Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Este regulamentara aceasta serva?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Este regulamentara aceasta serva?

    E regulamentar ca atunci cand servesti sa tii mana cu paleta sub masa pt. ca adversarul sa nu stie pana in ultimul moment cu ce parte a paletei tale lovesti? Scrie undeva in regulament ca trebuie ca cel care serveste sa tina mana deasupra mesei tot timpul? Important de mentionat ca mingea este aruncata minim 15 cm in plan vertical, dar atunci cand loveste mingea, paleta iese de sub masa, desi pana atunci a stat sub masa.Deci adversarul vede paleta ta si cu ce fata lovesti doar o fractiune de secunda.Mentionez ca la contactul cu mingea, paleta este deasupra mesei nu sub masa.
    Blade-Darker speed 90
    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
    Bh- Testing

  • #2
    Re: Este regulamentara aceasta serva?

    Este perfect regulamentar, poate sa tina paleta si la spate sau intr-o teaca (aprobata ITTF) daca este suficient de rapid s-o scoata.
    In regulament scrie doar de minge cum trebuie aruncata, lovita, neascunsa etc.
    Oricum, chiar si la noi sint jucatori care invart paleta in mana chiar inainte de a lovi mingea, mai ales la serviciile in care o arunca ceva mai sus.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: Este regulamentara aceasta serva?

      http://www.ittf.com/ittf_handbook/ittf_hb.html
      vezi paragraful "2.06 THE SERVICE"
      PS : sunt 16 cm, nu 15 :P
      --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
      --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

      Comentariu


      • #4
        Re: Este regulamentara aceasta serva?

        Caz real la Valeni: Radu Costica atrage atentia in grupele superioare lui Dinca Dorinel ca nu tine mana cu care serveste deasupra mesei inainte sa ia contact cu mingea.Dinca are iarba pe o fata.Noi de pe margine ne certam 30 min. daca scrie undeva sau nu ca trebuie sa o tina deasupra.Dinca nu discuta si se conformeaza, castiga, dar era curios daca a gresit cu ceva! Eu i-am spus ca e regulamentar si nu isi avea rostul o astfel de cerere, dar ca sa nu iasa discutii a procedat pe placul adversarului. Deasemenea Luminita, la Constanța parca, i-a cerut la fel sa dea serviciul" sa vada si ea cu ce fata serveste".I-am promis omului ca o sa intreb si eu pe forum sa auzim pareri mai avizate decat ale noastre.
        Blade-Darker speed 90
        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
        Bh- Testing

        Comentariu


        • #5
          Re: Este regulamentara aceasta serva?

          Eu in locul lui le-as fi spus dinainte, de vreo 3-4 ori, sa nu-si mai oboseasca ochii: "Acum dau cu softul si o sa faci gaura in fileu" sau "Acum dau cu buruiana si o sa-mi spargi capul".
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X