vivasportshop.ro 2 468x60tt-shop.ro 468x60tt-shop.ro 468x60 3
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Alternanța la servici

organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    59
    Postări
    2.282
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    49 z 18 h 58 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    2026

Alternanța la servici

Aș vrea să pun în discuție o situație, din punctul meu de vedere cel puțin hilară. La recentul turneu de la Lăzarea, în eliminatorii, la scorul de 2-1 la seturi și 5-3 pentru mine, urmez la servici si fac 7-3. Din greșeală servesc și a treia oară, pierd punctul, dar îmi dau seama că am greșit alternanța, îi dau mingea adversarului și-l rog să servească de la scorul de 7-3 . Dar surpriză! Acesta are o reacție vehementă, și nu vrea să cedeze punctul, susținând că nimeni nu are dreptul să-i ia acest punct cîștigat pe drept, și indiferent cine trebuia să servească, scorul va rămâne 7-4. Inițial am vrut să chem organizatorii pentru o părere autorizată, dar când am văzut cu câtă vehemență se agață de acel punct, am renunțat la cearta care era cât pe ce să degenereze, i-am cedat punctul și el a servit o singură dată la scorul de 7-4.Totuși l-am întrebat ce s-ar fi întâmplat dacă eu aș fi câștigat punctul la 7-3 și aș fi făcut 8-3? Răspunsul lui m-a lăsat mască, „Sunt sigur că nu mi-ai fi atras atenția, ai fi servit în continuare și ți-ai fi păstrat punctul.”!!! Am rămas consternat, mi-am ieșit din fire și am pierdut setul. Din fericire , în decisiv totul a intrat în normal și am câștigat detașat.
    Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn TSP BLACK BALSA 7. OFF: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Stiga Vertical 55 OX red

organizator turnee
    Data înscrierii
    24.02.2014
    Locație
    Tulcea
    Vârstă
    41
    Postări
    1.846
    Timp total online
    38 z 23 h 32 m
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    3170
    În acest caz se păstrează scorul și servește cel care trebuie normal sa servească, asa cum de altfel ați spus că s-a și întâmplat.
    Cealaltă parte cu reacția vehementa a celuilalt jucator nu ma bag sa o comentez.

3. Mulțumesc laky au mulțumit pentru mesaj
    junior Avatarul lui agata
    Data înscrierii
    15.04.2013
    Locație
    Iasi
    Vârstă
    51
    Postări
    354
    Timp total online
    10 z 9 h 41 m
    Timp online pe zi
    5 m
    Reputație
    29
    In regulament e clar descrisa aceasta situatie.
    Se "repara gresala", adica macar serviciul doi, dar il serveste jucatorul care ar trebui sa fie la servici, iar scorul ramaine ne schimbat, adica punctul jucat (la ultima servire servita din gresala de alt jucator) se ia in calcul. Indeferent cine la gastigat si cui i sa atribuit.
    FH: T05 2.1
    M.Maze Off
    BH: T64 2.1

5. Mulțumesc laky au mulțumit pentru mesaj
    1,77245385
    Data înscrierii
    27.05.2010
    Locație
    Timisoara
    Postări
    6.467
    Timp total online
    434 z 15 h N/A
    Timp online pe zi
    3 h 8 m
    Reputație
    9177
    2.14.3 In any circumstances, all points scored before the discovery of an error shall be reckoned. / În orice împrejurare, toate punctele marcate înainte de descoperirea greșelii, nu vor fi anulate.

7. Mulțumesc laky au mulțumit pentru mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    31.03.2006
    Locație
    Miercurea Ciuc
    Vârstă
    59
    Postări
    2.282
    Timp total online
    49 z 18 h 58 m
    Timp online pe zi
    21 m
    Reputație
    2026
    Citat Postat în original de agata Vezi post
    In regulament e clar descrisa aceasta situatie.
    Se "repara gresala", adica macar serviciul doi, dar il serveste jucatorul care ar trebui sa fie la servici, iar scorul ramaine ne schimbat, adica punctul jucat (la ultima servire servita din gresala de alt jucator) se ia in calcul. Indeferent cine la gastigat si cui i sa atribuit.
    Omul cât trăiește învață! În consecință îmi cer scuze pe această cale adversarului meu pentru altercația verbală de la masă. S-a dovedit un mai bun cunoscător al regulamentului iar reacția lui vehementă este perfect scuzabilă fiind provocată de neștiința mea.
    Sper să ne mai întâlnim și să am ocazia să-i cer personal scuze.
    Lemn Levi SIC Gloria OFF; Fețe - FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
    Lemn TSP BLACK BALSA 7. OFF: Fețe -FH:Tibhar Evolution Mxp max black+BH Stiga Vertical 55 OX red

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •