Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

A fost blat? Ce măsuri putem aplica?

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Deci cazurile de blat de la turneele din ultimele saptamani, respectiv si cele minim 4 cazuri in care particapantul mi s-a plans (ai cuvantul meu) in ce faza trebuie eliminat sunt SUSPICIUNI?!?!

    Cam mare e ipocrizia in acest circuit al nostru.

    Pe bune, Mihai, de dimineata ai avut ocazia sa te documentezi, FRTM, ITTF, FRF, etc, sau oricare organizatie de amatori cum pedepsesc blatul si noncombatul?

    Multumesc inca o data.
    FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
    Tel : 0742 257 995

    Comentariu


    • #52
      Sa nu complicam situatia divagand ... Acum vorbim despre acest caz concret. Daca se iau masuri in acest caz concret si foarte important se vor eradica in mare masura si alte situatii similare pe viitor, la toate nivelele. Daca adoptam politica strutzului situatiile similare o sa prolifereze. De undeva trebuie inceput daca chiar asa e la moda cu "blaturile"
      Ultima editare de Adi17; 20.oct.2019, 15:58.

      Comentariu


      • #53
        am sa incep cu bun gasit dragi colegi din amatur.nu vreau sa intru in polemica sau sa iau apararea cuiva.intreb doarali ti se pare ca ciobi are o paleta in mana sau un batator de covoare?atitudinea(comportamentul) lui trebuie judecata sau gandirea.dea lungul anilor,l-am arbitrat de multe ori si "never"nu a procedat asa.aici este clara lipsa de vointa ca sa nu spun altfel.csobi nu are ce sa caute in acest amatur.este foarte clar ca nu il poate invinge nimeni .......sau poate numai simon csaba?hai sa nu o mai dam dupa cires.este o mare rusine ceea ce a facut viitorul campion !toate gandurile bune.banii in lipsa gandirii devin periculosi(napoleon hill)

        Comentariu


        • #54
          Pro secundo, Mihai, an de an (si in special de cand se dau pe 4 categorii), foarte multi colegi primesc premiul de campion Amatur (judetean, adevarat), ca rezultat al blaturilor prin care isi pierd meciurile.

          De aseara Va tot intreb, si vad ca sunt foarte multi barbati printre formatorii de opinie, respectiv vad ca oglinda in care ca si Amatur ar trebui sa ne uitam ori merge bine, ori n-o folosim deloc: pe Csobi asta il hulim (corect) pe zeci de campioni judeteni castigand titlul prin blat(uri) ii aplaudam cu voce tare, nu?
          FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
          Tel : 0742 257 995

          Comentariu


          • #55
            Domnule Dumitrescu, chiar am vrut sa Va intreb, stiind ca arbitrati: la un meci organizat sub egida FRTM cand vedeti Dvs. ca e blat, cum procedati?
            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
            Tel : 0742 257 995

            Comentariu


            • #56
              Emi a aratat un aspect important: sunt jucatori care in apropierea turneului final opresc motoarele la unele turnee. Este o practica pe care o gasim si la profesionistii din tenis (infrangeri inexplicabile in primul tur sau accidentari aparute din senin). Nu spun ca este in regula dar in peste 95% din cazuri ei nu influenteaza performanta celorlalti jucatori. De obicei ei pierd intr-un anumit tur eliminatoriu sau pierd toate meciurile din grupa pentru a-si atinge obiectivul propriu.

              Ei bine este cu totul alta situatie cand doi jucatori ?aranjeaza? meciurile intr-o grupa pentru a-l elimina pe al treilea. Acest aspect este intr-adevar urat si imoral. Ba mai mult extrapolarea discutiei si amestecarea aspectelor nu-si are rostul. Cei doi joaca la elite nu au de aparat vreun MP sau vreun loc in clasament, prin urmare aducerea in discutie a chestiunilor privitoare la actualizarea clasamentului etc. nu-si are rostul. Daca se actualiza clasamentul la 3 luni cei doi nu ar fi facut ce au facut?

              Din pacate nu prea se poate face nimic. Nu este primul caz; au fost semnalate de-a lungul timpului o multime de astfel de situatii. Personal am fost pus in situatia aceasta la un concurs A din primavara. (Deranjat ca l-am intrebat cum de a pierdut unele meciuri in inferioara, un cap de serie ajuns pe ultima pozitie in superioare a decis sa ma elimine. Mi-a dat 3-0 si a cedat meciul cu 3-0 altui adversar si a jucat de o maniera mult mai evidenta decat cea din filmare. Numai ca am reusit la randul meu sa castig ultimul meci cu 3-0. Am mers la organizator, i-am explicat si i-a pus sa joace primii setul de departajare. Cel in cauza nu a riscat eliminarea si a jucat cu ceva mai multa ?pasiune?, motiv pentru care am obtinut pana la urma locul 2.

              Dupa acest caz pur si simplu meciurile de acest gen se vor face mai cu perdea, dar nu se va schimba nimic. Singurul lucru care ar limita oarecum problema ar fi ca cei din aceeasi localitate sa joace in mod obligatoriu primul meci (desi in situatia mea nici macar nu erau din aceeasi localitate). Si ma refer aici atat la grupe inferioare cat si la grupe superioare.

              O solutie de avarie ar fi ca organizatorii sa faca front comun si sa decida sa nu primeasca la concurs persoanele care au astfel de obiceiuri nocive de a face in asa fel incat sa fie eliminati anumiti jucatori.

              Actualizarea clasamentului nu impiedica calcularea manuala a punctajelor, deci nu e o solutie; ba mai mult va crea si anomalii ca jucatori foarte buni sa ramana pe pozitiile 5 si 6 in grupe o perioada indelungata, repartitia dupa MP nemaiavand practic nici o relevanta.

              Cred ca pana la urma totul depinde de cinstea si onoarea fiecarui om in parte. Si ar trebui sa ne gandim atunci cand jucam ca daca prin comportamentul nostru daunam vreunui alt jucator, noua ne-ar place sa patim acel lucru pe care noi il avem in gand (mai precis proverbul Ce tie nu-ti place altuia nu-i face!)?
              Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
              FH: Butterfly Dignics 05
              BH: Tibhar Grass D.TecS

              Comentariu


              • #57
                Ma intrebi pe mine? Eu personal cred ca e aiurea ca se dau titluri de campion judetean la toate categoriile, tocmai din motivele astea. Acele titluri sunt majoritatea false ptr ca se obtin cum se obtin. Sunt total de acord.
                Inca o data Pali, mi se par 2 spete diferite, ce nu trebuie amestecate. Amandoua trebuie analizate si luate masuri.

                Comentariu


                • #58
                  PS
                  Cum Pali a cerut sa fie mutate discutiile care nu tin de turneu, cer si eu, frumos, unui moderator sa mute de aici toate posturile care vorbesc despre speta "blaturi ptr obtinerea titlului de campion judetean" si aici sa ramana doar discutiile legate de titlul "A fost blat? Ce măsuri putem aplica?"

                  Comentariu


                  • #59
                    Pana una alta,o rezlovare simpla si la indemana oricarui organizator se regaseste chiar in pagina standard de prezentare a unui turneu,:

                    " organizatorii își rezervă dreptul de a refuza persoanele care au creat probleme referitoare la abateri regulamentare sau de natură a împiedica sub orice formă bunul mers al competiției
                    (atitudine necuviincioasă, nemotivați, retrageri multiple, etc.)


                    Desi banuiesc ca dl Simon nu si a dorit vreodata sa joace la turneele organizate de mine la Fălticeni sau undeva in zona,nici nu o va putea face in 2020
                    In ceea ce priveste blatul in sine acesta va fi cu siguranta analizat de Comitetul Director,cel in masura sa decida eventuale masuri punitive
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • #60
                      Pali stiu că nu ei apărarea nimănui, stiu că nu este de datoria organizatorilor (nu scrie in regulament), stiu că astepti un raspuns pe care nu il vei primi. Noi, coordonatorii sau Comitetul Director nu ne credem mai destepti decat altii, ba din contra, se pare că nu vom respecta regulamentul dacă-l sanctionăm pe Csaba si nu vom respecta amaturistii dacă nu il vom sanctiona.
                      Avand in vedere că există imagini (proba) precum si faptul că in regulament zice asa:
                      ” 6.1. Regulamentul de joc
                      Turneele AmaTur au ca principiu de bază respectarea și încurajarea fair-play-ului participanților.”


                      Din pozitia mea (repet,strict a mea!) mai degrabă cer părerea celorlalti coordonatori la ce si cum se poate rezolva situatia decât să mă poticnesc in regulament. Este suficient că am fost acolo, este suficient că am vorbit cu cativa din Tg Mureș, este suficient că am primit răspunsuri cum ar fi: ”dacă era un brasovean , tu nu făcea-i la fel!?”este suficient că se vede in filmare, s.a.m.d.

                      Te rog nu-i mai amesteca pe alții, chiar dacă fac blat, fiecare moare pe limba lui, doar nu facem justiție. Eu iti spun părerea mea chiar dacă nemultumeste pe cei implicati sau mai putin implicați. Tu nu ai nicio vină, am spus-o si repet, organizatorul nu are cum să demonstreze această atitudine de tot rahatul, desi pe viitor il poti sanctiona.

                      La cum s-a intamplat este nu numai ridicol ci si foarte grav. Uite asa văd eu lucrurile, imi asum cele spuse si-mi inchid frigiderul.
                      Posibil să fie sanctionat, eventual o contestatie se discută in Comitetul Director, gasim noi variante să iesim din impas.
                      ”4.4.3 Penalizarea jucătorilor:
                      - eventualele contestații se vor soluționa de către Comitetul Director.”


                      Cert este un lucru, la Brașov nu mai are acces, imi este drag, am stat la șpriț impreună, dar gata.
                      Hobby: Motoare si ski !
                      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                      Comentariu


                      • #61
                        Ca sintetizare
                        Doi organizatori refuza insrierea celor implicati .

                        Comentariu


                        • #62
                          ?i pot refuza și alți organizatori, astfel vor juca numai între ei, prietenește [emoji2]

                          https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                          https://www.facebook.com/309680636343003

                          Comentariu


                          • #63
                            Propunere pedeapsa pentru "non-combat" : injumatatirea punctelor detinute in clasamentul Amatur ambilor (non) combatanti.
                            BUTTERFLY Romania
                            Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                            E-mail: office@prosoftbn.ro
                            BUTTERFLY Store Bucuresti
                            Tel. Mihai: 0736-887467
                            E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                            Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                            Instagram: @butterflyromania
                            YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                            http://www.tt-shop.ro
                            http://www.butterfly.tt
                            http://www.tenisdemasa.ro

                            Comentariu


                            • #64
                              Postat în original de Antal Denes Vezi post
                              Ai dreptate Alin pentru uni care stiu cand sa tranteasca 1/2 turnee la rand chiar nu conteaza.
                              Dar pentru majoritatea,care isi vad incununate activitatea chiar e o placere
                              Aveti dreptate ,chiar nu inteleg ce jucător te numești cand mergi tot anul joci la elite apoi trantesti 1-2 meciuri ca sa fi campion județean la open cunoastem specimene...
                              Singura bucurie cel putin a mea este cand merg la turnee prin țara si ma întâlnesc cu oameni dragi.
                              Cu respect Bubu.
                              Ultima editare de Bubucrys; 20.oct.2019, 19:16.
                              Primorac carbon tamca 5000
                              fh tenergy 05
                              bh rakza 7 soft

                              Comentariu


                              • #65
                                atunci cad cei doi chiar jucau pe bune !

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de Oktaw Marius Vezi post
                                  ?i pot refuza și alți organizatori, astfel vor juca numai între ei, prietenește [emoji2]

                                  https://www.youtube.com/channel/UCUo...RVMbKfWxb7sp6w

                                  https://www.facebook.com/309680636343003
                                  Aici ai mare dreptate,in cazul in care se i-a atitudine,chiar si pentru o anumita perioda,care ramane la o perioda de mai mult s-au mai putin,ei vor participa la turneele locale.
                                  Ce a ce v-a aduce la disciplinarea multor participanti.
                                  Cu toate c-ar putea fi si un bumerang,trebuie sa fie foarte bine analizat,in momentul in care n-ai ceva conludent.
                                  Ultima editare de Antal Denes; 20.oct.2019, 18:26.

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Din topicul "Portret Simon Csaba"
                                    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...et-Simon-Csaba

                                    Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!
                                    într-adevăr, "astfel de lucruri numai în românia se poate întâmpla" [emoji52]

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Postat în original de Antal Denes Vezi post
                                      Aici ai mare dreptate,in cazul in care se i-a atitudine,chiar si pentru o anumita perioda,care ramane la o perioda de mai mult s-au mai putin,ei vor participa la turneele locale.
                                      Ce a ce v-a aduce la disciplinarea multor participanti.
                                      Cu toate c-ar putea fi si un bumerang,trebuie sa fie foarte bine analizat,in momentul in care n-ai ceva conludent.
                                      Nea Deni azi am facut terapie prin ras.
                                      Cine sa ia atitudine?
                                      Vezi celelalte cazuri similare.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                        Nea Deni azi am facut terapie prin ras.
                                        Cine sa ia atitudine?
                                        Vezi celelalte cazuri similare.
                                        Rasul e ras,dar realitatea ne loveste drastic.
                                        Vezi si inscrierea sub nume diferite daca se adevereste !!!
                                        Emi sa ne revedem cu drag.

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Bună seara! După turneul de sâmbătă de la Tg Secuiesc, am rămas cu un gust amar. Și nu are legătură cu organizatori sau a locației. întotdeauna am venit și o sa revin cu placere la voi! Acum 12 ani când am descoperit Amaturul am fost plăcut surprins de oamenii care veneau la concursuri. O atmosfera prieteneasca, ne bucuram sa ne vedem sănătoși la masa de joc, meciuri spectaculoase și mult fair play(tușuri pe care adversarul îl recunoștea înainte sa spui ceva). Pe atunci eram o familie mare cam 150 de pers. Lucrurile s-au schimbat, Amaturul a ajuns la 5000 de înscriși, 4 categorii ceva super. Dar în același timp a născut și orgolii prostești și multa ipocrizie. După acest turneu am ramas dezamăgit? Dezamăgit? Puțin spus! Din 2007 de când activez în amatur, nu am întâlnit niciodată speță de sambata! Calificat din inf de pe loc 3 și în sup în grupa cu dl antrenor și fost jucător de super liga Simon Csaba dar și cu dl Irsai Istvan un om mai în vârstă de la care nu te aștepți la lucruri necurate din partea lui. Dar... hmm aparentele înșală. Nu am crezut ca se poate ajunge la un joc atât de murdar și fără scrupule. Știu ca tenisul de masa este un sport de fair play desăv?rșit,dar dl Simon pe care îl știam atât ca fost jucator profesionist dar și antrenor mi-a demonstrat contrariul. Poate îmi spune și mie cum s-a simțit când la Campionatul National sub egida FRTM, dumnealui a jucat cu Adi Crisan iar la 2-0 ptr el vine un oficial al FRTM și spune ca este o greșeală, la foile de arbitraj și ca nu trebuia ca cei 2 sa se întâlnească în optimi. Deci cum te-ai simțit atunci dl Simon după o asemenea nedreptate???
                                          Revenind la turneul de la Tg Secuiesc, foaia de joc din superioare spune că loc 1 sIMON joaca cu loc 3 Bondoc, aștept?nd sa vina la masa de joc mai bine de 10 min(prostul de mine nu mi am dat seama ca jocurile erau făcute în asa fel încât sIMON sa nu fie de găsit și eu sa joc al 2 ME i cu dl iRSAI-inofensivul ). Asa ca decid împreuna cu iRSAI sa jucam noi meciul. C?știg cu 3-0 la 3 primul set, la 5 set 2 și la 6 set 3 și ma aștept la un joc, primul din viata mea cu dl sIMON. SURPRIZA... ma bate și câștiga cu 3-0! Ii strâng mana îl felicit ca am făcut și eu 4 puncte pe set și aștept jocul între cei 2 Tg mureșeni. Surpriza...începutul ii gaseste vorbind sfidator în ungurește(atât de pe fata încât lângă mine erau 2 vorbitori de maghiară, Kiss Istvan și Butunoiu Dorin dar și subsemnatul care înțeleg destul de bine dar nu mai vorbesc fluent, mama fiind unguroaica) cum de a pierdut 3-0 cu mine? Și stabilesc la decizia lui sIMON, ca dl iRSAI sa câștige cu 3-0 doar ca să mai jucam toți 3 un set de departajare. După mizeria care am vazut-o, meciul dintre cei 2, mi se părea ireal. Dl sIMON care rar pierde set la cineva în amatur este bătut cu 3 0,blat pe fata.Rar am mai văzut atâtea mingi în fileu și afara din partea lui sIMON, parca vroia sa rupă fileul. Pai domnilor cum vine asta! Vin la turneu sa ma simt bine, sa câștige cel mai bun, nu sa stau în garda, ca cineva ma va putea înjunghiat pe la spate. Deci nimeni și nimic nu ma putea pregăti ptr sa mi încalc principiile în care cred. Principii simple cum ar fii fair play-ul. Acest cuv?nt care aceste 2 pers nu sunt familiarizate cu el.
                                          Daca aceste principii sunt încălcate cu largul concurs al celor 2 protagoniști, ?nseamnă că tot ce ?nseamnă fair play sau bunul simt a murit. La 2-0 ptr IRSAI m-am dus sa anunț la organizatorii ca se pregătește cva necurat la aceasta partida. I-am spus și lui Pali dar și lui Kanea ca eu nu voi juca setul de departajare care se anunță. Rasp a fost hilar"sunt zeci, sute de astfel de meciuri trucate😯wtf! Regulamentul atât în AmaTur cât și la FRTM nu stipulează nimic despre acest lucru. Ok, dar eu ca organizator când 8 pers vin sa îmi spună acest lucru, eu unul lu-am atitudine cu cât mai mult cu cât dl sIMON nu prea are cine sa l bata în AmaTur, sigur era un semnal de alarma. Noroc cu Marius care a filmat aceasta mizerie ca altfel era asa o... surpriza. De asta Amaturul nu mai este ce era acum 12 ani. Atitudine, moralitate și principi,atat restul este ca-n ca-n. A.. dl IRSAI la 3-0 ptr mine a ți fost f aproape sa ma bate ți😉
                                          Cica citez:
                                          "Am boala curățeniei și a punctualitatii.
                                          Și nu-mi place sa mint! îmi plac lucrurile noi. "
                                          Asa scrie la profilul de Facebook al dl iRSAI😯
                                          Deci, mincinos este, iar la lucruri noi întra și lipsa de fair play și necinstea!
                                          Eu în calitate de organizator, am decis sa i-au atitudine ca la turneele din Brașov care le organizez, aceste doua personaje sa nu participe.
                                          Deci ce facem mai departe?
                                          Eu unul am ridicat mingea la fileu😉
                                          A... și am scris prima litera din nume al celor doi protagoniști cu litera mica ptr ca literele mari nu le merita✌️
                                          O seara buna!
                                          13 Rules

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Acest comitet director care sa autopropus precum simpaticii de la revolutia din 89 cred ca ar trebui destituiti ,prea ati dat-o in dictatura si..................................

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Blat a ajuns si Amaturul ,pai ce amatori joaca in circuit

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Mai postez încă o dată link-ul către un fragment video din primul set al meciului, în care 4 puncte sunt acordate vizibil.
                                                Pe fundal, în partea stânga, se văd jucătorii despre care a pomenit Bondoc Alexandru, mai sus.
                                                De cata nesimțire să dai dovadă făcând asta sub ochii lor... cu telefonul pe trepied film?ndu-te? Mi-am cosmetizat puțin discuțiile, nedorind să generez vreo ură împotriva mea, ba chiar simtindu-ma "vinovat" că am adus probe și am alimentat subiectul. Eu nu am fost de față și am rămas uimit de cele povestite mai sus, așa că nu regret că am ajutat ca adevărul să iasă la iveală.

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  După ce am văzut secventele din meci mi-e silă sa mai comentez ceva! Problema cea mai grava nu e ca a cedat meciul ci.... modul în care a făcut-o! Din punctul meu de vedere dacă acesti oameni mai au un pic de caracter în ADN-ul lor ar trebui sa fie ultimul meci din Amatur. Și dacă nu se retrag fizic,moral ei nu mai exista ca jucători. Au mai fost câteva meciuri ale lui Ciobi în ultima perioada care mi-au dat de g?ndit dar am zis ca în tenis se poate întâmpla orice când mingea e rotunda!
                                                  dar domnule Ciobi începând de ieri la "unii" mingea pleacă rotunda și în partea cealaltă aj pătrată.Ca și șef de grupa superioara din proprie inițiativa trebuia sa joace primul meci cu adversarul din aceeași localitate!
                                                  Istoria tenisului de masa romanesc va pedepsit probabil și din lipsa de caracter pe care ati aratat-o ieri.... și tot probabil ca peste 2 saptamani când va veți ridica cupa de CAMPION majoritatea jucătorilor se vor ?ntoarce cu spatele. Jucători cu mai puțin talent dar multă muncă și tărie de caracter(Ov Ionescu, Crișan, nat de fete, etc) au ținut steagul sus și au aj unde merita.
                                                  ?n viata, la fiecare dintre noi vine un moment când vom ?ntoarce capul peste umăr și ne vom întreba "ce am fost și ce am ajuns"! Unii vom fi mîndri alți dezamăgiți!

                                                  "unii"

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Acum e momentul sa actionati d- lor coordonatori ! Acesta sa fie punctul 0 , si de acum incolo orice blat sanctionat . Nu conteaza numele protagonistilor nici notorietatea lor . In spatele "pretinsului regulament "se murdaresc caractere . Si fortez un pic lucrurile , spunand : daca nu se iau masuri in acest caz , nu voi participa la Turneul Campionilor . Poate ma mai sustine cineva !?
                                                    Ultima editare de adilazaroiu; 21.oct.2019, 06:32.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X