Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Echipamente chinezesti

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Postat în original de RaduB Vezi post
    ....Buna baieti. Eu nu vreau sa ma cert cu nimeni si nici sa supar...dar vazand ca se discuta despre piese chinezesti, mi/as permite o intrebare... Asi dori sa achizitionez un lemn de la DHS...Hurricane King 3/ul... Daca cineva dintre dumneavoastra l/a utilizat si este amabil sa/mi faca o idee despre impresia pe care i/a facut/o, i/asi fi recunoscator. Va multumesc.
    Ia legatura cu userul Drukeru, el foloseste acest lemn...

    Comentariu


    • #52
      Echipamente chinezesti

      Postat în original de lauritheone Vezi post
      Inca un thread trezit din morti. Poate ar trebui facute read-only dupa un an, doi, trei fara activitate?
      In sectiunea "Anunturi" subiectele devin "read only" dupa o anumita perioada de inactivitate, tocmai pentru ca se trezesc unii ca vor sa cumpere produse de acum un an doi, evident inexistente acum.
      In alte sectiuni, gen "echipamente", am lasat deschise subiectele in ideea ca o informatie in plus despre un lemn sau o fata nu strica.
      Nu e cazul si acum cand RaduB este total pe langa subiect, dezgropand topicuri vechi fara a aduce informatii noi.
      lemn: Waldner Dotec Carbon
      fețe: Dignics 05/Dignics 05

      Comentariu


      • #53
        Sa nu fie cu suparare mie mi se pare util sa mai dezgropi cate o discutie. Mai citesc cu ocazia asta posturi si discutii interesante, chiar daca vechi. Altfel la posturi noi nu mai gasesti nimic interesant in ziua de azi, doar : Vand fete, dau lemn la schimb si Turneul de la Rădăuți editia a 7-a. Mie mai ales discutia asta despre chinezesti mi se pare inca de actualitate. Deci:
        Eu am incercat DHS si dupa lungi chinuri am ajuns la concluzia ca nu mi se potrivesc(ele mie sau eu lor). Prea rapide de pe masa, moarte de la semi-distanta, prea tari, prea grele, transmit prea putin vibratiile deci simt redus, spin puternic dar dezavantaje pe masura. Cu cele chinezesti, copii dupa cele europene e alta poveste. Am folosit si mi-au placut f mult:
        LKT Rapid Speed(cele mai bune chinezisme dupa mine), 729 Cream Transcend, 729 Focus Snipe 3.

        Comentariu


        • #54
          Ai incercat variantele nationale NEO si Blue Sponge? Daca nu, iti recomand cu caldura sa le incerci si dupa ai sa iti schimbi parerea...

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
            Ai incercat variantele nationale NEO si Blue Sponge? Daca nu, iti recomand cu caldura sa le incerci si dupa ai sa iti schimbi parerea...
            Sincer nu am avut ocazia, am inteles ca sunt cam la fel, doar un pic mai rapide. Mai e si dezavantajul ca se gasesc greu.Poate nu am inteles eu bine. Acum am renuntat la DHS, am trecut la tensori(Donic, XIOM) si jocul meu s-a imbunatatit vizibil.

            Comentariu


            • #56
              Eu cand am trecut la chinezesti (variantele cu BS, nu cele comerciale, pentru ca nu se compara una cu cealalta), jocul meu s-a imbunatatit drastic (dupa o perioada de 2 luni aprox. se vad rezultatele, dupa acomodare). Apoi am ramas fara H3-ul BS, si am trecut pe europene... insa dupa parerea mea orice varianta provinciala sau nationala BS nu se compara cu fetele tensor (cel putin la nivelul de joc amator). Mie mi s-a parut ca aceste chinezesti ofera control (dai incet, se duce incet, dai tare se duce tare), siguranta (la preluari, capace, pushuri), spin garla, nu se tocesc repede, sunt usoare ca greutate (35g una taiata pe 152/157)...

              Comentariu


              • #57
                Tu vorbesti serios?? 35g pentru 152/157 ? Cele normale H3Neo de exemplu atarna 55g pentru aceeasi dimensiune. Cum aveam un lemn cam greu pe atunci de 95g, cu 2 H3Neo facea 205g, si mi se parea extraordinar de grea. Atunci s-ar merita o incercare cu blue sponge...Daca faci rost si vinzi, sa-mi spui si mie si-mi iau si eu. Multam de informatii.

                Comentariu


                • #58
                  ) Se gasesc pe TTNPP, pe PROTT, pe EACHENG, dar sunt destul de scumpe. Eu am cumparat una sh de pe forum, in stare f buna. Fata care o acum acum avea 42g fara a-i aplica nici un tratament (booster). Daca o boostez, se va intinde si cand am sa o decupez pe lemn, am sa mai tai cateva grame bune din ea, si cred ca ajunge la 37-38g sigur... Dar sunt usoare, mai usoare decat tenergy, cu siguranta.

                  Comentariu


                  • #59
                    De curiozitate, a probat cineva Hurricane Long III, daca se poate o comparatie cu ceva lemne cunoscute gen Stiga Clipper sau altceva...
                    Blade: Viscaria, FL
                    fh: T05, 2,1 mm, black
                    bh: T05, 2,1 mm, red

                    Comentariu


                    • #60
                      Are drukeru unul, poate ne spune el ceva...
                      Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

                      Comentariu


                      • #61
                        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                        Are drukeru unul, poate ne spune el ceva...
                        Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
                        Nu am Long 3-iul...restul le-am probat pe toate ...oricum, dupa mine lemnele chinezesti de top sunt cele mai bune(parerea mea)...eu m-am oprit la hurricane king 3 , dar si celalalte mi-au placut aproape la fel...hai sa va dau un exemplu : luati voi 5-6 lemne de la ce firma doriti si cantaritile...nustiu daca o sa gasiti 2 lemne la aceeasi greutate...eu am avut 6 hk3 pana acum si toate au avut 94 grame fix...chiar sunt curios daca mai detine cineva acest lemn sa confirme cate grame are al lui...foarte bune lemnele si compatibile cu orice fete am testat,chinezesti,euro-japoneze...daca cineva detine hk3 nou sau foarte putin folosit as dorii sa mai cumpar unul, sau la schimb cu altceva ce am eu...
                        Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
                        BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

                        "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

                        Comentariu


                        • #62
                          mi-am achizitionat o fata chinezeasca un dhs skyskyle blue sponge , si am o problema daca ma voi obisnui cu ea cine ma va putea sa imi achizitionez alta?
                          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                          BH : Tenergy 05Fx
                          FH : Tenergy 05Fx

                          Comentariu


                          • #63
                            Skyskyle?
                            Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

                            Comentariu


                            • #64
                              M-am grabit cand am scris skyline blue sponge
                              Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                              BH : Tenergy 05Fx
                              FH : Tenergy 05Fx

                              Comentariu


                              • #65
                                Imi poate spune cineva (in 2 cuvinte) diferenta dintre varianta: comerciala, provinciala si nationala? Sau care este legatura dintre variante si orange sponge, blue sponge?
                                Merci mult.
                                Lemn:Xiom Zeta
                                Fete:MX-P

                                Comentariu


                                • #66
                                  S-a mai discutat acest subiect, pe indelete. Va rog folositi functia Search!
                                  Diferentele intre comercial si provincial sunt mari. (calitate superioara, greutate redusa, topshet net superior)
                                  Diferentele intre provincial si national - idem
                                  Diferentele intre comercial si national - f greu de masurat.
                                  Burete orange, mai rectiv, mai saltaret, se poate activa mai usor decat cel albastru. Cel albastru in schimb asigura viteza mai mare si stabilitate la viteze mare. Dai incet se duce incet. Dai tare se duce tare.
                                  Mai cauta ca ai sa gasesti o gramada de posturi pe aceasta teama!

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Postat în original de gelcu Vezi post
                                    Imi poate spune cineva (in 2 cuvinte) diferenta dintre varianta: comerciala, provinciala si nationala? Sau care este legatura dintre variante si orange sponge, blue sponge?
                                    Merci mult.
                                    Pe scurt: diferenta este data de calitatea cauciucului, a buretelui si a lipiturii. In ansamblu, acestea afecteaza elasticitatea si simtul fetei.
                                    Cele comerciale sunt cele mai slabe calitativ si cu un control de calitate minim. O fata declarata 39 grade poate oricand sa aiba 41 - nu-i pasa nimanui.
                                    Cele provinciale sunt mult mai bune - ele sunt distribuite jucatorilor din echipele provinciale in China.
                                    Cele Nationale - cele mai bune. Este posibil ca toate cele vandute pe site-urile straine sa fie fake, asa ca nimeni nu stiue in realitate cum este o fata Nationala. Cele accesibile sunt mai rapide, mai spinoase, mai greu de controlat decat cele Provinciale.
                                    Nu exista o legatura intre culoarea buretelui si calitatea fetei, cum nu exista nici o legatura intre variantele de burete (clasic, Neo) si culoare sau calitate. Este posibil ca unele variante sa nu fie accesibile tocmai pentru ca, in mod oficial, DHS nu comercializeaza fete Provinciale sau Nationale, doar le ofera jucatorilor sponsorizati.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Eu joc de vreo 3 ani cu fete chinezesti pe forehand. Am cumparat numai variante comerciale , mai ieftine, dar am jucat si cu variante provinciale si nationale (imprumutate de la colegi).Am avut Hurricane 3 (clasic, neo, bluesponge), Skyline III (neo, bluesponge), Haifu (Shark, Whale), DHS Nittaku Hurricane Pro, iar acum joc cu Globe999 bluesponge.
                                      Ce pot sa spun:
                                      - sunt fete de forehand, e foarte greu de jucat cu ele pe rever
                                      -arunca mai jos decat fetele euro-jap, saritura din masa adversarului este mult mai joasa
                                      - foarte bune pentru topspin dar solicitante dpdv fizic. Trebuie sa fii mereu in locul potrivit altfel suna ca o bucata de carton si nu sare bine. Dai, sare, nu dai , nu sare
                                      - eu le-am lipit pe toate cu speed glue. Astfel se transforma in bestii.
                                      - sunt ieftine dar nu foarte rezistente. Cu o exceptie fetele au facut basica dupa o vreme. Cele cu bluesponge 2-3 luni, celelelalte 4-6 luni. O singura fata nu a facut basica, un H3 clasic pe care il am demult. Dintre celelalte cea mai rezistenta a fost cea produsa pentru Nittaku (calitate exceptionala dar si pret pe masura), 6 luni. Globe999 o am de aproape 2 luni.
                                      -feeling: cele cu burete albastru sunt mai prietenoase, in rest cu 2-3 straturi de speed glue fac tot ce vrei.
                                      - excelente la serviciu, topspin si mai ales retopspin. Ca sa scoti totul din ele trebuie sa lovesti mingea in urcare, sa preiei din forta adversarului dar asta inseamna miscare multa. Capace mai greu, dar pentru asta este reverul.
                                      - le-am avut pe lemne cu arylate (TBS) si all wood (Avalox P700 si P500)
                                      Hurricane III (by Nittaku)
                                      Jun Mizutani ZLC
                                      Nittaku Hammond Z2

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X