Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AMATouR OPEN

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • AMATouR OPEN

    Am si eu o intrebare.
    De ce in turneele AMATouR nu organizati in paralel si turneu OPEN?
    Ce ar trebui sa se faca pentru a se face si turneu OPEN in turneele AMATouR?
    P.S. : Sper sa nu imi sara nimeni in cap, chiar m-am gandit la subiectul acesta si nu cred ca am zis ceva rau in asta.

    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

  • #2
    Re: AMATouR OPEN

    George,
    Ma surprinde sincer afirmatia ta cu atat mai mult cu cat ai fost la 2 turnee Open in cadrul Amatur la Topoloveni. Te-a lasat putin memoria? Sper ca nu!
    Mai facem, dar nu putem chiar asa in fiecare luna, poate mai facem unul prin noiembrie tot la Topoloveni!
    Sa traiesti!
    www.clubarena08.ro

    Comentariu


    • #3
      Re: AMATouR OPEN

      Postat în original de sorin167
      George,
      Ma surprinde sincer afirmatia ta cu atat mai mult cu cat ai fost la 2 turnee Open in cadrul Amatur la Topoloveni. Te-a lasat putin memoria? Sper ca nu!
      Mai facem, dar nu putem chiar asa in fiecare luna, poate mai facem unul prin noiembrie tot la Topoloveni!
      Sa traiesti!
      Salut Sorin,
      Eu m-am referit ca daca la turneele amatour B , A, A+, s-ar adauga si turneu open, pentru cine doreste, exact cum faci tu la Topoloveni,ar fi foarte benefic si pentru cei legitimati sa mai joace si cu siguranta cu cat se pune mai mult accent pe treaba asta cu openurile, usor usor s-ar strange multi jucatori legitimati din toata tara la turnee, valoarea ar creste de la un turneu la altul, dar se pare ca ori nu este asa usor de organizat ori aceste turnee tip open, organizatorii nu le doresc.
      O seara buna,

      www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
      www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
      Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
      https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

      Comentariu


      • #4
        Re: AMATouR OPEN

        Sa faci turnee Open in paralel este extrem de dificil din cauza lipsei meselor. Iau exemplul propriu: desi am alocat numai 4 mese pentru turneul Open si 10 mese pentru turneul B, tot am ajuns la 10.30 seara sa jucam finala turneului Amatur. Pentru cei care au venit numai la Open a fost bine, ca la ora 5 au putut pleca, dar amatorii au stat pana la ora 11.00 seara. E drept, acest lucru s-a intamplat si din cauza faptului ca au existat un numar de 30-32 de jucatori care au jucat si la Open si la Amatori, ceea ce a ingreunat foarte mult concursul. Probabil ca limitarea participarii la un singur turneu duce la reducerea timpului de joc, dar nu cu foarte mult (cel mult 2 ore).
        Deocamdata, avand in vedere proportiile participarii la turneele Amatur, organizarea in paralel este foarte dificila si necesita minim 14-16 mese, ceea ce exista in putine locuri in tara. Dezvoltarea organizatiei Amatur va aduce in prim plan si un asemenea obiectiv ca cel propus de tine si anume organizarea de Open-uri. Poate vom reusi sa ne revansam si noi fata de vecinii nostri din Balcani si vom organiza turnee Open internationale asa cum se fac acum in Turcia, Bulgaria, Serbia, Croatia sau Ungaria.
        Timpul le va rezolva pe toate!
        www.clubarena08.ro

        Comentariu


        • #5
          Re: AMATouR OPEN

          ar fi interesant sa poata juca orice legitimat la amtur insa sa nu se puna meciurile se se jace doar pt a se ridica nivelul

          Comentariu


          • #6
            Re: AMATouR OPEN

            E prea mare diferenta intre cei din Amatour si cei legitimati,parerea mea.
            Lemn DHS Hurricane King
            Fete:Butterfly Tenergy 25 forhand,Yasaka Pryde backhand

            Comentariu


            • #7
              Re: AMATouR OPEN

              Orice legitimat poate participa in Amatur,de dragul de a juca,dar numai in grupele inferioare.Rezultatele din meciurile cu el nu se iau in calcul la alcatuirea clasamentului grupei inferioare.
              of all the things i lost i miss my mind the most

              Comentariu


              • #8
                Re: AMATouR OPEN

                Postat în original de No pain,no gain
                E prea mare diferenta intre cei din Amatour si cei legitimati,parerea mea.
                Se vede o marea diferenta intre fostii legitimati(actualii lideri din amatur!) si noi astia, plebea !!! Dar daca ii mai pui pe cei legitimati care si-au facut din tenisul de masa un stil de viata, cu antrenamente regulate, conduse de antrenori profesionisti...Stau si ma intreb, ce satisfactie are un legitimat sa ma bata pe mine ? Sa-si faca ei turnee separate, daca nu le ajung concursurile organizate de FRTM, cu propriile lor ierarhii !!!
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Re: AMATouR OPEN

                  De ce nu organizeaza vreun club profesionist un turneu de tenis de masă si sa invite amatorii???
                  De ce FRTM nu accepta si amatori la campionatele nationale???
                  Daca profesionistii simt ca se regasesc mai bine in AMATUR sa-si depuna legitimatia si peste 2 ani pot sa participe cu drepturi deplin(pot puncta) in acest circuit.
                  De ce nici un legitimat nu atrage atentia FRTM ca mai exista un circuit de tenis de masă care merita luat in considerare?
                  De ce FRTM nu infiinteaza un alt sistem?
                  In alte tari exista o liga superioara( extraliga), 3 divizii inferioare, 1 divizie judeteana si 1 oraseneasca.
                  La noi de ce se accepta doar Superliga, divizia A si B?
                  Amaturul trebuie sa fie intotdeauna " milostiv" cu legitimatii, ori ei nu ne baga in seama.
                  Noi acceptam legitimatii pentru a" ridica" nivelul turneului, dar de fapt noi le ridicam lor valoarea.
                  As vrea sa vad vreun legitimat care ridica glasul in cadrul FRTM pentru miscarea AMATUR.
                  Legitimatii sa nu se planga pentru ca noi sa organizam pentru ei turnee, ci asteptam initiativa din partea lor si sa ne invite ei pe noi la turnee. Asteptam initiativa din partea legitimatilor nu " indicatii pretioase" pentru ca ele au murit odata cu "CIURUITU". Trebuie sa retinem esenta circuitului: AMATUR si nu profesionisti.

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: AMATouR OPEN

                    Dl. Laky,
                    Ati sarit un pic de la subiect, eu ma refeream nu ca sa joace jucatorii legitimati in circuitul amatour, pt ca dupa cum ati spus si dumneavoastra e prea mare diferenta intre un jucator legitimat care face antrenamente regulat si un amator care joaca din placere pt relaxare si voie buna.
                    Eu in acest topic m-am referit la open amatour in paralel cu circuitul amatour.
                    Mi-au placut concursurile organizate de dl.sorin la topoloveni cand a facut si open pe langa turneul amatour.
                    La Open au putut sa joace atat legitimatii cat si amatorii, si asa am deschis un topic, astfel poate se mai organizeaza si in alte orase fiind benefica si pentru jucatorii legitimati si pentru amatori zic eu.
                    Incet, incet se poate ajunge ca si in alte tari care organizeaza openuri

                    www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                    www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                    Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                    https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: AMATouR OPEN

                      A zis cineva mai sus ca E DIFERENTZA PREA MARE INTRE LEGITIMATI si AMATOURISTI.
                      Cred ca e o afirmatie falsa sau cred ca nu ai stiut tu sa te exprimi sau cred ca trebuia sa mai completezi...
                      Jucatori Legitimati inseamna Divizia B, A si Superliga. Sunt f multi jucatori in Amatour care ar putea sa joace in B. Iti garantez de fapt ca daca s-ar face o echipa de top din din Amatour, ar ajunge in A. Si cred ca ar face fața la cateva echipe si prin A. Diferentza adevarata se vede la jocul cu cei din Superliga. PAREREA MEA!
                      Eu sunt de acord cu tot ce-a spus domnul Kantor. f bine punctat !
                      Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: AMATouR OPEN

                        Postat în original de Alex.C
                        A zis cineva mai sus ca E DIFERENTZA PREA MARE INTRE LEGITIMATI si AMATOURISTI.
                        Cred ca e o afirmatie falsa sau cred ca nu ai stiut tu sa te exprimi sau cred ca trebuia sa mai completezi...
                        Jucatori Legitimati inseamna Divizia B, A si Superliga. Sunt f multi jucatori in Amatour care ar putea sa joace in B. Iti garantez de fapt ca daca s-ar face o echipa de top din din Amatour, ar ajunge in A. Si cred ca ar face fața la cateva echipe si prin A. Diferentza adevarata se vede la jocul cu cei din Superliga. PAREREA MEA!
                        Eu sunt de acord cu tot ce-a spus domnul Kantor. f bine punctat !
                        Alex,
                        Jucatori legitimati inseamna Superliga, Divizia A, Divizia B, Calificari, Onoare, toate sunt in cadrul FRTM si daca jucatorii de top din amatour cu o echipa ar face fata in B si A si nu contest treaba asta, de ce sa nu se puna restrictie doar pe superliga

                        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: AMATouR OPEN

                          George eu unul am fost mereu PRO Legitimati, insa cred ca ar trebui sa citesti cu atentie si intrebarile domnului Kantor si daca exista cineva in masura sa raspunda la ele, sa o faca(nu ma refer la tine george). Oricum sunt alte interese la FRTM incat sa se mai uite ei si in familia AMATUR (parerea mea ).
                          Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: AMATouR OPEN

                            Dl. Kantor Imre-Zoltan
                            Am incercat sa va raspund la cateva intrebari, parerea mea.
                            FRTM nu accepta amatori la campionatele nationale pentru ca nu sunt legitimati la un club afiliat la frtm.
                            Jucatorii care vor sa participe in amatour sunt cei de mijloc spre jos in frtm, care sunt de valoarea celor din amatour poate chiar mai slabi
                            EX:ce rost ar avea ca eu sa imi pun legitimatia in cui 2 ani sa astept sa joc in amatour daca deja sunt de nivelul amatour, oricum eu unul nu mai sunt profesionist de vreo 5 ani, de ce sa nu pot sa joc si in divizie si in amatour daca nu am valoare clara peste amatour?
                            Nu cred ca un jucator legitimat o sa fie luat in considerare la federatie vreodata, eu unul daca ma duc la frtm si zic ceva sa schimbe ceva sau sa ia in considerare in da un spitz si imi zice sa o tai. (cred)
                            Chiar nu stiu si nu am nici o idee de ce frtm nu infiinteaza un alt sistem.
                            Stiu ca la noi exista : superliga, divizia a, divizia b, calificari, onoare.
                            Sunt prea putini legitimati care doresc sa intre in acest circuit...
                            Numai bine,

                            www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
                            www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
                            Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
                            https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: AMATouR OPEN

                              Vom lua in considerera propunerea si vom introduce in calendarul turneelor AmaTuR unul sau doua turnee OPEN (primavara si toamna), in care va putea participa oricine doreste; fie nu vor fi punctate in clasament, fie vom merge pe ideea D-lui Toma cu recalificari numai pentru amatori, recalificarile punctandu-se ca turneu AmaTuR. Vom studia la iarna varianta cea mai potrivita.

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: AMATouR OPEN

                                si mai exista varianta ca din cand in cand sa mai "lasam" pe cate un legitimat care chiar isi doreste cu adevarat sa joace in amatur ...
                                george ar fi unul dintre ei, si-a exprimat dorintza de mai multe ori...
                                e doar o parere...
                                Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: AMATouR OPEN

                                  D-l Kantor a pus pe hartie intrebarile pe care ni le punem multi! La unele le stim raspunsul, la altele nu.
                                  Cel mai probabil federatia nu este interesata sa promoveze sportul de masa, ci numai pe cel de performanta (cat ajuta federatia performanta si cat profita de pe urma ei este o alta discutie pe care nu e cazul sa o ridicam noi).
                                  Dar, cel mai important lucru pentru noi este urmatorul: Asociatia noastra trebuie sa fie DISTINCTA, adica nu avem interesul (si nici nu avem VOIE) sa atragem in turneele noastre oficiale participantii unei alte asociatii, cu atat mai mult ai unei federatii nationale, care este singura indreptatita din punct de vedere legal sa reprezinte tenisul de masa romanesc.
                                  Orice interferenta cu federatia ne poate aduce numai dezavantaje.
                                  Din acest motiv regula e clara: in turneele noastre participa numai jucatori care nu au obligatii fata de federatie, indiferent de valoare.
                                  Daca federatia s-a dispensat de o parte din jucatori, sau daca jucatorii renunta sa participe la jocuri oficiale, pot intra in AmatuR, dar asta dupa doi ani. Din acelasi motiv, in multe sporturi, legitimarile la alt club in cazul in care clubul nu este de acord cu transferul se fac tot dupa doi ani...
                                  Nu ne impiedica nimic, insa, daca dorim acest lucru, sa-i invitam la un turneu neoficial, privat, cu premii consistente, pe cei mai buni jucatori din tara, turneu la care poate participa oricine. daca vom organiza un turneu primavara - sa zicem la Topoloveni - si un turneu la inceputul toamnei- la Mangalia cred ca toata lumea va avea de castigat.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: AMATouR OPEN

                                    varianta pe scurt a ceea ce-a spus domnu Dan : mai rarutz cu legitimatii ca-i mai dragutz
                                    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: AMATouR OPEN

                                      Postat în original de Kantor Imre-Zoltan
                                      De ce nu organizeaza vreun club profesionist un turneu de tenis de masă si sa invite amatorii???
                                      De ce FRTM nu accepta si amatori la campionatele nationale???
                                      Daca profesionistii simt ca se regasesc mai bine in AMATUR sa-si depuna legitimatia si peste 2 ani pot sa participe cu drepturi deplin(pot puncta) in acest circuit.
                                      De ce nici un legitimat nu atrage atentia FRTM ca mai exista un circuit de tenis de masă care merita luat in considerare?
                                      De ce FRTM nu infiinteaza un alt sistem?
                                      In alte tari exista o liga superioara( extraliga), 3 divizii inferioare, 1 divizie judeteana si 1 oraseneasca.
                                      La noi de ce se accepta doar Superliga, divizia A si B?
                                      Amaturul trebuie sa fie intotdeauna " milostiv" cu legitimatii, ori ei nu ne baga in seama.
                                      Noi acceptam legitimatii pentru a" ridica" nivelul turneului, dar de fapt noi le ridicam lor valoarea.
                                      As vrea sa vad vreun legitimat care ridica glasul in cadrul FRTM pentru miscarea AMATUR.
                                      Legitimatii sa nu se planga pentru ca noi sa organizam pentru ei turnee, ci asteptam initiativa din partea lor si sa ne invite ei pe noi la turnee. Asteptam initiativa din partea legitimatilor nu " indicatii pretioase" pentru ca ele au murit odata cu "CIURUITU". Trebuie sa retinem esenta circuitului: AMATUR si nu profesionisti.
                                      1.dar exista vreun concurs organizat de vreun club?
                                      2.pt ca nu platesc taxa de legitimare,deci nu sunt afiliati...
                                      3.ce rost ar avea ca un jucator "pro"sa nu participe 2 ani la vreun concurs pt ca dupa aceea sa trebuiasca sa-si plateasca el deplasarile pt a juca cu amatori?
                                      4.cine l-ar baga in seama?problema nu e la jucatorii legitimati ci la conducerea FRTM

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: AMATouR OPEN

                                        5.PT CA NU INTERESEAZA PE NIMENI.
                                        6.DE UNDE SALI?DE UNDE BANI?IN BUCURESTI NU EXISTA NICI MACAR O SALA DE TENIS
                                        7.CUM SA POTI FACE ATATEA LIGI CU 30 DE ECHIPE SI 100 DE SPORTIVI?
                                        8.DACA A-TI ACCEPTA LEGITIMATI NU A-TI RIDICA VOI VALOAREA LOR SI NICI EI VOUA PT CA MAJORITATEA AR JUCA CU VOI ASTFEL INCAT SA TERMINE MECIUL CAT MAI REPEDE..PT A PROGRESA TREBUIE ANTRENAMENT DAR STA IMPLICA SALI,ANTRENORI SI BANI....DE EXEMPLU IN FRANTA LA ORICE CLUB DIN 150 DE LEGITIMTI 100 SUNT AMATORI..
                                        ....intrebare?!daca doriti sa ramaneti doar cu circuitul vostru de ce va legati atata de FRTM si de ce vreti sa participati la Campionatele Nationale...
                                        ....solutii:ar fi multe daca ar interesa pe cineva...de ex. se pot organiza divizii judetene si regionale unde pot juca si amatorii iar taxa de legitimare ar trebui sa fie mult mai mica pt sportivii care evolueaza in aceste diviziii
                                        ...concluzie: in Romania tenisul de masa este la pamant si nimeni nu face altceva decat sa caute solutii si sa astepte rezolvarea lor in alta parte
                                        PS..Eu nu vreau sa apar FRTM din contra acolo chiar nu se face nimic pt tenisul de masa din Romania...

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: AMATouR OPEN

                                          Dan2 ai dreptate...nici un jucator pro nu ar veni la un turneu cu amatori, daca nu ar castiga nimic..doar o mica rectificare...FRTM NU PROMOVEAZA NIMIC...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: AMATouR OPEN

                                            Postat în original de patrick
                                            ...concluzie: in Romania tenisul de masa este la pamant si nimeni nu face altceva decat sa caute solutii si sa astepte rezolvarea lor in alta parte
                                            PS..Eu nu vreau sa apar FRTM din contra acolo chiar nu se face nimic pt tenisul de masa din Romania...
                                            Si eu cred ca ai dreptate, tot cu o mica rectificare: Tenisul de masa nu e chiar la pamant, si, daca se pot face 30 de turnee anuale cu peste 100 de participanti fiecare, iar la ultimul turneu chiar cu cu 250 de participanti, fie ei si "doar" amatori, inseamna ca undeva exista initiativa si rezultate!
                                            Initiativa nu trebuie sa plece neaparat de sus in jos, se poate si invers!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: AMATouR OPEN

                                              Din pacate in afara tarii se vede doar FRTM si chiar daca ma veti critica, rezultate exista: avem medalii la aproape toate competitiile europene indiferent daca a fost vorba de seniori sau de juniori.
                                              Cred ca noi judecam putin subiectiv: intr-adevar FRTM nu face nimic pentru noi, amatorii, dar in masura in care poate se implica si iata ca are rezultate, chiar foarte bune as zice eu, pe plan international. Ca este loc si de mai bine asta ar fi alta discutie.
                                              Daca credem ca FRTM va veni de buna voie si ne va baga in seama, ne inselam!
                                              Problema Amatur a fost ridicata la FRTM de Vasi (lica) Fodoran! In principiu FRTM este interesata de activitatea de amatori, numai in masura in care aceasta activitate i-ar aduce si un beneficiu: incasari mai mari de taxe, legitimari sau posibilitatea de a atrage fonduri (sponsorizari, programe europene, etc.). Ceea ce cred eu ca este o pozitie destul de justa!
                                              Este destul de usor sa vedem paiul din ochiul altuia, dar oare noi suntem ok?
                                              Cine suntem noi? Deocamdata nimeni!
                                              Nu putem merge la un sponsor sa spunem, noi suntem Amatur Romania, o organizatie de 2000 de jucatori amatori de tenis de masă, pentru ca primele intrebari ale sponsorului vor fi: cine este reprezentantul legal, unde are sediul, ce cod fiscal are, ce cont bancar are asociatia, etc.?
                                              PS: Am jucat putin rolul de avocatul diavolului doar in ideea de a privi realist lucrurile. FRTM apartine de ANS, iar ANS de Guvernul Romaniei. Scopul FRTM este de a promova sportivii romani in competitiile interne si internationale din calendarele ETTU si ITTF. Ori, pana acum FRTM are ce prezenta ca raport de activitate inaintea Guvernului. Deci, FRTM si-a facut treaba, asta trebuie sa intelegem.
                                              www.clubarena08.ro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: AMATouR OPEN

                                                problema e ca rezultatele alea sunt venite datorita unei conjucturi nicidecum al unui proiect pe termen lung....in 5 ani tenisul de masa din romania este la pamant....
                                                dan2: ce faceti voi este la nivel de hobby...daca vrei sa iti dai copilul la tenis de masă in bucuresti si in multe alte orase din tara nu ai unde...nu sunt cluburi,nu sunt sali,nu sunt antrenori...asta e realitatea...
                                                ce afceti voi o faceti din pasiune pt ca va place sa va strangeti si sa jucati din placere...tot respectul pt asta dar doar atat...

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: AMATouR OPEN

                                                  Ca o completare la ceea ce au spus Domnii Sorin si Oancea, cam asa au gandit in anii 90 presedintii de federatie de la handbal si canotaj iar rezultatele i-au sanctionat in mai putin de 10 ani. Gimnastica inainteaza cu pasi repezi pe acelasi drum in anii 2000 dupa plecarea lui Belu!
                                                  Diferenta care poate "juca" in favoarea TM este faptul ca aici nu ai nevoie de dotari speciale, este mult mai simplu (si mai economic) sa obtii rezultate la nivel international cu o individualitate decat sa o faci cu o echipa. Sau, te poti numi Filimon, iti antrenezi copilul, devine campion si deja Federatia si-a facut jumatate din norma de campioni!
                                                  De moment, rezultatele tin cu Dl. Presedinte al Federatiei dar cu 100 de jucatori profesionisti (sau cati or fi), scadenta de "plata a facturii" este posibil sa vina mai repede decat ne asteptam.... si o sa ne aducem aminte ca am avut campioni la tenis de masă!
                                                  In viitorul apropiat, si existenta Amatur va impulsiona tenisul de masa in Romania, indiferent de pozitia actuala pro sau contra a federatiei, doar ca s-ar putea ca acei copii ai nostri care vor avea o valoare deosebita sa plece direct in strainatate, intr-o Europa fara granite si sa joace in echipele nationale ale altor tari iar Federatia Romana se va consola cu amintirea faptului ca sunt romani la origine.
                                                  Nu trebuie sa fii vreun specialist ca sa stii ca una este sa fii jucator mare si sa ajungi presedinte si alta sa fii manager cu viziune! Una nu o exclude pe cealalta dar nu totdeauna formeaza un tandem.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X