Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

    Buna seara,astăzi am participat la acest turneu,Felicitari tuturor pentru rezultate ,după ce am terminat meciurile am vrut sa îl văd pe Mr Simion pe care pana astăzi îl consideram un jucător legenda și despre care am citit destul de mult,bun...in grupe superioare vin sa ma uit la meciul Simon-Bondoc,rezultatul 3-0 pentru Simon este corect,următorul meci Simon cu Irsai ,stau sa ma uit și realizez ca nea Simon care este Nr 1 in Amatur a făcut un blat ordinar pe care nu știu cum îl va explica (0-3),nea Pali,cu tot respectul dar in loc sa căutați scuze ar fi trebuit sa acționați!Au urmat câteva discuții contradictorii si la care organizatorii au fost chiar depășiți,daca se vede de pe luna un blat nu se reacționează?Ma simt ca la PSD-oști...La categoria la care am participat m-am simțit foarte bine si tot respectul pentru cei au Participat!Toate bune,Adrian Ciobanu

  • #2
    Nea Ciobanu, va rog inca o data sa va mai imformati despre ce vorbiti.

    Niciodata nu strica.

    O seara buna!
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

    Comentariu


    • #3
      Nea Pali,am văzut meciul...pe Simion îl bat unul sau doi inși din amatur!Va este frica sa luați măsuri ,am asistat la un blat ca in politica!Daca voi ca organizatori nu luați măsuri drastice se va duce pe r?pa toată munca voastră depusă in 13 ani!Respect persoanelor care au înțeles acest subiect și care nu accepta blaturi și alte c*caturi!

      Comentariu


      • #4
        Nea Ciobanu, inca o data va rog frumos sa va informati despre subiect.

        Din pacate pe acest site oricine poate afirma orice. Totusi, daca analizati subiectul mai bine inainte de a scrie (si ati scris deja de doua ori), o sa gresiti mai putin.

        In AmaTur NU exista solutii de pedepsire a blaturilor. V-am atras atentia si personal, dar vad ca in zadar.
        V-am rugat sa ne oferiti exemple de pedepsire a blaturilor (sau macar unul), dar n-ati reusit.

        Daca doriti sa formulati o propunere in acest sens, e altceva. Dar puteti s-o faceti si civilizat, fara a ataca.

        Si, o ultima idee: cred ca nici regulamentul FRTM sau cel international nu pedepsesc blatul. E o chestiune grea.

        Va salut.
        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
        Tel : 0742 257 995

        Comentariu


        • #5
          Nea Pali,încă o data va repet ,dacă nu luați atitudine vom ajunge in situația in care toți vor face blaturi,ce veți face atunci?

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Adrian Ciobanu Vezi post
            Nea Pali,încă o data va repet ,dacă nu luați atitudine vom ajunge in situația in care toți vor face blaturi,ce veți face atunci?
            Vad ca trebuie sa va las, din trei postari s-ar intelege ca dintre noi doi Dvs. cunoasteti mai bine regulamentele si aceasta ramura sportiva.

            Inchei acest dialog, ramanand cu respect.
            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
            Tel : 0742 257 995

            Comentariu


            • #7
              Cunosc cazul, asa este, se vede din avion, păcat! Faptul că blatul este evident nu inseamnă că organizatorii de la acest turneu pot face dreptate. Nici vorbă! In schimb , Alex, are dreptul să nu-i primească la turneele organizate in Brașov. Nu le mai pronunț numele că deja le fac publicitate.

              In numele echipei cu care am venit transmit multumirile noastre organizatorilor!
              Hobby: Motoare si ski !
              http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

              Comentariu


              • #8
                Nu pot să mă abțin, deși voi fi catalogat ca părtinitor sau cu atitudine subiectivă. Fără a jigni pe nimeni, în modestia mea fata de acest sport pe care îl practic de câțiva ani, nu pot spune decât că domnul care a orchestrat acest blat este privit ca pe un model în acest circuit, însă a rămas corigent la lecția de "moralitate".
                Se pare că în viață nu este destul sa fii foarte bun în ceva anume, să ai un talent. Este mai bine să ai din toate câte puțin...să lași loc de bună ziua!
                De altfel, turneul a fost organizat ca la carte. Felicitări Paly și Andras!

                ?n semn de "protest", eu voi șterge toate meciurile cu acest domn, postate pe canalul de YouTube din semnătură!
                https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w
                Ultima editare de Oktaw Marius; 19.oct.2019, 21:19.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Adrian Ciobanu Vezi post
                  Buna seara,astăzi am participat la acest turneu,Felicitari tuturor pentru rezultate ,după ce am terminat meciurile am vrut sa îl văd pe Mr Simion pe care pana astăzi îl consideram un jucător legenda și despre care am citit destul de mult,bun...in grupe superioare vin sa ma uit la meciul Simon-Bondoc,rezultatul 3-0 pentru Simon este corect,următorul meci Simon cu Irsai ,stau sa ma uit și realizez ca nea Simon care este Nr 1 in Amatur a făcut un blat ordinar pe care nu știu cum îl va explica (0-3),nea Pali,cu tot respectul dar in loc sa căutați scuze ar fi trebuit sa acționați!Au urmat câteva discuții contradictorii si la care organizatorii au fost chiar depășiți,daca se vede de pe luna un blat nu se reacționează?Ma simt ca la PSD-oști...La categoria la care am participat m-am simțit foarte bine si tot respectul pentru cei au Participat!Toate bune,Adrian Ciobanu
                  buna dimineata.nu am participat la turneu asa ca nu ar trebui sa imi dau cu parerea.dar cred ca si corifeii au momentele lor de ratacire.csobi a mai avut un astfel de moment cam acum o luna si nimeni nu a spus nimic. culmea tot cu cineva din targu mures.deh zona crepusculara !

                  Comentariu


                  • #10
                    Ca un proaspăt recrut in cadrul circuitului amatour,si jucător la categoria unde Csabi "cam face legea",jucând cu domnul Irsai Istvan la tg mures,tin sa precizez ca este un jucător dificil de jucat pt orice jucător din amatour,si văz?nd un meci pe youtube cam simte mingea de la Csabi asa ca de la anti la anti,asa sa acordam prezumția de nevinovăție,dar sunt de acord cu încercarea de a elimina din fasa blaturile din amatour,care devine un circuit tot mai puternic ,prin repatrierea jucătorilor de divizia A deocamdata,iar domnul Pali Hr pe care nu il cunosc personal dar care ma impresionat la bistrita prin felul cum traieste la masa de joc,cred ca gestionat ok situatia apărută ,aplicand regulamentul amatour. PS:termenul de model pt jucătorii din amatour ca fiind jucătorul care este acuzat este un pic cam forțat.
                    lemn Primorac carbon
                    fete Andro Rasanter R42 ultramax

                    Comentariu


                    • #11
                      Cu blaturile as reveni altundeva.

                      La Targu Secuiesc au fost undeva la 7-20 de non-combaturi in ce priveste scorul final al partidei jucate. (Tot asa si la alte zeci de turnee din ultimele saptamani.)

                      Sa luam un singur caz prea vizibil sub lupa nu ar fi just. De o luna-doua zeci sau sute de jucatori calculeaza inainte de un nou concurs (sau ii pun pe altii sa calculeze) media lor in jur de x,99-y,oo, la limita uneia dintre categorii. Cum zicea ieri unul dintre actorii acestei scene nasoale, sistemul ii pune la truc, pentru ca la categoria superioara n-ar prinde loc la turneul final.
                      Poate sefii AmaTur (si nu organizatorii cum scria eronat cineva) aici ar putea decide ceva: locurile la turneul final sa fie alocate pe baza unui clasament din vara, ba mai mult, probabil ar fi mai indicat sa avem numai clasamente semestriale.

                      Domnului Ciobanu i-am sugerat aceste detalii aseara, dar oamenii erau prea entuziasti, durerea cauzata de furt nu lasa loc pentru ratiune si argumente.
                      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                      Tel : 0742 257 995

                      Comentariu


                      • #12
                        Deși eu sunt un exemplu concret că nu am făcut non combat pentru nu știu ce tricou sau pentru a nu trece la categoria superioară, acest lucru ar fi de necomparat cu non combatul făcut doar la un meci, în favoarea unui adversar (prieten) și defavoarea altuia, pentru calificarea dintr-o grupa.
                        O să vă arăt un scurt colaj video cu 4-5 puncte cadou, într-un singur set. Domnul de mai sus avea dubii, trebuie să îl lămurim!

                        https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                        https://www.facebook.com/309680636343003
                        Ultima editare de Oktaw Marius; 20.oct.2019, 10:00.

                        Comentariu


                        • #13
                          Marius nu stiu despre care domn vorbesti, dar daca tii neaparat sa faci diferenta intre x care "preda" meciul si i grec care face acelasi lucru, atunci avem probleme mari. Talharul A e de condamnat, Talharul B pentru aceeasi fapta nu.

                          Cred ca trebuie sa inchei si discutia asta.

                          Te salut cu respect.
                          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                          Tel : 0742 257 995

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de PaliHR Vezi post
                            Marius nu stiu despre care domn vorbesti, dar daca tii neaparat sa faci diferenta intre x care "preda" meciul si i grec care face acelasi lucru, atunci avem probleme mari. Talharul A e de condamnat, Talharul B pentru aceeasi fapta nu.

                            Cred ca trebuie sa inchei si discutia asta.

                            Te salut cu respect.
                            Despre dl Patraulea 1980 și prezumția de nevinovăție. Asta se aplică înainte de a avea probe, înaintea unei hotăr?ri definitive. Dar cine îl poate judeca? [emoji2] Eu pun doar probele la dispoziție.

                            https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                            https://www.facebook.com/309680636343003

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
                              Despre dl Patraulea 1980 și prezumția de nevinovăție. Asta se aplică înainte de a avea probe, înaintea unei hotăr?ri definitive. Dar cine îl poate judeca? [emoji2] Eu pun doar probele la dispoziție.

                              https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                              https://www.facebook.com/309680636343003
                              Departe de mine sa fiu un Victor Ciorbea pt Csabi,cred ca ai inteles gresit,atata timp cat va câștiga 1000 de turnee nu va reprezenta un "model pentru mine,nici ca joc nici ca comportament.
                              lemn Primorac carbon
                              fete Andro Rasanter R42 ultramax

                              Comentariu


                              • #16


                                Vizionați acest clip!

                                împotriva lui Bondoc Alexandru, jucând cu Irsai [emoji6]

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de PaliHR Vezi post
                                  Cu blaturile as reveni altundeva.

                                  La Targu Secuiesc au fost undeva la 7-20 de non-combaturi in ce priveste scorul final al partidei jucate. (Tot asa si la alte zeci de turnee din ultimele saptamani.)

                                  Sa luam un singur caz prea vizibil sub lupa nu ar fi just. De o luna-doua zeci sau sute de jucatori calculeaza inainte de un nou concurs (sau ii pun pe altii sa calculeze) media lor in jur de x,99-y,oo, la limita uneia dintre categorii. Cum zicea ieri unul dintre actorii acestei scene nasoale, sistemul ii pune la truc, pentru ca la c

                                  ategoria superioara n-ar prinde loc la turneul final.
                                  Poate sefii AmaTur (si nu organizatorii cum scria eronat cineva) aici ar putea decide ceva: locurile la turneul final sa fie alocate pe baza unui clasament din vara, ba mai mult, probabil ar fi mai indicat sa avem numai clasamente semestriale.

                                  Domnului Ciobanu i-am sugerat aceste detalii aseara, dar oamenii erau prea entuziasti, durerea cauzata de furt nu lasa loc pentru ratiune si argumente.
                                  Asa cum bine defineste Pali "blaturile" o chestiune care trebe bine rumegata si povestita in alta parte, si "non-combaturile" care la sporturile individuale tine mai mult de strategii si tactici in vederea atingerii unui scop propus.
                                  Aceste "non-combaturi" sunt tot mai des intalnite in apropierea Turneului Final si tin strict de calcularea a fiecarui jucator a scopului si telului propus si nici de cum nu il putem defini ca pe un furt.Interesant de urmarit un "non-combat" intre doi jucatori care au nevoie de a pierde acel meci,asa cum mentiona Florin Apian intr-o discutie pe aceasi tema de acum cativa ani ,cand Regele neincoronat al "Blaturilor" era nimeni altul decat Priza Tok.

                                  Ca sa nu intram in preamulte detalii ii recomand Domnului Ciobanu Adrian studierea acestui forum unde sunt foarte multe subiecte pe aceasta tema ,dar inca nu S-A VRUT niciodata implementarea unor elemente de combatere a presupusurilor "blaturi" si adoptarea lor.Cele mai dureroase "Blaturi" in Amatur sunt cele din Grupele Superioare.Solutiile pt aceste sunt relativ simple si inlatura anumite suspiciuni.


                                  1.La grupele de 4 se joaca 2 grupe la doua mese si se joaca primele 2 meciuri din prima grupa simultan,si dupa urmatoarea grupa simultan ,si tot asa .Este un pic mai complicat sa se recurga la "blaturi".
                                  2.La grupele de 3 se anunta doar meciurile si nicidecum grupele ,astfel incat protagonisti sa nu stie cu cine e in grupa ,si cand realizeaza sa fie prea tarziu.

                                  Amandoua au fost testate pe mai multe turnee,A,A+,B.Cine e interesat sa studieze cum au functionat ii indic turneele unde au fost testate sa pot verifica cum s-au desfasurat.

                                  Studiu placut.

                                  P.S. Pali a procedat conform Regulamentului Amatur in ceea ce priveste aceasta chestiune ,adica nu a luat nici o masura impotriva niciunuia.

                                  P.S.1 Tin minte acum cativa ani cand la Tabara de la Brașov l-am avut invitat pe Werner Nowey din Germania ,unul din cei mai titrati Coch-Trainer si am povestit de Amatur si sistemul de joc si cand i-am spus de Grupele superioare ,a ras si a spus ca acele grupe nu sunt pt a facilita mai multe meciuri ,ci doar pentru a aranja mai bine anumiti jucatori,si a mentionat ca pt mai multe meciuri se poate juca foarte usor un tur al celor care au pierdut partida si tot atatea meciuri vor fii.
                                  Ultima editare de Zosim1; 20.oct.2019, 10:24.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de oktaw marius Vezi post


                                    vizionați acest clip!

                                    împotriva lui bondoc alexandru, jucând cu irsai [emoji6]
                                    quod erat demonstrandum.
                                    lemn Primorac carbon
                                    fete Andro Rasanter R42 ultramax

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Oktaw Marius Vezi post


                                      Vizionați acest clip!

                                      împotriva lui Bondoc Alexandru, jucând cu Irsai [emoji6]
                                      Pe bune ca nimeni cu putere de decizie nu se autosesizeaza?
                                      Pe bune ca veniți cu justificarea ca si altii fac?
                                      Cu asemenea filmare?????
                                      Poate cei care au "deciziile" in mana se autosesizeaza totusi, e prea mare nesimțirea, prea pe fata, prea arogant.... Si cu ocazia asta poate se regandeste si intreg sistemul de joc ca sa nu mai fie loc si "nevoie" de asemenea gesturi care nu aduc decat umbra in orice sport.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Mihai, pe bune ca poti preciza ce decizie se poate lua?
                                        Poti preciza cum se procedeaza la competitiile oficiale?
                                        Poti preciza tu cum ai proceda cu ceilalti "talhari" sau cum i-ai premia?

                                        Chiar, pe bune?
                                        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                        Tel : 0742 257 995

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de PaliHR Vezi post
                                          Mihai, pe bune ca poti preciza ce decizie se poate lua?
                                          Poti preciza cum se procedeaza la competitiile oficiale?
                                          Poti preciza tu cum ai proceda cu ceilalti "talhari" sau cum i-ai premia?

                                          Chiar, pe bune?
                                          Iti spun eu Pali.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Rog un moderator sa mute discutiile legate de blaturi daca se poate la Organizare Amatur.

                                            Pacat ca se pateaza munca unei echipe uriasr de la Targu Secuiesc.

                                            De asemenea, ca sa vorbim si despre omenie, respect, Sterczer Sandor pentru cele 160 de pachete de branza/cascaval, oferite jucatorilor.
                                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                            Tel : 0742 257 995

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Pe bune ca ma "riscam" sa fiu blamat, dat afara din randul organizatorilor, orice... Si l dadeam afara din concurs. Omul asta nu cumva e "campionul amatur" anul asta?

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Postat în original de sevraj Vezi post
                                                Pe bune ca ma "riscam" sa fiu blamat, dat afara din randul organizatorilor, orice... Si l dadeam afara din concurs. Omul asta nu cumva e "campionul amatur" anul asta?
                                                Nu am pomenit, în tot subiectul deschis de alții și susținut de mine, despre rezultatele acestui domn. Nu cred că, pentru un simplu gest necugetat, să umbrim toate rezultatele foarte bune din ultima perioadă. A fost un exemplu, s-a deschis "cutia Pandorei"...
                                                Dacă putem aduce âmbunătățiri și elimina aceste comportamente, în viitor, să o facem!

                                                https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                                https://www.facebook.com/309680636343003

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Propun formarea "Corpului de Integritate in tenisul de masa din Amatur" .

                                                  Si as propune si echipa care am propus-o acum cativa ani in "Comisia de Disciplina" si chiar a functionat foarte bine, si eu sincer credeam ca Amaturul se afla pe drumul cel bun dar din pacate uni au ales sa se autodesfinteze aceasta .
                                                  Mihai sti tu oare de ce ?

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X