Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SHOW

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • SHOW

    De ce tipa fratilor lumea "show" cand castiga un punct? E vreo smecherie, vreo incantatie onomatopeica, sau e modul admis de ittf de a-ti exprima bucuria?
    Sunt unii jucatori care dupa fiecare punct urla "sho(w)"! Eu sunt mai tacut de fel, si cand diferenta de nivel e evidenta nu ma deranjeaza si ii bat fara sa ma agit. Cand insa nivelurile sunt foarte apropiate, incerc sa ma concentrez la fiecare minge si o fac cel mai bine in liniste!
    Nu sunt absurd. Cand se castiga de cineva o minge frumoasa/grea se poate bucura si 10 min, ba chiar il mai complimentez si eu pt ea. Dar mi se pare penibil sa se bucure cand servesc eu in fileu.
    Revenind, voiam sa aflu de unde provine "show"-ul asta... Ca nu aud niciodata pe cineva sa strige "meserieeeeeeeeeee" sau alta zicatura neaosa!
    Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

  • #2
    Re: SHOW

    N-ai fost la Bistrița sa vezi cind incepuse isteria cu "ossa-tzump!".
    Pina la urma tot la 'shoo' se revine si cred ca la origini are legatura cu 'sho pe el!', mai ales daca arati si pumnul spre adversar.
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #3
      Re: SHOW

      cred ca e de la chinezi. Interesant insa ca nu toti chinezii striga asa.Spre exemplu Ma Lin are un fel de show-li nu glumesc, ascultati-l cu atentie!
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        Re: SHOW

        personal cunosc un jucator, al carui strigat de victorie este ''sexi", accentul fiind evident pe litera X, motivatia acestui jucator este, citez " ii enerveaza mai rau. beep, beep, beep"
        total de acord, strigatul nu numai ca enerveaza dar este si deconcentrant, avand mereu tendinta, cand il auzi, de a privii mult mai atent in public......

        Comentariu


        • #5
          Re: SHOW

          cand adversarul serveste in fileu eu strig "bis"
          Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

          Comentariu


          • #6
            Re: SHOW

            cand adversarul serveste in fileu sau afara eu zic mersi
            blade: DHS HURRICANE KING 655
            fh: DHS Hurricane 3
            bh: TENERGY 25

            Comentariu


            • #7
              Re: SHOW

              in plus stiam ca se striga "cho" si no "show" insa ma rog,fiecare cu "mixilindrismul" sau
              Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

              Comentariu


              • #8
                Re: SHOW

                nesportiv este cand se striga ceva la greseli nefortate. In rest nu vad care ar fi problema (cu mentiunea ca eu nu strig nimic, eventual mai injur in barba cand gresesc). Chestia cu strigatul vine de la televizor, o fac mai mult jucatorii de top.
                TBS/T05

                Comentariu


                • #9
                  Re: SHOW

                  Problema cu aia de la TV este ca ei chiar joaca tenis. Ceilalti... raman cu strigaturile, daca de altceva nu sunt buni. Mai bine ar fi ca toata lumea sa se apuce sa dea cat mai bine in bila aia mica si sa lase strigaturile pt cei de la calusari.
                  Oricine are dreptul sa se exteriorizeze. Evident, in anumite limite, deseori depasite, din pacate. In fine, de unde nu-i... stiti voi mai departe...
                  Ca sa nu uit, chestia frumoasa este ca "CHO" este de fapt un nume coreean, un fel de "Popescu" la noi. De fapt, KIM este numele cel mai raspandit in Korea, dar ideea e aceeasi.
                  Iulian Toma

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: SHOW

                    da se pare ca am avut dreptate, vine din chineza si am gasit si explicatia pe net:"it's 'Hou Cho' and abbreviated to 'Cho' which basically means good shot!"
                    Blade-Darker speed 90
                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                    Bh- Testing

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: SHOW

                      Foarte tare.
                      Eu am auzit intai pe la idm pe baieti cu "cho" si cand am vazut ca si in competitii se bucura chinezii la fel, am crezut ca o fi vreo strigatura autorizata ittf )
                      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: SHOW

                        Postat în original de marqq
                        Foarte tare.
                        Eu am auzit intai pe la idm pe baieti cu "cho" si cand am vazut ca si in competitii se bucura chinezii la fel, am crezut ca o fi vreo strigatura autorizata ittf )
                        Nu cred ca exista strigaturi autorizate de itff... ). Oricum ar fi penibil sa existe asa ceva, sa fie permise doar unele sunete prin care poti sa te exteriorizezi.

                        Comentariu


                        • #13
                          Re: SHOW

                          la fel de penibil mi se pare sa ii aud pe romani bucurandu-se cu "cho"
                          Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                          Comentariu


                          • #14
                            Re: SHOW

                            Fiecare are dreptul sa strige ce vrea.
                            Si la tenis de camp "Vamos" si "C'mon" se aud destul de des si asta la jucatorii de top.
                            Strigatul intra la capitolul de razboi psihologic, e clar ca il deranjeaza pe adversar .... mai mult sau mai putin depinde de acesta, dar 100% indiferent nu e. Dar cum nu e interzis, oricine il poate folosi.
                            Evident, abuzul nu e deloc fair play.
                            Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                            FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                            BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                            Comentariu


                            • #15
                              Re: SHOW

                              Campioana la "show" e pe departe Bernie Szocs.
                              La ultimele puncte ale meciului cu Morizono am zis ca ii cedeaza plamanii
                              Noi o apreciem,e marea speranta a tenisului romanesc,insa unii chiar s-au rezoltat
                              http://mytabletennis.net/Forum/forum_po ... 30829&PN=1
                              Szocs-Morizono primele 16
                              http://www.ittf.com/_front_page/itTV.as ... y=ittv_New

                              Comentariu


                              • #16
                                Re: SHOW

                                Striga "CHO" si Boll sau Schlager . Chestia e ca am intrebat un chinez ce inseamna si nu stia.
                                Blade DHS PG 2
                                FH: DHS Hurricane 3
                                BH: Stiga Airoc Astro M

                                Comentariu


                                • #17
                                  Re: SHOW

                                  Din punctul meu de vedere nu este nici o problema daca nu abuzezi de el...strigat prea tare sau repetat de prea multe ori, strigat pe greseli nefortate ale adversarului si nu pe mingi reusite frumos de catre tine...Din cand in cand si eu il mai folosesc dar numai cand joc cu adversari de valoare apropiata cu a mea si cu unicul scop de a ma incuraja sau motiva sa nu ma culc pe urechea bleaga ...
                                  Blade: Viscaria, FL
                                  fh: T05, 2,1 mm, black
                                  bh: T05, 2,1 mm, red

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Re: SHOW

                                    mai bine strigi "cho" sau "sho" decat sa zici "asa bah, da-i, nu vezi ca nu stie nimic!"
                                    Blade DHS PG 2
                                    FH: DHS Hurricane 3
                                    BH: Stiga Airoc Astro M

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Re: SHOW

                                      Postat în original de leordarares
                                      Campioana la "show" e pe departe Bernie Szocs.
                                      La ultimele puncte ale meciului cu Morizono am zis ca ii cedeaza plamanii
                                      Daaaaaa.
                                      Ma enerva pe mine de-acasa, daramite pe saraca Morizono )
                                      Cu Wu Yang parca nu s-a mai auzit asa mult insa...:P
                                      Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Re: SHOW

                                        Postat în original de vali
                                        Striga "CHO" si Boll sau Schlager . Chestia e ca am intrebat un chinez ce inseamna si nu stia.
                                        aceeasi discutie am gasit-o si eu pe un forum strain(american) si nici pe acolo cativa chinezi nu stiau ce inseamna, dar tot unul dintre ei a lamurit-o aratand ca sunt peste 200 de dialecte in China, iar cel mai intalnit este cel han, deci cine stie din ce dialect vine":"it's 'Hou Cho' and abbreviated to 'Cho' which basically means good shot!"
                                        Blade-Darker speed 90
                                        Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                        Bh- Testing

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Re: SHOW

                                          Da' de "Chio Cha" ce ziceti fratilor ?
                                          Ca idee, sunt de acord cu cei care cred ca suna penibil ... din toate punctele de vedere. Oricum, cei mai interesanti raman cei care, atunci cand joaca cu tine si gresesti, "te ajuta" ei sa intelegi unde si cum n'ai procedat corect. P.S. Mi'e sila de cei care se cred mai mult decat pot sa faca in tenisu' de masa. Taci naiba din gura ca'si da el seama si singur unde'a gresit! (exceptie facand antrenorii si cei cu experienta acumulata dupa "carte")
                                          "Tu, care n'ai vazut lampa, cu lampa ce ai sa vezi !!?"

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Re: SHOW

                                            Descatuseaza energiile alunga emotiile si uneori descurajeza adversarii!!!!!!!!!!!!!!

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Re: SHOW

                                              De aia tipati frenetic la noi cam la fiecare postare?
                                              Marc Barbu, fotograf. www.marcbarbu.ro

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Re: SHOW

                                                Un mijloc de eliberare emotionala,un mod de a impresiona adversarul,un mijloc de a arata dorinta de victorie!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Re: SHOW

                                                  Postat în original de rflash
                                                  Fiecare are dreptul sa strige ce vrea.
                                                  Si la tenis de camp "Vamos" si "C'mon" se aud destul de des si asta la jucatorii de top.
                                                  Strigatul intra la capitolul de razboi psihologic, e clar ca il deranjeaza pe adversar .... mai mult sau mai putin depinde de acesta, dar 100% indiferent nu e. Dar cum nu e interzis, oricine il poate folosi.
                                                  Evident, abuzul nu e deloc fair play.
                                                  ma da ma omori cu adversaru'!!!...auzi ''il deranjeaza pe adversar''....da pe tine nu te deranjeaza sa castigi o minge superba pe care ai jucat-o inteligent si, in loc sa te bucuri si sa eliberezi endorfinele in tot corpul printr-un strigat victorios, tu sa inghiti in sec si sa inghesui adrenalina, serotonina si altele prin unghere ascunse ale organismului tau? cum naiba sa n-ai voie sa te bucuri(bineinteles nu in timpul punctului)? pai io cred ca mai degraba un strigat victorios al tau, chiar putin ''razboinic'' de-ar fi, nu il deranjeaza pe adversar, ci dimpotriva ii rascoleste amorul propriu si ii trezeste spiritul de lupta altfel adormit probabil, din moment ce a pierdut punctul. ca doar nu jucam poker pe masa de tenis.....

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X