Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Return service

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Return service

    Postat în original de FlorinBN
    Daca exersezi un serviciu 2500 de ore, cred ca poti ajunge sa dai tus din serva de fiecare data, iar dupa 3000 de ore mai dai si cite un net-tus, asa pentru enervarea adversarului.
    scuze, dar daca dau net-tus ma oftic eu.... daca era doar tus?
    TsE

    Comentariu


    • #27
      Re: Return service

      Dupa ce-i dai 5 tusuri din serva merge sa-i mai dai si un net-tus.
      Dar alta era ideea, as vrea si eu sa cunosc pe cineva care a pierdut 3000 de ore pentru exersarea unui singur serviciu.
      TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

      Comentariu


      • #28
        Re: Return service

        Teoria nu suna rau, dar cred ca doar cei care fac de la 6 ani pot ajunge la un asa numar de ore de antrenament pe serviciu; astfel, doar la maturitate poti spune: "ar cam trebui sa opresc contorul".
        "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

        Comentariu


        • #29
          Re: Return service

          Dupa parerea mea, teoria este un lucru de esenta in multe domenii. La tenis, daca intelegi ce se intampla cu mingea ca principiu, poti sa joci cu orice jucator, nimic nu te surprinde, indiferent cum misca mana, cum serveste, chiar si daca ascunde mingea cand serveste. Pe de alta parte... daca doar exersezi cu un jucator, cand vine altcineva... s-ar putea sa ai probleme, cunosc destule cazuri.
          Sunt de acord ca exercitiul este foarte important. Dar ce exercitii sa faci? Cred ca zicala "practice makes perfect" este eronata, corect ar fi "Perfect practice makes perfect!"
          Ati vazut ca jucatorii pro pun mingea pe masa cam unde vor, indiferent de spin? Una e sa o pui pe masa avantajos pentru tine si alta este doar sa o pui pe masa.
          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

          Comentariu


          • #30
            Re: Return service

            Bun topic , kiar foarte interesant ! Intr-un sport asa greu cum e tenisul de masa fara teorie nu faci nimic. Trebuie intelese foarte bine miscarile pt a avea un joc consistent. Altfel azi joci bine , maine prost sau bati odata anumiti jucatori , iar altii te bat altadata de nu intelegi ce se intampla.
            Blade DHS PG 2
            FH: DHS Hurricane 3
            BH: Stiga Airoc Astro M

            Comentariu


            • #31
              Re: Return service

              La intrebarea legata de returul servei respective parerea mea e ca ar trebui sa faci ce face Vlady Samsonov in filmul lui de antrenament pe la minutul 28 - "Backhand sideways push" . Decat sa ma incurc in explicatii mai bine uita-te acolo. Poti folosi si forehandul sa incerci un flip , dar e mai extrem.
              Blade DHS PG 2
              FH: DHS Hurricane 3
              BH: Stiga Airoc Astro M

              Comentariu


              • #32
                Re: Return service

                Postat în original de Ashes
                Sunt de acord ca exercitiul este foarte important. Dar ce exercitii sa faci?
                Iti recomand sa arunci un ochi pe filmuletele de pe http://www.pingskills.com pentru a vedea exercitii de baza si niste explicatii.
                Loviturile avansate le poti afla de la un antrenor cu experienta.
                De asemenea, daca joci meciuri in continuu cu 1-2 parteneri, nu ajuta la cresterea nivelului de joc. Trebuie sa faci antrenament - sa exersezi miscari prin repetarea lor, de exemplu: serviciu, preluare de serviciu, contre, topspin contra capac, topspin contra topspin, topspin contra taiat. La toate exercitiile trebuie luate in considerare variatiile de lungime, putere, distanta de masa.
                Am pus un film aici: http://fbx.ro/jlsmve48nqxiuz0u. Este mare - aproape 1GB.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #33
                  Re: Return service

                  Am vazut toate filmuletele de pe ping skills... de multe ori. I-am si intrebat de preluare la ask the coach. Au spus ca fac filmuletz despre preluare
                  De la vremea la care am postat primul mesaj aici in topic si pana acum, preluarea mea s-a imbunatatit considerabil dar cu cat invat si inteleg mai multe cu atat vad si ca nu inteleg multe sau nu pot executa inca.
                  Multumesc de link. Se va cerceta cu mare atentie.
                  TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Return service

                    am si eu o intrebare serva scurta in fh meu cu efect side+un pic de back data cu reveru cum se poate ataka lung in bh adversarului

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Return service

                      Postat în original de jhonyqz
                      am si eu o intrebare serva scurta in fh meu cu efect side+un pic de back data cu reveru cum se poate ataka lung in bh adversarului
                      Daca e scurta cu side+back spin poti sa o ataci cu paleta deschisa, ca la taiata, dar o acoperi dupa lovitura. Trebuie sa lovesti mingea in punctul cel mai inalt. Varful paletei trebuie sa fie in asa fel incat sa contracareze side-spinul (sa nu arunci mingea afara in lateral).
                      Lovitura este flip/flick, dar e mai greu s-o dai in linie - e distanta mai mica.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Return service

                        Eu imi aduc aminte candva cand ne-a explicat o antrenoare cum se preia serviciul ca paleta se indreapta tot timpul in directia din care se misca mana adversarului cand serveste...dar nici pana acum nu am prins regula asta rapida...are logica cumva si daca poate cineva sa detalieze?
                        Din pacate adversarii cu care joc eu de obicei au un servici fara probleme, si atunci cand ajung sa joc cu oameni care au servici urat ajung sa-mi iau bataie doar din servici...ceea ce este foarte frustrant...
                        Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                        FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                        BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Return service

                          Dap, antrenoarea ta se referea la faptul ca atunci cand primesti serviciu, trebuie sa indrepti varful paletei spre directia din care pleaca mana jucatorului. Asta inseamna sa joci pe efectul care este deja pe minge. Daca pui varful paletei spre directia in care se indreapta mana jucatorului atunci joci in contra efect.
                          TBS - FH H3 prov, BH Pryde 40

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Return service

                            Ai putea explica mai pe larg cu niste exemple eventual?
                            Am o mare probleme cu serviciile back-spin side-spin din coltul de rever al adversarului sa le pun pe masa cat de cat eficient si asta "ma ajuta" sa pierd multe meciuri cu adversari pe care probabil ca i-as domina daca as reusi sa pun mingea pe masa cat de cat...
                            Blade: HM Levi 7 ply OFF 2 Carbon / STIGA AllWood Offensive
                            FH: Donic Bluefire M3 2.0 / Andro Hexer
                            BH: Tibhar Sinus Sound 2.0 / Andro Plaxon

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X