pingpongshop.ro 468x60tt-shop.ro 468x60vivasportshop.ro 2 468x60
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Nutriție sportivă

1,77245385
    Data nscrierii
    27.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    6.275
    Mulțumesc / mi place post
    Timp total online
    423 z 11 h 57 m
    Timp online pe zi
    3 h 7 m
    Reputație
    9002

Nutriție sportivă

TOP 3 ERORI N ALIMENTAȚIA SPORTIVULUI (I)

Datorită utilizării platformelor sociale, azi, mai mult ca oricnd, pseudospecialiștii n nutritie și promovarea excesivă a suplimentelor alimentare contribuie la propagarea a numeroase informații false, care prind foarte bine att n cazul celor pasionați de sport, ct și n cazul părinților copiilor care practică un sport. Mai jos vom prezenta top 3 greșeli alimentare, n ceea ce privește nutriția sportivilor.

1. Consumul mare de proteine și de suplimente cu aminoacizi va duce la creșterea performanței sportive (FALS!)

Proteinele sunt, cu siguranță, macronutrienții care primesc cea mai mare atenție n ceea ce privește nutriția sportivă. Proteinele se găsesc n alimente precum carnea, peștele, ouă, lactate, nuci, tofu și n numeroase legume, iar rolul lor n menținerea și formarea masei musculare este unul extrem de important.

Recomandările oficiale n ceea ce privește nutriția sportivă spun că un consum de 0,8-1,5 g/kg corp/zi de proteine (un sportiv de 60 kg are nevoie, n funcție de perioada de pregătire sportivă, ntre 48 și 90 grame de proteine zilnic) este mai mult dect suficient pentru un sportiv, indiferent de sportul practicat. Cantitatea necesară este mult mai mică dect cea consumată de marea majoritate a sportivilor. Practic, majoritatea atleților și vor atinge cantitatea necesară de proteine necesare doar printr-o alimentație echilibrată. Excepție fac, desigur, vegetarienii și veganii care trebuie să fie mult mai atenți n alegerea alimentelor ingerate pentru a reuși să atingț cantitatea necesară de proteine. Astfel, consumul exagerat de carne, la fiecare masă, nu este deloc benefic pentru obținerea performanței sportive. De asemenea, suplimentele cu aminoacizi nu sunt deloc necesare pentru mulți sportivi de performanță, iar pentru cei care fac sport ocazional, astfel de suplimente sunt total inutile.

sursa: Asociația pentru Psihologia Sportului - Dr. Mircea Purcaru

2. mi place Zentai, NoRo, mariomoro le-a plăcut acest mesaj
    cadet
    Data nscrierii
    08.01.2019
    Locație
    Piatra Neamt
    Postări
    43
    Timp total online
    18 h 10 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    26
    Felicitări pentru articol! E bine că se mai găsesc persoane care să eficientizeze informaţia pe acest subiect!
    Corect! Am luat suplimente cu aminoacizi şi m-a dat peste cap cu greutatea! Apoi mi-a luat doi ani să refac echilibrul enzimatic şi să revin la greutatea de dinainte. Sunt foarte periculoase aceste suplimente cu aminoacizi. Cred că la fel de periculoase ca steroizii anabolizanţi!
    lemn Donic Baum Sawtec/ BH-Donic Quatro negru maxim/FH-Donic Bluefire roşu maxim

4. Mulțumesc Kralizec au mulțumit pentru mesaj
    junior
    Data nscrierii
    29.07.2017
    Locație
    slobozia
    Vrstă
    47
    Postări
    147
    Timp total online
    5 z 8 h 24 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    132
    Citat Postat n original de Zentai Vezi post
    Sunt foarte periculoase aceste suplimente cu aminoacizi. Cred că la fel de periculoase ca steroizii anabolizanţi!
    Total eronat!

1,77245385
    Data nscrierii
    27.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    6.275
    Timp total online
    423 z 11 h 57 m
    Timp online pe zi
    3 h 7 m
    Reputație
    9002
    TOP 3 ERORI N ALIMENTAȚIA SPORTIVULUI (II)

2. Sportivii pot să consume foarte multe dulciuri (FALS!)

Alimentele cu zahăr adăugat sunt consumate la discreție de numeroși copii sportivi și de persoane care fac sport ocazional, n speranța mbunătățirii performanței sportive. Datorită faptului că energia necesară efortului fizic este de preferat să fie dată de glucide, s-a ajuns la concluzia, deloc adevărată, că toți sportivii vor beneficia de o performanță sportivă mai bună dacă consumă multe dulciuri. Aceasta este o explicație care convine de minune industriei alimentare și producătorilor de geluri/băuturi pentru sportivi nsă adevărul este că atunci cnd facem efort, de multe ori, avem nevoie de un consum de carbohidrați complecși care ne asigură o energie pe o durată mai lungă și care ne asigură și un aport optim de vitamine și minerale. Acești carbohidrați complecși nu i găsim n alimentele care conțin zahăr adăugat, ci doar n alimente precum fructe, legume, cereale integrale, lactate.

7. mi place Zentai le-a plăcut acest mesaj
    1,77245385
    Data nscrierii
    27.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    6.275
    Timp total online
    423 z 11 h 57 m
    Timp online pe zi
    3 h 7 m
    Reputație
    9002
    TOP 3 ERORI N ALIMENTAȚIA SPORTIVULUI (III)

3. Sportivii au nevoie de suplimente alimentare (FALS!)

Studiile științifice au arătat că, n ciuda credinței populare n ceea ce privește suplimentele alimentare, sunt doar 5-6 substanțe despre care se spune clar că mbunătățesc performanța sportivă, cu adevărat, fără a fi considerate dopante.
    Cu excepția sportivilor de naltă performanță, care fac zilnic peste 3-4 ore de antrenament susținut, suplimentele alimentare nu sunt necesare persoanelor cu o dietă echilibrată. Un atlet care consumă n mod regulat fructe și legume, salate, cereale integrale, lactate, carne și nuci/fistic/caju/semințe nu are nevoie de suplimentarea alimentației.

1,77245385
    Data nscrierii
    27.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    6.275
    Timp total online
    423 z 11 h 57 m
    Timp online pe zi
    3 h 7 m
    Reputație
    9002
    EXCESUL ALIMENTAR N VACANȚE ȘI DE SĂRBĂTORI LA SPORTIVI (I)

Fie că vorbim despre sportivi de performanță, fie că vorbim despre sportivi ocazionali, după perioade de efort, n care greutatea corporală este ușor de menținut, vine perioada vacanței unde lucrurile, brusc, nu mai sunt att de simple. Adesea sportivii se ntorc după această perioada cu cteva kilograme n plus, lucru care nu face altceva dect să ngreuneze procesul de revenire la nivelul inițial de antrenament și să crească riscul de accidentări datorită presiunilor suplimentare la care sunt supuse articulațiile.

Trebuie să știm că la nivelul stomacului avem receptori de presiune care, atunci cnd stomacul este gol, fac ca un hormon, numit grelină, să se secrete, astfel nct foamea să se declanșeze. Atunci cnd stomacul este plin, acești receptori transmit această informație mai departe și fac ca senzația de foame să dispară. Singura problemă cu acești receptori este că, din momentul n care stomacul este plin, durează aproximativ 20 de minute pnă senzația de foame dispare total. Pe lngă cantitatea de mncare consumată și calitatea alimentelor consumate are un rol important n satisfacerea senzației de foame.
    Sportivii, datorită cerințelor crescute de alimente din timpul perioadelor de efort, au acești receptori din stomac setați să oprească senzația de foame la o cantitate mai mare de alimente, n comparație cu o persoană care nu efectuează efort fizic regulat. De asemenea, datorită timpului limitat pe care l au la dispoziție (sportivii de performanță au adesea un program foarte ncărcat, mpărțit ntre antrenamente, perioade de refacere activă și pasivă, iar n cazul copiilor și juniorilor intervine și școala cu temele adiacente) timpul dedicat mesei este foarte scăzut. Astfel, sportivii vor mnca de cele mai multe ori mult mai repede față de o persoană care nu face sport, lucru care nu face altceva dect să ducă la o creștere a cantității de alimente ingerate.

Subiecte similare

1. Psihologie sportivă
    De Kralizec n forumul Antrenamente
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 05.12.2019, 13:58
  2. Echipament Sportiv
    De Sport Art n forumul Anunțuri Vnzare-Cumpărare
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 25.01.2013, 15:05
  3. Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 06.03.2012, 13:45