Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

prima paleta profesionala

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • prima paleta profesionala

    Vreau sa achizitionez prima mea paleta de tenis profesionala si doresc sa ma ghidati prin sfaturile voastre catre una potrivita. Pana acum am jucat cu palete Joola de la un supermarket timp de doi ani, in ultimul an cam 5 zile pe saptamana / 2 ore pe zi. Imi cumparam una la vreo trei luni pentru ca am observat ca paleta cand e noua imi iese jocul mult mai bine si cheltuiam destul de mult si m-am decis sa imi cumpar una profesionala mai scumpa si poate cu investitii mai putine in timp (dar nu numai din acesta cauza doresc achizitionarea paletei).
    Din ce am cautat si am gasit, m-am oprit la urmatoarele:
    - Yasaka Extra Offensive
    sau Yasaka Extra 3D
    sau Yasaka Soft Carbon (nu cunosc diferentele dintre ele)
    - FH: Yasaka Mark V 30
    - BH: Yasaka Mark V 30
    - solutie de lipit fetele
    Priza care o folosesc e penhold.
    Paleta pe care o am acum are urmatoarele date tehnice si sunt obisnuit cu acestea:
    - speed: 7,5
    - spin: 8
    - control: 8,8
    - greutatea ei e mai mica in comparatie cu cea a celorlalti jucatori cu, care joc.
    Stilul meu de joc e unul ofensiv, imi place sa atac primul, sa imiprim mult efect mingii cu stilul prinderii paletei pe care o am (topspin, backspin). Pozitia la masa e la vreo jumatate de metru in partea stanga a ei. Daca ma departez de masa nu mai am forta necesara, cred, datorita paletei pe care o folosesc. Rever (Reverse Penhold Backhand) nu prea am doar atunci cand sunt foarte sigur ca imi reuseste, in rest imi sucesc mana astfel incat folosesc Forhand-ul pe rever.
    Nu ma pricep la aceste date tehnice ale paletei pentru ca nu m-a interesat pana acum. Astept orice sugestie. Si sa imi ziceti de unde le pot procura.
    Va multumesc
    FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

  • #2
    Re: prima paleta profesionala

    cat costa paletele pe care le cumparati din supermarket? daca erau sub 100ron atunci diferenta de la ele la o paleta pro, in special una pro extra ofensiva o sa fie imensa si primele saptamani o sa fie dureroase
    TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

    Comentariu


    • #3
      Re: prima paleta profesionala

      cred ca o sa ai o mare surpriza referitoare la pretul de achizitie al unei palete adevarate de joc iar diferenta de la ce ai avut si la ce o sa-ti cumperi o sa fie drastica. incearca cu un lemn de calitate cu un control foarte bun iar fetele la inceput sa fie soft. nu te hazarda cu ofensiv din prima. vezi preturi si versiuni pe dandoy-sports table tennis !!!!!!!!!!!!

      Comentariu


      • #4
        Re: prima paleta profesionala

        Te pot ajuta eu cu yasaka gatien extra 3 D , cu priza dreapta la 145 lei si fețe yasaka mark V GPS ,
        sau Mark V XS , sau yasaka Pryde , si la lemne mai am tot de la yasaka , balsa . , si daca caut bine .. mai gasesc 2-3 modele de lemne tot yasaka .
        Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
        Fete de palete tenis de masa
        TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: prima paleta profesionala

          incerarca si tu o PALETA ADEVARATA cu lemn : Donic Persson Dotec Carbokev si fete : Donic Coppa JO Platin si Donic Desto F3

          Comentariu


          • #6
            Re: prima paleta profesionala

            Asculta pe -VETERANII- pe acest forum, ei au experienta necesara sa va ajuta, nu numai cu sfaturi si cu echipament, ex. pe "TIBI", "VALIGITI"..........
            lemn:HML -carbon, hinoki
            fetze; Victas V>01 Limber
            si echipament Xiom

            Comentariu


            • #7
              Re: prima paleta profesionala

              Pentru Ashes:
              Paletele pe care le cumparam din supermarket costau intre 50-60 de lei. Pot zice acum ca nu cheltuielile unei palete ma determina sa imi iau una profesionala, ci pasiunea mare pe care o am pentru acest sport, sa nu ma limitez din cauza paletei. Sunt convins ca schimbarea aceasta va avea un impact initial destul de mare in jocul meu dar cred ca ma pot acomoda cu timpul.
              Pentru Taranu Ilisei Daniel:
              Sunt dispus sa cheltuiesc o suma de pana la 500 de lei: lemn, fete, solutie de lipit, eventual o husa. Din pacat nu am unde incerca aceste tipuri de palete si de aceea trebuie sa fac o alegere "oarba" dar cu ajutorul vostru, celor care aveti experienta, sper sa o aleg pe cea buna. Multumesc pentru sugestia data.
              Pentru valigti:
              Te rog fa-mi o "configuratie" din produsele enumerate de tine pentru o trecere de la acele palete folosite de mine pana acum la una profesionala luand in considerare si ca fetele de care zicea Daniel sa fie soft, si de priza mea la paleta (penhold).
              Pentru levi:
              Am "rumegat" de ceva timp acest forum si mi-am dat seama de buna intentie a utilizatorilor de pe acest forum pentru popularizarea acestui sport prin ajutorul si sfaturile pe care le dau.
              Mai astept sugesti si de la cei care folosesc stilul meu de joc (nu cred ca sunt multi). Ce palete folosesc?
              FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

              Comentariu


              • #8
                Re: prima paleta profesionala

                ce tip de lemn penhold folositi,chinezesc sau japonez?
                www.tenismasa.ro

                Comentariu


                • #9
                  Re: prima paleta profesionala

                  Folosesc lemn chinezesc pentru priza penhold, am omis sa o spun.
                  FH: DHS Hurricane III Neo | lemn: ANDRO Treiber Z | RPB: BUTTERFLY Tenergy 80

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: prima paleta profesionala

                    daca nu poate sa va ajute VALIGTI,va rog sa apelati ptr.lemn
                    www.tenismasa.ro

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: prima paleta profesionala

                      Daca ti neaparat la lemn cu alta priza decit cele clasice atunci putem aduce si dinacelea , daca mi-ai da un telefon te-as lamuri mai repede (074846828 , intre timp afla daca Tibi are asa un lemn cu priza chinezeasca penhold , noi nu aducem dinacestea ca nu au cautare . Dar putem comanda si asa ceva .
                      Palete si accesorii tenis de masa la preturi de importator
                      Fete de palete tenis de masa
                      TT.MGVSPORT - www. ttsport.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: prima paleta profesionala

                        Salut tuturor!
                        E prima data cand postez pe acest forum,mi se pare tare rau si chiar ajuta(asta daca urmezi sfaturile primite)...
                        As dori sa-mi configurez si eu o paleta "profesionala" si nu prea stiu intre ce fel de fete si maner sa optez!
                        Din ce am citit pana acum pe toaaate forumurile dedicate ping-pongului si pe majoritatea site-urilor speciale am ajuns la concluzia ca aceasta configuratie mi s-ar potrivi cel mai bine mie,dar tot vreau niste sugestii de la profesionisti
                        Fh:Bryce Speed FX (Power Spin,Viteza - 14,Control - 9,
                        Bh:Tenergy 25 (Speed-13,Spin -11,Hard -36?)
                        Vreau sa ma sfatuiti putin daca se poate, daca credeti ca este o alegere buna si sa-mi explicati care puteti ce inseamna "Hard- 36 Grade"...
                        Si ce maner credeti ca s-ar potrivi cel mai bine acestei optiuni

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: prima paleta profesionala

                          Salut eX1sTeNz, fiind prima paleta, te sfatuiesc sa cumperi ceva second hand (e aprox pe la 60% din pretzul uneia noi, fara diferentze sesizabile la nivel de incepator). Domnul tibi cred ca te poate ajuta aici. Mai intai cauta ceva de control(mai lenta) apoi ceva ofensiv. Cu o paleta rapida iti va fi greu inveti sa executi corect diferite tipuri de lovituri. In cateva luni fețele se vor uza si va trebui sa-ti iei altele. Atunci iti vei putea lua niste fete mai rapide, pastrand lemnul curent.
                          Cred ca cea mai proasta combinatie de lemn+fețe este net superioara oricarei palete de supermarket.
                          Fetzele pe care le-ai ales tu... sunt foarte bune... daca ai tehnica buna. Tine minte ca tu nu esti singurul care influenteaza cum sare mingea din paleta... daca adversarul tau da mai tare... dintr-o fața rapida... mingea sare mai tare deci iti trebuie o mana cu finetze. Daca adversarul tau loveste cu mult efect... mingea o sa iti sara in toate directiile dintr-o fața spinny deci trebuie multa experienta numai ca sa intorci mingea pe masa.
                          E pe forum un film cu J. O. Waldner in care foloseste o carcasa de CD pe post de paleta...
                          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: prima paleta profesionala

                            eX1sTeNz, echipamentul care ai tras concluzia ca ti se potriveste, este unul pt jucatori cu f mare experienta si antrenament. Aproape toti am crezut la inceput ca un echipament super-performant, ne va salta jocul. Nu-i asa. Trebuie ceva care sa simti si sa poti stapani. De obicei, lemne si fete in gama ALL+ - OFF-.
                            "Hard 36*" este duritatea buretelui fetelor. Cifrele nu sunt concludente decat daca sunt date de acelasi fabricant si sursa este sigura. Nu poti compara cifrele de viteza, spin, control, duritate burete, etc, ale diferitelor branduri, deoarece ele sunt denaturate de comercianti care au interese de marketing diferite. Nici chiar fabricantii nu au scale comune de exprimare, deci cumparatul dupa cifre este o loterie. Mult mai sigur este incercatul si propria experienta, care bineinteles ca la inceput este apropiata de zero. Trebuie sa fi ultra norocos sa nimeresti din prima setupul ideal, in principiu, este imposibil.
                            In privinta manerelor, totul este chestie de preferinte personale, dar cu manerul FL nu se poate da gres. Mai tarziu, cand gusturile devin mai sofisticate, poate ST sau AN o sa-ti placa mai mult.
                            Lemn- Bty Viscaria
                            FH - TENERGY 05
                            BH - TENERGY 80

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: prima paleta profesionala

                              Vreau sa va multumesc amandurora si tin sa precizez ca amandoi aveti dreptate,deci am scris bine faza cu sfaturile din primul mesaj,dar tot am eu asa ca o nelamurire!
                              Nu sunt chiar incepator in acest sport,doar ca nu am mai avut palete atat de profesionale...am cativa ani de jucat ping-pong,nu la cluburi sau cu antrenor langa mine dar oricum joc acceptabil,tin sa mentionez ca am fost si la cateva concursuri pe București,dar paletele celorlalti au facut diferenta
                              Si inca ceva,am cautat pe net ceva legat de termenul All+ sau Off-...am gasit ceva ca fiind niste explicatii al stilului de joc!
                              De ex,eu cred ca joc All+...din ce am citit am inteles ca persoanele cu acest "stil" trag mai mult pe forhand iar pe rever se apara taiand mingile sau ceva de genul!
                              Intr-adevar asa joc si eu,pe rever mai mult de aparare asteptand momentul unei explozii si finalizand serva
                              Credeti ca fata care am ales-o eu pe rever este pentru asa ceva?
                              Scuzati-mi Noobismul,mai bine intrebi decat sa faci de capul tau fara cap

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: prima paleta profesionala

                                Esti f aproape. ALL+ vine de la Allround agresiv, adica un jucator care foloseste toata gama de lovituri, inclusiv cele de aparare. In anumite momente, chiar si un jucator foarte ofensiv (OFF+), are nevoie de cate un chop pe FH sau BH pt a iesi din situatii grele aparute in meci. Numai ca stilul se judeca dupa preponderenta unui tip sau altul de lovituri, nu dupa exceptii.
                                Un exemplu bun de jucator ALL+ este Ruwen Filus (cel in negru).
                                Lemn- Bty Viscaria
                                FH - TENERGY 05
                                BH - TENERGY 80

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: prima paleta profesionala

                                  hm...incepe prea multe mingi cu chop pt. a fi un all+
                                  Blade-Darker speed 90
                                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                  Bh- Testing

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: prima paleta profesionala

                                    Si ce daca? La dinamica jocului lui, ai vrea sa-l categorisesti la aparatori?
                                    Lemn- Bty Viscaria
                                    FH - TENERGY 05
                                    BH - TENERGY 80

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: prima paleta profesionala

                                      Vroiam si eu sa va mai intreb ceva referitor la aceste fete...De exemplu acel control,cu cat e mai mic e mai usor de controlat sau invers?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: prima paleta profesionala

                                        Cu cat controlul e mai mare cu atat e mai usor de controlat de obicei este invers proportional cu viteza -creste controlul scade viteza.
                                        TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: prima paleta profesionala

                                          Aham,pai e ok atunci...ms mult!
                                          Cred ca m-am decis...o sa-mi fac aceasta paleta:
                                          Lemn: Grubba Carbon(All+,Viteza - 8,5,Control - 7,6,Greutate - 85g)
                                          FH: Bryce Speed FX(Power Spin,Viteza - 14,Control - 9,
                                          BH:Tenergy 05(Power Spin,Viteza - 13,Control - 11,5)
                                          Aveti ceva specificatii cu privire la aceasta combinatie,tinand cont ca "sunt" un jucator cu stilul All+...?
                                          Chiar vreau niste pareri,daca se poate

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: prima paleta profesionala

                                            Probabil vor fi multe specificatii
                                            Nu pune fetele alea...sunt prea tari pentru all+...sunt mai mult pentru off/off+
                                            Sugerez Bty Solcion 2.1 sau daca vrei mai mult pune o pereche de Tibhar Torpedo 2.1
                                            Succes!
                                            Setup: Timo Boll ZLC + Dignics 05
                                            Însă Dumnezeu Și‑a dovedit dragostea față de noi prin faptul că, pe când eram păcătoși, Cristos a murit pentru noi - Romani 5:8

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: prima paleta profesionala

                                              Lemnul cu carbon s-ar putea sa fie prea tare pentru tine, daca iti place sa simti mingea in paleta... ia-ti ceva all wood. La un lemn cu carbon feedback-ul e mic, mingea sare repde si nu simti exact ce se intampla cand lovesti. Eu cel putin nu simt, poate cu timpul o sa simt mai bine paleta. Vad ca dau spin din felul in care se duce mingea mai degraba decat din felul in care o simt in paleta.
                                              TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: prima paleta profesionala

                                                Postat în original de mandrubogdan
                                                Probabil vor fi multe specificatii
                                                Nu pune fetele alea...sunt prea tari pentru all+...sunt mai mult pentru off/off+
                                                Sugerez Bty Solcion 2.1 sau daca vrei mai mult pune o pereche de Tibhar Torpedo 2.1
                                                Succes!
                                                Bryce Speed FX nu este tare dar este f rapid ,greu de stapanit.
                                                Lemnul Grubba Carbon este unul dintre putinele lemne ALL+ cu carbon si este acceptabil, nu f tare. Bineinteles ca ar fi mult mai placut la joc un "all hinoki" gen Nittaku Septear, dar acela este OFF.
                                                In rest sunt si eu de acord ca Bty Solcion sunt fete mult mai indicate.
                                                Lemn- Bty Viscaria
                                                FH - TENERGY 05
                                                BH - TENERGY 80

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: prima paleta profesionala

                                                  Vreti sa spuneti ca fete Solcion pe ambele parti ar fi mai potrivite?...
                                                  Am citit cate ceva despre ele si am vazut ca sunt niste fete bunicele care favorizeaza mai mult controlul,asta la ce ajuta in ping-pong defapt la aparare sau si la atac?
                                                  Poate cineva sa puna un link in care sunt explicate mai bine acele stiluri(All+,Off-...) eu nu-l mai gasesc si vreau sa mai arunc odata o privire!
                                                  Cu siguranta nu am inteles bine probabil si nu trebuia sa afirm ca sunt All+ fara sa stiu exact...Chiar daca pe rever tai mingile,o fac doar pentru a iesi dintr-o situatie dificila,gen cand ma ataca adversarul...in rest atac destul de mult,ba chiar daca serva este lunga trag din prima pe forehand sau chiar pe rever...tocmai de aceea vreau ceva mai rapid pe forehand gen Bryce Speed Fx iar pe rever ceva mai moale care sa imprime Spin dar sa reduca viteza mingii,pana la urma asta se cauta nu?
                                                  Sau o combinatie gen...
                                                  FH: Bryce Speed Fx
                                                  BH: Solcion
                                                  Lemn:Butterfly Timo Boll All+ SAU Kong Li Hui SAU Maze Advanced All+?
                                                  Pacat ca nu se prea dau suficiente detalii despre lemne,nici nu stiu care din acestea e defapt lemn si nu lemn+carbon

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X