Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

    Postat în original de mircea.garaz
    O parte din obiectiuni se refera la modul de organizare al turneului;organizarea turneului ii apartine celui care isi asuma aceasta responsabilitate.Participarea este benevola!
    ..eu zic ca o sa fie, cu toate ca pe mine nu m-ar interesa chestionarul, motivul tocmai la-ti pomenit..

    Comentariu


    • #27
      Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

      Postat în original de mateidumitru
      As vrea sa-mi exprim citeva pareri, relativ la regulament, pe puncte, astfel:
      pct.3.2. pgf.a,b - trebuie sa fie mai explicit
      pct.5.1. - mai explicit
      pct.6.4.1.fiecare grupa sa aiba minim 8 participanti ( tinind cont de sacrificiile pe care le facem pentru a putea participa la turnee, sa fim rasplatiti cu cit mai multe meciuri de jucat - valabil pentru cei care nu pot accede la alte recompense )
      Cred ca acest deziderat n-ar fi un capat de tara !
      pct.6.4.2.faza 1 - grupe de cite 8-12 participanti
      Si nu inteleg de ce se apeleaza la discriminari - de ce sa intre favoritii direct in turul 2 eliminatoriu ? ... nu este echitabil si cred ca si ei s-ar simti jigniti .
      pct.6.5. - ar trebui organizate cel putin 3 turnee A+ intr-un an, pe fiecare regiune geografica, pentru a avea de unde alege 2 din cele mai bine punctate turnee A+
      pct.6.6. - tragerea la sorti trebuie evitata deoarece este frustranta ( mai bine executam lovituri de la 11 m )
      pct.8 - daca toate meciurile vor fi arbitrate de cite un jucator participant la turneu, s-ar evita multe certuri si s-ar cistiga si timp de joc.
      Poate sunt idei bune, poate sunt idei rele, poate ca e bine sa le discutam, la fel ca si alte idei care vor mai fi exprimate pe forum.
      va multumesc ! si sa ne vedem sanatosi !
      Domnule Matei!
      Tin sa va raspund d-vs, deoarece parerile exprimate de D-vs sunt clare si la obiect!
      Pct 3.2, Formularea este neclara si o voi reformula;
      Pct 5.1 Formularea este neclara si o voi reformula;
      Pct 6.4.1 Regulamentul nu interzice in nici un fel organizatorilor sa creeze grupe de cate 8 participanti, ba chiar recomanda aceasta!
      ?6.4.1 Numarul de grupe si repartizarea jucatorilor
      Organizatorul stabileste numarul de grupe inferioare in functie de numarul disponibil de mese si numarul de participanti. Pentru un numar de 6-9 participanti/masa se recomanda ca numarul de mese sa fie egal cu numarul grupelor. Pentru 9-12 jucatori/masa se recomanda cresterea numarului de grupe, pana la doua grupe/masa, cu conditia ca fiecare grupa sa aiba minim 6 participanti si urmarind cursivitatea turneului in fazele superioare.?
      Din text reiese ca regulamentul nu impune un anumit numar de participanti, ci RECOMANDA modul de organizare in functie de numarul de mese avut la dispozitie si numarul de participanti acceptat de organizator.
      Nu putem sa obligam organizatorii sa faca grupe de minim 8 participanti, deoarece i-am obliga sa reduca numarul participantilor:
      Ex: la un turneu cu 10 mese si cate 8 jucatori in grupe, numarul optim ar fi de 10x8=80 de participanti, iar turneul ar dura aprox 12 ore.
      La acelasi turneu, daca se vor inscrie 120 de participanti (12 participanti la o masa), se creeaza cate 2 grupe de 6 , timpul de joc ar fi aproximativ acelasi, dar pot participa inca 40 de doritori, iar organizatorul poate incasa suplimentar acesti bani pentru eficientizarea bugetului! Daca cei 120 de participanti ar fi pusi in grupe de cate 8, timpul de joc ar creste cu aprox 2-3 ore!
      Asadar, regulamentul nu limiteaza numarul minim de jucatori (sau de jucatori/masa), dar limiteaza numarul maxim de jucatori, care nu poate depasi 12 jucatori/masa. De asemenea, regulamentul impune un numar minim de jocuri ( 5) si limiteaza ? indirect- timpul total de joc, RECOMANDAND ca peste 9 participanti/masa sa creasca numarul de grupe. Organizatorul hotaraste singur la ce nivel de aglomerare doreste sa ajunga (intre 6 si 12 participanti/masa) si poate anunta acest lucru prin mesajul turneului. Daca nu este bine informat, poate face o singura grupa la masa, cu 10, 11, 12 participanti si tine turneul pana dimineata.
      In limita posibilitatilor, organizatorii pot face turnee de consolare, in care cei eliminati in prima faza sa poata juca suplimentar. La Chiajna, numarul de mese a permis acest lucru si din cei 83 eliminati, 48 s-au inscris in turneul de consolare, jucand suplimentar intre 1 si 6 meciuri!
      6.4.2 Formularea este incompleta, trebuie facuta referire numai la situatiile in care numarul celor calificati in faza eliminatorie difera de 16, 32 si 64, (este pe grila de 24, 48, 96) situatie in care unii participanti trec automat in turul II, neavand partener. Am preferat aceasta varianta in locul targuielilor si aranjamentelor care s-au facut intotdeauna, pentru ocuparea catorva pozitiii de lucky loser?, pentru completarea grilelor eliminatorii.
      Nu este vorba de ?favoritisme?, ci de un drept castigat o data cu castigarea grupei; in fapt, locul I se califica direct, iar locul II joaca cu locul III pentru accederea in tururl II. Nu este o inventie proprie, in aproape toate turneele la aproape toate sporturile se procedeaza asemanator. Este strict o problema matematica.
      Voi completa paragraful pentru explicitare.
      6.5 Am crescut numarul de turnee A+ de la 3 la 4, tocmai pentru a veni in sprijinul celor sustinute de D-vs.
      6.6 Pot apare situatii in care primii 3 se bat intre ei cu acelasi scor (sa zicem 3-2), iar ceilalti participanti din grupa sunt slabi si cei 3 ii bat cu 3-0 pe toti. In acest caz nu exista nici o alta posibilitate corecta de departajare, iar rejucarea meciurilor poate intarzia turneul cu o ora. In acest caz avem nevoie de o departajare rapida. Ce facem? ii punem sa joace cate o singura minge? Le oferim 3 mingii inalte si numaram cate smash-uri sunt pe masa? O idee buna ar fi salutara!
      Pct 8. La turneul veteranilor de acum 3 saptamani s-a procedat in acest fel la cateva mese, dar ?arbitrii? au fost simpli scoreri, se servea si din mana si ascuns, uneori uitau sa mai dea foile (aveau si jucarii!) si doar doua sau trei meciuri au avut parte de ceva arbitraj? una peste alta, mai mult incurcau lucrurile! De aceea, parerea mea este ca un arbitru nu trebuie sa intervina decat la cerere, iar in acel moment arbitrajul sa fie competent.

      Comentariu


      • #28
        Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

        Am modificat paragrafele cu pricina in spiritul celor discutate mai sus.

        Comentariu


        • #29
          Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

          Astept idei de la sustinatorii variantei AMATORI versus OPEN! Cum propuneti sa separam cele doua categorii? Considerati convenabila propunerea de trecere de la statut Amator la Statut Open pe care am inserat-o?
          Cum pot fi convinsi organizatorii sa faca din nou turnee pentru amatori?

          Comentariu


          • #30
            Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

            Are dreptate Daniel, dar, din pacate, orgoliul nu va lasa sa-i dati dreptate.
            Daca nu o sa asigurati un numar de jocuri acceptabil pentru ca cei mai slabi sa poata fi motivati sa faca sute de km. pentru a participa la un turneu, cu timpul, va veti trezi in situatia ca vor mai participa la turnee doar citiva dintre cei mai buni jucatori ( lucru convenabil pentru ei, dar nu si pentru organizatori, pentru ca nu mai are cine sa sustina financiar turneul).
            Din pacate, exista o asemanare intre Revolutia din Romania si circuitul Amatur ( circuitul a fost creat pentru jucatori amatori si s-a ajuns sa profite de el jucatorii profesionisti )
            Oare ce-ar fi sa ne suparam noi amatorii, si sa-i lasam pe profesionisti sa-si faca alt circuit al lor si NUMAI AL LOR, sa nu-i mai deranjeze nici un amator cu pretentia de a juca si el cu niste jucatori mai buni.
            Domnilor PROFESIONISTI, va rog sa ma scuzati ca am indraznit sa va deranjez cu parerile muritorilor de rind.

            Comentariu


            • #31
              Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

              Postat în original de mircea.garaz
              Si daca la chestionar va fi acelasi interes?
              Atunci ne meritam soarta !

              Comentariu


              • #32
                Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                Postat în original de mateidumitru
                Are dreptate Daniel, dar, din pacate, orgoliul nu va lasa sa-i dati dreptate.
                Daca nu o sa asigurati un numar de jocuri acceptabil pentru ca cei mai slabi sa poata fi motivati sa faca sute de km. pentru a participa la un turneu, cu timpul, va veti trezi in situatia ca vor mai participa la turnee doar citiva dintre cei mai buni jucatori ( lucru convenabil pentru ei, dar nu si pentru organizatori, pentru ca nu mai are cine sa sustina financiar turneul).
                Din pacate, exista o asemanare intre Revolutia din Romania si circuitul Amatur ( circuitul a fost creat pentru jucatori amatori si s-a ajuns sa profite de el jucatorii profesionisti )
                Oare ce-ar fi sa ne suparam noi amatorii, si sa-i lasam pe profesionisti sa-si faca alt circuit al lor si NUMAI AL LOR, sa nu-i mai deranjeze nici un amator cu pretentia de a juca si el cu niste jucatori mai buni.
                Domnilor PROFESIONISTI, va rog sa ma scuzati ca am indraznit sa va deranjez cu parerile muritorilor de rind.
                E inutil domnule mateidumitru! Oricum daca mai sunt oameni ca dvs. care nu evita sa spuna ce gandesc tot mai sunt sperante.
                Blade-Darker speed 90
                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                Bh- Testing

                Comentariu


                • #33
                  Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                  Iata ca, exprimarea unor pareri, poate fi si benefica. Unde exista deschidere ,se pot rezolva multe lucruri.
                  Modul de trecere de la statutul de ,,amator'', la cel de ,,open'', mi se pare normal.
                  Poate mai exista si alte optiuni care sa fie discutate.
                  6.6.Ar fi prea mult daca primii trei ar mai juca o data intre ei ?...( ar fi doar 3 meciuri ). Asa s-a procedat la Brașov.
                  8. arbitrul trebuie sa dea dovada de tact si sa nu intervina decit atunci cind una din parti este nemultumita ( trebuie sa aiba rolul de ,, o a treia parere '' )
                  Ar trebui sa se stipuleze in regulament faptul ca organizatorul turneului sa anunte pe forum, in preziua turneului, inainte de ora 12,00, cite grupe si citi jucatori se preconizeaza sa formeze grupele. Si atunci, fiecare se orienteaza daca se merita sa faca deplasarea, sau nu.
                  Multumesc si , sa auzim de bine !

                  Comentariu


                  • #34
                    Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                    Postat în original de Dado.daniel
                    Postat în original de mateidumitru
                    Are dreptate Daniel, dar, din pacate, orgoliul nu va lasa sa-i dati dreptate.
                    Daca nu o sa asigurati un numar de jocuri acceptabil pentru ca cei mai slabi sa poata fi motivati sa faca sute de km. pentru a participa la un turneu, cu timpul, va veti trezi in situatia ca vor mai participa la turnee doar citiva dintre cei mai buni jucatori ( lucru convenabil pentru ei, dar nu si pentru organizatori, pentru ca nu mai are cine sa sustina financiar turneul).
                    Din pacate, exista o asemanare intre Revolutia din Romania si circuitul Amatur ( circuitul a fost creat pentru jucatori amatori si s-a ajuns sa profite de el jucatorii profesionisti )
                    Oare ce-ar fi sa ne suparam noi amatorii, si sa-i lasam pe profesionisti sa-si faca alt circuit al lor si NUMAI AL LOR, sa nu-i mai deranjeze nici un amator cu pretentia de a juca si el cu niste jucatori mai buni.
                    Domnilor PROFESIONISTI, va rog sa ma scuzati ca am indraznit sa va deranjez cu parerile muritorilor de rind.
                    E inutil domnule mateidumitru! Oricum daca mai sunt oameni ca dvs. care nu evita sa spuna ce gandesc tot mai sunt sperante.
                    Mai sunt, dar trebuie treziti din letargie.

                    Comentariu


                    • #35
                      Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                      Daca intre noi exista pareri contradictorii, asta nu inseamna ca nu ne vom putea intelege.
                      Trebuie doar sa vrem !
                      Va doresc, la toti membrii Amatur-ului ( inclusiv la cei care mi-au dat tusuri si netzuri), SARBATORI FERICITE si un an nou in care sa ne intilnim cit mai des.
                      A'propos : daca stie cineva adresa ITTF-ului, caci vreau sa le propun sa introduca in regulament, obligativitatea repetarii fiecarui netz si tus
                      LA MULTI ANI !!! PAPAPA !

                      Comentariu


                      • #36
                        Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                        Daca vor mai fi turnee A impartite open-amatori (organizatorii asumandu si dificultatile in plus rezultate),problema separarii a fost oarecum stabilita deja,daca tin bine minte din discutiile anterioare.Va fi ceva de genul:la Open va putea juca oricine vrea sa-si masoare fortele cu cei din fruntea clasamentului.La Amatori,doar cei de la locul 80 (sau 100 sau 200 etc)in jos.
                        La turneele A unde nu se merge pe aceasta varianta exista posibilitatea ca dupa grupele inferioare sa se organizeze turneu de consolare,cu alte grupe,in paralel cu grupele superioare,samd,cu eforturi suplimentare din partea organizatorilor.
                        of all the things i lost i miss my mind the most

                        Comentariu


                        • #37
                          Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                          Ca in multe alte situatii, si in acest caz se contrapun doua principii: unul bazat pe autoreglare, iar celalalt bazat pe impunere. Viata ne-a demonstrat ca principiul autoreglarii duce la echilibru si dezvoltare (natura), iar cel bazat pe impunere duce la dezechilibre si stagnare sau involutie (comunismul!).
                          In cazul nostru, autoreglarea functioneaza astfel:
                          am preferat sa lasam organizatorilor o limita larga de alegere ( pana la 12 jucatori /masa), limita maxima pentru a nu ajunge la timp de asteptare prea mare. Organizatorii pot alege unde doresc; daca vor multi participanti si exista cerere, aleg 12/masa, dupa care cateva persoane (printre care D-l Matei si Dado) nu vor mai participa deoarece sunt prea putine jocuri, va scadea cererea de participanti, care ii va obliga pe organizatori sa faca grupe de cate 8, dupa care cativa participanti (printre care D-l Matei si Dado) se vor inscrie din nou la concursuri, creand din nou supraaglomerare si cate 12/ masa. In acest fel se poate dovedi ca cele cateva persoane (printre care D-l Matei si Dado) sunt adevaratii factori de echilibru, care permit Amaturulul sa evolueze!
                          In cazul impunerii, lucrurile ar fi cam asa:
                          Impunem prin regulament un numar de 8 persoane/grupa. Aceasta impunere este echivalenta cu 8 persoane la o masa. Aceasta va duce automat la o scadere a incasarilor, automat la o oferta mai putin competitiva, la o cerere si mai mica, pana cand organizatorii nu vor mai avea resurse sa sustina un turneu. Abia in acest moment am putea vorbi de "decaderea Amaturului' Nu vom mai avea resurse, oamenii nu vor mai gasi motive de a face sute de km.
                          Nu vreau sa par rautacios, dar pe un calapod asemanator s-au petrecut lucrurile in cateva situatii, preponderent in zona de nord a Transilvaniei si in centrul Moldovei, unde turneele s-au cam rarit, iar solutia pentru redresare a fost gasita la Miercurea Ciuc, unde au putut oferi conditii exceptionale de concurs si numai "nefericita coincidenta" cum i-am spus atunci a facut ca cererea sa nu fie la nivel maxim!
                          Si, daca nu te superi, Dado, te rog sa ma incluzi si pe mine in lista celor care spun ceea ce gandesc, si te asigur ca si eu mai am sperante!

                          Comentariu


                          • #38
                            Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                            Postat în original de mateidumitru
                            Postat în original de Dado.daniel
                            E inutil domnule mateidumitru! Oricum daca mai sunt oameni ca dvs. care nu evita sa spuna ce gandesc tot mai sunt sperante.
                            Mai sunt, dar trebuie treziti din letargie.
                            Va rog sa-mi permiteti, Domnule Matei, sa fiu din nou de acord cu D-vs, dar sa-l si contrazic din nou pe Dado!
                            Este foarte important sa-i trezim pe oameni din letargie, care fie nu au pareri, fie le tin pentru ei! Numai participand la discutii putem gasi solutii de a face mai bine ceea ce facem! Exprimari de genul " e inutil" nu fac decat sa adoarma ratiunea, iar somnul ratiunii...

                            Comentariu


                            • #39
                              Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                              Cred totusi ca a fost benefica discutia pe acest subiect, cel putin eu am descoperit doua caractere, doua tipologii de oameni total opuse, si asta nu poate decat sa ma faca sa fiu mai atent cu cine intru in discutii pentru a nu ajunge sa mai fiu jignit pt. ca-mi exprim opinia. Pana la urma Visco avea dreptate!
                              Blade-Darker speed 90
                              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                              Bh- Testing

                              Comentariu


                              • #40
                                Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                Postat în original de mircea.garaz
                                Postat în original de mateidumitru
                                Daca intre noi exista pareri contradictorii, asta nu inseamna ca nu ne vom putea intelege.
                                Trebuie doar sa vrem !
                                Va doresc, la toti membrii Amatur-ului ( inclusiv la cei care mi-au dat tusuri si netzuri), SARBATORI FERICITE si un an nou in care sa ne intilnim cit mai des.
                                A'propos : daca stie cineva adresa ITTF-ului, caci vreau sa le propun sa introduca in regulament, obligativitatea repetarii fiecarui netz si tus
                                LA MULTI ANI !!! PAPAPA !
                                ittf(at)ittf.com
                                Am glumit cine ar putea sa ia in serios o asemenea ,,idiotenie'' ? ...As vrea eu sa fiu luat in serios, dar pentru asta ar trebui sa existe cine.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                  Nu vreau sa fac teorie, insa tin sa scriu cateva fraze.
                                  In general, discutiile in contradictoriu, daca sunt POZITIVE ( CONSTRUCTIVE ) si ARGUMENTATE LOGIC sunt benefice indiferent la ce ne raportam cand facem aceasta afirmatie. Evident, nu trebuie sa ne asteptam ca fiecare fraza spusa/scrisa de mine sau de altul sa ii lase pe TOTI ceilalti cu gura cascata de cata inteligenta poate sa exprime si, astfel, sa obtin/ sa obtina acceptarea ideii/propunerii pe care o promovez. Deci, CU TOTII trebuie sa acceptam ca greseala este omeneasca pentru fiecare dintre noi, asa cum spunea acum aproape 2000 de ani Seneca ( " ERRARE HUMANUM EST " ) si - chiar daca celalalt ( cel care are o alta parere decat a noastra ) greseste sau credem noi ca greseste - sa abordam ideea si argumentele sale intr-un mod constructiv, nu acuzandu-l de "interese obscure", "favoritisme", s.a.m.d.. Personal, consider ca modul in care abordeaza Dan problemele ( si aici ma refer la argumente, la modul in care explica lucrurile, la propunerile lui, etc. ) este mai mult decat O.K.. Evident ca poate gresi si de multe ori o si face, dar nu mi-a dat senzatia ca ar avea pretentia ca propunerile lui sunt fara cusur. Si cine ma cunoaste stie ca nu pup in cur pe nimeni. Este parerea mea si, sigur, e posibil sa mi-o schimb in timp.
                                  In acelasi sens cu cele de mai sus, eu CHIAR apreciez oamenii care spun lucrurilor pe nume. Vad, insa, ca unii dintre noi considera ca spun lucrurilor pe nume atunci cand ceea ce propun/sustin ei nu este acceptat de altii si numai pentru ca folosesc cuvinte ceva mai "incendiare" si expresii care, prin duritatea sau intensitatea lor, atrag atentia. Nea Mitica, in anumite propuneri/observatii pe care le-ai facut cu alte ocazii am fost de acord cu dumneata, indiferent ca am postat acest lucru sau nu. Chiar si in anumite aspecte ale problemei in discutie consider ca ai dreptate. De fapt, atat Dan, cat si Cristi, parca, au considerat si ei ca ai dreptate pe unele aspecte. Si, de asemenea, stiu ca nu ai nevoie ca eu sau altul sa fie de acord cu dumneata, dar ai un stil de a comunica de parca toata lumea vrea sa te fure, sa te insele, sa faca " manevre ", sa favorizeze pe altcineva, iar dumneata si tot AmaTuR-ul sunt cei care suporta lucrurile astea. De Daniel ( Dado ) nu mai spun nimic, pt ca nu cred ca o sa inteleaga ce vreau sa spun, ci o sa creada ca vreau sa il jignesc sau sa ma cert cu el, ceea ce chiar nu vreau. Nu cu el in mod special, ci cu nimeni din AmaTuR.
                                  Daniele, INTELEGE O DATA CA STAI FOARTE PROST CU COMUNICAREA. Nu vreau sa fie nici o gluma, nici o jignire si nici o ironie in ceea ce spun, ci chiar asa stau lucrurile: comunicarea este o stiinta cu care unii sunt familiarizati mai mult decat altii. De ce ? Nu stiu. Daca, insa ATITUDINEA si ABORDAREA s-ar schimba, atunci si modul in care RECEPTORUL primeste informatiile si parerile noastre AR FI ALTUL. Daniele, in stiinta comunicarii se numesc bariere de comunicare: daca ai jignit un om ori ai "inflamat" spiritele, asteapta-te ca cel caruia vrei sa ii comunici ceva sa nu mai perceapa exact ceea ce vrei tu sa ii spui cu adevarat si, de fapt, nici sa nu il mai intereseze. Asta, considerand ca esti de buna credinta atunci cand postezi.
                                  Sunt sigur ca daca unele persoane care permanent posteaza ( si de multe ori numai tampenii ) si-ar schimba atitudinea, chiar ar putea aduce idei noi si valabile pt AmaTuR.
                                  Asta e parerea mea... fara sa fiu Lucius Annaeus ( Seneca )... desi par... in sensul ca tot intre urechi imi sta capul
                                  Si imi cer scuze pt lungimea mesajului...dar, pur si simplu, m-am saturat sa vad permanent anumite persoane cum posteaza si, de fapt, nu au NIMIC de spus si NU ADUC NIMIC BUN in AmaTuR. SI CHIAR AR PUTEA SA O FACA !

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                    Ma intreb si eu ce ar trebui facut cu neturile si tusuri? Parradocsal cand joc cu un jucator mai bun s-au cel putin egal ca valoare cu mine,nu prea imi intra aceste lovituri,culmea cand nu as avea nevoie de aceste lovituri norocoase,vreau sa dau o minge mai lunga e tus,una mai scurta e netz.
                                    La scurtele sedinte de pregatire reusesc 4-5 lovituri aproape de dunga mesei si 2-3 scurte aproape de fileu dar intr-un meci parca intra strecheain mintea mea.Am schimbat fetele,paleta,dar mana si mentalitatea cum s-o schimb.De pe margine pot da sfaturi utile,dar mie,cine ca nu ma ascult nici pe mine.

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                      Postat în original de raducu
                                      Nu vreau sa fac teorie, insa tin sa scriu cateva fraze.
                                      In general, discutiile in contradictoriu, daca sunt POZITIVE ( CONSTRUCTIVE ) si ARGUMENTATE LOGIC sunt benefice indiferent la ce ne raportam cand facem aceasta afirmatie. Evident, nu trebuie sa ne asteptam ca fiecare fraza spusa/scrisa de mine sau de altul sa ii lase pe TOTI ceilalti cu gura cascata de cata inteligenta poate sa exprime si, astfel, sa obtin/ sa obtina acceptarea ideii/propunerii pe care o promovez. Deci, CU TOTII trebuie sa acceptam ca greseala este omeneasca pentru fiecare dintre noi, asa cum spunea acum aproape 2000 de ani Seneca ( " ERRARE HUMANUM EST " ) si - chiar daca celalalt ( cel care are o alta parere decat a noastra ) greseste sau credem noi ca greseste - sa abordam ideea si argumentele sale intr-un mod constructiv, nu acuzandu-l de "interese obscure", "favoritisme", s.a.m.d.. Personal, consider ca modul in care abordeaza Dan problemele ( si aici ma refer la argumente, la modul in care explica lucrurile, la propunerile lui, etc. ) este mai mult decat O.K.. Evident ca poate gresi si de multe ori o si face, dar nu mi-a dat senzatia ca ar avea pretentia ca propunerile lui sunt fara cusur. Si cine ma cunoaste stie ca nu pup in cur pe nimeni. Este parerea mea si, sigur, e posibil sa mi-o schimb in timp.
                                      In acelasi sens cu cele de mai sus, eu CHIAR apreciez oamenii care spun lucrurilor pe nume. Vad, insa, ca unii dintre noi considera ca spun lucrurilor pe nume atunci cand ceea ce propun/sustin ei nu este acceptat de altii si numai pentru ca folosesc cuvinte ceva mai "incendiare" si expresii care, prin duritatea sau intensitatea lor, atrag atentia. Nea Mitica, in anumite propuneri/observatii pe care le-ai facut cu alte ocazii am fost de acord cu dumneata, indiferent ca am postat acest lucru sau nu. Chiar si in anumite aspecte ale problemei in discutie consider ca ai dreptate. De fapt, atat Dan, cat si Cristi, parca, au considerat si ei ca ai dreptate pe unele aspecte. Si, de asemenea, stiu ca nu ai nevoie ca eu sau altul sa fie de acord cu dumneata, dar ai un stil de a comunica de parca toata lumea vrea sa te fure, sa te insele, sa faca " manevre ", sa favorizeze pe altcineva, iar dumneata si tot AmaTuR-ul sunt cei care suporta lucrurile astea. De Daniel ( Dado ) nu mai spun nimic, pt ca nu cred ca o sa inteleaga ce vreau sa spun, ci o sa creada ca vreau sa il jignesc sau sa ma cert cu el, ceea ce chiar nu vreau. Nu cu el in mod special, ci cu nimeni din AmaTuR.
                                      Daniele, INTELEGE O DATA CA STAI FOARTE PROST CU COMUNICAREA. Nu vreau sa fie nici o gluma, nici o jignire si nici o ironie in ceea ce spun, ci chiar asa stau lucrurile: comunicarea este o stiinta cu care unii sunt familiarizati mai mult decat altii. De ce ? Nu stiu. Daca, insa ATITUDINEA si ABORDAREA s-ar schimba, atunci si modul in care RECEPTORUL primeste informatiile si parerile noastre AR FI ALTUL. Daniele, in stiinta comunicarii se numesc bariere de comunicare: daca ai jignit un om ori ai "inflamat" spiritele, asteapta-te ca cel caruia vrei sa ii comunici ceva sa nu mai perceapa exact ceea ce vrei tu sa ii spui cu adevarat si, de fapt, nici sa nu il mai intereseze. Asta, considerand ca esti de buna credinta atunci cand postezi.
                                      Sunt sigur ca daca unele persoane care permanent posteaza ( si de multe ori numai tampenii ) si-ar schimba atitudinea, chiar ar putea aduce idei noi si valabile pt AmaTuR.
                                      Asta e parerea mea... fara sa fiu Lucius Annaeus ( Seneca )... desi par... in sensul ca tot intre urechi imi sta capul
                                      Si imi cer scuze pt lungimea mesajului...dar, pur si simplu, m-am saturat sa vad permanent anumite persoane cum posteaza si, de fapt, nu au NIMIC de spus si NU ADUC NIMIC BUN in AmaTuR. SI CHIAR AR PUTEA SA O FACA !
                                      Nu stiu exact daca trebuie sa ma bag in seama, dar, probabil ca eu sunt Mitica.
                                      Raducule, imi pare bine ca te-am cunoscut, si nu numai pentru faptul ca imi place cum gandesti. Din pacate, ai dreptate in ceea ce ma priveste, dar, in viata asta nu cred ca ma mai pot schimba, asa am fost intotdeauna si trebuie sa ma suport asa cum sunt. Din pacate, mai trebuie sa ma suporte si altii.
                                      Dar, cine stie, poate anul care vine o sa-mi aduca si mie mai multa minte !
                                      SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI !!!
                                      Mea culpa, daca am raspuns in locul altuia.
                                      papapa

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                        Postat în original de mateidumitru
                                        Postat în original de raducu
                                        Nu vreau sa fac teorie, insa tin sa scriu cateva fraze.
                                        In general, discutiile in contradictoriu, daca sunt POZITIVE ( CONSTRUCTIVE ) si ARGUMENTATE LOGIC sunt benefice indiferent la ce ne raportam cand facem aceasta afirmatie. Evident, nu trebuie sa ne asteptam ca fiecare fraza spusa/scrisa de mine sau de altul sa ii lase pe TOTI ceilalti cu gura cascata de cata inteligenta poate sa exprime si, astfel, sa obtin/ sa obtina acceptarea ideii/propunerii pe care o promovez. Deci, CU TOTII trebuie sa acceptam ca greseala este omeneasca pentru fiecare dintre noi, asa cum spunea acum aproape 2000 de ani Seneca ( " ERRARE HUMANUM EST " ) si - chiar daca celalalt ( cel care are o alta parere decat a noastra ) greseste sau credem noi ca greseste - sa abordam ideea si argumentele sale intr-un mod constructiv, nu acuzandu-l de "interese obscure", "favoritisme", s.a.m.d.. Personal, consider ca modul in care abordeaza Dan problemele ( si aici ma refer la argumente, la modul in care explica lucrurile, la propunerile lui, etc. ) este mai mult decat O.K.. Evident ca poate gresi si de multe ori o si face, dar nu mi-a dat senzatia ca ar avea pretentia ca propunerile lui sunt fara cusur. Si cine ma cunoaste stie ca nu pup in cur pe nimeni. Este parerea mea si, sigur, e posibil sa mi-o schimb in timp.
                                        In acelasi sens cu cele de mai sus, eu CHIAR apreciez oamenii care spun lucrurilor pe nume. Vad, insa, ca unii dintre noi considera ca spun lucrurilor pe nume atunci cand ceea ce propun/sustin ei nu este acceptat de altii si numai pentru ca folosesc cuvinte ceva mai "incendiare" si expresii care, prin duritatea sau intensitatea lor, atrag atentia. Nea Mitica, in anumite propuneri/observatii pe care le-ai facut cu alte ocazii am fost de acord cu dumneata, indiferent ca am postat acest lucru sau nu. Chiar si in anumite aspecte ale problemei in discutie consider ca ai dreptate. De fapt, atat Dan, cat si Cristi, parca, au considerat si ei ca ai dreptate pe unele aspecte. Si, de asemenea, stiu ca nu ai nevoie ca eu sau altul sa fie de acord cu dumneata, dar ai un stil de a comunica de parca toata lumea vrea sa te fure, sa te insele, sa faca " manevre ", sa favorizeze pe altcineva, iar dumneata si tot AmaTuR-ul sunt cei care suporta lucrurile astea. De Daniel ( Dado ) nu mai spun nimic, pt ca nu cred ca o sa inteleaga ce vreau sa spun, ci o sa creada ca vreau sa il jignesc sau sa ma cert cu el, ceea ce chiar nu vreau. Nu cu el in mod special, ci cu nimeni din AmaTuR.
                                        Daniele, INTELEGE O DATA CA STAI FOARTE PROST CU COMUNICAREA. Nu vreau sa fie nici o gluma, nici o jignire si nici o ironie in ceea ce spun, ci chiar asa stau lucrurile: comunicarea este o stiinta cu care unii sunt familiarizati mai mult decat altii. De ce ? Nu stiu. Daca, insa ATITUDINEA si ABORDAREA s-ar schimba, atunci si modul in care RECEPTORUL primeste informatiile si parerile noastre AR FI ALTUL. Daniele, in stiinta comunicarii se numesc bariere de comunicare: daca ai jignit un om ori ai "inflamat" spiritele, asteapta-te ca cel caruia vrei sa ii comunici ceva sa nu mai perceapa exact ceea ce vrei tu sa ii spui cu adevarat si, de fapt, nici sa nu il mai intereseze. Asta, considerand ca esti de buna credinta atunci cand postezi.
                                        Sunt sigur ca daca unele persoane care permanent posteaza ( si de multe ori numai tampenii ) si-ar schimba atitudinea, chiar ar putea aduce idei noi si valabile pt AmaTuR.
                                        Asta e parerea mea... fara sa fiu Lucius Annaeus ( Seneca )... desi par... in sensul ca tot intre urechi imi sta capul
                                        Si imi cer scuze pt lungimea mesajului...dar, pur si simplu, m-am saturat sa vad permanent anumite persoane cum posteaza si, de fapt, nu au NIMIC de spus si NU ADUC NIMIC BUN in AmaTuR. SI CHIAR AR PUTEA SA O FACA !
                                        Nu stiu exact daca trebuie sa ma bag in seama, dar, probabil ca eu sunt Mitica.
                                        Raducule, imi pare bine ca te-am cunoscut, si nu numai pentru faptul ca imi place cum gandesti. Din pacate, ai dreptate in ceea ce ma priveste, dar, in viata asta nu cred ca ma mai pot schimba, asa am fost intotdeauna si trebuie sa ma suport asa cum sunt. Din pacate, mai trebuie sa ma suporte si altii.
                                        Dar, cine stie, poate anul care vine o sa-mi aduca si mie mai multa minte !
                                        SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI !!!
                                        Mea culpa, daca am raspuns in locul altuia.
                                        papapa
                                        Da, nea Mitica ( mi s-a parut la concursuri ca asa te striga amicii si de asta mi-am permis... ), parte din mesaj iti era adresat. Si - prin raspunsul pe care mi l-ai dat - nu mi-ai inselat deloc asteptarile: stiam ca esti un om inteligent si ca ai sa intelegi ce vreau sa spun. Si nu spun asta pt ca mi-ai dat dreptate, ci pt ca mi-ai inteles mesajul iar atitudinea dumitale a fost una care iti face onoare. Si, pe de alta parte, oricum fraza dumitale dinaintea urarii e valabila pt toti: sa ne dea Dumnezeu fiecaruia dintre noi mai multa minte in anul ce vine !
                                        Si eu iti doresc dumitale si celor dragi un Craciun fericit si multa sanatate !
                                        CRACIUN FERICIT TUTUROR PRIETENILOR MEI DIN AmaTuR !

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                          CRACIUN FERICIT!si toate cele bune..........

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                            http://tenisdemasa.amatur.ro/Turnee.php
                                            Grilele de punctare actualizate valabile pentru anul 2010.
                                            Daca apare tot pagina veche, se recomanda un refresh cu shift-F5, desi mie imi merge si fara.
                                            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                              O prevedere foarte importanta,pe care toata lumea o omite crezand ca e de la sine inteles fiind o regula elementara de bun simt.Numai ca ne intalnim frecvent cu ea,aproape fiecare din noi am patit-o.Deci:
                                              In timpul meciului cei doi adversari au obligatia sa isi inchida telefoanele mobile
                                              In caz contrar,cel implicat primeste la prima abatere un avertisment si pierde punctul,in cazul repetarii acestei abateri pierde meciul cu 3-0
                                              of all the things i lost i miss my mind the most

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                                daca eram profesionisti si alte griji nu aveam, statea un antrenor sau coechipier sa raspunda la un telefon cu adevarat important, era ok, dar asa multi dintre noi au raspunderi destul de mari si poate un telefon neauzit are consecinte uneori grave, asa ca mi se pare drastica sanctiunea. Nu e de incurajat abuzul, dar sincer nu se intampla prea des sa fim deranjati de un telefon.
                                                Blade-Darker speed 90
                                                Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                Bh- Testing

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                                  vezi cata_60 !
                                                  nu mai fi asa rau ...
                                                  dar sa stiti el nu e asa rau cum pare !
                                                  Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                                                  FH: Tenergy 05 FX
                                                  BH: Tenergy 05 FX

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Re: Regulamentul circuitului AmaTuR 2010

                                                    dar nu e rau, doar ca mi se pare prea severa sanctiunea, e de bun simt sa dai telefonul pe silent, dar zic ca poate unii nu-si permit "luxul" asta, si trebuie sa fie gasiti la orice ora.
                                                    Blade-Darker speed 90
                                                    Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                                                    Bh- Testing

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X