Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de sevraj Vezi post
    Pe bune ca ma "riscam" sa fiu blamat, dat afara din randul organizatorilor, orice... Si l dadeam afara din concurs. Omul asta nu cumva e "campionul amatur" anul asta?
    N-am vazut meciul, Mihai.

    Jucam cand a venit Bondoc la mine, la 1-0 si 2-4 cu Fancsali si mi-a zis ca in grupa lor e un blat si ca nu va accepta sa joace setul de departajare.

    Le-am zis dupa aceea de 5 ori, dar n-au vrut sa ma asculte ca nu pot sa iau masuri despre un meci pe care nu l-am vazut.

    Pe bune, tu ai putea?
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

    Comentariu


    • #27
      Repet, a n-a oara, ar fi bine ca sa ne informam, inainte de a vorbi si a scrie.
      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
      Tel : 0742 257 995

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de PaliHR Vezi post
        Rog un moderator sa mute discutiile legate de blaturi daca se poate la Organizare Amatur.

        Pacat ca se pateaza munca unei echipe uriasr de la Targu Secuiesc.

        De asemenea, ca sa vorbim si despre omenie, respect, Sterczer Sandor pentru cele 160 de pachete de branza/cascaval, oferite jucatorilor.
        Postările au fost mutate, într-adevăr este păcat de munca organizatorilor.

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de PaliHR Vezi post
          N-am vazut meciul, Mihai.

          Jucam cand a venit Bondoc la mine, la 1-0 si 2-4 cu Fancsali si mi-a zis ca in grupa lor e un blat si ca nu va accepta sa joace setul de departajare.

          Le-am zis dupa aceea de 5 ori, dar n-au vrut sa ma asculte ca nu pot sa iau masuri despre un meci pe care nu l-am vazut.

          Pe bune, tu ai putea?
          Am inteles asta si e ok. Eu vreau sa atrag atentia celor care acum pot face ceva

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de sevraj Vezi post
            Am inteles asta si e ok. Eu vreau sa atrag atentia celor care acum pot face ceva
            Mihai poate n-ai citit toate postarile.
            S-a luat o masura ;adica
            Organizatori din Brașov isi rezerva dreptul de-a nu-i inscrie pe protagonisti acestui act de nesportivitate.
            Ca atare ramane la latitudinea lor.

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de PaliHR Vezi post
              Cu blaturile as reveni altundeva.

              La Targu Secuiesc au fost undeva la 7-20 de non-combaturi in ce priveste scorul final al partidei jucate. (Tot asa si la alte zeci de turnee din ultimele saptamani.)

              Sa luam un singur caz prea vizibil sub lupa nu ar fi just. De o luna-doua zeci sau sute de jucatori calculeaza inainte de un nou concurs (sau ii pun pe altii sa calculeze) media lor in jur de x,99-y,oo, la limita uneia dintre categorii. Cum zicea ieri unul dintre actorii acestei scene nasoale, sistemul ii pune la truc, pentru ca la categoria superioara n-ar prinde loc la turneul final.
              Poate sefii AmaTur (si nu organizatorii cum scria eronat cineva) aici ar putea decide ceva: locurile la turneul final sa fie alocate pe baza unui clasament din vara, ba mai mult, probabil ar fi mai indicat sa avem numai clasamente semestriale.

              Domnului Ciobanu i-am sugerat aceste detalii aseara, dar oamenii erau prea entuziasti, durerea cauzata de furt nu lasa loc pentru ratiune si argumente.
              Actualizarea clasamentului la un interval de timp mai mare, ar fi cea mai buna soluție. Dar, cred ca actualizarea la 6 luni, ar fi puțin forțată. Trimestrial, cred ca ar fi mai acceptabil... Și l-ar mai degreva puțin și pe Florin.

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Bogdan V Vezi post
                Postările au fost mutate, într-adevăr este păcat de munca organizatorilor.
                Nu cred ca trebe sa amestecam mere cu pere cum zice domnul Toma, si de aceea cred ca munca organizatorilor si sincopele de regulament sau de interpretare nu au nimic de a face una cu alta.Am mai auzit asta si la Turneul Campionilor de la Alba Iulia si nu am inteles gandire unora intre organizarea evenimentului in sine si o polemica discutata ulterior.

                Cat tine de titulatura acestui post, "ce masuri putem aplica" ma pufneste rasul din nou , o tratare ca in politica romana,adica doar de dragul populismului,fara o baza reala. Nu se poate aplica nici o masura in lipsa prevederilor si reglementarilor in aceasta directie.
                Deci acest "caz" nu este un caz.

                Titlular ar putea fi, "cum putem sa ne ferim de aceste situatii neplacute pe viitor"

                Dar e un subiect prea complicat pentru toti "voluntarii" acestui Circuit care dupa parerea mea ,ca volum de munca voluntara se afla in primele 3 grupuri din tara.

                Comentariu


                • #33
                  La trimestru m-am gandit, scuze, m-am exprimat gresit si din cauza vitezei scrierii de pe telefon.

                  Ideea cu trei luni insa nu e a mea, am mai auzit-o cred ca acum un an, si ar rezolva aceste trantiri de conjunctura.
                  FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                  Tel : 0742 257 995

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de mateidumitru Vezi post
                    Actualizarea clasamentului la un interval de timp mai mare, ar fi cea mai buna soluție. Dar, cred ca actualizarea la 6 luni, ar fi puțin forțată. Trimestrial, cred ca ar fi mai acceptabil... Și l-ar mai degreva puțin și pe Florin.
                    a fost ca propunere actualizarea trimestreala anii trecuti si nu a bagat-o nimeni in seama cand s-a discutat de implementarea sistemului rating.
                    sunt cateva pagini de discutii pe tema ratingului

                    Comentariu


                    • #35
                      deci:
                      - actualizarea clasamentului la 3 sau 6 luni nu poate fi o solutie( un novice ca mine poate face un calcul al mediei la o eroare de o zecime cel putin)
                      - blaturi au fost, sunt si vor fi... este imposibil de reglementat asta prin regulament. Nu sunt deloc de acord cu ele insa daca ne castigam meciurile noastre, nu ne pot incurca jocurile de culise.
                      - acest subiect este o vanatoare de fantome, nu poate decat sa inflameze spiritele gratuit. Daca un jucator decide sa piarda un meci ca asa vrea el, nu se poate face nimic( in afara ca nu poate fi primit la alte turnee unde organizatorii considera ca prezenta acestuia nu e de bun augur)
                      JOOLA Zelebro
                      FH Joola Rhyzer Pro 45
                      BH Joola Rhyzer Pro 45

                      Comentariu


                      • #36
                        Prea multe păreri... Cel mai simplu : excluderea amîndurora din AmaTUR minim 12 luni... Și așa, mulți se vor liniști...
                        BH: SPINLORD GIPFELSTURM 1.8 mm
                        Blade: KAZAK
                        FH: ANDRO RASANTER R47 ULTRAMAX

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Johnny Plaiasu Vezi post
                          Prea multe păreri... Cel mai simplu : excluderea amîndurora din AmaTUR minim 12 luni... Și așa, mulți se vor liniști...
                          Johnny ai dat cu ciocanul...de șnițele [emoji2]
                          Mai taie din ele... Ești prea drastic!

                          https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                          https://www.facebook.com/309680636343003

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de Johnny Plaiasu Vezi post
                            Prea multe păreri... Cel mai simplu : excluderea amîndurora din AmaTUR minim 12 luni... Și așa, mulți se vor liniști...
                            Nu sunt sigur ca ar avea baza regulamentara nici macar neprimirea la un turneu, in afara de criteriul: tu porti caciula, nu poti juca, tu nu porti caciula, nu poti juca, iar ceilalti pot.

                            Repet, nu sunt sigur, dar ma voi documenta.

                            Johnny, ce propui pentru cei zeci sau sute de trantori de meciuri sin AmaTur? Am inteles ce propui pentru doi, hai sa vedem si problema de masa.

                            Merci frumos anticipat.
                            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                            Tel : 0742 257 995

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de sevraj Vezi post
                              Pe bune ca ma "riscam" sa fiu blamat, dat afara din randul organizatorilor, orice... Si l dadeam afara din concurs. Omul asta nu cumva e "campionul amatur" anul asta?
                              A fost si campion national,nici daca juca cu farfuria nu dadea in halul asta

                              Comentariu


                              • #40
                                Apropo cind l-am cunoscut pe Csaby cred ca batea 60 la suta din amaturisti cu farfuria,nu cred ca locul lui este in Amatur dar comitetul asta isi cam bate joc de Amatur.............mai bine schimbati denumirea in Profiamatur

                                Comentariu


                                • #41

                                  Comentariu


                                  • #42

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Amaturul incotro......................................

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Dantim Vezi post
                                        Amaturul incotro......................................
                                        Tot înainte.... Ca rușii !

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          ce penibil... il admiram pe Csaba pana acum pentru rezultatele fantastice... filmarea spune totul. Merita sa iti patezi onoarea in felul asta?? Sa vina aici pe forum si sa raspunda... sa-si ceara scuze... sa nu mai repete niciodata... Valoarea unui om este data de valoarea sa morala nu de cat de bine joaca tenis fotbal baschet etc...

                                          Citez din Simon Csaba - articol din ziarul adevarul:

                                          CE-I PLACE ??mi place distracția, dar nu să merg prin discoteci sau cluburi. Mă simt bine în compania oamenilor, indiferent dacă ei sunt importanți, sau oameni simplii. Pentru mine, toți sunt egali?



                                          daca sunt egali pentru tine toti oamenii de ce ii defavorizezi pe unii in favoarea altora??
                                          Ultima editare de Adi17; 20.oct.2019, 13:55.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            E o situatie neplacuta pentru domnul Bondoc. Putea fi evitata intamplarea cu putina atentie din partea organizatorilor, daca nu-i punea pe cei doi, din Targu Mureș, in aceeasi grupa superioara. Poate sunt foarte buni prieteni, e o situatie care necesita intelegere. Pana si intransigentul Barna, promotorul politic al anticoruptiei in Romania, a facut rabat de la moralitate si a avantajat pecuniar niste apropiati. E bine sa nu testam moralitatea oamenilor cand e vorba de prieteni apropiati sau familie...
                                            Rudius

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de Pinzar Alin Vezi post
                                              deci:
                                              - actualizarea clasamentului la 3 sau 6 luni nu poate fi o solutie( un novice ca mine poate face un calcul al mediei la o eroare de o zecime cel putin)
                                              - blaturi au fost, sunt si vor fi... este imposibil de reglementat asta prin regulament. Nu sunt deloc de acord cu ele insa daca ne castigam meciurile noastre, nu ne pot incurca jocurile de culise.
                                              - acest subiect este o vanatoare de fantome, nu poate decat sa inflameze spiritele gratuit. Daca un jucator decide sa piarda un meci ca asa vrea el, nu se poate face nimic( in afara ca nu poate fi primit la alte turnee unde organizatorii considera ca prezenta acestuia nu e de bun augur)
                                              Ai dreptate Alin pentru uni care stiu cand sa tranteasca 1/2 turnee la rand chiar nu conteaza.
                                              Dar pentru majoritatea,care isi vad incununate activitatea chiar e o placere

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Regulamentul nu iti permite sa modifici componenta superioarelor.

                                                Organizatorul a avut greseala, cum se intampla la anumite turnee ca sa scurteze concursul cu cateva ore, in total. Daca nu se intampla asa, am fi evitat aceasta intamplare nefericita. Pe jumatate, ma bucura insa ca s-a intamplat, macar se poate citi pe forum si despre multimea de blatisti din circuit, o buna parte fortati de regulament si prin selectia pentru turneul final, dar si prin imposibilitatea actuala de a nu putea forta un segment important de jucatori la accederea mai rapida la categoria superioara (de care ar apartine, real), si la ramanerea acolo.

                                                Dar, daca in aceasta disputa 95% se pare ca vad un singur caz unde ar trebui luate masuri si vor sa inchida ochii la toate celelalte cazuri, chiar ca toti 100% nu meritam nicio imbinatatire a proiectului comun.
                                                FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                Tel : 0742 257 995

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  E simbolul Amaturului - anul acesta cel putin. Ceilalti sunt mai putin cunoscuti, dar ca nr. 1 al acestei comunitati nu ai voie sa ai asemenea atitudine pentru ca afectezi imaginea intregului. Daca era careva de la amatori prea putin conta... Vrem sa promovam valori umane reale sau e doar chestiunea care pocneste mai aprig mingea de celuloid?

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Este o mare diferenta mare in cazul de fata. Aici avem o filmare unde se vede clar si limpede blatul. Aceste fapte trebuie pedepsite clar si drastic pe baza spiritului regulamentului, a fair play ului. Toate celelalte cazuri de blat de care s a vorbit aici sunt la nivel de suspiciune,dar la asta exista dovada clara... Daca i se acorda titlul de campion amatur anul acesta acestui om, m?njiți toata miscarea amatur.
                                                    Sunt 2 probleme diferite aici, care trebuie tratate separat.
                                                    1 ce masuri se vor lua impotriva celor 2 de pe filmare
                                                    2 ce masuri se pot implementa ca sa nu mai apara blaturi si suspiciuni de blaturi. Blaturi provocate din dorinta de a ajuta pe cineva sa treaca de grupa si blaturi in folos propriu ca sa schimbe categoria.
                                                    Ultima editare de sevraj; 20.oct.2019, 14:52.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X