Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

propunere desfasurare pentru turneele A si A+

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • propunere desfasurare pentru turneele A si A+


    Va supun spre dezbatere o propunere de desfasurare a turneelor A si A+ astfel incat sa avem meciuri mai interesante si mai echilibrate precum si mai usor de organizat
    Se aseaza numarul de prticipanti in ordinea din clasamentul Amatur. Se imparte in grupe de cate 15 asfel incat prima grupa sa contina primii 15 ca valoare, a doua urmatorii 15.... etc.
    Astfel nu se vor juca decat cate 14 jocuri de jucator si fiecare va juca cu adversari de valoare aproximativ egala cu el. Se va puncta cu 4 puncte fiecare victorie cu 3-0, 3 puncte victoria cu 3-1 si 2 puncte victoria cu 3-2 (pentru evitarea aranjamentelor).
    Prima impresie este ca jucatori buni ar putea obtine puncte putine la un turneu, iar altii mai slabi, mai multe avand adversari inferiori. Este adevarat doar pentru inceput pentru ca jucatorul mai bun care a cazut in clasament va avea la urmatorul turneu adversari inferiori si se presupune ca va urca din nou, iar cel mai slab care a urcat va avea adversari superiori la turneul urmator si va trebui sa faca fata noii situatii. Deci pana la urma se va obtine un echilibru intre valoare si punctajul obtinut. Din punctul meu de vedere e mai greu sa avansezi in clasament pe baza norocului in acest sistem de joc.
    Tot ca avantaj as mentiona si faptul ca pot participa si jucatori legitimati in grupele fruntase, punctajul acestora nu se va lua in considerare decat simbolic neinregistrandu-se in clasament, sau daca se doreste se va inregistra intr-un clasament separat.
    Va rog sa va spuneti parerea despre acest sistem de joc enumerand avantajele si dezavantajele lui.
    Andro Rasanter 48
    Butterfly Timo ALC
    Andro Rasanter 48​

  • #2
    Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

    Daca turneul de la Valeni s-ar fi desfasurat dupa o asemenea schema, Roman nu ar fi castigat turneul ci ar fi iesit (probabil) pe locul 31, Temelie nu l-ar fi eliminat pe Rusu, Chirita nu ar fi jucat semifinala cu Nascu, cred ca nici Farkas nu trecea in primii 15, turneul s-ar fi incheiat dupa 3 zile si 3 nopti, iar mie mi-ar fi iesit fire albe de par.
    Varianta: am putea primi numai pe primii 15, sa se lupte pentru titlu, ca ceilalti oricum nu mai conteaza... iar daca ar fi si 14 legitimati, vine numai Rusu si ia cupa, fara sa mai joace si ii lasam numai pe legitimati sa se bata intre ei.
    Fara suparare...

    Comentariu


    • #3
      Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

      Postat în original de Dan2
      Daca turneul de la Valeni s-ar fi desfasurat dupa o asemenea schema, Roman nu ar fi castigat turneul ci ar fi iesit (probabil) pe locul 31, Temelie nu l-ar fi eliminat pe Rusu, Chirita nu ar fi jucat semifinala, turneul s-ar fi incheiat dupa 3 zile si 3 nopti, iar mie mi-ar fi iesit fire albe de par.
      Varianta: am putea primi numai pe primii 15, sa se lupte pentru titlu, ca ceilalti oricum nu mai conteaza... iar daca ar fi si 14 legitimati, vine numai Rusu si ia cupa, fara sa mai joace si ii lasam numai pe legitimati sa se bata intre ei.
      Fara suparare...
      nici o suparare. Cu privire la durata probabila a turneului de la Valeni te inseli Eu am specificat ca fiecare jucator va juca doar 14 meciuri.... cred ca nu am explicat destul de clar... scuze. Deci dupa 14 meciuri orice jucator pleaca acasa cu punctajul obtinut. Nu se califica nicaieri intr-o alta grupa superioara...
      Andro Rasanter 48
      Butterfly Timo ALC
      Andro Rasanter 48​

      Comentariu


      • #4
        Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

        E clar ca fiecare joaca 14 meciuri, dar asta ar insemna sa zicem 16 grupe de cate 15=240 jucatori - deci o grupa la o masa.
        O grupa de 15 jucatori joaca 14x15/2=105 de meciuri (la o masa), in medie 4 meciuri pe ora=> 105/4=26 de ore de joc. Daca luam in considerare cam 12 ore de joc pe zi face cam 2, 2 zile.
        Totusi, meciurile intre jucatorii buni se disputa cam 2 sau maxim 3 pe ora.

        Comentariu


        • #5
          Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

          Postat în original de Dan2
          E clar ca fiecare joaca 14 meciuri, dar asta ar insemna sa zicem 16 grupe de cate 15=240 jucatori - deci o grupa la o masa.
          O grupa de 15 jucatori joaca 14x15/2=105 de meciuri (la o masa), in medie 4 meciuri pe ora=> 105/4=26 de ore de joc. Daca luam in considerare cam 12 ore de joc pe zi face cam 2, 2 zile.
          Totusi, meciurile intre jucatorii buni se disputa cam 2 sau maxim 3 pe ora.
          Ma rog... daca zici tu... atunci grupe de cate 12...
          E doar o propunere care poate fi imbunatatita cu alte sugestii
          Andro Rasanter 48
          Butterfly Timo ALC
          Andro Rasanter 48​

          Comentariu


          • #6
            Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

            Atunci de ce nu jucam sistem elvetian, ca la sah?
            Serios, apreciez efortul pt a gasi un sistem mai bun de joc, dar cred ca dl. Dan Bodeanu are dreptate. Asta nu inseamna ca sistemul actual nu este perfectibil, si sa nu uitam ca deja s-au facut cativa pasi in directia buna pt acest sistem. De aceea cred ca orice efort in acest domeniu trebuie intampinat cu bunavointa; oricand poate apare o idee care sa ne duca inainte cu un pas...
            De ex, consider ca sunt cateva idei care ar trebui luate in calcul pt viitorul imediat:
            - Ideea de a avea capi de serie calificati direct in grupele superioare. S-a incercat, s-a aplicat, au aparut o serie de contestatari destul de vocali si, din pacate, este aproape abandonata. Cred ca dupa mega-turneul de la Valeni ar fi bine sa reconsideram aceasta idee, dar sa permitem capilor de serie care vor sa joace in grupele inferioare sa poata juca. Urmatorul pe lista ar putea fi astfel cel norocos
            - Ideea de a permite inscrierea limitata la anumite turnee mai mari. Aici trebuie sa recunosc, am retineri, dar pana la urma si la turneele de mare slem la tenis de camp se fac inainte calificari si nimeni nu se plange de asta. Ar ramane destule amanunte de precizat, dar consider ca ideea nu trebuie abandonata in totalitate.
            - Ideea de a nu mai avea grupe inferioare mai mari de 6-7 jucatori, pt a pastra nr minim de meciuri garantate si pt a nu avea totusi un nr excesiv de partide de jucat. Deja vad ca aceasta idee a prins asa de bine, incat a devenit noul standard in AmaTUR. Va mai amintiti cum se juca in grupele de cate 10 jucatori, eventual 2 seturi din 3? Brrrr.... Am promis ca mai bine stau acasa deact sa mai particip la una ca asta
            - Ideea de a face faza finala in sistem dublu knock-out in loc de eliminatoriu simplu. Recunosc, ideea imi apartine (sau cel putin eu am fost cel care a incercat sa o promoveze mai mult) si s-a si aplicat la cateva concursuri la Brăila. Cei care au jucat au avut aprecieri favorabile (sper ca nu spuneau asta numai ca sa-mi faca mie placere ) si sper sa mai am ocazia sa demonstrez avantajele sistemului. Evident, exista o serie de contestari pe care le pun pe seama inertiei si a rezistentei la noutati, precum si pe seama necunoasterii in profunzine a sistemului. Promit sa revin...
            Mai sunt si alte idei? Poate ca da, de ex sa se faca separare in open si amatori, sau sa fie admisi si jucatori legitimati, sau... nu mai stiu exact, dar mai puteti spune si voi... Totul este ca discutiile pe aceasta tema sa aduce realmente ceva nou si bun pt toti si sa nu degenereze in flame-uri, cum din pacate s-a cam intamplat in ultimul timp...
            Iulian Toma

            Comentariu


            • #7
              Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

              Postat în original de dr.Toma
              Atunci de ce nu jucam sistem elvetian, ca la sah?
              Am dorit in special cu acesta metoda sa reduc numarul de meciuri jucate de finalisti (care se plang ca joaca finala la miezul noptii) si sa cresc numarul de meciuri sustinute de jucatorii mai slabi, pentru ca, chiar daca de exemplu turneul de la Valeni a fost unul foarte reusit, au venit jucatori de la o distanta apreciabila care au jucat doar 4-5 meciuri... Deci, chiar si in conditiile unei organizari deosebit de bune, participantii doresc, indiferent de valoarea lor, sa joace cat mai multe meciuri. Scopul principal nu este totusi o masa buna sau cafea si apa minerala la discretie.... desi acestea sunt bine venite
              Andro Rasanter 48
              Butterfly Timo ALC
              Andro Rasanter 48​

              Comentariu


              • #8
                Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

                Finalistii oricum joaca cam 14-15 meciuri / turneu deci ei nu o sa planga mai mult decat o fac acum.
                In schimb ii omori pe cei care nu sunt deloc obisnuiti sa joace atat.
                Bazat pe o propunere mai veche de a mea : viewtopic.php?f=11&t=2557
                Se impaca si capra si varza ... aproximativ.
                1. In functie de numarul de participanti organizatorul selecteaza 16/24/32/36/48/64 capi de serie in functie de clasamentul Amatur. Organizatorul are dreptul de a inlocui ultimii capi de serie dupa clasament cu altii numiti de el (pentru a evita situatiile cand jucatori foarte buni, dar care au putine turnee jucate nu se regasesc printre capii de serie). In functie de nr de capi de serie organizatorul poate inlocui intre 2 si 5 jucatori (aproximativ 10%).
                2. Organizatorul are dreptul de a accepta jucatori legitimati. Jucatorii legitimati plus capii de serie vor juca intr-un turneu paralel. In functie de timpul disponibil (turneul trebuie sa se termine inaintea grupelor inferioare) se va juca fie direct eliminatoriu, fie grupe inferioare de 4 si apoi turneu eliminatoriu. Ordinea in care jucatorii din Amatur termina acest turneu vor constitui ordinea capilor de serie in continuare (de exemplu daca favoritul nr 1 dupa clasamentul Amatur termina turneul de locul 4, iar in fata lui a terminat 1 legitimat pentru restul turneului el va fi favorit nr 3).
                3. Jucatorii ramasi vor juca in grupe inferioare de 4 (se admit cateva grupe de 5). Primii se califica mai departe. Ultimii clasati din fiecare grupa vor forma alte grupe de cate 4 de recalificare. Primul clasat se va califica si el mai departe plus eventual niste locuri 2 pentru a se ajunge la un nr de jucatori in grupele superioare convenabil. Astfel jucatorii eliminati vor juca cel putin 6 meciuri.
                4. Capii de serie si jucatorii calificati vor juca grupe superioare de 4 si apoi turneu eliminatoriu dupa formulele arhicunoscute si uzitate.
                Exemplu : 120 de participanti Amatur, 12 mese, 7 jucatori legitimati
                Se vor selecta 25 de capi de serie. Plus 7 legitimati rezulta 32 de jucatori pt turneul open.
                Raman 120-21=95 jucatori. Se formeaza 22 grupe inferioare, 15 de 4 juc si 7 de 5 juc. Se califica mai departe 22 de castigatori de grupe si cele mai bune 5 locuri 2, deci 27 de jucatori. Restul de 95-27=68 de jucatori se impart in 17 grupe de cate 4. Cei 17 castigatori plus cele mai bune 3 locuri 2 se califica mai departe. Rezulta 27+17+3+25=72 jucatori calificati in grupele superioare adica 18 grupe. Se califica mai departe 36 de jucatori, iar ultimii 8 dupa clasament joaca 1 meci de baraj pt a intra pe tabloul de 32.
                Nr total de meciuri in aceasta varianta :
                - gr inf : 15*6 + 7*10 = 160
                - gr recalif : 17*6 = 102
                - open : 8*4 + 15 = 47
                - openul se va juca pe 3 mese (15.6 meciuri/masa in medie) iar grupele pe 9 mese (29.1 meciuri/masa in medie). Avand in vedere ca in grupe se va juca ceva mai rapid probabil openul se va termina cu 30-60 de minute mai devreme pentru ca la open se va astepta terminarea unor meciuri in eliminatoiu.
                - gr sup : 18*6 = 108
                - baraj = 4
                - eliminatoriu = 31
                - TOTAL : 262 + 47 + 108 + 4 + 31 = 452 meciuri
                - timp de joc : aproximativ 12-13 ore
                Nr de meciuri in varianta actuala :
                - gr inf (20 de grupe de cate 6, 7 dintre ele cu 1 legitimat in plus) : 13*15 + 7*21 = 342
                - gr sup (16 grupe de 4, 7 dintre ele de cu 1 legitimat) : 9*6 + 7*10 = 124
                - eliminatoriu de 32 = 31
                - TOTAL : 342 + 124 + 31 = 479 meciuri
                Dupa cum se poate observa rezulta aproximativ acelasi nr de meciuri. Totusi eu anticipez ca varianta propusa va dura un pic mai mult deoarece vor fi ceva mai multe meciuri echilibrate. Daca openul se va juca direct eliminatoriu de 32 pe 2 mese, iar grupele se vor juca pe 10 mese s-ar mai castiga niste timp.
                Blade : Donic Waldner Dotec Carbon

                FH : DHS Skyline Neo 2 (tuned) - 2.2
                BH : Haifu Shark 2 (tuned) - 2.0

                Comentariu


                • #9
                  Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

                  Am vazut linkul oferit de tine.
                  In plus solutia oferita de mine garanteaza minim 11 meciuri de jucator, meciuri care vor avea loc cu tenismeni de aceeasi valoare. Pe scurt, un participant de valoare medie nu se va plictisi cu un jucator mult mai slab ca el si nici nu va suporta ifosele unuia mai bun, care va juca cu el cu o aroganta de mare tenismen... Daca din 5 adversari ai un cap de serie arogant plus vreo 2-3 jucatori incomozi (ierbari, antispinisti si palete de bazar) nu prea poti sa te bucuri de eveniment chiar si in cazul turneelor bine organizate din punct de vedere calitativ...
                  Cele prezentate mai sus nu sunt aluzii fata de un turneu sau altul ci doar simple sugestii pentru imbunatatirea conditiilor de joc pentru fiecare jucator in parte, nu doar pentru favoriti!!!
                  Andro Rasanter 48
                  Butterfly Timo ALC
                  Andro Rasanter 48​

                  Comentariu


                  • #10
                    Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

                    Fain
                    Ramane o mica problema,privind din punctul de vedere al organizatorului.
                    Cum sa le explici unor jucatori ca Nitu Bogdan,Opincaru,Rusti,samd(care din motive mai mult sau mai putin obiective pot veni la un nr limitat de concursuri) ca ,daca trag tare,au sanse mari sa iasa pe locul 97,deoarece conf clasament la zi sant in grupa de jucatori 97-108.
                    O alta varianta ar fi sa te antrenezi ceva mai mult,sa te uiti mai mult pe net de unde poti invata multe,sa ti schimbi priza paletei tinand un singur deget pe partea bh a paletei.Nu o sa progresezi daca nu vrei acest lucru
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • #11
                      Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

                      Postat în original de cata_60
                      Fain
                      Ramane o mica problema,privind din punctul de vedere al organizatorului.
                      Cum sa le explici unor jucatori ca Nitu Bogdan,Opincaru,Rusti,samd(care din motive mai mult sau mai putin obiective pot veni la un nr limitat de concursuri) ca ,daca trag tare,au sanse mari sa iasa pe locul 97,deoarece conf clasament la zi sant in grupa de jucatori 97-108.
                      O alta varianta ar fi sa te antrenezi ceva mai mult,sa te uiti mai mult pe net de unde poti invata multe,sa ti schimbi priza paletei tinand un singur deget pe partea bh a paletei.Nu o sa progresezi daca nu vrei acest lucru
                      Jucatorii enumerati de tine, daca vor juca cu adversari inferiori ca valoare, vor castiga toate meciurile de la primul turneu la care participa si nu vor iesi pe locul 97 cum ai inteles tu, ci vor promova multe locuri in clasament :P Clasamentul va fi acelasi pentru toata lumea, mai putin pentru jucatorii legitimati. Acesti jucatori ii vor intrece pe cei care au obtinut puncte putine din grupele superioare celor in care participa ei (la 12 meciuri jucate pot obtine 48 de puncte maxim)
                      Cat despre antrenamentul meu eu joc doar de placere nu ma gandesc sa fac performante deosebite, nu ca nu mi-ar place sa castig vreun turneu, dar am o slujba care ma solicita destul de mult din punct de vedere psihic si nu am timp sa joc chiar cat mi-as dori
                      Andro Rasanter 48
                      Butterfly Timo ALC
                      Andro Rasanter 48​

                      Comentariu


                      • #12
                        Re: propunere desfasurare pentru turneele A si A+

                        Atata timp cat clasamentul actual nu reflecta valoarea reala a jucatorilor, nu se poate aplica acest sistem. Mai intai ar trebui modificat modul in care se calculeaza clasamentul si dupa aceea, eventual, acest sistem.

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X