Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cum se curata buretele de speed glue?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cum se curata buretele de speed glue?

    Intrebarea este adresat? celor care joaca sau au jucat cu Nittaku Hammond si au folosit speed glue sau celor care au jupuit speed glue de pe un burete asemanator.
    Cum le-ati curatat in momentul cand lipiciul s-a adunat pe burete si fetele nu mai faceau dom si nici nu mai primeau efectul dorit de la lipici?
    Vreau sfaturi concrete pentru ca eu nu am reusit( inca) desi am mai curatat, cu succes, lipici de pe Tibhar Torpedo si Bryce FX. La fetele mentionate am folosit urmatoarea metoda: am inmuiat o mica portiune cu speed glue si apoi am frecat-o cu buricul degetului pana am ajuns la burete apoi am continuat, largind portiunea curatata. Unde reuseam, jupuiam lipiciul ca pe o pelicula, unde mergea mai greu, frecam iar cu degetul. Am incercat aceeasi metoda si la Hammond si nu am reusit. Oare de ce? Nu s-a adunat suficient lipici?
    Hurricane III (by Nittaku)
    Jun Mizutani ZLC
    Nittaku Hammond Z2

  • #2
    Re: cum se curata buretele de speed glue?

    Daca ai toluen e mai usor... daca nu risti sa ciupesti din buretele fetei cand inlaturi stratul de lipici... In cazul in care ai toluen, ia o pensula inmoai-o in toluen, da pe o suprafata de cativa cm patrati de burete apoi cu buricele degetelor inlatura stratul de lipici. Daca lipiciul e mai gros trebuie sa dai de mai multe ori toluen cu pensula. E preferabil sa nu ai rani la degetele cu care lucrezi pentru ca toluenul cam ustura
    Andro Rasanter 48
    Butterfly Timo ALC
    Andro Rasanter 48​

    Comentariu


    • #3
      Re: cum se curata buretele de speed glue?

      Eu zic sa faci asta cu ulei de parafina. Dai un strat gros pe toata fata, astepti pana se inmoaie, cateva ore bune si faci operatia. Ramane fata ca noua daca ai rabdare.
      Lemn- Bty Viscaria
      FH - TENERGY 05
      BH - TENERGY 80

      Comentariu


      • #4
        Re: cum se curata buretele de speed glue?

        Vreti sa spuneti ca uleiul de parafina inmoaie stratul de lipici si apoi se poate razui cu degetul?
        Hurricane III (by Nittaku)
        Jun Mizutani ZLC
        Nittaku Hammond Z2

        Comentariu


        • #5
          Re: cum se curata buretele de speed glue?

          Exact. Trebuie doar sa folosesti perioada in care adezivul are consistenta cea mai convenabila. Prea devreme, el este prea cleios si lipicios, prea tarziu el se apropie din nou de consistenta de dinainte dar ai timp destul, nu e ca la toluen.
          Lemn- Bty Viscaria
          FH - TENERGY 05
          BH - TENERGY 80

          Comentariu


          • #6
            Re: cum se curata buretele de speed glue?

            Fiecare metoda are avantaje si dezavantaje
            La toluen dezavantajul e ca se procura destul de greu... iar avantajul e ca lipiciul recuperat se poate refolosi prin simpla introducere intr-un vas care contine toluen. In vas pelicula dezlipita se va topi si va rezulta un speed glue de calitate destul de buna. Probabil aceasta metoda e pur romaneasca
            Andro Rasanter 48
            Butterfly Timo ALC
            Andro Rasanter 48​

            Comentariu


            • #7
              Re: cum se curata buretele de speed glue?

              http://www.youtube.com/watch?v=UA__VgYoSMI
              Metoda "cheala", fara toluen sau alte substante...nu sunt sigur, dar este posibil ca usurinta desprinderii sa depinda si de fetele folosite si lipiciul cu care au fost puse pe paleta
              --=?!? / XIOM Strato / ?!?=--
              --=Yasaka Rakza 7 Soft MAX / Nittaku Septear / Donic Baracuda MAX=--

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X