punctat deloc în Clasamentul Amatur. Participarea la acest turneu, să fie un exercițiu de control al nivelului de joc pe echipe, locurile obținute, diplomele și cupele, să fie singurele recompense, alături de respectul nostru, al tuturor jucătorilor.

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de Mihai905 Vezi post
                        Propun ca termenul pentru retrageri sa fie stabilit cu maxim 24 de ore inainte de inceperea concursului. In acest moment de cele mai multe ori sunt 12 ore (de vineri ora 21 pana sambata la la 9).
                        Minim 24 de ore pentru turneele A, de multe ori ziua de Vineri devine un cosmar pentru organizatori....

                        Si tot d.p.d.v. organizatoric: să se reglementeze si distanțele intre doua concursuri B, lu?ndu-se în considerare aceeasi 100 de km; chiar dacă există intelegere si comunicare in interiorul fiecărei zone, intre zone există inca deficiențe din acest punct de vedere.
                        Ultima editare de Bogdan V; 16.sep.2019, 22:00.

                        Comentariu


                        • #62
                          Conducerea Amatur trebuie sa hotarasca si sa anunte public ce doreste Turneul Campionilor din punct de vedere al valorii jucatorilor sau Turneul Campionilor la participari in turneele amatur.Conform actualului regulament vorbim de Turneul campionilor la participari pt ca pt o grila completa si sanse reale de participare la turneul final ai nevoie de:
                          - 10 turnee A
                          - 4 turnee A+
                          - 4 turnee B
                          18 zile de sambata plecat pt tenis de acasa este mult prea mult domnilor si mult prea obositor pt cei care locuiesc in judete precum Dolj ,Olt ,etc unde turneele sunt la minim 125 km ...dar ,cum zicea un coleg de la Craiova si Turneul Campionilor este un turneu ca oricare altul pt ca participa multi sportivi cu MP 21-24.Deci ,nu este obligatorie participarea!!!
                          Avand in vedere titulatura turneului -Turneul Campionilor -propun ca 20% din locurile alocate sa se faca in functie de MP dar pt jucatorii care au un minim de 8 turnee 5 A si 3 A+. Astfel pot participa si jucatorii valorosi din punct de vedere sportiv dar nu au timp pt aceasta grila de 18 turnee.Un exemplu:din 100 de locuri 80 sa fie acordate conform clasamentului la zi si 20 conform MP pt cei care nu prind turneul final pe baza clasamentului dar au MP cel putin egal cu al ultimului jucator participant conform grilei clasamentului .La A+ de la Brașov daca dl Gelu nu avea inspiratia de a-i acorda wild-card lui Durdun nu aveam finala Csaba -Durdun pt ca in conformitate cu clasamentul la zi Durdun nu participa.

                          Comentariu


                          • #63
                            In alta ordine de idei conform actualei grile de punctaj la o grila completa de 10 A si 4 A+ este aproape imposibil sa treci de la o categorie la alta .Ar trebui, probabil, sa termini toate cele 14 turnee pe locurile 1-4-aproape imposibil-.Ar fi interesanta o statistica cu jucatorii care au grila completa si au reusit sa promoveze intre categorii anul acesta.Poate ar trebui si aici analizat putin.
                            In final am o intrebare :care clasament se ia in calcul anul acesta pt turneul final cel de la 01.10 sau cel de la 20.10?Am citit pe forum 01.10!!!

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de Dan Cinca Vezi post
                              18 zile de sambata plecat pt tenis de acasa este mult prea mult domnilor si mult prea obositor .
                              Cum asa? Acum ceva timp in urma incercai sa razi de mine intr-o postare ca eu nu am iesit din judet sa particip la turnee(si mi-as fi dat cu parerea pe un subiect ) si acum te plangi de distante? Ciudat...
                              In alta ordine de idei, completarea grilei nu este obligatorie, este pentru cei dedicati trup si suflet(eu nu ma regasesc intru totul, recunosc)
                              JOOLA Zelebro
                              FH Joola Rhyzer Pro 45
                              BH Joola Rhyzer Pro 45

                              Comentariu


                              • #65
                                Postat în original de Dan Cinca Vezi post
                                In final am o intrebare :care clasament se ia in calcul anul acesta pt turneul final cel de la 01.10 sau cel de la 20.10?Am citit pe forum 01.10!!!
                                Postat în original de Comitetul Director Vezi post
                                Având în vedere devansarea Turneului Campionilor de pe data de 9 Noiembrie 2019 pe data de 2 Noiembrie 2019, am rediscutat oportunitatea publicării Clasamentului care să desemneze Campionii/Liderii județeni astfel încât acesta să încorporeze cât mai multe turnee din luna Octombrie, dar și să permită pregătirea festivităților de premiere și realizarea rezervărilor de cazare la Targu Jiu pentru jucătorii calificați.
                                Astfel, Clasamentul după care se vor face înscrierile finale la Turneul Campionilor va fi cel din data de 20 Octombrie 2019, intrând astfel în calcul încă 11 Turnee A din week-end-urile 5/6, 12/13 și 19/20 Octombrie.

                                Succes în completarea grilelor pentru calificarea la TC!

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de Bogdan V Vezi post
                                  Minim 24 de ore pentru turneele A, de multe ori ziua de Vineri devine un cosmar pentru organizatori....

                                  Si tot d.p.d.v. organizatoric: să se reglementeze si distanțele intre doua concursuri B, lu?ndu-se în considerare aceeasi 100 de km; chiar dacă există intelegere si comunicare in interiorul fiecărei zone, intre zone există inca deficiențe din acest punct de vedere.
                                  Am gandit la fel Bogdan. Ca sa fie mai clar. Intre termenul ultimei retrageri fara penalizare si inceputul concursului ar trebui sa fie cel putin 24 de ore.
                                  Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                  FH: Butterfly Dignics 05
                                  BH: Tibhar Grass D.TecS

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de Dan Cinca Vezi post
                                    In alta ordine de idei conform actualei grile de punctaj la o grila completa de 10 A si 4 A+ este aproape imposibil sa treci de la o categorie la alta .Ar trebui, probabil, sa termini toate cele 14 turnee pe locurile 1-4-aproape imposibil-.Ar fi interesanta o statistica cu jucatorii care au grila completa si au reusit sa promoveze intre categorii anul acesta.Poate ar trebui si aici analizat putin.
                                    In final am o intrebare :care clasament se ia in calcul anul acesta pt turneul final cel de la 01.10 sau cel de la 20.10?Am citit pe forum 01.10!!!
                                    Trebuie sa va contrazic. Dupa modificarea modului de punctare de la 1 iulie, este relativ simplu sa promovezi (mai ales daca se pastreaza sistemul actual).
                                    Studiu de caz: categoria avansati (nu cred ca difera foarte mult situatia de la open, cel putin din ce am vazut de-a lungul timpului in listele de inscrieri)
                                    Pentru a promova de la avansati la open avand grila completa (cazul cel mai greu de altfel de a promova) sunt necesare 280 de puncte (14 turnee x 20 p medie).
                                    Aceste 280 de puncte se pot obtine, e adevarat la limita, din 9 locuri 5-8 si 5 locuri 9-16.
                                    Un loc 5-8 inseamna minim 21 de puncte de obicei 21.5 uneori chiar 22 deoarece pe locurile 5-8 la avansati in listele de inscriere se gasesc jucatori cu MP>18, uneori toti 4 au peste 19 cum e cazul turneelor A+ la care se adauga bonificatia de 3 puncte stabilita prin regulament.
                                    Un loc 9-16 inseamna minim 17 puncte, de obicei 17.5 puncte, uneori chiar 18 deoarece pe locurile 9-16 la avansati in listele de inscriere se gasesc jucatori cu MP>17, uneori chiar toti 8 au peste 18.
                                    mergand pe varianta medie rezulta urmatorul calcul

                                    9 turnee x 21.5 (MP 5-8 ) = 193.5 p
                                    5 turnee x 17.5 (MP 9-16) = 87.5 p
                                    Total 281 p / 14 = 20.07 MP

                                    Considerati ca este atat de greu, chiar imposibil, ca un jucator sa obtina 9 clasari 5-8 si 5 clasari 9-16 pentru a promova?
                                    Daca nu este in stare de asa ceva nu cred ca ar trebui sa promoveze pentru ca nu ar face fata in categoria superioara.
                                    Deci se poate promova pe sistemul actual fara sa ocupi macar un loc 1-4, ba mai mult, cu cat numarul de turnee din grila este mai redus cu atat posibilitatea de promovare este mai usoara.
                                    Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                    FH: Butterfly Dignics 05
                                    BH: Tibhar Grass D.TecS

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de - Marcel - Vezi post
                                      Pentru a nu exista atâtea discuții, nemulțumiri și abordări diferite ale modului de punctare, propun ca în viitor, acest turneu să nu mai fie punctat deloc în Clasamentul Amatur. Participarea la acest turneu, să fie un exercițiu de control al nivelului de joc pe echipe, locurile obținute, diplomele și cupele, să fie singurele recompense, alături de respectul nostru, al tuturor jucătorilor.
                                      Am analizat mi mult situația și am realizat că am greșit cu ceastă propunere..
                                      Vă rog să n-o luați în considerare. O retrag.
                                      Vă rog să mă iertați că mi-am dat cu părerea, deși nu am participat!..

                                      Pe viitor, o să fiu mai atent.

                                      Mulțumesc anticipat!

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        OK. Desi nu am participat, am inteles lesne ca '' Regalul - Bisrtrita '' a avut un farmec deosebit, onorat de cea mai aleasa distributie din Amatur, premiat cu '' Salatiere '' - gigantice, cu premii-tombola si tricouri Butterfly valoroase, atmosfera aducand cu Festivalul Cannes 2019 ! Insa notarea individuala a lasat de dorit fiind ingreunata de faptul ca s-au disputat jocuri PE ECHIPE , premiera Amatur ! Multumim frumos D.lui Razvan Crisan pt aportul fantastic adus in acest maraton, prelungit pana in zorii zilei urmatoare si asteptam editia nr 2 ''Butterfly'' 2020. Pana atunci propun sa se gaseasca solutii DIN TIMP solutii de departajare a jucatorilor, pentru a nu fi punctati ( cred eu ) = Eronat, ca acum.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Propun sa se creeze un subforum sau topic, las asta la latitudinea administratorilor unde sa se posteze pozele cu lucrurile uitate,pierdute etc la unele turnee. Eu zic ca se v-or gasi mai usor asa postand doar intr-un topic.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            1.Propun ca la următoarele turnee ”Butterfly Romanian Table Tennis Team Cup 2020” să nu se mai formeze echipele prin calificare conform primului din clasament, si să se formeze prin calificare intre echipe. Fiecare judet să formeze echipe , una, două , nouă, să joace intre ele unde doresc , timp este suficient ( ianuarie până inainte cu 30 zile) si echipa cea mai bună se stie din timp, altfel clasamentul se tot schimbă si echipele rămân destrămate. Anul acesta nu s-a respectat nici regula/regulamentul din cauza celor care au renunțat pe motiv că nu le-a plăcut componența echipei.
                                            Arată mai bine să participe fiecare județ, si cu siguranță este o plăcere să faci echipă cu cei mai apropiați colegi. Nu este obligatoriu si nici recomandat ca in lipsa unei echipe să participe alt judet cu două-trei echipe. Oricum sunt multi participanti, abia se termina in aceiasi zi.

                                            Cred că nu este cazul să dau exemple dintre cei care au avut drept de participare si nu au fost pe liste, desi au vrut să participe! In concluzie, nu merită să repetem ceea ce nu se poate respecta.

                                            P.S. Participarea pe două zile mie-mi convine, dar să ne g?ndim la cei ce nu pot, este costisitor pentru majoritatea participantilor. Să nu se aleagă zile de sărbătoare (ziua turneului), afectează participarea.


                                            2. Turneele A+ reg să se desfăsoare in a doua saptamană a lunii sept, nu in prima.
                                            In prima saptamană este si tabara din Mangalia, si m-a rugat Emi să rezolvam cumva problema intru-cat sunt locatii care nu au mese si asteaptă de la Emi. Anul acesta pentru Râmnicul Valcea si Lazarea s-a facut un efort dar nu se merită să plece mesele din tabără vinerea, ci mai degrabă punem A+reg a doua săptamană.
                                            Ultima editare de GeluBv; 20.sep.2019, 12:05.
                                            Hobby: Motoare si ski !
                                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de gelubv Vezi post
                                              1.propun ca la următoarele turnee ”butterfly romanian table tennis team cup 2020” să nu se mai formeze echipele prin calificare conform primului din clasament, si să se formeze prin calificare intre echipe. Fiecare judet să formeze echipe , una, două , nouă, să joace intre ele unde doresc , timp este suficient ( ianuarie până inainte cu 30 zile) si echipa cea mai bună se stie din timp, altfel clasamentul se tot schimbă si echipele rămân destrămate. Anul acesta nu s-a respectat nici regula/regulamentul din cauza celor care au renunțat pe motiv că nu le-a plăcut componența echipei.
                                              Arată mai bine să participe fiecare județ, si cu siguranță este o plăcere să faci echipă cu cei mai apropiați colegi. Nu este obligatoriu si nici recomandat ca in lipsa unei echipe să participe alt judet cu două-trei echipe. Oricum sunt multi participanti, abia se termina in aceiasi zi.
                                              ..................


                                              perfect !!!
                                              Blade: lemn off...ce lemn !
                                              Bh: cu tepi
                                              Fh: fara tepi

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                ca sa nu se prelungeasca asa mult turneul, se poate lua in calcul ca fiecare judet sa participe cu o singura echipa, in caz de absente(si or sa fie) o sa fie mai scurt turneul. Este comica participarea in care un judet are 3-4 echipe. Una si buna este mai ok dpdv competitional
                                                JOOLA Zelebro
                                                FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                                  ca sa nu se prelungeasca asa mult turneul, se poate lua in calcul ca fiecare judet sa participe cu o singura echipa, in caz de absente(si or sa fie) o sa fie mai scurt turneul. Este comica participarea in care un judet are 3-4 echipe. Una si buna este mai ok dpdv competitional
                                                  Corect! Urna cu echipele lipsa cistiga direct prin neparticiparea judetului alocat! Asta e ! Bine punctat!

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Nu neaparat, se pot face grupele cu o săptăm?nă înainte de competiție, arunci se stie in proportie de 99% cine participa

                                                    Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk
                                                    JOOLA Zelebro
                                                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X