Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2020!

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
    Asta se poate realiza doar in cazurile in care nu sunt retrageri, grila este completa si cei inscrisi dau dovada de seriozitate.Ce faci atunci cand la doua ore dupa postarea turneului ai deja lista completa si lista de asteptare, iar inainte de concurs cu 1 zi mai ai 5 locuri libere pentru ca s-au retras???
    in regulament sa fie 4 meciuri obligatorii( oricum obligativitatea unui numar minim de meciuri suna putin aiurea, ar putea fi scoasa )
    JOOLA Zelebro
    FH Joola Rhyzer Pro 45
    BH Joola Rhyzer Pro 45

    Comentariu


    • Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
      in regulament sa fie 4 meciuri obligatorii( oricum obligativitatea unui numar minim de meciuri suna putin aiurea, ar putea fi scoasa )
      Dar se merita sa te scoli cu noaptea-n cap, sa faci câteva sute de kilometri, sa cheltui o grămadă de bani, pentru a juca doar 4 meciuri ?! Mă întreb : pentru ce se organizează aceste turnee ? Nu pentru a juca tenis ? Dacă nu ăsta este răspunsul, ?nseamnă că turneele se organizează în asa fel încât sa fie cât mai mulți jucători, sa se termine cât mai repede, pentru ca organizatorii sa câștige cât mai mulți bani. Nu puteți spune ca nu g?ndiți asa. Eu am organizat un turneu, doar pentru a ma convinge ca asa este. Asa ca, aveți bunul-simț și ,, nu mai vindeți castraveți la gradinari ".

      Comentariu


      • Cea mai buna hotarare care s-a luat a fost impartirea pe 4 categori a conduceri si a comitetului .
        Valorile apropiate a dus si la expansiunea si dezvoltarea circuitului.
        In circuit sunt participanti ;
        1 Care progreseaza mai repede s-au mai lent.
        2 Sunt participanti care au ajuns la un nivel pe care nu-l mai pot depasi.
        3 Mai sunt participanti care regreseaza din mai multe motive,bine intemeiate fara vointa lor.
        Ar fi o gresala sa iei bucuria unui incepator,care incepe sa prinda curaj prin ocuparea unor poziti fruntase sa treca la nivelul urmator prin munca ,nu din obligativitate si sa inceapa o noua provocare.
        - Obligarea organizatorilor de a asigura un nr.minim de jocuri este primordiala,cum poti sa atragi un participant sa bata 100/200 de km. pentru 3/4 partide !
        - Mimimul de 5 partide sa fie obligatorie,ori prin gr.6 /ori prin gr.4 inf/sup

        Comentariu


        • Postat în original de Kantor Imre-Zoltan Vezi post
          Asta se poate realiza doar in cazurile in care nu sunt retrageri, grila este completa si cei inscrisi dau dovada de seriozitate.Ce faci atunci cand la doua ore dupa postarea turneului ai deja lista completa si lista de asteptare, iar inainte de concurs cu 1 zi mai ai 5 locuri libere pentru ca s-au retras???
          Eu ma refeream la format : cu sau fara superioare !
          Blade : Spinlord Ultracarbon Def
          FH : Spinlord Degu 2.1 mm
          BH : Spinlord Sternenfall OX

          Comentariu


          • Gaby dupa cum sti si tu si multi alti ;
            Care am participat la mai multe turnee in care s-a jucat sub formula standard cu gr.inf./sup./eliminatori foarte cursive si foarte bine organizate care sau terminat la ore decente,chiar unele mai repede ca ora fata de altele in care au fost suprimat [eliminat] gr.sup. si nu s-a castigat mult timp.
            Ba din contra am stat 3 /3.5 ore sa asteptam eliminatorile,intre timp s-a jucat meciuri amicale si demostrative ori partide de dublu etc.
            Care mai mult s-au putin au incurcat anumiti organizatori.
            La majoritatea turneelor din Brașov,București,Topoloveni,Mediaș,etc. cu toate ca sa jucat gr.sup.dar fara tipi morti si alte activitati sau desfasurat in timp record.
            In mometul in care org.sunt atenti si la terminarea unei gr.inf. repartizeaza o alta [alte] grupe pe acea masa,nu se mai creaza acel haos,bine inteles depinde si de participanti.
            Sa auzim numai de bine si multa intelepciune org.codonatorilor si conduceri AmaTuR

            Comentariu


            • Postat în original de gabriel1962 Vezi post
              Eu ma refeream la format : cu sau fara superioare !
              In principiu in cazul grupelor de 6, toti jucatorii au asigurat numarul minim de 5 jocuri. Exceptiile sunt cand 1-2-3 grupe sunt incomplete, aici exista ghinionul unora de a juca numai patru meciuri. Cei care joaca mai departe, isi completeaza numarul de jocuri. In ceea ce priveste existenta sau inexistenta grupelor superioare, este lasata la latitudinea organizatorului. La Open si Elit exista o tendinta de a scoate superioarele, deoarece inferioarele sunt epuizante si aici valorile sunt uniforme. ... dar exista varianta pe care cei care nu organizeaza turnee nu o stiu... adunatul salii. Nu ne convine ca pana noaptea la 2 sa adunam sala si dimineata la 8 sau 9 sa ducem mesele inapoi. Normal un turneu de tenis de masă nu trebuie confundata cu o cursa de maraton. Ca o concluzie, jucatoriii au libertatea de a alege la ce turnee se inscriu: acolo unde sunt grupe superioare sau acolo unde nu sunt grupe superioare. O seara faina!!!
              Ultima editare de Kantor Imre-Zoltan; 24.sep.2019, 22:24.

              Comentariu


              • , BRAVO RASVAN CRISAN , pentru a evita orice discutie cu privire la punctare solutia e simpla : nu punctati acest eveniment. Oricum vor fi doritori multi sa participe si nu pt puncte.

                Aceste au fost cateva propuneri ale mele, oricum se va hotari tot vor fi nemultumiti pt ca asa suntem noi românii !!!![/QUOTE]

                Bravoo,cea mai buna judecata pt turneul de la Bistrița, nu unul ia 8 puncte(in plus) ,iar celalalt de la open ia 0 puncte (cazul campionilor de la Tg-Mureș),ala de la open nu si-a adus nici o contriutie la succesul echipei??? Punctajul turneului de la Bistrița a fost cea mai mare prostie ,dar poate la anul se va remedia si se va face un punctaj per echipa, ca asa cred ca era normal....Eu am pierdut doua meciuri prin neprezentare,pt.ca trebuia sa joc pe la 12 noaptea la turneul de consolare, si nu mai aveam cu ce sa ajung acasa,nu mi se pare normal asa ceva,a fost total eronat sistemul de punctaj,dar poate se va regandii pt.anul viitor...

                Comentariu


                • S-a tot propus, s-a tot vorbit, se tot propune, se tot vorbeste despre numele turneului final, al turneului campionilor... Ca nu-i turneul final ci e primul din an, ca nu-s toti campioni, etc... De fapt se dau tot felul de premii: ale campionilor judeteni, ale sponsorilor, ale organizatorilor zilei mondiale, globe trotter, special, maestru, lady, junior si, intr-un final, campion amatur... si-atunci de ce nu i-am spune GALA AMATUR?!

                  Comentariu


                  • Nu este o propunere ,doar o parere,ati devenit prea comerciali cu schimbarile astea de la amatori spre profesionisti mascati ...........................

                    Comentariu


                    • Postat în original de Dantim Vezi post
                      Nu este o propunere ,doar o parere,ati devenit prea comerciali cu schimbarile astea de la amatori spre profesionisti mascati ...........................
                      Pai cine mai vrea sa fie "doar" amator Dane ?

                      Cand pleci de-acasa spui ca mergi la un important turneu, un mare concurs, aduni puncte pentru..., te zbati, cheltui, etc... Pai asta nu prea mai este "amatoreala"! Nu mai spun de inversunarea unora la masa de joc. Nici cand sunt in calduri nu fac asa urat!

                      Eu cred ca-i de bine aceasta miscare pentru ca te organizeaza un pic, te face sa iesi din uzura zilnica, avem si noi un hobby serios.

                      Si DA, ne place si credem ca nu suntem simpli amatori. Cel putin asa cred.


                      Scuze pentru off-topic.



                      "Propunere" - Turneul Butterfly sa ramana asa cum a fost anuntat initial, de fapt aici propunem ce sa se faca pe viitor si nu sa se modifice ce-a fost.




                      (Tiberiu, unii dintre noi ne-am deplasat sute de kilometri pentru acest turneu, pentru a experimenta acest sistem de joc, nu e vina nimanui (sau a tuturor) ca s-a terminat tarziu, cu siguranta la anul va fi mai bine. Sunt convins. Si o spune unul care "a iesit in gaura" cu punctele la acest concurs, nu mi se pare normal sa se modifice ceva anuntat doar ca unii dintre noi nu mai pot sta. Cand pleci de-acasa iti asumi sa si intarzii. Si daca spuneai te repezeam noi pana la usa casei, cativa km in plus nu mai contau. Poate data viitoare.)


                      Respect.
                      Blade: lemn off...ce lemn !
                      Bh: cu tepi
                      Fh: fara tepi

                      Comentariu


                      • Postat în original de sorin_client Vezi post
                        Pai cine mai vrea sa fie "doar" amator Dane ?

                        Cand pleci de-acasa spui ca mergi la un important turneu, un mare concurs, aduni puncte pentru..., te zbati, cheltui, etc... Pai asta nu prea mai este "amatoreala"! Nu mai spun de inversunarea unora la masa de joc. Nici cand sunt in calduri nu fac asa urat!

                        Eu cred ca-i de bine aceasta miscare pentru ca te organizeaza un pic, te face sa iesi din uzura zilnica, avem si noi un hobby serios.

                        Si DA, ne place si credem ca nu suntem simpli amatori. Cel putin asa cred.


                        Scuze pentru off-topic.



                        "Propunere" - Turneul Butterfly sa ramana asa cum a fost anuntat initial, de fapt aici propunem ce sa se faca pe viitor si nu sa se modifice ce-a fost.




                        (Tiberiu, unii dintre noi ne-am deplasat sute de kilometri pentru acest turneu, pentru a experimenta acest sistem de joc, nu e vina nimanui (sau a tuturor) ca s-a terminat tarziu, cu siguranta la anul va fi mai bine. Sunt convins. Si o spune unul care "a iesit in gaura" cu punctele la acest concurs, nu mi se pare normal sa se modifice ceva anuntat doar ca unii dintre noi nu mai pot sta. Cand pleci de-acasa iti asumi sa si intarzii. Si daca spuneai te repezeam noi pana la usa casei, cativa km in plus nu mai contau. Poate data viitoare.)


                        Respect.
                        Sorine mie chiar nu prea mai imi pasa dar la elite cind ai un jucator care poate fi si acum in primii 10-15 la profii si face figuratie si cistiga crezi ca este o mare placere sa mai pierzi timp sau bani sa participi ................

                        Comentariu


                        • Postat în original de Dantim Vezi post
                          Sorine mie chiar nu prea mai imi pasa dar la elite cind ai un jucator care poate fi si acum in primii 10-15 la profii si face figuratie si cistiga crezi ca este o mare placere sa mai pierzi timp sau bani sa participi ................
                          Asta mai depinde si de ei. Daca "ar sti cand se se opreasca" (ca doar nu e pe bani) ar fi toata lumea fericita. Stii cum e, dai Cezarului ce-i al Cezarului, iei si tu, luam si noi, oameni suntem.

                          Aici iti dau dreptate dar, personal, imi place cateodata sa vad cum jucatori foarte buni "si-o fura" intr-un mod atat de usor, elegant, de ai impresia ca si tu ai putea face la fel, ti-e mai mare dragul sa-i privesti pe profesionisti. Pe de alta parte, daca n-ar fi ei, profesionistii, tot cei mai buni amaturisti ar castiga, ca de obicei. Adica... mare lucru nu-i. E cam aceiasi Marie, cu alta palarie. La noi in zona daca nu-i Hasna e Ursulean, daca nu-i Sumanaru e Mosneagu, etc, iar daca apare un "profi" ii coboara un pic, cum nu mai vine isi reiau pozitiile. Pot si juca la loto pe chestia asta. Deci ii cam stim de-acum. La fel e peste tot.

                          Limitele de MP-uri nu fac decat sa "intareasca" pentru o perioada pozitia unor jucatori. Cum se modifica acele limite, vin altii, ocupa aceleasi locuri doar ca sunt altii. La fel se intampla la toate categoriile. Indiferent de ce limite s-au aplicat, cativa dintre jucatori au "jonglat" astfel incat sa ramana primii la categoriile inferioare. Daca se modifica grila de punctare pentru podium (a fost o propunere si cred ca asa se va intampla), va fi un pic altfel sau mai greu in a ramane jos.

                          Pana la urma, traim si cu ei, cu profesionistii. Eu chiar vad partea buna a lucrurilor, nu ma deranjeaza. Sunt prea mic. Cand am jucat cu Postudor a fost wow pentru mine. Nici el nu intelegea mare lucru ce vine de la mine dar nici eu nu prea vedeam mare lucru cand lovea mingea. Probabil ca ne intrebam (viceversa) ce cautam amandoi acolo. Dar mi-a placut.
                          Blade: lemn off...ce lemn !
                          Bh: cu tepi
                          Fh: fara tepi

                          Comentariu


                          • Postat în original de sorin_client Vezi post
                            Asta mai depinde si de ei. Daca "ar sti cand se se opreasca" (ca doar nu e pe bani) ar fi toata lumea fericita. Stii cum e, dai Cezarului ce-i al Cezarului, iei si tu, luam si noi, oameni suntem.

                            Aici iti dau dreptate dar, personal, imi place cateodata sa vad cum jucatori foarte buni "si-o fura" intr-un mod atat de usor, elegant, de ai impresia ca si tu ai putea face la fel, ti-e mai mare dragul sa-i privesti pe profesionisti. Pe de alta parte, daca n-ar fi ei, profesionistii, tot cei mai buni amaturisti ar castiga, ca de obicei. Adica... mare lucru nu-i. E cam aceiasi Marie, cu alta palarie. La noi in zona daca nu-i Hasna e Ursulean, daca nu-i Sumanaru e Mosneagu, etc, iar daca apare un "profi" ii coboara un pic, cum nu mai vine isi reiau pozitiile. Pot si juca la loto pe chestia asta. Deci ii cam stim de-acum. La fel e peste tot.

                            Limitele de MP-uri nu fac decat sa "intareasca" pentru o perioada pozitia unor jucatori. Cum se modifica acele limite, vin altii, ocupa aceleasi locuri doar ca sunt altii. La fel se intampla la toate categoriile. Indiferent de ce limite s-au aplicat, cativa dintre jucatori au "jonglat" astfel incat sa ramana primii la categoriile inferioare. Daca se modifica grila de punctare pentru podium (a fost o propunere si cred ca asa se va intampla), va fi un pic altfel sau mai greu in a ramane jos.

                            Pana la urma, traim si cu ei, cu profesionistii. Eu chiar vad partea buna a lucrurilor, nu ma deranjeaza. Sunt prea mic. Cand am jucat cu Postudor a fost wow pentru mine. Nici el nu intelegea mare lucru ce vine de la mine dar nici eu nu prea vedeam mare lucru cand lovea mingea. Probabil ca ne intrebam (viceversa) ce cautam amandoi acolo. Dar mi-a placut.
                            Sorine, noi la Iași avem ocazia sa jucam mai des cu Postudor; am jucat o data si l-am rugat sa joace foarte serios sa vad si eu la ce nivel sunt. Asa mi-a trebuit. Am facut 6 puncte in 3 seturi: o data am apucat eu sa atac si de 5 ori a dat el afara. Cam asta-i diferenta intre amatori si profi. Din acest motiv am si propus ca Amaturul sa ramana al amatorilor si sa nu se accepte legitimati sau fosti legitimati indiferent de divizia in care joaca A,B sau SLG. No offense, imi sunt simpatici dar la masa de joc ma simt copil de mingi.
                            Blade : Spinlord Ultracarbon Def
                            FH : Spinlord Degu 2.1 mm
                            BH : Spinlord Sternenfall OX

                            Comentariu


                            • La Elite deja sunt alte pretentii, de regula gasesti jucatori cu multe ore de antrenament de calitate.
                              Nu stiu daca vreunul dintre noi (si aici ma refer la cei de teapa noastra) au ce cauta la Elite. Eu ?mai sar gardul? cateodata si chiar imi face placere sa intalnesc jucatori ca ei. Faptul ca exista o categorie ?profi? intre amatori, zic ca-i de bine.
                              Desigur, parerile sunt impartite (si asta-i de bine), si cred ca schimbarile mari nu dau randament.
                              O modificare de regulament trebuie doar ?finisata? si nu schimbata in totalitate pentru ca creaza confuzii de la an la an.
                              Si mai cred ca daca n-ar fi ?ei? ar apare monotonia. Ce-ar fi sa ne-ntalnim doar un grup an de an!? Amaturul s-a dezvoltat datorita diversificarii si cred ca suntem un exemplu bun pentru toti amatorii din Europa.
                              Blade: lemn off...ce lemn !
                              Bh: cu tepi
                              Fh: fara tepi

                              Comentariu


                              • Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                                Distincțiile AmaTur nu se adresează Divizionarilor legitimați în Div. B, Div. A și SLG în anul 2019...
                                Propun ca distinctiile Amatur sa se adreseze si divizionarilor, de anul viitor [de fapt sa se revina cum a fost pana in 2018]. Daca tot i-am primit (au drept de participare) la joc si ei umbla prin tara la turneele Amatur, sa poata fi si recompensati cu un titlu de Campion Judetean.

                                Comentariu


                                • Postat în original de Kralizec Vezi post
                                  Propun ca distinctiile Amatur sa se adreseze si divizionarilor, de anul viitor [de fapt sa se revina cum a fost pana in 2018]. Daca tot i-am primit (au drept de participare) la joc si ei umbla prin tara la turneele Amatur, sa poata fi si recompensati cu un titlu de Campion Judetean.
                                  Pentru a inpaca si varza si capra,ar trebui analizat la ce cost s-ar ridica premiera campionilor judeteni atat a legitimatilor cat si neligitimatilor,avand in vedere;
                                  - Este vorba doar o singura categorie ELIT
                                  - Nu in toate judetele sunt legitimatii in top [locul 1 ]

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                    Pentru a inpaca si varza si capra,ar trebui analizat la ce cost s-ar ridica premiera campionilor judeteni atat a legitimatilor cat si neligitimatilor,avand in vedere;
                                    - Este vorba doar o singura categorie ELIT
                                    - Nu in toate judetele sunt legitimatii in top [locul 1 ]
                                    Subiectul comporta discutii. Exemplu - Un elitist nelegitimat termina pe locul 30( primul in judet) si il recompensam, Un Elitist legitimat cu 3 turnee la activ ( locul 2000) il recompensam si pe el pentru ca este legitimat??? Asa cum ati prezentat d-voastra situatia vreti sa recompensati Statutul de Legitimat sau Nelegitimat indiferent de locul ocupat. O zi faina.

                                    Comentariu


                                    • M-am referit la nr.de judete in care pe primul loc in clasament se afla un elitist legitimat.
                                      Poate ne face cineva o mica statistica .
                                      Atunci putem discuta pe concret,cam asta a fost si interventia mea la propunerea dl. Kralizec
                                      Ultima editare de Antal Denes; 27.sep.2019, 14:43.

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Kralizec Vezi post
                                        Propun ca distinctiile Amatur sa se adreseze si divizionarilor, de anul viitor [de fapt sa se revina cum a fost pana in 2018]. Daca tot i-am primit (au drept de participare) la joc si ei umbla prin tara la turneele Amatur, sa poata fi si recompensati cu un titlu de Campion Judetean.
                                        Claudiule pentru tine este egal ca tu ajungi sa joci cu legitimati sau fosti doar in afara Amaturului

                                        Comentariu


                                        • PROPUNERE PT.2020
                                          Toti jucatori [participanti ] la turneele AmATuR fosti legitimati si actuali legitimati la FRTM indiferent de perioda ; Si ani petrecuti in divizile B;A;SLG.
                                          Sa poata participa doar la sectiunea ELITE
                                          Cred ca ar fi ceva normal si etic fata de un amator.

                                          Comentariu


                                          • daca au fost legitimati acu 20 de ani si nu mai au valoare, nu cred ca e o problema sa joace la open sau in functie de MP.
                                            poate fi o propunere cu ultimii doi ani de exemplu... daca nu cumva e de actualitate....
                                            Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                            FH: Tenergy 05 FX
                                            BH: Tenergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • Fratilor faceti un regulament si tinetiva de el tot anuuu,nul mai scimbati la jumatatea anului!!
                                              Turneu pe echipe afost gindit binee dar sa incalcat unele reguli simple!!Multumim Razvan facetio la anu sa nu mai fie discuti prea multe.Parerea mea regulamentu afost bine gindit,dar sa incalcat .Iar cu puntaju gasiti o solutie si sa ramaie asa.Eu merg si la anu pe varianta cel mai bun din fiecare categorie la momentu respectiv.Multumesc.

                                              Comentariu


                                              • totusi daca e o idee buna si comitetul director e de acord se poate modifica si la jumatatea anului, nu vad o problema in asta...
                                                Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                FH: Tenergy 05 FX
                                                BH: Tenergy 05 FX

                                                Comentariu


                                                • Daca se tot modifica pe traseu regulamentul haideti fratilor sa facem mai multe turnee finale! Ca de ......! Anul acesta bagam in calcul si octobrie! ( bulversare) Ca asa a vrut oarecineva! Nu mai schimbati schimbarea ca se bulverseaza lumea ! Va rog frumos! ( eu nu am treaba ca am turnee fara numar)e vorba de participantii la Amatur ! Va multumesc! ( Și scuze ! Probabil pe uni deranjeaza aceasta postare pe alți poate nu)

                                                  Comentariu


                                                  • faceti un regulament care nu poate fi schimbat decat o data pe an, dupa turneul final. In tot acest timp, sa nu poata fi schimbat decat in cazuri de forta majora, in situatii neprevazute de catre regulament. Poate inlaturati sintagma de la inceputul turneelor, - in functie de dinamica inscrierilor... tra-la-la - Realocarea numarului de jucatori de la o categorie la alta este ok, ora de incepere ma deranjeaza
                                                    JOOLA Zelebro
                                                    FH Joola Rhyzer Pro 45
                                                    BH Joola Rhyzer Pro 45

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X